Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
бізнес на мікрозелені бізнес на мікрозелені

Суспільство

Як зробити бізнес на мікрозелені? Рецепт від шеф-кухаря з Одеси

Опубліковано

Шеф-кухар із Одеси Іван Воробйов у 26 років заснув власний агробізнес – бізнес на мікрозелені. Понад сім років у теплицях вирощує і продає екзотичний для України мікрогрін – молоді проростки зелені. Збирає по 50 кг врожаю за добу! Це поки небачені осяги в цій ніші для України.

За короткий проміжок часу йому вдалося вибитися у топ-постачальники продукту в рідному місті. Відтепер усі ресторани Одеси користуються продукцією тепличного господарства “Порція здоров’я”.

Читайте також: Киянин заробляє на крихітних рослинах, що ростуть у воді

Зрозуміла їжа для хіпстерів і веганів – виходить в маси і набирає популярності. Як на цьому зробити бізнес на мікрозелені? Тримайте рецепт від шеф-кухаря з Одеси.

Іван Воробйов - бізнес на мікрозелені “Порція здоров’я”
Іван Воробйов – власник ферми мікрогріну “Порція здоров’я”

Як знайшов нішу

Поставив собі за ціль – стати шеф-кухарем у 25 років. І досягнув цього. Коли працював з креативним оформленням їжі, зрозумів, що треба розвиватися як найкращі ресторани Європи – подавати в естетичному вигляді.

Із усіх можливих варіантів оформлення найбільше сподобався мікрогрін. Проростки зелені, крім естетичного вигляду, ще й смачні. Спочатку купував для ресторану закордонну зелень. У 26 років вирішив сам започаткувати бізнес на мікрозелені.

Спочатку сіяв редис, горох. Зрозумів, що у цьому немає нічого космічного. Приносив зелень на банкети. Ділився з колегами з інших ресторанів. Продукт зацікавив людей. Вирішив зайняти нішу.

Скільки потрібно грошей на бізнес

Щоб почати такий бізнес – можна вкластися в $500, якщо починати з невеликих об’ємів у напівдомашніх умовах. Але для старту серйозоного виробництва, потрібно, щонайменше – $4 тисячі. Найбільше піде на ремонт і обладнання теплиці.

теплиця мікрозелень
На обладнання такої теплиці потрібно, щонайменше, $4 тисячі

Орендую напівпідвальне приміщення у житловому будинку, площею понад 300 м². Щоб купити таке приміщення, в Одесі просять $100 тисяч. Щоб повністю з нуля запустити виробництво довелося витратити $7 тисяч.

Читайте також: На Херсонщині розвивають найбільшу українську ферму на аквапоніці

Із умовних 10 зароблених гривень, одну гривню витрачаємо на насіння і пророщування, і сім гривень йде на зарплати робітникам і утримання приміщення. На компанію всього працює семеро людей.

Як вирощують корисне

По периметру теплиці розставлені стелажі, у яких 4-5 полиць із зеленню під фітолампами. Використовуємо два способи пророщування: гідропоніку і на субстратах в боксах.

У приміщенні також є холодильники, де зберігаємо зібраний врожай. На підприємстві і запаковуємо товар.

Читайте також: Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Від посіву насіння до збору врожаю проходить 2-3 тижні. Вирощуємо понад 20 видів рослин. Найпопулярніше: горох, капуста, редис, рукола, люцерна, соняшник. Такі рослини збирають, коли вони досягли у висоту 1-2 см. Краще, коли ще на стадії 3-4 листків, бо доросле – жорстке і гірчить.

мікрогрін виробництво
Щодня у теплиці збирають до 50 кілограмів мікрогріну, який фасують там же на виробництві

Щодня збираємо близько 50 кілограмів врожаю. Продаємо 100 грамів зелені за $1-3 (27-80 грн), в залежності від виду культури.

Хто купує

Продаємо в ресторани міста, кафе. Також частина йде на роздрібну торгівлю у магазини і супермаркети. Надсилаємо партії і по Україні. Маємо клієнтів зі Львова, Харкова і Києва. Попит зростає. Із хіпстерсько-веганської теми, здорове харчування стає поширеним явищем.

Закордон поки не продаємо. Хоча активно моніторю, як іншим підприємцям вдається виходити на ринок Європи. Досвідом діляться експортери меду, полуниці. Прикинув, що для нашого підприємства поки це не вигідно.

Є незайнята ніша. Спойлер – вирощуйте насіння для мікрогрін

В Одесі зараз є чотири ферми, які вирощують мікрогрін. У Києві таких понад 15.

виробництвом насіння для мікрогріну
Ідея для бізнесу: українські фермери не займаються виробництвом насіння для мікрогріну

Зараз є проблеми із насінням. Український агровиробник орієнтується на покупців, які сіятимуть на полях. А для тепличних умов потрібна трохи інша сировина, необроблене насіння. То ж часто сировину доводиться купувати закордоном. Можна сказати, що ніша “насіння для мікрогріну” – ще не зайнята.

Досвід на експорт

Освіту для мікрогріну не отримати в Україні. Фахові виші випускають агрономів, які знатимуться на будь-яких культурах, як їх вирощувати гектарами. А тут треба інший підхід. Через моє підприємство пройшло чотири агронома. Потім вони започаткували такий же бізнес.

Читайте також: $200 за ремінець для годинника. Як це вдалось бізнесмену з Краматорська

Коли зрозумів, що інтерес до бізнесу росте – почав власні онлайн курси “Вирощування мікрозелені”. Маю послідовників з Казахстану, Польщі і Чехії. Навчав багатьох українців. Дехто вже став успішним бізнесменом.  

Здається, що таке виробництво легке. Але має нюанси і потребує технологій, щоб це було економічно вигідно, а не збитково.

Ще одна ніша – їстівні квіти

Квіти в їжі – естетично, смачно, корисно. Ну, можливо, не дуже смачно, але симпатично. Європейська кухня використовує у стравах квіти, ще з давнини. У Франції нікого не здивуєш квітами бегонії чи настурції в тарілці. У нас це поки в розвитку.

Великі фермери в Україні не вирощують їстівні квіти, їм не вигідно, бо попит не такий, як на петрушку чи кріп. Тож це стало нішевим бізнесом. Ми пропонуємо гвоздику, настурцію, бегонію, віола. Але існує понад 100 видів квітів, які вживають у їжу. Ми вирощуємо те, що швидко розквітає.

їстивні квітами
Коштує такий контейнер з їстивними квітами 50-80 гривень

Саджанці квітів отримуємо з Голландії, у своїх теплицях їх дорощуємо до цвітіння. Якщо пророщувати із насіння, доведеться чекати 2-3 місяці.

Читайте також: Бренд взуття із Дніпра. Як 26-річний бізнесмен підкорив ринок

Вартість 0,5 л квітів коштує 50-80 гривень. У контейнері буде від 10 до 30 квітів, в залежності від їх розміру. У Києві квіти продають поштучно від 2 до 5 гривень. Ресторани можуть собі дозволити таку прикрасу, якщо салат коштує 150-200 гривень.

Суспільство

До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Опубліковано

Екскурсійний трамвай-кафе, що ходить до Пущі-Водиці, планує відновити свою діяльність з 18 травня.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці “Екскурсії на трамваї по Києву”.

Про екскурсію

Перша запланована екскурсія отримала назву “Таємниці Пущі-Водиці” і її програма була розроблена на основі матеріалів відомого історика Олександра Анісімова.

Учасники екскурсії матимуть можливість відвідати перший у Києві пивоварний завод, урочище Кинь-Ґрусть та мавзолей-усипальницю, спроектовану архітектором Городецьким.

Серед варіантів програм для прогулянок до Пущі-Водиці також доступна програма під назвою “Трамваї на курорт”. Щодо екскурсій по Києву, можна обрати із таких варіантів, як “Вечірній трамвай”, “Від конки до трамваю” та “Не звичні історії на тролейбусі”. Кожна з цих програм обіцяє захоплюючі враження та цікаві відкриття для учасників.

Екскурсії тривають від однієї до трьох годин. Вартість місця в екскурсійному кафе-трамваї становить від 400 гривень. Забронювати місця можна на сайті.

