

Можливості
Великі зміни навіть у маленьких громадах. Як зробити туристичний маршрут та кінотеатр за грант
У Бобриці відновили туристичний маршрут до унікальних природних пам’яток і мальовничих місць А у Згурівці місцеві жителі тепер можуть дивитися фільми просто неба, завдяки пересувному кінопростору. Усе це стало можливим завдяки грантовому конкурсу «Час діяти, Україно!» від Благодійного фонду «МХП–Громаді».
Як громади-переможниці використали отримане фінансування, дізнався ШоТам.

Анна Бабенко
очолює відділ освіти, культури, молоді та спорту Бобрицької громади, Черкаської області.
Реставрували «місце сили» в громаді
Бобрицька громада є унікальною своїми місцями — з неймовірними краєвидами та цілющою водою. До нас з’їжджаються люди з різних куточків України, аби перезарядитись та побути наодинці з природою. Найпопулярніші — «Рожена криниця» та «Гора над озером Бучак», яку в народі називають перлиною Бобрицької громади.
Ці місця давним-давно оповиті легендами та оповідками. Вони притягують до себе людей, як магніт. Наша «Рожена криниця» ніколи не пустує й стежка до неї протоптана протягом всього року.

Популярні місця громади до реставрації. Фото надала Анна Бабенко
Ми постійно ходимо цими місцями, то знали, що вони занедбані та потребують відновлення. В одній з розмов з командою місцевої громадської організації «Перезавантаження — вперед» обговорювали проблеми громади. Так, виникла спільна ідея проєкту «Шлях до перлини Бобрицької громади». Команда «Перезавантаження — вперед» допомогла написати грантову заявку та скласти туристичний маршрут, і наш проєкт минулого року виграв.
Не вперше співпрацюємо з Благодійним фондом «МХП–Громаді», тому не було особливих зусиль у заповненні заявки на конкурс «Час діяти, Україно!». Ми більше стикнулися з проблемою, як правильно скласти бюджет, тому що наш проєкт досить специфічний. Треба було підібрати лише певні матеріали для реконструкції пам’яток. Наприклад, на реставрування «Роженої криниці» брали тільки вологостійке дерево через особливості розташування. І таких нюансів було багато, тому ми радилися зі спеціалістами.
Місцеві жителі та підприємці теж долучилися
Загальний бюджет проєкту вийшов 169 тисяч гривень, з яких грантові кошти — це 91 тисяча та з місцевого бюджету ще 78 тисяч. За ці гроші ми зробили нову стежку, сходинки з поручнями, поставили лавки, гойдалку, встановили стенди та вказівники. Біля «Роженої криниці» відновили покриття самої криниці, поставили статую та облаштували місце для обливання.

У Бобрицькій громаді відновили пам’ятку «Рожена криниця», оглядовий майданчик і місця біля озера Бучак. Фото надала Анна Бабенко
Місцеві жителі та підприємці теж долучалися — одні давали деревину, інші обпилювали та нарізали її для сходинок та лавок. Цей проєкт має величезне значення, адже з початку цвітіння рясту й до останнього жовтого листочка, ми ходимо цими місцями, щоб набратися сил.
Також ми враховували, що це можливість соціальної адаптації наших ветеранів. Нещодавно відкрили ветеранський простір «Захист». Психолог і координатор з супроводу разом з працівниками сільської ради розробляють план соціальної адаптації для військових, ветеранів та їхніх родин. Вони будуть організовувати піші походи цими місцями. Завдяки реконструкції наших пам’яток тепер маємо простір для реабілітації.

Відкриття проєкту «Шлях до Перлини Бобрицької громади». Фото взято з сайту Бобрицької громади
Ми плануємо брати участь і в цьогорічному конкурсі від «МХП–Громаді». Адже завжди потрібно пробувати, і не боятися, що щось не вийде. Якщо одні двері зачинені, потрібно стукати в інші, бо фінансова та менторська підтримка — це про якість життя мешканців вашої громади.
Це розв’язаннях тих болючих питань, на які часто не вистачає коштів у місцевому бюджеті, коли вся країна працює на перемогу. Грант — це можливість підвищити імідж вашої громади. І пам’ятайте, що одна перемога, притягує іншу, тому завжди пробуйте подаватися на всі можливості.

Валерій Школик
спеціаліст із питань залучення інвестицій Згурівської громади
Зробили пересувний кінотеатр, що їздить селами громади
Для Згурівської громади викликом стало те, що місцевим не було, де проводити дозвілля. Молодь постійно запитувала нас, чи можемо влаштувати кіно просто неба, адже у громаді немає кінотеатру. Проте це важко було втілити через брак фінансування. Громада знайшла рішення — податися на грант у межах конкурсу «Час діяти, Україно!».
Наш проєкт став одним із переможців у 2024 році. Його загальний бюджет був 217 тисяч гривень. Розмір гранту від «МХП–Громаді» — 100 тисяч, і ще 117 тисяч співфінансування від місцевого бюджету. У межах конкурсу ми отримали спеціальний надувний екран, проєктор, звукову апаратуру та пуфи.

Офіційне відкриття проєкту «Паркового Кінопростору». Фото надав Валерій Школик
Тепер місцеві мешканці мають можливість проводити час за кінопереглядом просто неба у парках по всій громаді, до якої входить 41 населений пункт. Ми спеціально зробили наш кінопростір пересувним, щоб у кожному селі люди мали доступ до культурного середовища.

На відкриття проєкту завітало десь 400 людей зі всієї громади. Фото надав Валерій Школик
Відкриття «Паркового Кінопростору» було 13 жовтня. У межах Національного туру «Кіно заради Перемоги!» тоді ми показали фільм «Мій карпатський дідусь» та запросили народного артиста України Богдана Бенюка. Люди дякували за цю ініціативу, а особливо за те, що відчули підтримку, адже влада відгукнулася на їхні пропозиції.

Також крім кінопоказу волонтери та молодь організували благодійний ярмарок та концерт, де зібрали кошти для військових. Фото надав Валерій Школик
Поки відбувся лише один захід, бо далі погода не дозволяла. Але відділ культури вже складає графік об’їздів громади з кінопоказами та проводять опитування, які фільми хочуть дивитися у селах.
У Благодійному фонді «МХП–Громаді» завжди є конкурси, які дають можливість реалізувати важливі проєкти. Для громад з невеликим бюджетом, грант — це класна можливість втілювати зміни.
«МХП — Громаді» — український благодійний фонд, який почав свою діяльність 2015 року. Його головна місія — комплексний розвиток громад. Географія діяльності налічує 12 областей України, з яких понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників та рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт та літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування.
Можливості

Український ветеранський фонд оголосив старт нового конкурсу «Варто діяти». Програма надає можливість ветеранам та родинам загиблих захисників отримати гранти від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень на реалізацію бізнес-проєктів.
Про це повідомили в КМДА.
Умови програми
Отримати грант на розвиток бізнесу можуть:
- ветерани, зареєстровані як фізичні особи-підприємці;
- члени сімей загиблих ветеранів війни та захисників України, зареєстровані як ФОП;
- дружини або чоловіки ветеранів-ФОПів, якщо проєкти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя;
- юридичні особи, зареєстровані не пізніше ніж за рік до подання заявки, засновниками яких є ветерани або члени сімей загиблих захисників.
Читайте також: ЗСУ використовують далекобійне озброєння, створене завдяки інвестиціям Литви
Тематику проєктів не обмежують, за винятком аграрного бізнесу — для цієї сфери передбачено окремий конкурс у червні.
Заявки прийматимуть до 28 квітня 2025 року (до 18:00), а оголошення переможців запланували на 17 червня. Пріоритет надаватимуть проєктам, що передбачають створення нових робочих місць.
Детальні умови конкурсу та форму для подачі заявки можна знайти на офіційному сайті Українського ветеранського фонду за посиланням.
Нагадаємо, що виробники озброєння в Україні можуть отримати до 8 мільйонів гривень: умови програми.
Фото обкладинки: Getty Images
Можливості

Google оголосив про старт нової навчальної програми «Google Cloud для студентів: впевнений старт кар’єри». Компанія проведе серію онлайн-воркшопів для студентів та викладачів, які прагнуть поглибити цифрові знання та навички й побудувати кар’єру в ІТ.
Про це повідомили в Google.
Теми воркшопів
Програма охоплює теми хмарних технологій, генеративного штучного інтелекту, аналізу даних і кібербезпеки. Учасники зможуть отримати практичні знання від експертів Google та провідних українських ІТ-фахівців, а також поставити питання наживо під час заходів.
Розклад онлайн-зустрічей:
- 24 квітня, 17:00 — панельна дискусія на тему кар’єрних можливостей у сфері Google Cloud: що таке GCloud Software Engineer, Consultant, Automation Engineer, Software Architect та які навички потрібні для старту;
- 1 травня, 17:00 — обговорення трендів у штучному інтелекті, машинному навчанні та кібербезпеці;
- 8 травня, 17:00 — практичні поради щодо складання резюме, пошуку першої роботи в ІТ, значення pet-проєктів і трендів у 2025 році.
Читайте також: Мінцифри запустило платформу технологічних досягнень України
Окрім доступу до знань, учасники отримають сертифікати та можливість працювати з платформою Google Cloud Skills Boost. Програма також стане у пригоді викладачам вищих та передвищих навчальних закладів, які хочуть підготувати студентів до вимог сучасного ринку праці.
Участь у воркшопах безплатна. Для реєстрації потрібно перейти за посиланням.
Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.
Фото обкладинки: Pixabay
Можливості

Український уряд розширив програму грантів на власну справу через «Дію» — до переліку регіонів з підвищеним фінансуванням додали ще сім областей. Тепер максимальна сума гранту для восьми областей становить 500 тисяч гривень.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Хто може отримати грант
Підвищена сума гранту діє для бізнесів із таких областей:
- Донецька;
- Дніпропетровська;
- Запорізька;
- Миколаївська;
- Херсонська;
- Чернігівська;
- Сумська.
Раніше такою можливістю могли скористатися лише підприємці з Харківщини.
Читайте також: Українські стартапи можуть отримати мільйон гривень на розвиток власного бізнесу
Грантові кошти можна використати на закупівлю обладнання, придбання сировини та матеріалів, оренду приміщення та інші витрати, пов’язані зі створенням або розвитком бізнесу.
Подати заявку можна через портал або застосунок «Дія» за посиланням.
Нагадаємо, що українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу.
Фото обкладинки: Freepik