Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/gjEFE7dpUQA?si=sFsJap9DCtXdMRA_SSSSSS

Суспільство

Іван Тиктор. Історія першого українського газетного магната (ВІДЕО)

Опубліковано

Воїн Галицької армії першим перетворив українську видавничу справу на бізнес.

Історію Івана Тиктора розповідає ШоТам.

Він воював за ЗУНР, а опісля став першим газетним магнатом в Україні. Іван Тиктор — видавець і підприємець, який присвятив життя українізації ЗМІ.

Іван народився 6 липня 1896 року в селі Красне на Львівщині в заможній сільській родині. Його батько був майстром, який міг відремонтувати будь-що.

«Ремонтував для односельців годинники, сільськогосподарську техніку. Ну і, швидш за все, планував, що його син після того, як вивчиться в Галицькій гімназії, продовжить його працю», —Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Втім, батько віддав Івана навчатися до солідної гімназії, і це змінило життя хлопця. В останній рік навчання почалася Перша світова. Увесь клас добровільно пішов у Січові Стрільці. Ще зовсім юний Іван отримав звання підхорунжого, а згодом уже командував чотою Галицької армії.

Був свідком створення Західноукраїнської Народної Республіки

Він був одним з тих, хто бачив створення Західноукраїнської Народної Республіки. Та коли ЗУНР пала, Івана полонили поляки та відправили до табору неподалік Ґданська. З полону його витягнув батько завдяки купленій за чималі гроші довідці про благонадійність.

Після полону 25-річний Іван закінчив курси комерційної справи видавництва «Просвіта». І невдовзі в рідному Красному організував кооператив, кредитну спілку та кравецькі курси. У 1921 його покликали до правління видавництва «Червона калина».

Видання публікувало документи та спогади учасників боротьби за Україну, але було збитковим. Тоді Тиктор ризикнув — викупив видавництво й дав йому нове життя. Передплатники його газети «Новий час» отримували бонус — комплект українських книжок.

Оригінальний хід у видавничому бізнесі

А коли світ побачив тижневик для селян «Народна справа», Іван придумав оригінальний хід. Кожен передплатник в разі загибелі його рогатої худоби отримував допомогу в 120 злотих.

«Селяни — практичні люди. Не лише просто, щоб почитати газети: “О, я придбаю якийсь випуск газети, і разом з газетою отримаю відшкодування, якщо буде така потреба, якщо будуть втрати в сільському господарстві», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Іванові вдалося розширити видавництво — для дітей вийшов журнал «Дзвіночок». Для поціновувачів гумору — «Комар», а для тих, хто цікавився політикою — «Наш прапор». Ледь не кожна українська родина на Галичині читала бодай одне з видань Тиктора.

Іван був упевнений: газети мають приносити гроші, а не існувати на пожертви меценатів. Розташовував на сторінках рекламу, надаючи перевагу українським рекламодавцям. І в 1934 об’єднав усі видання в концерн «Українська преса», а прибутки вкладав у нові проєкти.

Читайте такожТрагедія чи перемога? Дізнайся правду про бій під Крутами та зруйнуй історичні міфи (ТЕСТ)

«Іван Тиктор заснував бізнес із виробництва ячмінної кави під назвою “Золотий колос”. Фірма стала серйозним конкурентом для єврейської фірми “Франка”, яку також полюбляли попивати в тодішньому Львові», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Попереду в Тиктора було чимало планів та ідей, але їх зупинила Друга світова. Останній номер «Нового часу» вийшов 12 вересня 1939 — Львів уже бомбардували німецькі літаки. А незабаром радянські «визволителі» націоналізували весь концерн Тиктора.

На його базі почала виходити радянська пропагандистська газета «Вільна Україна». Виїхавши до Кракова, Іван став керівником видавництва, підконтрольного німцям.

«Люди займалися виключно культурною діяльністю, на їхніх руках немає жодної крові, вбитих ними людей, вони не працювали в концтаборах. Тоді практично вся Європа була окупована. Всієї Європи ви колаборантами точно не назвете», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Коли Третій Рейх окупував Україну, Іван осів у Рівному, де працював у видавництві «Волинь». Через цю діяльність Тиктора ув’язнювало гестапо, а потім повернулися совєти, і довелося тікати. Прізвище Тиктор було добре відоме більшовикам і діяло як червона ганчірка на бика.

Друкував антирадянські матеріали

Адже Іван друкував антирадянські матеріали, воював за незалежну Україну, ще й працював в окупації.

«Найкраще, що його чекало, якщо б він лишився в СРСР – це мандрівка до Сибіру. В гіршому – це була би смерть. Бо ще в час І Світової війни він як український січовий стрілець воював проти російської імперії. Так, для більшовиків це був так само ідейний ворог, але це теж була росія. І, зрештую, як вояк Галицької Армії, не виключено, що в Наддніпрянщині міг брати участь в боях проти більшовиків», — Павло Артимишин, кандидат історичних наук, дослідник ІУ ім. І. Крип’якевича НАНУ та проєкту «Локальна історія».

Дивіться відео: Як жив найбільший меценат України Євген Чикаленко

Коли родина Тиктора тікала з України, матір та сестри Івана не встигли — їх вивезли до Сибіру. А Іванові з дружиною та донькою вдалося виїхати до Австрії, а потім до Канади. У Канаді він намагався відновити друкарську справу.

Заснував «Клюб Приятелів Української Книжки» та видавав книги українських авторів. А українська інтелігенція Канади неодноразово вшановувала Івана Тиктора відзнаками. Побачити ж Батьківщину Іванові більше не судилося — він помер 26 серпня 1982 в Оттаві. Та ім’я першого газетного магната Івана Тиктора назавжди живе на сторінках історії України.

Також дивіться відео від ШоТам, як генерал УНР захистив Польщу, розбивши більшовиків.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології1 тиждень тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення