Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/3NZSDxD4DRk?si=NtINMdhK_W4NtnAXSSSSSS

Суспільство

Селяни-кріпаки стали магнатами, а їхнього нащадка обрали міським головою Одеси (ВІДЕО)

Опубліковано

Селяни-кріпаки з Черкащини змогли викупили себе та свої родини з неволі й стати магнатами, а їхній нащадок став міським головою Одеси та вивів місто на абсолютно новий рівень!

Історію селян Федора Симиренка та Михайла Яхненка — приклад неймовірної жаги українців до свободи та хисту до бізнесу, розповідає ШоТам.

Селяни-кріпаки Федір Симиренко та Михайло Яхненко мешкали в містечку Сміла на початку 1800-х. Федір працював на графа Воронцова, Михайло — на графа Самойлова.

Михайло займався шкірою, худобою і ремонтом взуття та на зароблені гроші викупив себе й родину з неволі. Федір у цей час домігся дозволу на оренду млинів і разом з Михайлом почав торгувати борошном.

І так успішно, що за кілька років Федір теж викупив себе та рідних з кріпацтва. Після цього разом із синами Михайла відкрив магазини з великими складами в Харкові та Києві. Найкраще ж справи йшли у портовій Одесі — звідти вдавалося продавати товар за кордон.

За 20 років підприємці освоїли новий шлях — побудували мережу цукрових заводів. Але до цього ще й поріднилися: Федір Симиренко одружився з донькою Михайла Анастасією. Їхні сини Платон і Василь, коли подорослішали, стали новим диханням родинної справи.

Молоді Симиренки, навчаючись у Парижі, привезли з Франції нові технології. Це дозволило переобладнати старі заводи та побудувати нові, створивши цілу мережу. А їхній завод у Городищі на Черкащині став найбільшим цукровим підприємством у російській імперії. У 1859 у Городищі Платон зустрівся з Тарасом Шевченком.

Читайте такожТрагедія чи перемога? Дізнайся правду про бій під Крутами та зруйнуй історичні міфи (ТЕСТ)

Незабаром чоловік викупить цілий тираж «Кобзаря» і цим врятує поета від безгрошів’я. А його брат Василь стипендіював Лесю Українку, Павла Чубинського та Михайла Драгоманова. У середині 1800-х на бізнесі Симиренків-Яхненків позначилася економічна криза.

Накопичувалися борги, кредити, а всередині компанії стався розкол. Та Платон і його син Левко знайшли себе в новій справі — садівництві. До речі, саме тоді Левко Симиренко вивів сорт зелених яблук, відомий кожному українцю. Їх назвав «Симиренко» на честь свого роду та, зокрема, батька.

Славну ж родинну історію Яхненків продовжив онук Михайла Семен. Він зосередився на громадській діяльності та багато років обирався гласним міської думи Одеси. А впродовж 1860-1863 років обіймав посаду міського голови. За його правління Одеса розквітла.

Замість канав з’явилися дренажні стоки, а замість пилу та бруду на вулицях проклали мостові. На вулицях з’явилося газове освітлення, що на той час було рідкістю навіть для великих міст. Семен побудував новий водогін з Дністра, завдяки чому в Одесі з’явилася якісна питна вода. А ще за власні кошти звів бетонний водосток на Думській площі.

Тодішнього міського голову в Одесі шанують і сьогодні: його ім’я носить одна з вулиць міста. А історія династії Яхненків-Симиренків є прикладом жаги українців до свободи й хисту до бізнесу!

Нагадаємо, ми розповідали, як київський ювелір Йосип Маршак у ХХ ст. конкурував з Картьє та Фаберже.

Суспільство

На Київщині знайшли найбільшу популяцію рідкої сон-трави з Червоної книги

Опубліковано

У Київській області було виявлено одну з найбільших популяцій сон-трави. Ці рідкісні квіти процвітають поруч з містом Обухів.

Про це у Facebook повідомляє Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ).

фото: КЕКЦ

Про цвітіння

Зазначається, що під Обуховом виявили найбільшу у регіоні популяцію сон-трави (сон чорніючий). Ця рослина занесена до Червоної книги України і є дуже рідкісною. Він росте на степових схилах чи старих соснових лісах. У лісах його знищують рубки, а в степу – оранка.

фото: КЕКЦ

Читати також: Естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва

“Ця популяція сну виявилася найбільшою в Київській області, ми нарахували там близько 1000 рослин сну. Для порівняння, вже 30 рослин сну, що ростуть в одному місці, вважається значною популяцією для того, щоб брати її під охорону”, – йдеться у повідомленні.

У КЕКЦ поінформували, що для охорони цієї популяції сон-трави екологи створюватимуть пам’ятку природи.

Нагадаємо, що Дія.Освіта випустила серіал про те, як взаємодіяти з військовими та ветеранами.

Фото: КЕКЦ

Читати далі

Суспільство

Естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва

Опубліковано

Депутат з Естонії Крісто Енн Вага, який збирає кошти для ЗСУ, прибув до Києва на велосипеді.

Про це він повідомив в соц.мережі Х.

фото: Крісто Енн Вага

“Я зробив це! Проїхав на велосипеді від Таллінна до Києва, щоб показати, що війна триває лише на відстані велопрогулянки, і висловити підтримку захисникам. Тож зосередьмося на тому, щоб допомогти Україні виграти цю війну та перемогти терористичну росію”, – написав він.

Читати також: У Дніпрі в закладах середньої освіти побудують три протирадіаційних укриття

Мета його поїздки – зібрати 50 тисяч євро на потреби Сил оборони України разом з інтернет-спільнотою NAFO, яка підтримує нашу країну та протистоїть російській пропаганді. Для цього була створена окрема сторінка, на якій збирають пожертви. Зі зібраних коштів планують закупити машини та FPV-дрони для військових.

Нагадаємо, що українські музиканти виступатимуть на фестивалі Sziget в Будапешті: хто саме.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Фото: Крісто Енн Вага

Читати далі

Суспільство

У Львові девʼять мозаїк позначили охоронним знаком

Опубліковано

У 2024 році ще дев’ять мозаїк у Львові були визнані міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит” як об’єкти культурної спадщини.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

фото: Львівська міська рада

Про ініціативу

Щоб підкреслити їхню цінність та важливість збереження, мозаїки в Львові почали позначати міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит”. Крім того, власникам будівель чи установам, які їх утримують, пояснюють, що вони зобов’язані зберігати ці мозаїки.

Під таким знаком вже позначено 54 мозаїки у місті, які, хоч і розміщені не завжди у будівлях-пам’ятках, але все ж належать до об’єктів культурної спадщини, зазначають у міськраді.

фото: Львівська міська рада

Читати також: Виступ України на Євробаченні-2024: де та коли дивитися

У листопаді 2023 року почали маркувати мозаїки у місті міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит”. Цей знак є захисною емблемою Гаазької конвенції про охорону культурних цінностей у разі збройного конфлікту.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Нагадаємо, що українська акторка Іванна Сахно зіграє головну роль в продовженні M3GAN.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: