Суспільство
Що винайшли українці за 30 років незалежності? (ВІДЕО)
Якщо у вас запитають: «Ой, а що такого винайшли українці за ці 30 років?», покажіть їм це відео. 3D-друк імплантів кісток, генератор, що перетворює повітря на воду, папір із опалого листя — це лише кілька винаходів, які за кордоном знають і замовляють. Про 5 українських винаходів розповідає ШоТам.
Kwambio з Одеси
Український стартап Kwambio з Одеси спричинив у світі справжній фурор. Вони вигадали технологію моделювання і створення кісткових імплантів.
У майбутньому не потрібно буде з’єднувати пошкоджені кістки металевим кріпленням. Адже завдяки українцям їх тепер можна друкувати на 3D-принтері.
Однак на цьому в Kwambio не зупинилися й працюють над тим, щоб друкувати органи.
«Якщо раптом на нас впаде величезний камінь із неба, ми маємо ще раз себе відтворити та не піти за прикладом динозаврів, а навчитися відтворювати свої тіла, інформацію, друкувати кістки, органи», — Володимир Усов, засновник Kwambio.
Папір з опалого листя
Ще один сучасний український винахід, який вразив світ — папір з опалого листя. Завдяки українцеві Валентину Фречці тепер не треба вирубувати ліси задля паперу.
Те, що целюлозу можна видобувати з опалого листя, він з’ясував ще в школі. Однак роки пішли на те, щоб удосконалити технологію, зробити її безпечною для довкілля. І тепер замість того, щоб спалювати листя, можна виготовляти з нього купу паперу.
Ми навчилися використовувати відходи, які утворюються щорічно всюди. І ми тепер можемо їх перероблювати у волокнистий напівфабрикат, аби застосовувати для виробництва паперу. Нам це вдалося першим реалізувати у всьому світі, — Валентин Фречка, винахідник.
Валентин уже отримав 2,5 млн євро від Єврокомісії, на які будуватиме завод в Україні.
Генератор видобутку води із повітря
А як вам видобуток води із…повітря? Українці з компанії IDA винайшли атмосферний генератор, здатний це робити. Такий маленький «Оазис» містить у собі понад 10 000 деталей.
Один генератор може видавати від 20 до 80 літрів води на день. Пристрій уже набуває популярності в ОАЕ та інших країнах з нестачею прісної води.
Вітряк, що працює без вітру
А цей український винахід став поперек горла небратам — вітряк, що виробляє енергію майже без вітру. До свого винаходу вчений із Полтавщини Олексій Оніпко йшов майже 10 років.
І в нього вийшло: ротор українця дає енергію при швидкості вітру від 0,3 м/с. Для порівняння, звичайному вітряку потрібно не менш ніж 3 м/с.
Читайте також: Заряджає 25 телефонів та Starlink. 15-річний винахідник зі Львова створює унікальні повербанки для ЗСУ
«Нам удалося зробити такий вітряк, який однаково добре працює і на малій швидкості, і на великій. Вистачає на телевізор, холодильник, пральну машину. Все це працює від вітрової енергії», — Олексій Оніпко, винахідник.
Ротор Оніпка 2013 року отримав нагороду Міжнародної асоціації винахідників — гран-прі «Зелений Оскар». Угадайте, вчені якої країни заявляють, що цей ротор неефективний? Звісно, росії.
«Кровоспас»
І ще один винахід! «Кровоспас»: дешевий та ефективний зупинювач кровотечі. У 2014 ЗСУ були погано оснащені, бракувало дорогих кровоспинних препаратів.
Тоді українські науковці вигадали аналог закордонного «Целоксу». Бинт, пластир або серветка, просочена препаратом, згущували кров за пів хвилини.
«Це спеціальний нетканий матеріал з отворами, що пришвидшують абсорбцію крові, води, або інших рідин. І ми просочуємо цей носій нашою гемостатичною композицією», — Ігор Цурупа, винахідник.
Читайте також: Зі складів – на передову. Як проєкт «Тачка на ТРОкачку» відновлює радянські вантажівки для ЗСУ
У 2016 «Кровоспас» отримав сертифікат відповідності та вийшов у серійне виробництво. Вартість «Целоксу» сьогодні — понад 2000 гривень. А «Кровоспасу» — 700.
І це тільки 5 винаходів часів незалежної України, а насправді їх десятки.
Нагадаємо, на Вінниччині розробили технологію розмінування полів за допомогою трактора.
Також ми повідомляли, що львівські студенти винайшли гідрогелеві пов’язки для передової.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі