Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Заряджає 25 телефонів та Starlink. 15-річний винахідник зі Львова створює унікальні повербанки для ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

15-річний Захар зі Львова збирав гроші на ноутбук та велосипед. Однак на тлі вторгнення вирішив, що бійці більше потребують цих коштів. І ні, хлопець не просто переказав 16 тисяч грн на армію, а витратив їх на розробку надпотужного пристрою – створив павербанк для ЗСУ.

Зарядна станція юного винахідника здатна обслуговувати 25 телефонів, заряджати дрони, рації та підтримувати роботу Starlink. Крім того, розробка підлітка може живитися не лише від електроструму, а й від сонячних променів.

Захар Щурко

10-класник Львівської гімназії «Престиж», львівʼянин

Створив павербанк для роботи ЗСУ в польових умовах

Мрію стати пілотом військової авіації

До повномасштабного вторгнення я жив стандартним життям. Не було особливих подій, які могли б перевернути життя, крім коронавірусу у 2020 році. Я навчався у 9 класі, займався народними танцями, цікавився комп’ютерами та мріяв стати пілотом цивільної авіації. Після вторгнення наміри дещо змінилися: так само хочу стати пілотом, але вже військової авіації.

Я ще з дитинства любив бавитися різними переносками, розетками, перемикачами. Коли в мене з’явився телефон, почав дивитися у YouTube багато корисних відео. На одному з них хлопець самостійно збирав комп’ютер. Мене це зацікавило, почав більше про це читати. Зрештою вирішив, що теж можу спробувати щось зібрати.

Думаю, це частково передалося мені від прадідуся. Він також любить щось конструювати та майструвати. Зараз, думаю, він би мені допомагав, якби не його вік.

Батьки повністю розділяли моє захоплення конструюванням пристроїв. Це щось новітнє, чим можна заробляти гроші. А ще їм зручно, бо коли мають якість проблеми з телефоном чи ноутбуком – звертаються до мене.

Вторгнення здавалося казкою в еру технологій

У мене є ще молодші брат і дві сестри. Вони не вірили у можливість повномасштабного вторгнення, бо відносно маленькі й не дуже розуміли, що це. Батьки теж сумнівалися. Загалом це звучало як щось нереальне, коли у 21 столітті всі користуються сенсорними телефонами, комп’ютерами, люди літають у космос, а тут може таке початися.

Захар Щурко з родиною

Але потім по телевізору почали показувати, як правильно збирати тривожний рюкзак, що слід покласти в аптечку. Ми з однокласниками ходили у Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, де нам розказували про правила поводження з вибуховими пристроями. Інформації про можливу велику війну більшало, і я починав вірити, що щось може статися. Буквально в останні два тижні у мене було чітке розуміння, що вторгнення буде, але не знав, наскільки це буде масштабно.

Початок великої війни припав на кінець зими. Зрозуміло, що в мене були плани швиденько закінчити школу, щоб почалися літні канікули. Думав, може, поїдемо кудись на море. 

Оскільки я мешкаю у Львові, то зранку 24 лютого у нас нічого не відбувалося. Я спокійно спав і не знав, що щось почалося. Але потім почув увімкнений телевізор. У кімнату зайшла мама і сказала, що почалася війна.

Згадав про давні плани створити повербанк

Я довго думав, чим можу бути корисним бійцям на фронті. Приблизно на початку літа згадав про свою ідею, яка зародилася задовго до великої війни. Бувало, що вдома зникало світло. І я планував створити щось на кшталт потужного павербанка, аби в разі чого у мене працював компʼютер. На тлі вторгнення я подумав, що така річ може знадобитися нашим військовим.

У нас із братом були спільні заощадження, 16 тисяч гривень, які ми збирали на ноутбук і велосипед. Я запропонував йому витратити їх на спробу створити прототип портативної станції зарядки пристроїв. Брат хвилювався, що гроші просто пропадуть. Але ми вирішили, що якщо не спробуємо, то нічого й не вийде.

Захар Щурко з братом

Створити перший пристрій мені допоміг батько. Він стоматолог, але трохи вміє конструювати всякі речі. Я подивився, як взагалі повербанк має працювати, яким має бути його вигляд. І вже наступні станції здебільшого робив сам. Зрозуміло, за потреби просив про допомогу, аби пришвидшити процес.

Про винахід розповів підписникам

Ми зробили перший пристрій, який працював саме так, як я це уявляв. Я назвав його ZS POWER(Zakhar Shchurko POWER). Оскільки коштів на інші у мене, школяра, не було, то вирішив, що потрібно поширити інформацію у соцмережах. Думав, можливо, хтось відгукнеться. Соцмережі – це один із найзручніших форматів, де нині люди отримують інформацію. Вони просто заходять, гортають стрічку та читають.

