Суспільство
Переселенка з Маріуполя вчить робити українські обереги — ляльки-мотанки (ВІДЕО)
Людмила Балашова дала собі слово допомагати людям, якщо вийде живою з Маріуполя і тепер в Івано-Франківську лікує переселенців мистецтвом. Жінка навчає дорослих і дітей майструвати ляльки-мотанки.
Що врятувало Людмилу в Маріуполі та хто не дає їй опускати руки, розповідає ШоТам.
За фахом Людмила Балашова — викладачка фізики. Та її справжня пристрасть — рукоділля.
«Це почалося дуже давно, з моєї бабусі: вона була рукодільниця, вона дуже гарно шила і вона мені показала, як робити ляльки», — розповідає майстриня Людмила Балашова.
Тепер це мистецтво вона передає іншим. Бо ж ляльки-мотанки — один із найсильніших українських оберегів. Саме вони врятували її в Маріуполі.
«У мою квартиру так і не долетіли снаряди — захистило дерево. Снаряд розірвав чотири величезних тополі, а до квартири долетіли малюсінькі осколки, їх було багато. З другого боку не долетіла Точка-У, зірвалася на гаражі, десь 50 метрів від під’їзду. Якби вона пролетіла ще трохи — мене б серед живих уже не було», — згадує пані Людмила Балашова.
Людмила прожила в окупації місяць. Виходила пішки під обстрілами з оточеного окупантами міста. Тож тепер ляльки-мотанки рятують її уже вдруге.
«Я працюю в Маріупольському фаховому коледжі, але я не спілкуюсь із дітьми очно, я їх бачу через камеру, і то не зовсім, найчастіше я їх слухаю. Тому я хочу, щоб поруч зі мною були діточки», — каже майстриня Людмила Балашова.
Читайте також: «Ми не селяни, не землероби. Ми – нація воїнів», – парамедикиня «Госпітальєрів» Катерина Галушка
«Вона такий майстер, що в нас на неї попит, і її гурточок росте. Ми бачимо, що дедалі більше людей відвідують цей гурточок, це дуже класно», — розповідає керівниця центру «Я — Маріуполь» в Івано-Франківську Галина Калайтан.
Людмила вже планує новий майстер-клас із виготовлення антистрес-подушок. І, звісно, наближає перемогу на своєму фронті.
«Я не можу піти на передову, але в мене є інший інструмент — це навчати дітей і давати їм любов до Батьківщини, давати їм знання, щоб вони були розвинутими, де б вони не були. Щоб вони знали, що Україна — це їхній дім і що тут їх завжди чекають!», — каже майстриня з Маріуполя Людмила Балашова.
Нагадаємо, художниця-переселенка Ганна Торкаєнко навчає у Полтаві мистецтву живопису сумі-є.
Також ШоТам розповідав, як виробник шкарпеток випустив колекцію «До перемоги» і допомагає ЗСУ.
Суспільство
Сучасну техніку для розмінування передали у рамках співпраці з платформою UNITED24. Це допоможе фахівцям ДСНС ефективніше виконувати завдання з розмінування територій. Три автомобілі підвищеної прохідності «Козак ПМ-Л» передали Державній службі України з надзвичайних ситуацій за фінансової підтримки уряду Словенії.
Про це повідомляє ДСНС.
Призначення техніки
Автомобілі розроблені для перевезення обладнання, транспортування вибухонебезпечних предметів і розмінування. Новітня техніка підвищує мобільність і безпеку піротехніків у складних умовах.
Читати також: Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі
Голова ДСНС Андрій Даник висловив вдячність уряду Словенії та платформі UNITED24 за надану допомогу:
«Сучасні автомобілі «Козак ПМ-Л» забезпечать фахівцям мобільність і підвищать рівень безпеки під час виконання завдань із розмінування».
Нагадаємо, що КПІ запускає курс «Гуманітарне розмінування» для ветеранів і ветеранок.
Фото: ДСНС.
Суспільство
Договір, який передбачав будівництво житлових будинків та офісів на території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, буде розірвано. Таке рішення ухвалили після хвилі обурення серед киян.
Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
«У відповідь на мій лист-рекомендацію, Національний ботанічний сад імені Гришка підтвердив: інвестиційний договір, який викликав стільки обурення серед містян, буде розірвано», — зазначив Ткаченко.
Він додав, що питання забудови ботанічного саду стало резонансним для громади, адже йдеться про унікальну природну зону, яка є не лише окрасою Києва, а й об’єктом національного значення.
Нагадаємо, як може виглядати Палац Щеньовських після реновації: активісти показали візуалізації (ФОТО).
Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua, Дмитро Перов.
Суспільство
Український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник стали лауреатами престижної премії Freedom Award 2024 від данського фонду Poul Lauritzen Foundation.
Про це Асєєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.
«Мав честь отримати Freedom Award 2024 данського фонду Poul Lauritzen Foundation у Копенгагені. Цього року вирішено було нагородити двох українців: мене та Ольгу Скрипник», — написав письменник.
Церемонія в Музеї данського спротиву
Нагородження відбулося 16 січня 2025 року в Копенгагені, у Музеї данського спротиву. У своєму виступі Ольга Скрипник присвятила премію українцям, які стали жертвами російської агресії, — військовополоненим, цивільним заручникам і мешканцям окупованих територій.
Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів
Скрипник розпочала свій виступ віршем Максима «Далі» Кривцова, поета й фотографа, який загинув на фронті:
Коли мене запитають, що таке війна
я без роздуму відповім: імена.
«Війна в Україні — це імена. Героїчних військових, полонених, вбитих дітей, тих, хто чинить опір у найскладніших умовах. Ця нагорода — знак поваги до незламності українського народу», — підкреслила Скрипник.
Що відомо про премію Freedom Award
Премію Freedom Award вручають щорічно за видатний внесок у захист прав людини в умовах ризику. Її заснував фонд Poul Lauritzen Foundation, заснований данським бізнесменом і учасником опору нацистській окупації Поулом Лаурітценом.
Нагадаємо, що Вікторію Амеліну посмертно відзначили за внесок у боротьбу за свободу слова.
Фото: фейсбук Станіслава Асєєва.