Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

У Тернополі науковці створили генератор на біовідходах

Опубліковано

Директор центру «Енергоефективних технологій» Тернопільського національного педагогічного університету ім. Гнатюка Валерій Федорейко спільно однодумцями створив генератори на біовідходах. Генератори-утилізатори мають потужність 2000, 3000 та 6000 кВт.

Про це повідомили на сайті університету.

Обладнання повністю автоматизоване. Єдине, що доводиться закуповувати в Європі, — мікропроцесори. Наразі генератори-утилізатори на біовідходах забезпечують місцеві підприємства тепловою енергією.

Як працює генератор?

«Автоматичний вантажник бере тонну біовідходів і закидає у великий бункер. Потім ці відходи базуються в оперативний бункер. Звідти регульований електроприлад за командою мікропроцесора подає команду на закидання біомаси в топку. Там стоїть вентилятор, що вдуває біомаси і при температурі 400 градусів Цельсія вони починають горіти як природній газ. Починається процес газифікації біовідходів шляхом струменевого випарного горіння. Температура в топці під час горіння 1500 градусів. Прилади автоматично рахують температуру, що має бути на виході, а також вологість навколишнього середовища. Продукти згоряння попадають в теплообмінник і ми сушимо зерно теплим повітрям. А якщо б це блакитне паливо, то під час сушіння на зерні залишалися токсини», — каже Валерій Федорейко.

Читайте такожЗі складів – на передову. Як проєкт «Тачка на ТРОкачку» відновлює радянські вантажівки для ЗСУ

Також генератори-утилізатори можна використовувати для сушіння бетону, обпалення цегли та обігріву теплиць. А весь природних газ направляти на інші потреби країни.

«Один мільярд кубів газу йде на сушіння зерна. Ми можемо сушити зерно завдяки біовідходам, а цей мільярд газу направити на побут, щоб ним користувалися люди в приватних будинках чи квартирах. Коли ми робимо бетон чи обпалюємо цеглу, то нам не треба теплообмінник. Продукти згоряння ми направляємо прямо в зону сушіння бетону або зону випалювання цегли. І тоді наш генератор стає дешевшим на 30-40%. Адже теплообмінник займає половину від нашого генератора», — каже директор центру «Енергоефективних технологій» Тернопільського національного педагогічного університету ім. Гнатюка.

Наразі вже доступні генератори-утилізатори на 2000, 3000 та 6000 кВт. Один коштуватиме три чи чотири мільйони гривень. Якщо говорити за генератор-утилізатор на 1 МВт, то його вартість 1,5 млн. Термін його окупності три місяці.

Читайте такожЗаряджає 25 телефонів та Starlink. 15-річний винахідник зі Львова створює унікальні повербанки для ЗСУ

Також вже у процесі виготовлення парова турбіна, що дозволять безшумно перетворювати теплову енергію на електричну. А отже генератори стануть ще більш необхідними.

За словами науковця, розумне спалювання біовідходів може забезпечити великі підприємства та заводи України не лише тепловою, а й електричною енергією. До того ж, якщо говорити за опалення, то коштуватиме значно дешевше, ніж використовувати природний газ.

«Три тонни біовідходів дорівнює 1000 кубів природного газу. А 1000 кубів газу сьогодні на ринку Європи коштує +/- 1000 євро. А ось найдорожчі з біовідходів вважаються качани кукурудзи. Тонна таких відходів коштує приблизно 1000 гривень. Якщо нам треба три тонни, то вони обійдуться нам у 3000 гривень. Це означає, що якби Україна використовувала не природний газ, а біовідходи, то енергію ми отримували б майже в 14 раз дешевше. Яким чином газ та енергія пов’язані між собою? Справа в тому, що під час спалювання біовідходів, отримується теплова енергія, і саме вона дозволяє повністю відмовитися від природного газу»,  — каже пан Федорейко.

Також науковець закликає не порівнювати біовідходи і деревину. Якщо поглянути з погляду еколога, то під час спалювання деревини ми завдаємо великої шкоди екології — залишаємо її без «легень». А якщо замість деревини у топку підуть біовідходи, то ми навпаки рятуємо навколишнє середовище від небажаних газів, що виділяються під час гниття того ж лушпиння та качанів.

Нагадаємо, у Вінниці чоловік змайстрував власну мікро-ГЕС на річці.

Також ми повідомляли, як школяр з Івано-Франківська розробив дрон-міношукач для ЗСУ.

Фото: tnpu.edu.ua.

Коментарі

Технології

У КПІ готуватимуть фахівців для оборонних підприємств за дуальною формою освіти: як це працює

Опубліковано

Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського та Національна асоціація підприємств оборонної промисловості України (НАУДІ) підписали меморандум про співпрацю. Він спрямований на підготовку фахівців для оборонно-промислового комплексу.

Про це повідомляє КПІ.

Що відомо

Підписання угоди відкриває нові можливості для студентів КПІ, які навчатимуться за спеціальностями з високим попитом на ринку, зокрема в галузях:

  • електронні комунікації;
  • мікроелектроніка;
  • наносистемна техніка;
  • прикладна механіка;
  • хімічні технології тощо.

Читати також: У бібліотеці КПІ ім. Ігоря Сікорського встановили сонячну електростанцію

Підготовка інженерів для ОПК

Ректор КПІ ім. Ігоря Сікорського Анатолій Мельниченко зазначив, що сьогодні ринок високотехнологічного озброєння потребує інженерів, яких готує університет. Дуальна освіта дозволить забезпечити практико-орієнтовану підготовку студентів, що згодом посилить обороноздатність України.

Підтримка студентів

НАУДІ також планує збільшити стипендійні програми для студентів КПІ, які обиратимуть карʼєру в оборонній промисловості, створюючи нові можливості для майбутніх фахівців в цій важливій для країни галузі.

Нагадаємо, що сестри з Києва створили нейромережу для сортування сміття: їх розробка здобула нагороди в Європі.

Фото: сайт КПІ.

Коментарі

Читати далі

Технології

У Харкові презентували європейський інноваційний хаб: як він працюватиме

Опубліковано

Харків стане одним із шести українських міст, де працюватиме Європейський цифровий інноваційний хаб Східного регіону України.

Про це повідомили в Харківській міській раді.

Діяльність хабу

Новітній хаб об’єднає зусилля науково-дослідних установ, технологічних партнерів і органів місцевого самоврядування. Цей проєкт впроваджують для того, аби цифровізувати регіон та відновлювати Схід України.  

«В умовах війни ми робимо все можливе, а іноді й те, чого від нас не очікують, для підтримки підприємців, щоб вони залишалися тут. Ми ухвалюємо пільги для бізнесу, розвиваємо енергетичну інфраструктуру, будуємо так званий “енергетичний острів”. Хаб — це крок уперед у розвитку міста як смартсіті, де в центрі уваги перебуває людина», — зазначив міський голова Харкова Ігор Терехов. 

Читайте також: Українські айтівці створили систему для захисту відео з дронів

Фото: телеграм-канал Харківської міської ради

Довідка про проєкт

Європейський цифровий інноваційний хаб Східного регіону України — це частина загальноєвропейської мережі хабів. Україна долучилася до цієї мережі у 2023 році. Проєкти в містах впроваджуватимуть чотири роки.

Головні напрямки роботи хабів:

  • підтримку малого й середнього бізнесу;
  • розвиток стартапів;
  • впровадження інновацій у промисловості та інших секторах економіки тощо.

Нагадаємо, що українські розробники створили аналоги дрона Mavic для війська.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Технології

У «Дії» зʼявилася нова функція — мапа відкритих банків під час відключень

Опубліковано

Знайти банк, що продовжує працювати навіть у разі відключень, тепер можна за кілька кліків у застосунку «Дія». У розділі «Незламність» з’явився фільтр «Банкінг», який допоможе знайти найближчий відкритий банк чи відділення навіть у складних умовах.

Про це повідомляють в «Дії».

Як це працює

  • Відкрийте розділ «Незламність» у «Дії»;
  • увімкніть фільтр «Банкінг»;
  • «Дія» покаже банки поблизу, доступні навіть у разі знеструмлень.

Ця опція доповнює функціонал мапи Незламності, де можна знайти укриття та пункти незламності за зручними фільтрами. Наприклад, можна перевірити наявність зв’язку, інтернету, генераторів і дізнатися, чи працює пункт у режимі реального часу.

Читати також: В Україні створили безкоштовний застосунок для підтримки ментального здоровʼя

Що ще важливо

Мапа враховує доступність для людей з інвалідністю, а завчасно завантажена версія мапи працюватиме навіть без інтернету.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відкрила цілодобові «Пункти незламності» на 92 вокзалах України.

Фото: «Дія».

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта2 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес2 тижні тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура3 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...