Павербанк, створений Захаром Щурком

Я опублікував дописи у фейсбуці та інстаграмі. Спочатку пояснив людям, що не просто збираю кошти на морозиво. Розказав про свій винахід і попросив за можливості задонатити. Спочатку це поширили мої батьки, потім – друзі та знайомі. Так воно і розійшлося. Люди почали надсилати кошти. І потроху ми почали це робити.

Надалі я також збираю кошти, щоб забезпечити військових цими зарядними пристроями. Буду дуже вдячний за підтримку. Всі звіти можна побачити у моїх соцмережах.

Мій пристрій зручніший за аналоги

Також існують дизельні та бензинові генератори. Але вони працюють шумно та випускають гази. На фронті їх треба ставити далі від позицій, аби бійці не задихнулися. А це, зрозуміло, означає зайві переміщення та видання позицій. Переваги мого повербанка у тому, що він працює безшумно, не виділяє газів, не нагрівається, й через тепловізор його майже не видно. Пристрій можна поставити в окопах, користуватися ним і нікуди не відходити.

Читайте також: «Ми витримали пекло Луганщини». Як 22-річний випускник військової академії командує ротою 24 ОМБр

Готові повербанки відрізняються за функціональністю. Я можу змінювати її залежно від потреб військових. Оскільки пристрій створюю сам, то можу модифікувати його під запити, з якими до мене звертаються. Наприклад, поставити більше USB-портів, щоб можна було одночасно заряджати більше телефонів, чи потужніший акумулятор тощо.

Станція дозволяє бійцям заряджати рації, телефони та коптери. Зараз я почав переробляти ще й кип’ятильники, аби вони також працювали від станції. Це дозволить військовим зручно готувати гарячі напої.

Павербанк, створений Захаром Щурком

Вага павербанка становить близько 10 кілограмів, сонячна панель – ще приблизно півтора. Стандартно там є 4 USB-порти, щонайменше два з яких – із функцією швидкої зарядки. Зараз уже намагаюся на всі порти ставити quick charge, щоб телефони, які її підтримують, могли швидко заряджатися. 

Повербанк здатен заряджати щонайменше 25 телефонів. Також у пристрої є автомобільна розетка на 12 вольтів та ще одна на 220. Це дозволяє заряджати різну техніку. Наприклад, система Starlink від станції може працювати більш як 5 годин.

Собівартість повербанка – понад 20 тисяч грн

Військові отримують повербанки з повною комплектацією, у яку входить сонячна панель. Їх потрібно просто поставити та користуватися ними. Наразі собівартість одного повербанка – приблизно 25 тисяч гривень. Кінцева вартість залежить від курсу долара. Ціни, на жаль, зростають. Ніби один компонент подорожчав на 100 гривень, але в підсумку пристрій – на 3 тисячі.

Павербанк, створений Захаром Щурком

На фронт уже поїхали девʼять повербанків, ще один готовий й один – у процесі. Переважно я працюю напряму з військовими. Вони звертаються до мене через соцмережі, ми все обговорюємо. Я відправляю їм пристрої через волонтерів та службами доставлення.

Звичайні генератори – небезпека для бійців

Заряджати станцію можна від генератора або звичайної розетки 220В, прикурювача чи сонячної панелі. В останніх двох наразі замало потужностей, щоб повністю зарядити повербанк за декілька годин. Тоді вже треба ставити більше сонячних панелей, але це не дуже зручно. Військові кажуть, що їм достатньо трохи підзарядитися, щоб надовше вистачило.

Бійці з павербанком, створеним Захаром Щурком

Бійці, які вже випробували пристрої, діляться, що все добре працює, і повербанки їм дуже допомагають. Військові, які були один тиждень «на виході», розповідали, що генератор із собою взяти не було як, бо якщо у полі його завести, то моментально «прилетить». А так вони собі взяли зарядну станцію та сонячну панель, розклали її та заряджали свої пристрої. Тому дуже прошу всіх допомогти військовим отримати ці зарядні станції.

Мрію перетворити волонтерство на стартап

Після кожної виготовленої станції я бачу, що й де можна покращити, аби повербанк був ще зручнішим у користуванні. Нині думаю над варіантами співпраці з якимись фондами чи інвесторами, можливо, навіть з-за кордону. Ще сам до кінця не знаю, як це правильно організувати.

Боєць із павербанком, створеним Захаром Щурком

Думаю, люди в майбутньому зможуть використовувати мій винахід для того, аби при відсутності світла заряджати техніку чи вмикати лампочку. Також він буде корисним, наприклад, десь у кемпінгах, коли люди виїжджають відпочити в ліс чи на пікнік. Можна й просто поставити собі в машину, щоб мати потужну зарядку.

Вірю, що цей досвід допоможе мені в майбутньому. У мене будуть знання, як можна робити круті пристрої. Наразі для мене це волонтерська діяльність на потреби військових. Але після війни це можна буде вивести на якийсь проєкт або міністартап, і тоді ця справа приноситиме не лише задоволення, але й кошти.

Суспільство

У Лівані підготували перше видання творів Григорія Сковороди арабською мовою

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У п’ятницю, 9 грудня, у столиці Лівану – Бейруті – відбудеться презентація першого арабськомовного видання творів Григорія Сковороди.

Про це на фейсбук-сторінці повідомило Посольство України в Лівані та запросило на подію всіх охочих.

Захід відбудеться з нагоди 300-річчя від дня народження українського філософа, поета та мислителя.

Презентацію проведене професор Ігор Осташ, посол України в Лівані у 2016-2022 роках. Під час заходу гості також дізнаються про 30-річчя дипломатичних відносин між Україною та Ліванською Республікою

Дата проведення: п’ятниця, 9 грудня, о 19.00. Місце: Librairie Orientale USJ в Бейруті.

Читайте також: Перший український хіпі та майже веган. Що ви знаєте про життя та творчість Григорія Сковороди?

Довідка

Григорій Сковорода — український філософ-містик. Мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми байками, піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом».

Нагадаємо, у Вашингтоні відкрили пам’ятник Григорію Сковороді з нагоди 300-річчя з дня його народження.

Окрім того, Укрзалізниця запустила рейс, що повторює маршрут філософа.

Фото: facebook.com/UkrEmbassyLeb.

Читати далі

Суспільство

Він першим пішов в атаку на окупантів. Історія Героя Вадима Сухаревського (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Він був першим, хто на Донбасі відкрив вогонь по окупантах 2014-го, вгативши із БТРа по бойовиках Гіркіна.

Із 2014-го війна не зупинялася для Вадима ні на хвилину.

Про справжнього воїна, полковника Вадима Сухаревського, розповідає ШоТам.

«Спостерігаю по лівому флангу із зеленки групу, чоловіків 15. В екіпіровці двієчками, трієчками нас обходили по флангу. Цей момент прийняття рішення: стріляти — не стріляти», — згадує Вадим Сухаревський, військовослужбовець, Герой України.

Віддав наказ вгатити по бойовиках Гіркіна

Вадим зробив свій вибір і віддав наказ вгатити по бойовиках Гіркіна. Вагатися чоловік не став, бо досвіду в нього не відібрати.

У 2004 році брав участь у битві за Ель-Кут в Іраку в складі миротворчої місії. А 2014-го Вадим пішов насипати окупантам на Донеччині.

Читайте також: 10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Попереду його чекало безліч кровопролитних боїв. В одному з таких Вадима поранили під Красним. А 2016-го повернувся командувати батальйоном морпіхів під Маріуполем.

«Десантник одного разу — десантник назавжди. Повітряний десант, морський десант — воно ось так. Навіть не професія — це стан душі», — Вадим Сухаревський, військовослужбовець, Герой України.

Тепер Вадим командує мотопіхотною бригадою на півдні України.

«Болота, окопи, вода, спека, комарі, змії. Постійна робота щодо обладнання позицій, постійні обстріли. Це люди, які, розуміючи всі ризики для свого життя, нехтуючи будь-чим, виконують свої обов’язки», — Вадим Сухаревський, військовослужбовець, Герой України.

А за віддану службу влітку цього року його нагородили званням Героя України.

Читайте такожНезламні, безстрашні та вірні. Що ви знаєте про легендарні бригади ЗСУ? (ТЕСТ)

Нагадаємо, захисник Азовсталі Дмитро «Орест» Козацький повернувся на військову службу.

Також ШоТам розповідав, як нацгвардієць врятував з-під обстрілів трьох побратимів на Донеччині.

Читати далі

Суспільство

10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння підготував 10 проривів Збройних Сил України, які найбільше здивували світ.

Про це пише інформаційне агентство «Оборонно-промисловий кур’єр».

Зазначається, що ЗСУ сьогодні створюють нову історію Європи, яка тепер тісно пов’язана з історією самої України.

10. ЗСУ не лише вистояли у перші дні масштабної війни, але й зберегли бойову авіацію. Західні спецслужби надавали Україні від 72 годин до трьох тижнів спротиву. Попри наявність великої кількості ракет кремлівське військо не домінує у небі. Це – справжнє диво.

9. Вояки ЗСУ у надзвичайно короткі терміни опанували величезну кількість озброєнь НАТОвського зразка. Почалося це з опанування засобів ППО, бронетехніки та артилерії. А нині у ЗСУ стверджують, що технічних затримок не викликатиме опанування літаків F-16 або ракет ATACMS.

8. ЗСУ стали армією  країни – НЕ члена НАТО, яка має у складі найбільший у світі перелік номенклатури озброєнь НАТОвського зразка. У ЗСУ на сьогодні є зброя та обладнання навіть таких віддалених країн як Австралія чи Японія. ЗСУ тепер взаємосумісні з будь-якою країною Альянсу.

7. ЗСУ створили першу в історії війн ситуацію, коли за допомогою великої кількості тактичних озброєнь змінили стратегічні цілі противника. Саме масове використання «малих озброєнь» — ПТРК, ПЗРК, гранатометів, малих дронів (зокрема і самостійно зроблених) призвело до масового знищення техніки та живої сили окупантів.

6. ЗСУ успішно провели унікальну військову операцію зі знищення флагмана Чорноморського флоту Росіїкрейсера «Москва». При чому потопили корабель за допомогою крилатих ракет вітчизняного виробництва – використовувалися берегові ракетні комплекси розробки конструкторського бюро «Луч».

Це був перший випадок знищення взагалі флагмана з часів Другої Світової війни та першим випадком знищення ракетного крейсера.

5. ЗСУ на практиці довели, що високотехнологічні озброєння нівелюють відчутну перевагу у кількості озброєнь попереднього покоління. Маючи більш точні боєприпаси для артилерії та їхню більшу дальність ураження, ЗСУ змусили ворога відступати та лишати позиції навіть до проведення наступальної операції.

Це – надзвичайний досвід сучасної війни, який свідчить, що ЗСУ ведуть війну нового покоління.

4. Упродовж дев’яти місяців війни ЗСУ успішно провели не лише оборонну операцію, але й низку наступальних операцій, які увійдуть у нові підручники військової справи. Найбільше вразили світ:

  • раптова операція на Харківщині,
  • звільнення Херсона,
  • ураження військових баз на території окупованого Криму,
  • очищення о. Зміїного.

Ці військові операції викликали у таборі ворога паніку на відчуття зневіри у власну армію.

3. ЗСУ провели першу у світі масштабну операцію у вигляді атаки рою морських дронів на потужні військові кораблі. Йдеться про атаку морськими дронами-камікадзе великих кораблів «у надзахищеному місці» будь-якого флоту – власній бухті.

29 жовтня ЗСУ атакувала кораблі РФ в окупованому Севастополі саме таким озброєнням. Це потужний психологічний удар по Кремлю, який вказує на домінування відносно дешевих, але сучасних, передових технологій.

2. ЗСУ показали себе найбільш креативною сучасною армією світу. Деякі дії можуть здаватися унікальними. Фахівцям ЗСУ вдалося пристосувати американські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети із дальністю понад 100 км AGM-88 HARM до вітчизняних винищувачів.

Крім того, в руках українських армійців цивільні коптери й дрони стали потужним елементом асиметричної війни з ворогом, що дозволило здійснювати вогневі атаки далеко за межі можливостей наявної зброї, зокрема й на територію окупованого Криму.

Читайте також: Незламні, безстрашні та вірні. Що ви знаєте про легендарні бригади ЗСУ? (ТЕСТ)

А щоб «дістати» ворога на острові Зміїному за 50 км від берега, наші військові ЗСУ спромоглися розташувати французькі САУ CAESEAR на баржі, перетворивши артилерійську установку на «плавучу батарею».

Кмітливість вояків ЗСУ дозволила створити елементи цифрового поля бою, коли оператор безпілотника Bayraktar TB2 знаходився за сотні кілометрів від української САУ «Богдана», яка за його корегуванням знищувала позиції армії РФ на острові Зміїний.

1. Через дев’ять місяців глобальної війни Кремля проти України ЗСУ стали однією з найпотужніших армій регіону. Сміливо й ризиковано розпочали та впевнено ведуть наступ на армію загарбників, яка вважалася «другою армією у світі».

Саме українська армія зможе забезпечити повну деокупацію території України, репатріації, суд над військовими злочинцями та, не виключено, й безпрецедентне ядерне роззброєння ворожої Росії. А потім – отримання повного членства в НАТО, що має стати запобіжником від кремлівської агресії та запорукою безпеки на багато років.

6 грудня в Україні відзначають День Збройних сил України — у день ухвалення 1991 року закону України «Про Збройні сили України». Ця дата збігається з початком Першого Зимового Походу армії УНР.

Фото: facebook.com/AFUkraine.

Читати далі