Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/fcX4D0Apcr8?si=-oVJehkBm7YGbfc6SSSSSS

Економіка і бізнес

Історія українки, яка відкрила першу вітчизняну фабрику солодощів (ВІДЕО)

Опубліковано

Удова з двома дітьми без зв’язків і грошей створила першу українську фабрику солодощів. На обгортках цукерок вона зображала українських діячів і стала однією з перших українських бізнесвумен.

Про підприємицю розповідає ШоТам.

«Це був дуже потужний меседж, що в міжвоєнних умовах українці — тим паче жінка — можуть мати свій бізнес», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Климентина Авдикович з Тернопільщини

Климентина Авдикович народилася в 1884 році на Тернопільщині. В родині священника та політика Миколи Січинського.

У 18 років вийшла заміж за професора гімназії Ореста Авдиковича та народила двох дітей. За 16 років чоловік помер від іспанського грипу, а Климентина з дітьми лишилася без засобів до існування.

Жінка подумала: чому б не заробляти на солодощах? Адже тоді це якраз набувало популярності.

«Наприкінці 19 і на початку 20-го століття загалом розпочалася мода на все солодке: шоколад, мармелад, желе, печиво, цукерки», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Продала швейну машинку, щоб купити мішок цукру

Щоб купити перший мішок цукру, Климентині довелося продати швейну машинку. Цукерки готувала вдома на кухні, а потім віддавала на продаж до місцевої крамниці. Солодощі мали попит, тож Климентина збільшила виробництво — придбала обладнання й орендувала приміщення.

Для цього довелося продати пальто чоловіка та його книжки й відчути осуд оточення.

Дивіться відео: Іван Тиктор. Історія першого українського газетного магната

«Авдикович дуже критикували навіть в українських колах: «Як так — дружина професора продає його хутра, книги, аби розпочати якийсь сумнівний бізнес!?», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Але справи йшли добре, і в 1922 році Климентина відкрила в Перемишлі підприємство «Фортуна». Це була перша українська фабрика солодощів, яка склала конкуренцію польським і єврейським цукеркам.

«На Галичині, щоб розуміти масштаби, на той момент існувало сім кондитерських фабрик: шість — це були польські або єврейські, і одна належала українці — Авдикович», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Допоміг Андрей Шептицький

Згодом Климентині стало тісно в Перемишлі й вона переїхала до Львова. Орендувала та привела до ладу закинуте приміщення, але не підписала жодних угод з власниками. І це ледь не коштувало їй бізнесу, адже після ремонту в будівлі власники вирішили її вигнати. Допоміг церковний діяч Андрей Шептицький, який підтримував українських стартаперів того часу.

«І ось Авдикович звернулася з проханням, щоб Андрей Шептицький посприяв і фінансово, і, можливо, надав якесь приміщення для того, щоб цей бізнес надалі функціонував», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Дивіться відео: Як жив найбільший меценат України Євген Чикаленко

Шептицький допоміг Климентині знайти нові приміщення та підтримав бізнес грошима. Завдяки цьому вона закупила нове обладнання і в 1924 році відкрила фабрику цукерок «Фортуна Нова».

У 30-х роках фабрика виготовляла 5 тонн солодощів щодня: шоколад, желе, зефір, вафлі.

«Були невеличкі легкомоторні літаки, — ми б зараз їх назвали «міськими» — якими доставляли продукти в Дрогобич і Стрий, щоб продукція швиденько свіженькою прибула до своїх споживачів», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Створила серію цукерок «Солодка історія України»

Над етикетками працювали відомі галицькі художники, наприклад, Микола Бутович чи Святослав Гординський. Климентина створила серію цукерок «Солодка історія України», на яких були зображені українські діячі.

Як-от Володимир Великий чи Павло Скоропадський.

«Це теж була потужна ініціатива, щоб українці не забували, що вони — державний народ, який мав свою державу, своїх правителів, просто через ті чи інші обставини втрачав їх, але не зникав як нація», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Щоб краще просувати товар, вигадала 10 заповідей від «Фортуни Нової», які публікували в галицькій пресі.

Читайте також«Це глибше, ніж просто ремонт». Як відбудувати українські міста? На прикладі Миколаєва та Харкова пояснює урбаністка Євгенія Дулько

«Не купуй цукерки «Фортуни Нової» на кредит», «Не йди ніколи до панночки без цукерок «Фортуни Нової», якщо не хочеш її втратити», «Дітям, внукам, правнукам напиши в заповіті, щоб вони не забували ніколи про «Фортуну Нову» і радили її всім і вся». Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

У вересні 1939 року з приходом більшовиків до Львова фабрику націоналізували. А після Другої світової війни разом з іншими вона увійшла до складу підприємства «Світоч». Климентині довелося виїхати до Австрії, де вона померла в 1965 році, коли їй було 82. Її історія вкотре розвінчує міф про неграмотних українців-селюків і доводить, що ми — нація підприємців.

Нагадаємо, МЗС створило «Резиденцію Орлика», щоб відшукати невідому історію України в іноземних архівах.

Економіка і бізнес

McDonald’s повертає сніданки у Києві та області

Опубліковано

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.

Про це повідомили у компанії.

Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.

Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.

Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергетична компанія «Нової пошти» вийшла на відкритий ринок електроенергії

Опубліковано

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.

Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових

«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.

Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.

Фото: Pixabay

Читати далі

Економіка і бізнес

Українська гра про Гуцульщину зібрала понад 45 000 доларів на Kickstarter

Опубліковано

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.

Про це повідомили у студії boardova.

Сюжет гри

Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».

У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.

У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей

Цінність гри для людей з-за кордону

«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.

Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.

«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.

Зміни у новому виданні

Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:

  • «Зима»;
  • «Місцини» (із пам’ятками України);
  • «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).

Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.

Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.

Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).

Фото: студія boardova

Читати далі