Читати також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Про вагон

Вагон-кафе був споруджений у 1992 році, і в 2007-му році він пройшов ремонт за кошти та зусилля “любителів транспорту” та працівників депо.

Проте, в березні 2023 року на сторінці екскурсійної агенції було оприлюднено повідомлення про загрозу зникнення трамвай-кафе. З початком воєнного стану екскурсійному трамваю було заборонено курсувати до Пущі-Водиці, незважаючи на те, що рух регулярних трамвайних маршрутів до цієї місцевості був відновлений в травні 2022 року.

Нагадаємо, що сумчанин переміг у міжнародному конкурсі шрифтів.

Також ми повідомляли, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Читати далі

Суспільство

В Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”

Опубліковано

Український виробник ювелірних виробів, бренд karpenko jewelry, представив обмежену колекцію прикрас під назвою “оМРІЯна помста”. Ці прикраси створені для натхнення найбільшого українського літака “Мрія”, який був знищений окупантами в лютому 2022 року.

фото: karpenko jewelry

Про це повідомляє сайт бренду.

Про колекцію

У колекцію включені дві брошки: одна у формі турбіни, а інша – у формі літака “Мрія”. Брошка “Літак” відтворює один з найбільш впізнаваних ракурсів “Мрії”, який був видно на всіх земних презентаціях та зафіксований на численних символічних фотографіях по всьому світу. Брошка “Турбіна” віддана унікальній особливості цього гігантського літака – шість двигунів, які робили його найпотужнішим цивільним транспортним літаком у світі.

фото: karpenko jewelry

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Кожна прикраса містить уламок фюзеляжу зруйнованої “Мрії”. Їх для створення прикрас передала з власного архіву військовослужбовиця, парамедик Галина Алмазова. Разом зі своїм підрозділом вона витримала в Гостомелі найстрашніші дні атаки на аеропорт, евакуюючи поранених.

фото: karpenko jewelry

Мета випуску колекції благодійна. Весь прибуток з продажу прикрас спрямують на збір на засоби посилення технічної розвідки для Головного управління розвідки України.

фото: karpenko jewelry

Кількість прикрас у колекції “оМРІЯна помста” обмежена наявною кількістю уламків літака. Наприклад, випущено 225 брошок “Літак”, відповідно до номерів на фюзеляжі “Мрії”. Щодо брошок “Турбіна”, їх виготовлено не більше 1 тисячи штук.

Придбати прикраси можна на офіційному сайті бренду karpenko jewelry.

Нагадаємо, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Також ми повідомляли, що українці відкрили рекордну кількість ФОПів у першому кварталі.

Фото: karpenko jewelry

Читати далі

Суспільство

Мати загиблого пілота стала капеланкою

Опубліковано

Мати полеглого пілота й героя України Степана Тарабалки вступила до лав військових капеланів, аби підтримувати українське військо!

Пані Світлана після загибелі сина у 2022 на гроші, компенсовані державою, відкрила реабілітаційний центр для захисників, а разом з цим відчула, що після загибелі сина Бог по-особливому торкнувся її серця.

Історія пані Світлани

“У такий складний час хочеться донести того світла, яке Бог дає мені, для служіння іншим”, – каже жінка.

Наталя Тарабалка – мати Героя України льотчика Степана Тарабалки з Коломийщини. Її Степан був одним з пілотів, яких за майстерність прозвали “Привидами Києва”. Він загинув над Житомиром 13 березня 2022 року з переважаючими силами окупантів.

На гроші, які їй компенсувала держава, Наталя у 2023 році відкрила оздоровчий центр для військових. А разом з цим відчула: після загибелі сина Бог по-особливому торкувся її серця.

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Маючи духовний досвід, пані Наталя вирішила долучитися до українського війська як капеланка.

“Отримавши певну базу знань з капеланства, я хочу бути потрібною, корисною не тільки для родин, а й ветеранів, для військових”, – каже Світлана.

Пані Наталя вже отримала шеврон капеланки та приєдналася до лав військових священників.

Нагадаємо, що 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу.

Читати далі