Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Молодь отримала гранти на проєкти з підтримки ментального здоровʼя юних українців

Опубліковано

Учасники молодіжної програми UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) протягом вересня працювали над розробленням проєктів, спрямованих на покращення ментального здоровʼя юних українців. Для цього пʼять команд отримали гранти від Всеукраїнської програми «Як ти?», ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською. 

Про це ШоТам розповіли організатори.

Про проєкти

Команда з Харкова «Тінейджерів острів» створила тренінг-подкаст для підлітків і молоді на теми «Емоційний інтелект», «Вміння комунікувати», «Управління конфліктами» та «Вигорання». У цьому форматі психолог разом з учасником команди обговорюють проблеми та запити від молодіжної аудиторії. Також учасники команди організували групові тренінги із фахівцем онлайн і створили віртуальну кімнату на одній із платформ, де підлітки можуть знайомитися й ділитися власними думками та переживаннями. 

Дивіться відеоІсторія легендарної дисидентки, яку за відважну боротьбу назвали козацькою матір’ю

«Наші продукти допомагають підліткам і молодим людям принаймні зрозуміти свою проблему, створити основу для саморефлексії. Ми не можемо ухвалювати рішення за них, але здатні проінформувати, як впоратися з певним викликом у житті», — розповідає учасник команди 23-річний Олексій.

Команда «Твій дім» створила навчально-розважальний простір для дітей і молоді з числа внутрішньо переміщених осіб, які проживають у гуртожитку в місті Горішні Плавні Полтавської області. У хабі організовують різні майстер-класи, а також тренінги за участі психологів на теми «Пошук внутрішнього ресурсу», «Емоційне розвантаження» тощо. Також у просторі проводять сеанси арттерапії, заняття з йоги та різноманітні тренінги. 

«Піклуватися про ментальне здоровʼя зараз дуже важливо. Особливо потрібно підтримати тих, хто на власні очі бачив бойові дії. Тому наша команда створила безпечний простір, де діти та молодь можуть емоційно розвантажитися, відпочити, за потреби отримати психологічну допомогу», — говорить учасниця команди 18-річна Анастасія.

Команда «Children fest» організовує різноманітні заходи для внутрішньо переміщених дітей і підлітків у Чернівцях та Івано-Франківську: для молодших — майстер-класи з малювання, ліплення, аквагриму, для старших — тренінги, розмовні клуби та настільні ігри. Також молодь допомагає адаптуватися дітям і підліткам у новому середовищі, проводять екскурсії містами. 

Читайте також: «На зиму переїдемо з модульного гуртожитку у власний дім». У селі на Чернігівщині на місці руїн будують енергоефективне житло

Команда «Фіра» створила мандрівний хаб селами Рогатинської громади Івано-Франківської області. Апшифтери проводять у населених пунктах різні активності для дітей і молоді: кіноперегляди, спортивні змагання, концерти, сеанси арттерапії, настільні ігри, туристичні смуги перешкод і багато чого іншого. На кожну таку зустріч сходяться від 40 до 60 людей, часто приїжджають мешканці сусідніх сіл.

«Не кожна родина має фінансову можливість забезпечити дитині якісне дозвілля, зокрема в селі може просто не бути такої інфраструктури. Тому ми безоплатно допомагаємо дітям і молоді розвантажитися, весело провести час, а також отримати увагу та підтримку, яка їм зараз дуже потрібна», — переконує учасниця команди 21-річна Марічка. 

Команда «Life Start» в Івано-Франківську організувала кемп для молоді, яка займається проєктною та волонтерською діяльністю. У таборі взяли участь вмотивовані підлітки, які працювали зі спікерами на такі теми: «Стратегії взаємодії команди», «Стрес під час проєктної діяльності», «Регрес. Прогрес» і «Критичне мислення». Протягом тижня з молодими людьми працював психолог, щоб допомогти їм упоратися з емоційним навантаженням. 

Нині апшифтери продовжують активно працювати над втіленням своїх проєктів та прагнуть підтримати якомога більше дітей і підлітків. 

Про ініціативу

UPSHIFT — це глобальна програма Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), яка реалізується у понад 40 країнах. Програма надає можливість молоді пройти тренінг за методологією Human Centered Design (людиноорієнтований дизайн), отримати менторську підтримку та ресурси, щоб утілити в життя соціально важливі проєкти.

Нагадаємо, в Україні стартує грантовий конкурс на ремонт молодіжних центрів.

Також ми повідомляли, що волонтери прибрали від сміття парк «Голосіївський» у Києві.

Фото: ШоТам.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі