Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/gjEFE7dpUQA?si=sFsJap9DCtXdMRA_SSSSSS

Суспільство

Іван Тиктор. Історія першого українського газетного магната (ВІДЕО)

Опубліковано

Воїн Галицької армії першим перетворив українську видавничу справу на бізнес.

Історію Івана Тиктора розповідає ШоТам.

Він воював за ЗУНР, а опісля став першим газетним магнатом в Україні. Іван Тиктор — видавець і підприємець, який присвятив життя українізації ЗМІ.

Іван народився 6 липня 1896 року в селі Красне на Львівщині в заможній сільській родині. Його батько був майстром, який міг відремонтувати будь-що.

«Ремонтував для односельців годинники, сільськогосподарську техніку. Ну і, швидш за все, планував, що його син після того, як вивчиться в Галицькій гімназії, продовжить його працю», —Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Втім, батько віддав Івана навчатися до солідної гімназії, і це змінило життя хлопця. В останній рік навчання почалася Перша світова. Увесь клас добровільно пішов у Січові Стрільці. Ще зовсім юний Іван отримав звання підхорунжого, а згодом уже командував чотою Галицької армії.

Був свідком створення Західноукраїнської Народної Республіки

Він був одним з тих, хто бачив створення Західноукраїнської Народної Республіки. Та коли ЗУНР пала, Івана полонили поляки та відправили до табору неподалік Ґданська. З полону його витягнув батько завдяки купленій за чималі гроші довідці про благонадійність.

Після полону 25-річний Іван закінчив курси комерційної справи видавництва «Просвіта». І невдовзі в рідному Красному організував кооператив, кредитну спілку та кравецькі курси. У 1921 його покликали до правління видавництва «Червона калина».

Видання публікувало документи та спогади учасників боротьби за Україну, але було збитковим. Тоді Тиктор ризикнув — викупив видавництво й дав йому нове життя. Передплатники його газети «Новий час» отримували бонус — комплект українських книжок.

Оригінальний хід у видавничому бізнесі

А коли світ побачив тижневик для селян «Народна справа», Іван придумав оригінальний хід. Кожен передплатник в разі загибелі його рогатої худоби отримував допомогу в 120 злотих.

«Селяни — практичні люди. Не лише просто, щоб почитати газети: “О, я придбаю якийсь випуск газети, і разом з газетою отримаю відшкодування, якщо буде така потреба, якщо будуть втрати в сільському господарстві», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Іванові вдалося розширити видавництво — для дітей вийшов журнал «Дзвіночок». Для поціновувачів гумору — «Комар», а для тих, хто цікавився політикою — «Наш прапор». Ледь не кожна українська родина на Галичині читала бодай одне з видань Тиктора.

Іван був упевнений: газети мають приносити гроші, а не існувати на пожертви меценатів. Розташовував на сторінках рекламу, надаючи перевагу українським рекламодавцям. І в 1934 об’єднав усі видання в концерн «Українська преса», а прибутки вкладав у нові проєкти.

Читайте такожТрагедія чи перемога? Дізнайся правду про бій під Крутами та зруйнуй історичні міфи (ТЕСТ)

«Іван Тиктор заснував бізнес із виробництва ячмінної кави під назвою “Золотий колос”. Фірма стала серйозним конкурентом для єврейської фірми “Франка”, яку також полюбляли попивати в тодішньому Львові», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Попереду в Тиктора було чимало планів та ідей, але їх зупинила Друга світова. Останній номер «Нового часу» вийшов 12 вересня 1939 — Львів уже бомбардували німецькі літаки. А незабаром радянські «визволителі» націоналізували весь концерн Тиктора.

На його базі почала виходити радянська пропагандистська газета «Вільна Україна». Виїхавши до Кракова, Іван став керівником видавництва, підконтрольного німцям.

«Люди займалися виключно культурною діяльністю, на їхніх руках немає жодної крові, вбитих ними людей, вони не працювали в концтаборах. Тоді практично вся Європа була окупована. Всієї Європи ви колаборантами точно не назвете», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Коли Третій Рейх окупував Україну, Іван осів у Рівному, де працював у видавництві «Волинь». Через цю діяльність Тиктора ув’язнювало гестапо, а потім повернулися совєти, і довелося тікати. Прізвище Тиктор було добре відоме більшовикам і діяло як червона ганчірка на бика.

Друкував антирадянські матеріали

Адже Іван друкував антирадянські матеріали, воював за незалежну Україну, ще й працював в окупації.

«Найкраще, що його чекало, якщо б він лишився в СРСР – це мандрівка до Сибіру. В гіршому – це була би смерть. Бо ще в час І Світової війни він як український січовий стрілець воював проти російської імперії. Так, для більшовиків це був так само ідейний ворог, але це теж була росія. І, зрештую, як вояк Галицької Армії, не виключено, що в Наддніпрянщині міг брати участь в боях проти більшовиків», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Дивіться відео: Як жив найбільший меценат України Євген Чикаленко

Коли родина Тиктора тікала з України, матір та сестри Івана не встигли — їх вивезли до Сибіру. А Іванові з дружиною та донькою вдалося виїхати до Австрії, а потім до Канади. У Канаді він намагався відновити друкарську справу.

Заснував «Клюб Приятелів Української Книжки» та видавав книги українських авторів. А українська інтелігенція Канади неодноразово вшановувала Івана Тиктора відзнаками. Побачити ж Батьківщину Іванові більше не судилося — він помер 26 серпня 1982 в Оттаві. Та ім’я першого газетного магната Івана Тиктора назавжди живе на сторінках історії України.

Також дивіться відео від ШоТам, як генерал УНР захистив Польщу, розбивши більшовиків.

Коментарі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували стрічку «Сімейний альбом» про родинну історію Голодомору й війни (ВІДЕО)

Опубліковано

У столичному кінотеатрі «Жовтень» 21 листопада презентували документальну стрічку «Сімейний альбом». Його зняла режисерка Марина Ткачук у партнерстві з Музеєм Голодомору та Українським культурним фондом.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

У фільмі досліджують історичні паралелі, які є між геноцидом росії під час Голодомору 1932–1933 років і в період повномасштабної війни.

Фото: пресслужба МКСК

Читайте також: У Сикстинській капелі та Папських апартаментах створили вісім українських аудіогідів (ФОТО)

«Прем’єра відбулася за участі творчої команди та головної героїні стрічки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Її прадід, австрійський інженер Александр Вінербергер став випадковим свідком Голодомору в Харкові 1933 року. Йому вдалося таємно сфотографувати жертв трагедії і передати ці світлини за кордон. Вінербергер прагнув донести світу правду про геноцид українців і зупинити його», — написали в МКСК. 

Коли Самара віднайшла камеру свого прадіда та альбом із фотографіями з України, вона переосмислила свій творчий шлях. Жінка вирушила на Харківщину через 90 років після Голодомору, аби засвідчити сучасні прояви геноциду проти українського народу. 

Відео: ютуб-канал Планети кіно

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

У міністерстві зазначають, що фільм «Сімейний альбом» уперше представили у світі на ювілейному Варшавському міжнародному кінофестивалі 13 жовтня 2024 року. 

Цей фільм уже озвучили п’ятьма мовами:

  • англійською;
  • польською;
  • німецькою;
  • французькою;
  • іспанською.

Фільм «Сімейний альбом» здобув перемогу на Мистецькому конкурсі державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» у 2023 році. Стрічку створила компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн».

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: ютуб-канал Планети кіно

Коментарі

Читати далі

Суспільство

8 фото Марка Залізняка, які розкривають Голодомор та інші злочини «совєтів» проти українців

Опубліковано

В об’єктив фотографа з Донеччини Марка Залізняка потрапила національна трагедія українського народу, а сам митець, даючи настанови своєму синові-фотографу, казав: «Сину, не міняй цю хорошу справу на рублі. Знімай: те, що сьогодні — рядовий знімок, то завтра буде історією»… І сьогодні його світлини дійсно стали історією, яку тепер неможливо замовчати.

Редакція ШоТам створила добірку фотографій 1930-х років від Марка Залізняка, яка варта вашої уваги.

Біографія фотографа

Марко Залізняк — фотоаматор з хутора Романівка на Донеччині, залишив фотолітопис руйнування українського села Вдале наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. На його знімках увічнено моменти колективізації, розкуркулювання, знищення майна селян, відбирання хліба та виселення до Сибіру.

Фото: архів Покровського історичного музею

Залізняк вже з 12-річного віку захоплювався фотографією. Під час Голодомору йому пропонували стати фотографом у НКВС, але він відмовився. Щоб врятувати сім’ю від голоду, він обміняв свої нагороди з Першої світової війни на два пуди хліба та вивіз їх з Романівки. Пізніше він працював на будівництві заводу у Гришиному, але змушений був повернутися до Романівки внаслідок конфлікту з головою сільської ради.

У 1934 році Залізняк був засуджений за руйнування та крадіжку колгоспної пасіки, але справу закрито після апеляції та зняття звинувачення.

Фотографії Марка Залізняк стали основою для створення документальних фільмів про Голодомор, таких як «Миттєвість нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інших. Ці знімки мають велике значення у збереженні історичної правди про Голодомор, їх використовують у підручниках, монографіях та інших джерелах.

8 фото, що доводять злочини «совєтів»

  1. Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

2. Розкуркулювання селянина П. Масюка. Село Удачне Донецької області. 1934 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

3. Члени товариства зі спільного обробітку землі перевозять комору розкуркуленого селянина П. Ємця до загальної комори. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

4. Збирання замерзлої картоплі на Донеччині. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

5. Розкулачені селяни села Вдале Червоноармійського району Донецької області, 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

6. Доставка майна розкуркулених селян на бригадний двір у селі Удачне Гришинського району Донецької області, 1932 рік

фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

7. Народне гуляння біля гойдалок у селі Гришине Донецької області, 1930-і роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

8. Збір зернових за допомогою лобогрійки на хуторі Романівському Гришинського району Донецької області. На передньому плані — Марія Леонтьєвна Воробйова, 1930 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 дні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...