Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Як відкрити равликову ферму? Як відкрити равликову ферму?

Економіка і бізнес

Як відкрити равликову ферму? Темна сторона равлика.

Опубліковано

Купив тонну равликів, закинув їм корму, зібрав восени врожай у десять тонн – і на експорт, а там уже з розкритими обіймами вичікують ресторатори з грошима. Так про равликову ферму думають дилетанти. Як відкрити равликову ферму?

Насправді це таке ж фермерство – з усіма його недоліками і ризиками, розповідає Михайло Дем’ян, власник першої равликової ферми на Закарпатті. Вона, до речі, так і називається – Закарпатська равликова ферма.

Читайте такожНа Київщині вирощують равликів для європейського стол

Він розповів “ШоТам?” про усі небезпеки, з якими зіштовхнувся сам на початку створення равликового бізнесу.

Михайло Дем'ян (у центрі) - закарпатський равликовод
Михайло Дем’ян (у центрі) – закарпатський равликовод з трирічним стажем

Як став равлиководом

Равликова ферма підприємця Михайла Дем’яна розташована у Нижньому Селищі (Закарпаття). Харчових равликів, що з виду Хелікс Мюллер, вирощує разом з партнером по бізнесу третій рік. Каже, вирішив спробувати, бо також попався на чутки про надзвичайну прибутковість бізнесу.  

Читайте такожНа Рівненщині ІТ-фірма вирощує равликів на експорт

равлики
Ферму равликовод заснував, бо чув про надзвичайну прибутковість бізнесу

Спочатку тренувався вирощувати харчового равлика вдома і пробував реалізувати його. Потім пройшов навчання у країнах Європи – як відкрити равликову ферму.

 Вартість одного дня перебування на навчанні в Європі – десь 100 євро. Але довелось, бо навчання, яке пропонують у нас в Україні  – одноденне, взагалі ні про що, – розповідає Михайло Дем’ян.

равликівництво
Думаєте, равликівництво – то легко? Тільки якщо розводите равликів як домашніх тварин, каже Михайло

Рік пішов на облаштування ферми та розведення маточного стада. Каже, благоустрій ферми – недешеве задоволення: після 50 тисяч доларів витрат компаньйони уже перестали рахувати гроші.

“Як відкрити равликову ферму? Здається, що ферма з равликами – то просто: купив, вони собі паруються, тільки годуй і поливай, а як розплодяться, можна продавати пачками у ресторани. Якщо думаєте так, краще тримайте ахатіну (вид домашнього равлика – авт.)  у домашньому акваріумі, – каже равликовод”, – каже Михайло.

Як відкрити равликову ферму?

На початку розмови Михайло особливо наголошує на тому, що при створенні ферми треба вкластись не тільки у закупівлю маточного стада (равликів, які потім відкладуть ікринки, з яких і виросте равликовий врожай – авт.), а ще обладнання та аренду приміщення, винаймання кваліфікованої (або хоча би сумлінної) робочої сили. [3] 

Читайте також: Від жаб’ячих лапок до молока ослиці: п’ять “скажених” українських ферм

І обов’язково у витрати включіть свій власний час – чомусь ми не звикли його рахувати, але це теж гроші, – каже Михайло Дем’ян.

равликова ферма
Ферма існує уже третій рік і встигла стати туристичною родзинкою Закарпаття

Підприємці планували вирощувати 10 тонн равлика з тонни репродукційного стада. Для цього обладнали приміщення у 250 квадратів – маточну репродукційну залу, і поле у півгектара – для вирощування равликового врожаю.

Підсобні приміщення та склад уже не рахую. Також врахуйте, що для вирощування 10 тонн равлика треба 11 тонн корму.

Причому, для складу недостатньо якогось підвалу, інакше корм зіпсується і це впливатиме на здатність равликів паруватись.

Взагалі готуйтесь до того, що будь-який нюанс впливатиме на їхню репродукційну здатність: не та вологість – не паруються, щось не так з кормом – не збираються розмножуватись, проблема з температурним режимом хоча би на пів градуса – і це теж вплине на особисті стосунки між молюсками. 

Читайте такожЗ льоном і коноплями: ферма на Чернігівщини виготовляє 15 сортів масла

Для того, аби простіше контролювати ці нюанси, підприємці встановили контролер, систему вологого туману, яка підтримує потрібний рівень вологості, датчики температури.

равликова ікра
Так виглядає равликова ікра. Її треба вручну вибирати з торфяної суміші

І все ж треба постійно самому моніторити, що відбувається у репродукційній залі. Равлики чутливі до змін, тому треба потрапити в десяточку і з раціоном, і температурним режимом.

Замитнення і логістика в Європу лежить на плечах фермера.

“Не буває так, щоб рефрижератор приїхав одразу, забрав равлика, а ми тут же отримали гроші  – і всі щасливі. Тому обов’язково треба мати свою холодильну камеру для зберігання врожаю”, – каже Михайло.

Окрім того, холодильник – одна з умов внесення підприємства у список уповноважених експортерів України.

Як з тонни отримати десять

У перший рік підприємці встановили планку на врожай у 10 тонн равлика. Почали з 750-800 кілограм. І  – десяти тонн не отримали.

Якщо людина в перший рік з тонни хоче отримати врожай у 10 тонн равлика, треба планувати усі витрати як на 15 тонн.

Важливий нюанс перед стартом справи – врахуйте, що справжній корм для равлика в Україну завозиться під замовлення. Є три види корму – для репродукції, малька та відгодівлі.

 Страви з равликів
Страви з равликів, підготовлені для дегустації

Але в Україні його нема: треба або імпортувати з Європи (і розмитнення збільшує ціну корму на раз), або імпортувати основу для корму і взяти на себе відповідальність щодо наповнювача основи.

Формально в Україні немає корму для равликів. Коли у 2018 році купляли, там було написано не “корм для равликів” на мішках, а “корм для перепелів”.

Старт репродукції треба починати після того, як равлик встиг оклигати, набрати енергію для спаровування і відкладання ікри. Її равлик відкладе у спеціально підготовлену земляну суміш, а сам, скоріше за все, помре. Зазвичай після відкладання ікри залишається максимум 10-15% живих особин – і це природно, каже Михайло.

 Равлик відкладає ікру в суміш
Равлик відкладає ікру в суміш, яка знаходиться в горщиках. Зо 200 горщиків з торфяною сумішшю важать загалом до 10 тонн

Після збору ікра поміщається в інкубатор з ретельно підібраним температурним режимом. Маленькі равлики інкубуються у маленьких коробочках, всередині яких треба кожного дня перевіряти вологість із допомогою вологоміра. Слідкувати, аби не пропустити той момент, коли равлика час переміщати до холодильника.

ферма равлики
Тут равлики ростуть та набираються сил

“Якщо пропустити будь-який з тих етапів, замість запланованих на цей рік 10 тонн врожаю, фермер може отримати 2 тонни, 5 тонн, а може статись так, що у нього не виросте равликів першого класу”, – каже Михайло.

Дорослий равлик ділиться на три класи. До першого класу відносяться найбільші молюски, до третього – найменші, “некондиція”.

“Він дуже маленький, його зберігати не рентабельно – він не має енергії, аби перезимувати. А якщо його випустити на наступний рік вирощувати, виросте набагато раніше, ніж основна маса, раніше почне відкладати ікру, і тоді при зборі врожаю матимемо знову третій клас”, – каже Михайло.

Прибутки і як вийти на самоокупність

Равликівництво  – малоприбуткова справа, каже Михайло.

Цілий рік мучитися, вкладати купу грошей-часу-нервів, аби отримати з 10 тонн 15 тисяч євро. В Україні зараз дуже велика собівартість самого равлика: 1,5 -2 євро за кілограм живого равлика. Приготований – дорожче, але то прерогатива ресторанів, кафе, дегустаційних залів.

Читайте також: Сирний бізнес на останні 300 гривень. Історія сироварні “Скажи Cheese”

Окрім того, розповідає Дем’ян, равлик не користується великим попитом в Україні, бо українці поки ні фінансово, ні морально не готові їсти равликів.

Непогана модель виходу равликового господарства на прибутковість – позначити себе на туристичній мапі.

“Закарпаття вигідно вирізняється від інших регіонів кількістю туристів, тому ми налагодили співпрацю з туристичними агентствами. У нас на фермі можна замовити екскурсію і дегустацію равликів”, – каже Михайло.

Особливості європейського равликівництва

У Європі равликова ферма загалом не є основним джерелом доходу бізнесмена, розповідає Михайло. Виробничі потужності ніколи напряму з фермером не працювали і не працюють. Їм нецікаво купляти 10-15 тонн равлика, у них для того є посередники. Вони мають зобов’язання – поставити певну кількість равлика на рік.

Багато європейських фермерів користуються грантами від уряду. Так, знайомі Михайла облаштували нову ферму вартістю 110 тисяч євро: 50 тисяч – їхні, 60 їм презентувала держава.

Закарпатська равликова ферма
Працівники Закарпатської равликової ферми зі своєю продукцією – часті гості фестивалів та фудфестів

І те, вони ще ретельно подумали, чи треба це їм. 

Європейцю собівартість равлика виходить, як і українцю, у 1,5 євро, але він продає равлика за 3,5 євро, і має на кілограмі 2 євро, на одній тонні – 2 тисячі, на 20 тоннах – 20 тисяч євро відповідно.

Поради майбутнім равлиководам

“Якщо людина дуже сильно хоче стати равлиководом, то моя порада – купити собі ахатіну і тримати її вдома в акваріумі. Не конкуренції боюся: тут конкуренції нема, бо це міжнародний ринок –  там десять ферм плюс, десять  мінус – без різниці”, – зазначає Михайло.

Якщо людина збирається останні гроші вкласти у равликову ферму і не виробляти хоча би 50 тонн равлика при цьому, підприємство буде збитковим, розповідає равликовод. І радить: аби справа була прибутковою, треба вирощувати равлика в промислових масштабах.

Економіка і бізнес

McDonald’s повертає сніданки у Києві та області

Опубліковано

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.

Про це повідомили у компанії.

Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.

Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.

Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s

Читати далі

Економіка і бізнес

Енергетична компанія «Нової пошти» вийшла на відкритий ринок електроенергії

Опубліковано

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.

Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових

«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.

Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.

Фото: Pixabay

Читати далі

Економіка і бізнес

Українська гра про Гуцульщину зібрала понад 45 000 доларів на Kickstarter

Опубліковано

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.

Про це повідомили у студії boardova.

Сюжет гри

Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».

У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.

У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей

Цінність гри для людей з-за кордону

«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.

Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.

«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.

Зміни у новому виданні

Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:

  • «Зима»;
  • «Місцини» (із пам’ятками України);
  • «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).

Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.

Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.

Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).

Фото: студія boardova

Читати далі