Суспільство
Як росіяни привласнили собі українських богатирів (ВІДЕО)
Билинні російські богариті Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Нікитич насправді вкрадені в України! І це були не просто казкові персонажі, а реальні люди — воїни часів Київської Русі. Це підтверджують дослідження істориків та літописи. Як таке могло статися, розповідає ШоТам.
Ілля Муромець, Добриня Нікітич та Альоша Попович — реальні українські богатирі. І цьому є безліч доказів.
Добриня Нікітич згадується в Іпатіївському літописі
Почнемо з Добрині, якого довго вважали виключно казковим персонажем, який переміг Змія Горинича. Однак у XVIII столітті в Іпатіївському літописі знайшли згадку про київського воєводу Добриню.
Добриня Нікитич — це реальна історична постать. Він існував, і, що приємно, тут повний збіг сюжетів билин та історичних фактів, — Сергій Хведченя, співробітник Інституту історії України.
Добриня Низкинич (російською Нікітіч) народився в селі Низкиничі на Волині. Його сестра Малуша була ключницею княгині Ольги і матір’ю Володимира Великого.
«Вважають, що в билинних сюжетах знайшли відображення реальні історичні події. І боротьба нашого героя Добрині Нікитича зі змієм — це ніщо інше, як боротьба нової релігії православ’я зі старою релігією язицтвом. Змій уособлює язицтво», — Сергій Хведченя, співробітник інституту історії України.
Альоша Попович родом із Полтавщини
Альоша Попович — ще один «русский витязь» із… Полтавщини! Альоша – це російською, насправді він Олешко.
У билинах розповідається, як мати проводжала Олешка в похід на площі міста Пирятина. У 1200-ті роки Пирятин був прикордонним пунктом у боротьбі проти кочовиків. Саме в цей час Поповича згадують у літописах як учасника битви з печенігами.
У Тверському літописі записано, що він брав учась у відомій битві на Калці в 1223 році, де й загинув. Коли Шевченко був у Пирятині, написав там «Думу про пирятинського поповича Олексу».
Ілля Муромець не з Мурома, а з Морівська на Чернігівщині
Насправді не з Мурома, а з Морівська, що на Чернігівщині. Це село також мало назви Муромськ, Муровля, Моравейськ, Моровійськ.
У билинах розповідається, що Ілля добирався до Києва на коні за пів дня або 5 годин. Так швидко доїхати з російського Мурома неможливо, бо він розташований за 1500 км від Києва.
Перша згадка джерельна нам фіксує ім’я Ілля Муровлєнін, тобто з Муровлі. І тут зауважимо, що Муромцем він стає набагато пізніше. Коли починають діяти фольклорні експедиції, прив’язали кількох людей до однієї постаті, — Олександр Алфьоров, історик.
До постригу він служив у дружині князя Володимира та бився за православну віру й рідну землю. Його мощі зберігаються в Києво-Печерській лаврі, на його кістках виявлені сліди поранень.
У московському ж епосі теж є персонаж Ілля Муромець, і він місцевий розбійник. Але росіяни зробили з нього героя, приписавши подвиги нашого Іллі.
Дивіться відео: Які українські інновації підкорили світ?
Утім, нічого дивного, що відомі богатирі саме з України! Першою відомою у світі найсильнішою людиною планети був українець Іван Фірцак. А за кілька років до цього найсильнішим борцем планети був Іван Піддубний із Черкащини. Сьогодні найсильнішою людиною планети є киянин Олексій Новіков. А до того це звання отримав франківець Василь Вірастюк.
А наші боксери! Брати Клички — київського козацького роду. Олександр Усик — із Чернігівщини. Що вже казати про ЗСУ, які своєю силою та сміливістю вражають нині весь світ.
Нагадаємо, легендарний співак Ленні Кравіц має українське коріння.
Також ШоТам розповідав, чи був він українцем легенда поп-арту Енді Воргол.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі