Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Заряджає 25 телефонів та Starlink. 15-річний винахідник зі Львова створює унікальні повербанки для ЗСУ

Опубліковано

15-річний Захар зі Львова збирав гроші на ноутбук та велосипед. Однак на тлі вторгнення вирішив, що бійці більше потребують цих коштів. І ні, хлопець не просто переказав 16 тисяч грн на армію, а витратив їх на розробку надпотужного пристрою – створив павербанк для ЗСУ.

Зарядна станція юного винахідника здатна обслуговувати 25 телефонів, заряджати дрони, рації та підтримувати роботу Starlink. Крім того, розробка підлітка може живитися не лише від електроструму, а й від сонячних променів.

Захар Щурко

10-класник Львівської гімназії «Престиж», львівʼянин

Створив павербанк для роботи ЗСУ в польових умовах

Мрію стати пілотом військової авіації

До повномасштабного вторгнення я жив стандартним життям. Не було особливих подій, які могли б перевернути життя, крім коронавірусу у 2020 році. Я навчався у 9 класі, займався народними танцями, цікавився комп’ютерами та мріяв стати пілотом цивільної авіації. Після вторгнення наміри дещо змінилися: так само хочу стати пілотом, але вже військової авіації.

Я ще з дитинства любив бавитися різними переносками, розетками, перемикачами. Коли в мене з’явився телефон, почав дивитися у YouTube багато корисних відео. На одному з них хлопець самостійно збирав комп’ютер. Мене це зацікавило, почав більше про це читати. Зрештою вирішив, що теж можу спробувати щось зібрати.

Думаю, це частково передалося мені від прадідуся. Він також любить щось конструювати та майструвати. Зараз, думаю, він би мені допомагав, якби не його вік.

Батьки повністю розділяли моє захоплення конструюванням пристроїв. Це щось новітнє, чим можна заробляти гроші. А ще їм зручно, бо коли мають якість проблеми з телефоном чи ноутбуком – звертаються до мене.

Вторгнення здавалося казкою в еру технологій

У мене є ще молодші брат і дві сестри. Вони не вірили у можливість повномасштабного вторгнення, бо відносно маленькі й не дуже розуміли, що це. Батьки теж сумнівалися. Загалом це звучало як щось нереальне, коли у 21 столітті всі користуються сенсорними телефонами, комп’ютерами, люди літають у космос, а тут може таке початися.

Захар Щурко з родиною

Але потім по телевізору почали показувати, як правильно збирати тривожний рюкзак, що слід покласти в аптечку. Ми з однокласниками ходили у Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, де нам розказували про правила поводження з вибуховими пристроями. Інформації про можливу велику війну більшало, і я починав вірити, що щось може статися. Буквально в останні два тижні у мене було чітке розуміння, що вторгнення буде, але не знав, наскільки це буде масштабно.

Початок великої війни припав на кінець зими. Зрозуміло, що в мене були плани швиденько закінчити школу, щоб почалися літні канікули. Думав, може, поїдемо кудись на море. 

Оскільки я мешкаю у Львові, то зранку 24 лютого у нас нічого не відбувалося. Я спокійно спав і не знав, що щось почалося. Але потім почув увімкнений телевізор. У кімнату зайшла мама і сказала, що почалася війна.

Згадав про давні плани створити повербанк

Я довго думав, чим можу бути корисним бійцям на фронті. Приблизно на початку літа згадав про свою ідею, яка зародилася задовго до великої війни. Бувало, що вдома зникало світло. І я планував створити щось на кшталт потужного павербанка, аби в разі чого у мене працював компʼютер. На тлі вторгнення я подумав, що така річ може знадобитися нашим військовим.

У нас із братом були спільні заощадження, 16 тисяч гривень, які ми збирали на ноутбук і велосипед. Я запропонував йому витратити їх на спробу створити прототип портативної станції зарядки пристроїв. Брат хвилювався, що гроші просто пропадуть. Але ми вирішили, що якщо не спробуємо, то нічого й не вийде.

Захар Щурко з братом

Створити перший пристрій мені допоміг батько. Він стоматолог, але трохи вміє конструювати всякі речі. Я подивився, як взагалі повербанк має працювати, яким має бути його вигляд. І вже наступні станції здебільшого робив сам. Зрозуміло, за потреби просив про допомогу, аби пришвидшити процес.

Про винахід розповів підписникам

Ми зробили перший пристрій, який працював саме так, як я це уявляв. Я назвав його ZS POWER(Zakhar Shchurko POWER). Оскільки коштів на інші у мене, школяра, не було, то вирішив, що потрібно поширити інформацію у соцмережах. Думав, можливо, хтось відгукнеться. Соцмережі – це один із найзручніших форматів, де нині люди отримують інформацію. Вони просто заходять, гортають стрічку та читають.

