Суспільство
Як жив найбільший меценат України Євген Чикаленко (ВІДЕО)
Заможний поміщик з Одещини нагадав українцям, що вони не «малороси», а велика нація. У розпал імперського зросійщення власним коштом відроджував українську освіту та культуру.
Про Євгена Чикаленка та його спадщину розповідає ШоТам.
Євген Чикаленко — підприємець, який любив Україну «до глибини своєї кишені». Євген Чикаленко народився 1861 року в селі Перишори (нині Одещина) в заможній родині поміщиків.
Придбав ще понад 1100 десятин землі
У спадок отримав 1000 десятин землі, а пізніше вже власноруч придбав ще понад 1100. Закупив американську техніку та домігся високих врожаїв. Водночас Євген захопився ідеєю підтримки української нації, пригніченої загарбниками.
«Еліти тотально зросійщені або спольщені, а переважна більшість суспільства — селяни, робітники, містяни — вважають себе не українцями, а х*хлами, малоросами», — Владлен Мараєв, історик, автор Youtube-каналу «Історія без міфів».
Читайте також: Трагедія чи перемога? Дізнайся правду про бій під Крутами та зруйнуй історичні міфи (ТЕСТ)
Чикаленко був одним з перших, хто почав це змінювати. Спочатку за поміркованими цінами продав селянам 700 десятин землі та почав просвітлювати людей. Далі власним коштом видав пів мільйона посібників з господарства українською. А в 1894, коли переїхав до Одеси, вийшов на поле громадської діяльності.
Почав займатися громадською діяльністю
Передплатив часописи «Зоря» та «Літературно-науковий вісник» для української громади. Завдяки йому ці матеріали охоче читалися й обговорювалися серед одеситів. В одеський період свого життя став співзасновником Української громади в Петербурзі.
«Одеська громада збирала словниковий матеріал, і київська. І коли Євген Чикаленко потрапив до Києва ще молодим 20-річним хлопцем, то він долучився до словарної комісії — теж збирав матеріали», — Інна Старовойт, історикиня.
Переїхавши до Києва, він приєднався до Старої Київської Громади, яку називав «цвітом української інтелігенції». Очолив відділ художньої прози часопису «Кіевская старина» та перетворив його на україномовний.
Профінансував 4-томний словник української мови Бориса Грінченка
А вже невдовзі профінансував 4-томний словник української мови Бориса Грінченка. Меценат не піарився на доброчинності, бо не хотів проблем з російською владою. Проте заснував і власним коштом видавав єдину в імперії щоденну україномовну газету «Рада».
Тоді видання не окупалося через незацікавлення народу в громадському русі, але все одно виходило. У 1904 Євген купує в Києві будинок, який пізніше стане «всеукраїнським вуликом». Там підпільно збиралися представники українських громад з Галичини, Наддніпрянщини, Москви.
Саме там формувалися перші цеглинки фундаменту майбутньої Центральної Ради. У Першу світову Євген уже мав репутацію українського «мазепинця» та переховувався від влади. А в революційному 1917 став співорганізатором Центральної Ради.
Долучився до Центральної Ради
Революцію Чикаленко зустрів з оптимізмом, але від державних посад відмовлявся. Бо вважав, що українці ще не готові до незалежності — давалося взнаки багаторічне імперське ярмо. У січні 1919 перед наступом більшовиків Євген виїхав з Києва — тоді, здавалося, ненадовго.
Життя в еміграції
Поїхав до Австрії, а потім до Чехословаччини, де вимушено залишився. Уже немолодий, Чикаленко переживав фінансову скруту та проблеми зі здоров’ям.
Його не покинули — українські емігранти збирали кошти на лікування, але він сприймав це із сумом.
«Як легко було колись жертвувати та як тяжко та незручно тепер приймати допомогу від інших», — Євген Чикаленко, український підприємець, меценат.
У той час більшовики кинули за ґрати його сина Петра — активного учасника українського державотворення. У Курській в’язниці син і помер. Незабаром не стало й дружини Чикаленка — це ще погіршило його стан.
Влітку 1929 року Євген Чикаленко пішов з життя в Чехії, заповівши розвіяти прах у рідних Перишорах. Відтоді минуло майже століття, та через втрату урни з прахом його заповіт так і не виконали.
У грудні 2021 пам’ятник Чикаленку відкрили в сусідній до його рідних Перишорів Мардарівці. Але головним монументом Євгена є пам’ять народу про найбільшого мецената України.
Нагадаємо, ми розповідали, як київський ювелір Йосип Маршак у ХХ ст. конкурував з Картьє та Фаберже.
Також дивіться відео, як українці влаштували наймасштабніше повстання в таборах ГУЛАГу.
Також ШоТам підготував відео, як генерал УНР захистив Польщу, розбивши більшовиків.
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: