Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
02 1 02 1

Суспільство

Як почати бізнес в підвалі: історія успіху ветерана

Опубліковано

Екс-учасник АТО заснував підприємство з вирощування зелені на гідропоніці. Проект реалізував у рідному місті Запоріжжі. Працює разом зі своїм батьком та побратимом по службі в ЗСУ. Підприємство функціонує вже чотири місяці.

Читайте також: Під землею на Волині вирощують кілограмові цитрусові

На міні-фермі методом гідропоніки у виробничих обсягах вирощують цибулю. Підприємство обладнали в орендованому напівпідвальному приміщенні, розміром 50 м². Палети з розсадою розташовують на стелажах у два яруси. Для пророщення зелені використовують додаткове освітлення.

Зв’язатися з одним із власників міні-ферми, 27-річним Іллею Волошиним для інтерв’ю вдалося тільки з третьої спроби, пізнього вечора. Пояснює, що має ненормований робочий день.

“Доводиться працювати до сьомого поту, – сміється Ілля. – Усе залежить від замовлення. Можуть попросити на наступний день 30 кілограмів зелені нарізати. Сидиш до ночі – ріжеш. Оскільки немає великого досвіду – роботу ще не злагодили до кінця. Тому і процес не доведений до автоматизму. Доводиться багато фізично працювати”.

Читайте також: Чоловік відкопав під садибою на Закарпатті старовинний винний погріб

Приміщення під міні-ферму переобладнували разом з батьком та побратимом. З нуля довелося зробити стенди для розсади і повністю весь комплекс по обладнанню. Коли заїхали туди, там були лише підведені вода і світло. Решту робили своїми руками. З батьком і побратимом працюють разом: ріжуть, готують розсаду, саджають.  

Зелені вдається зібрати від 30 до 40% від кількості посадкового матеріалу. Від висадженого обсягу це може бути від 10 до 50 кілограмів. Урожай, з моменту посадки, можна зібрати вже за 20 – 30 днів.

Робота нагадує “день сурка”, але мріяв про це на фронті

“Мій робочий день починається з кави. Робота інколи нагадує “день сурка”. Щоранку готуємо матеріали. Якщо є замовлення – ріжемо цибулю. І одразу висаджуємо новий матеріал. Ріжемо – саджаємо, саджаємо – ріжемо”, – сміється Ілля.

Лайфхак від Іллі: як швидко відділити зелень від цибулини

На фронті всі його думки були про те, чим займатися, коли повернеться додому. У зоні АТО служив три роки – з 2014 по 2017 рік. У 14 році вступив до батальйону особливого призначення “Січ”. Потім перейшов в добровольчий підрозділ “Карпатська Січ”, який включили до 93-ї бригади. Підписав контракт із ЗСУ. Продовжив службу. З війни повернувся з третьою групою інвалідності. Має технічну освіту.

Цілий день ріжемо-саджаємо, саджаємо-ріжемо

– сміється Ілля.

Коли приїхав – одразу взявся за реалізацію проекту. Планував, як воно буде. Дякувати Богу, все вдалося. Деякою мірою, віра в самореалізацію допомогла бійцеві витримати жахи війни.

Читайте також: Бізнес із друзями – це можливо. Історія ветеранського СТО

Зі свого підприємства бізнесмен до бюджету щомісяця сплачує 5% від прибутку, на третій формі оподаткування.

Хобі батьків стало родинним бізнесом

“Зараз вирощуємо зелену цибулю. Продукція продається чудово. Маємо постійних покупців. Познайомилися з оптовиком, який закуповує нашу зелень для ресторанів Запоріжжя. Готуємо зелень і для дрібного опту”, – розповів бізнесмен.

Ідея відкрити такий бізнес прийшла кілька років тому. Коли Ілля ще служив у Збройних силах і перебував в зоні АТО. Приїхав у відпустку, з батьками сиділи, міркували над тим, чим займатися далі. Рішення прийшло спонтанно. Хоча батьки займалися подібним вирощуванням, але це було більше для себе, як розвага. Вирішили, що хобі можна перетворити на бізнес. Почали цікавитися, читати. Знайшли інформацію про метод гідропоніки. Взялися за втілення ідеї в життя.

Коли починав бізнес – нічого не боявся

За словами Іллі, коли починав нову справу – нічого не боявся. Мав досвід ведення бізнесу раніше. До подій на Майдані та війни, у Запоріжжі близько трьох років тримав кафе. Після початку бойових дій довелося свій заклад закрити та піти добровольцем на війну.

Міні-ферма має окупитися за два роки

Вкинули у виробництво немаленькі кошти. Виявилося, що у цьому бізнесі багато нюансів і немає такого, щоб за місяць-два він повністю себе окупив. Та за бізнес-планом, на рівень прибутковості мають вийти через два роки.

На розвиток міні-ферми підприємці отримали грант від міжнародної організації з міграції. Брали участь у програмі. Підприємцям пощастило, бо вдало захистили проєкт. Отримали 15 тисяч гривень. Ці гроші витратили на обладнання, освітлення. На той час вже не було грошей для його придбання. Цей грант виявився дуже вчасним.

“Я не прихильник того, щоб вичавлювати з усіх можливих програм гроші. Якщо влада має кошти – можуть допомогти тим, хто зараз цього більше потребує”,

– переконаний бізнесмен.

“Я не прихильник того, щоб вичавлювати з усіх можливих програм гроші. Якщо влада має кошти – можуть допомогти тим, хто зараз цього більше потребує”, – переконаний бізнесмен.

Читайте також: Фермер з Нідерландів вклав у теплицю на Львівщині 600 000 євро

Міні-ферма споживає небагато. Щомісяця на зрошення йде до 3 кубів води. Коли цибуля виросла, всю воду зливають, миють обладнання і саджають по-новій. На електроенергію щомісяця витрачають до 400 гривень, оскільки для освітлення використовують Led-лампи.

Економлять на опаленні. Зараз в приміщенні стоїть буржуйка і пелети, виходить дешевше, ніж газ. Перепробували обігрівачі, але це виявився найкращий метод. На опалення щомісяця витрачають до 1000 гривень. Приміщення прогрівають один раз на день. Цього вистачає, тепло тримається. Температуру підтримують на рівні 18-20 градусів. Буває коригують, щоб було від 13 до 18 градусів. Усе залежить від того, наскільки швидке потрібне проростання зелені.

Продукція конкурентна, бо екологічно чиста

“Основна проблема, яка виникла з самого початку – не було достатніх навичок і досвіду ведення такої справи. Це значно важче, ніж можна прочитати в інтернеті. Проте з кожним місяцем процес стає все кращим, нам подобається”, – каже Ілля Волошин.

Зараз трьом підприємцям доводиться самостійно опановувати ще одну професію – агронома. Інформацію про те, як доглядати за рослинами – читають в інтернеті. Проблемні питання обговорюють на форумах.

“Гідропоніка дозволяє не перетворювати вирощування на сезонну роботу”

Від традиційної посадки відмовилися. Гідропоніка дозволяє не перетворювати вирощування на сезонну роботу. Якість зелені не поступається великим тепличним комплексам.

Читайте також: Американець організував в українському селі органічну ферму

За його словами, перевага гідропоніки в тому, що зелень можна виростити без додаткових добрив. Продукція є конкурентною. Не використовують хімії. Виходить екологічно чисте. Методом гідропоніки, постійно підтоплюючи коріння – пророщують цибулю. Туди подається вода, яка насичує коріння, потім вона зливається. І так кожні 6 годин. Рослина отримує все необхідне для зростання, не гниє. Добрив додаткових не застосовують.

Меседж “усе вдасться” – запорука успіху

У планах підприємців – розширитися і перейти на свою територію. Спробують вирощувати нові види рослин. Незабаром почнуть експериментувати з м’ятою, потім з полуницею.

“Не виходить – починайте знову. Поки не спробуєте – нічого не досягнете”

“Щоб налагодити власну справу – треба брати і робити. Не боятися. Не виходить – починайте знову. Поки не спробуєте – нічого не досягнете. Не варто думати про те, що щось піде не так, як запланував. Усе вдасться – це основний меседж, який треба нести”, – радить власник міні-ферми усім, хто хоче випробувати власні сили у веденні бізнесу.

Крім того, підприємці не забувають про своїх побратимів на передовій. Зв’язуються з волонтерами, коли залишається урожай цибулі. Передають зелень бійцям.

Як раніше повідомляв #ШоТам, ветеран АТО Максим Петрик заснував медовий кооператив Фронтмед. Колишній розвідник Андрій Дробіт вирощує ірландські троянди під Львовом. А екс-атовець Микола Стецьків зі Львівщини після служби вирішив вирощувати полуницю. 

Коментарі

Суспільство

«Укрзалізниця» запустила «різдвяний» поїзд до Львова та нагадала про пункти незламності

Опубліковано

«Укрзалізниця» запускає рейси поїзду №191/192 Київ – Львів, які вирушатимуть 8 грудня. Водночас компанія нагадала про роботу пунктів незламності на вокзалах для тих, хто через ворожі обстріли залишився без електрики.

Про це повідомляє УЗ.

Графік рейсу Київ – Львів

  • відправлення з Києва о 8:18, прибуття до Львова — о 14:59;
  • відправлення зі Львова о 14:14, прибуття до Києва — о 21:33.

Квитки доступні для придбання у вагони класів купе та люкс:

  • купе — 767,09 грн;
  • люкс — 1855,87 грн.

Пункти незламності: допомога для пасажирів під час відключень

92 залізничні вокзали по всій Україні функціонують як пункти незламності. Тут можна:

  • підзарядити гаджети;
  • зігрітися;
  • скористатися безкоштовним інтернетом;
  • випити гарячого чаю.

На 40 вокзалах також облаштовані зони для батьків із дітьми:

  • місця для годування та сповивання;
  • зони очікування;
  • набори для малювання, розмальовки та настільні ігри.

Нагадаємо, що із Львова до Кишинева поїздом: «Укрзалізниця» запускає новий маршрут.

Фото: соцмережі «Укрзалізниці».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські полярники запускають благодійний антарктичний аукціон: як взяти участь (ФОТО)

Опубліковано

Українські полярники відкрили благодійний аукціон із ексклюзивними лотами прямо з Антарктики. Виручені кошти спрямують на підтримку полярників, які зараз захищають Україну в лавах ЗСУ.

Про це полярники повідомляють у своєму фейсбуці.

Що можна придбати?

Серед лотів:

  • вишиванка з пінгвінами, китами й пальмами;
  • кепка з логотипом станції «Академік Вернадський»;
  • прапор України, що побував в Антарктиці;
  • колекційні марки;
  • особиста онлайн-екскурсія станцією;
  • патчі та шкарпетки із символікою.
Фото: виставлені у фейсбуці Національного антарктичного наукового центру

Мета аукціону

Полярники планують зібрати 310 тисяч гривень для закупівлі:

  • дронів DJI Mavic 3 і 3T;
  • зарядної станції Bandera Power 860 S.

Читати також: Станція «Академік Вернадський» проведе онлайн-екскурсію: як подивитися на пінгвінів

Як взяти участь?

  1. Оберіть лот на сторінці Національного антарктичного наукового центру.
  2. Напишіть свою ціну в коментарях до обраного слоту. Мінімальний крок — 100 гривень.
  3. Аукціон триватиме до 3 грудня 2024 року, 10:00.

Переможець — той, хто запропонує найвищу ціну до завершення аукціону. Оплату потрібно здійснити протягом двох днів після оголошення результатів.

Для тих, хто хоче просто задонейтити: внесок від 500 гривень дає шанс виграти один із п’яти антарктичних шевронів.

Нагадаємо, що на станцію «Академік Вернадський» завітали рідкісні пінгвіни Аделі (ФОТО).

Фото обкладинки: виставлено у фейсбуці Національного антарктичного наукового центру.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві Подільський міст відкрили для авто та транспорту (ФОТО)

Опубліковано

1 грудня 2024 року в Києві відкрили рух легкових автомобілів та міського пасажирського транспорту через Подільський мостовий перехід.

Про це повідомив міський голова Віталій Кличко.

Відтепер дістатися мостом можна:

  • З правого берега — з вулиці Набережно-Хрещатицької, виїзд на вулицю Петра Вершигори;
  • З лівого берега — заїзд із вулиці Петра Вершигори, виїзд на вулицю Набережно-Рибальську.

Маршрут проходить через новозбудований тунель, що сполучає міст із вул. Вершигори та веде в напрямку проспекту Романа Шухевича й житлового масиву Троєщина.

Фото: виставлене в соціальних мережах Віталія Кличко

Читати також: Скульптуру «Маленького принца» повернули на Пейзажну алею з біонічним протезом (ФОТО)

Для великовантажного транспорту міст поки закритий

Подільський міст поки що недоступний для вантажівок. Водночас роботи з благоустрою біля новозбудованого тунелю триватимуть до кінця року, але це не впливатиме на рух транспорту.

Фото обкладинки: виставлене в соціальних мережах Віталія Кличко.

Коментарі

Читати далі