Павербанк, створений Захаром Щурком

Я опублікував дописи у фейсбуці та інстаграмі. Спочатку пояснив людям, що не просто збираю кошти на морозиво. Розказав про свій винахід і попросив за можливості задонатити. Спочатку це поширили мої батьки, потім – друзі та знайомі. Так воно і розійшлося. Люди почали надсилати кошти. І потроху ми почали це робити.

Надалі я також збираю кошти, щоб забезпечити військових цими зарядними пристроями. Буду дуже вдячний за підтримку. Всі звіти можна побачити у моїх соцмережах.

Мій пристрій зручніший за аналоги

Також існують дизельні та бензинові генератори. Але вони працюють шумно та випускають гази. На фронті їх треба ставити далі від позицій, аби бійці не задихнулися. А це, зрозуміло, означає зайві переміщення та видання позицій. Переваги мого повербанка у тому, що він працює безшумно, не виділяє газів, не нагрівається, й через тепловізор його майже не видно. Пристрій можна поставити в окопах, користуватися ним і нікуди не відходити.

Читайте також: «Ми витримали пекло Луганщини». Як 22-річний випускник військової академії командує ротою 24 ОМБр

Готові повербанки відрізняються за функціональністю. Я можу змінювати її залежно від потреб військових. Оскільки пристрій створюю сам, то можу модифікувати його під запити, з якими до мене звертаються. Наприклад, поставити більше USB-портів, щоб можна було одночасно заряджати більше телефонів, чи потужніший акумулятор тощо.

Станція дозволяє бійцям заряджати рації, телефони та коптери. Зараз я почав переробляти ще й кип’ятильники, аби вони також працювали від станції. Це дозволить військовим зручно готувати гарячі напої.

Павербанк, створений Захаром Щурком

Вага павербанка становить близько 10 кілограмів, сонячна панель – ще приблизно півтора. Стандартно там є 4 USB-порти, щонайменше два з яких – із функцією швидкої зарядки. Зараз уже намагаюся на всі порти ставити quick charge, щоб телефони, які її підтримують, могли швидко заряджатися. 

Повербанк здатен заряджати щонайменше 25 телефонів. Також у пристрої є автомобільна розетка на 12 вольтів та ще одна на 220. Це дозволяє заряджати різну техніку. Наприклад, система Starlink від станції може працювати більш як 5 годин.

Собівартість повербанка – понад 20 тисяч грн

Військові отримують повербанки з повною комплектацією, у яку входить сонячна панель. Їх потрібно просто поставити та користуватися ними. Наразі собівартість одного повербанка – приблизно 25 тисяч гривень. Кінцева вартість залежить від курсу долара. Ціни, на жаль, зростають. Ніби один компонент подорожчав на 100 гривень, але в підсумку пристрій – на 3 тисячі.

Павербанк, створений Захаром Щурком

На фронт уже поїхали девʼять повербанків, ще один готовий й один – у процесі. Переважно я працюю напряму з військовими. Вони звертаються до мене через соцмережі, ми все обговорюємо. Я відправляю їм пристрої через волонтерів та службами доставлення.

Звичайні генератори – небезпека для бійців

Заряджати станцію можна від генератора або звичайної розетки 220В, прикурювача чи сонячної панелі. В останніх двох наразі замало потужностей, щоб повністю зарядити повербанк за декілька годин. Тоді вже треба ставити більше сонячних панелей, але це не дуже зручно. Військові кажуть, що їм достатньо трохи підзарядитися, щоб надовше вистачило.

Бійці з павербанком, створеним Захаром Щурком

Бійці, які вже випробували пристрої, діляться, що все добре працює, і повербанки їм дуже допомагають. Військові, які були один тиждень «на виході», розповідали, що генератор із собою взяти не було як, бо якщо у полі його завести, то моментально «прилетить». А так вони собі взяли зарядну станцію та сонячну панель, розклали її та заряджали свої пристрої. Тому дуже прошу всіх допомогти військовим отримати ці зарядні станції.

Мрію перетворити волонтерство на стартап

Після кожної виготовленої станції я бачу, що й де можна покращити, аби повербанк був ще зручнішим у користуванні. Нині думаю над варіантами співпраці з якимись фондами чи інвесторами, можливо, навіть з-за кордону. Ще сам до кінця не знаю, як це правильно організувати.

Боєць із павербанком, створеним Захаром Щурком

Думаю, люди в майбутньому зможуть використовувати мій винахід для того, аби при відсутності світла заряджати техніку чи вмикати лампочку. Також він буде корисним, наприклад, десь у кемпінгах, коли люди виїжджають відпочити в ліс чи на пікнік. Можна й просто поставити собі в машину, щоб мати потужну зарядку.

Вірю, що цей досвід допоможе мені в майбутньому. У мене будуть знання, як можна робити круті пристрої. Наразі для мене це волонтерська діяльність на потреби військових. Але після війни це можна буде вивести на якийсь проєкт або міністартап, і тоді ця справа приноситиме не лише задоволення, але й кошти.

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі