Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/qPnOdE_FEGw?si=punkLEA5VYAAiHVF

Суспільство

Частка поета хіта Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna: набуває нових сенсів — Ґео Шкурупій

Опубліковано

Ми були вражені, коли дізналися про долю поета, чий вірш ліг в основу нового хіта «Барабан». Він був талановитим, яскравим, зухвалим! І в 34 роки його вбили совєти…Його звали Ґео Шкурупій, і він був королем українського футуризму ХХ століття.

«Люди майбутнього, – писав Шкурупій, – всі будуть героями та нічого не боятимуться!».

Та він не боявся вже тоді – у час окупації України, революцій, воєн, терору та Голодомору. Справжнє імʼя поета – Георгій.

Біографія поета

Народився в 1903 в Бендерах, Молдова, тоді Бессарабська губернія. Коли йому було 10, родина перебралася до України, оселившись у Києві. Юнаком Георгій навчався на медика, однак розумів, що його життя – це творчість.

Познайомившись із письменником Валерʼяном Поліщуком, він пристав до літературної групи «Гроно». Георгій узяв псевдо «Ґео» – навмисно з гострою ґ, яку була тоді й у моді, і в опалі одночасно.

Початок творчого шляху

І вже в 19 років Гео Шкурупій видав свою першу збірку віршів. Він став на шлях футуризму – течії, яка ламала загальноприйняті мовні та поетично-мистецькі норми. Його вірші не залишали байдужими нікого: вони то захоплювали своєю пристрастю то змушували читачів червоніти від провокативності й відвертості автора.

Він міг писали так:

О, пречиста, свята Варваро,
Поглянь на мене небом твоїх очей.
Я тобі місяць скину на тротуари,
А серце вже вирвав з грудей…

А міг і так:

Ціла армія одвислих цицьок і задниць приймає військовий парад…

Читати також: Джонсонюк, шампанське з чорнобривців, хата з Pinterest та TikTok. Українські блогерки показують чим можна займатися переїхавши у село

Король футуризму

Він сам нарік себе королем футуризму, і прихильники сприйняли його саме так. А той самий «Барабан печалі», рядки якого сьогодні лягли на музику, наробив галасу ще в XX ст. Збірка «Барабан» була лункою, гучною, запам’ятовувалася, дратувала й подобалася молоді.

Коли Ґео виступав, прихильники під сценою закликали: «Ґео, бий у барабан!». І він бив у свій барабан – епатажний і гучний! А ще творчість Шкурупія пронизана українським патріотизмом і революційною тематикою.

На всю Вкраїну червона троянда…
Нащадкам не побачить краси руїн.

Боротьба за українське слово

Він прагнув наблизити українську літературу до західної, а на російських поетів оголошував «полювання».

«У мене безкінечне ласо дотепности, яким я виловлю вас, як буйволів», – писав він.

Поет кидав виклики Маяковському та Єсєніну. У москві його критикували й називали «царствєнно грубим» – росіян Шкурупій дуже дратував. Та Ґео продовжував перчити суспільство своїми гострими рядками аж до 1930 року.

Початок репресій

3 часом запал Шкурупія почав спадати, вірші все менше резонували. А в 1934 Гео заарештували. Його звинуватили в приналежності до «київської терористичної організації ОУН». Шкурупій категорично це заперечував, але совєти засудили його на 10 років таборів. Та цього більшовикам здалося замало.

Смертельний вирок

Сесія Ленінградського НКВС засудила до розстрілу 509 арештантів Соловецької тюрми. Серед них був і Ґео Шкурупій…

Короля українського футуризму вбили 8 грудня 1937. За 19 років, у 1956, за заявою його дружини, поета реабілітували посмертно. Та, вбивши одного з найяскравіших українських митців, совєти не змогли заглушити його барабан… Що продовжує бити й сьогодні – майже через століття.

Нагадаємо, що у світі та в Україні стартує місяць обізнаності про ментальне здоров’я: про що варто знати.

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі