Суспільство
Майстриня з Київщини створює мінікопії глиняних українських хат (ВІДЕО)
Рідна хата, яку можна взяти з собою. Олександра Меленчук виготовляє з полімерної глини копії українських осель. Людям, які вимушено покинули свої домівки, припала до душі ідея з копією рідної хати.
Про майстриню розповідає ШоТам.
Кожен її будинок — це унікальна історія та частинка чийогось життя. Саша раніше майструвала дитячі вігвами та буди для собак. Тепер вона тішить українців, виготовляючи для них затишні домівки в мініатюрі.
Читайте також: Бджоляр зі смартфоном? Це ноу-хау від українських інженерів. Яка вона – перша у світі IT-пасіка
«Моя вища освіта — промислове і цивільне будівництво. То я мала проєктувати й будувати справжні будівлі. Таки не дарма здобула, будую. Але маленькі», — Саша Меленчук, майстриня.
Усе почалося з бажання Саші потішити свого тата. Він часто їздить на Волинь навідатися до бабусиної хати. Нині будинок порожній, але саме там пройшли найкращі роки його дитинства.
«Їздить кожного літа, возить мене, возить маму, зараз возить онуків. І хата та вже давно пуста і напіврозвалена. Але його тягне туди, мов магніт», — Саша Меленчук, майстриня.
Саша спробувала відтворити цей будиночок якомога ближче до оригіналу. Копія їй здалася кривенькою, але батькові неабияк припала до серця.
Читайте також: «Ми осучаснили технології пращурів». Дім із соломи? Чому б і ні! Як українці створюють унікальні екобудинки
Стріха, віконечка, а всередині наче грубка горить: ця хатинка навіювала найтепліші спогади.
«Він був вражений, він радів, як дитина. Він досі вважає, що ця перша хатка — вона найбільше схожа на сільську. Хоча вона така вийшла і кривенька, й маленька, і стріха нечісана, але він каже, що до сільської ця найбільш подібна», — Саша Меленчук, майстриня.
Далі почалася велика війна. Сашин батько пішов добровольцем захищати Київ. Люди покидали країну, переживали та сумували за рідними домівками. І до Саші почали писати охочі замовити мініатюри власних хатин.
Для людей це стало можливістю бути трошки ближче до рідного дому та навіть обійняти його.
«Знайомі, котрі зараз за кордоном, мені написали, що пам’ятають, що я колись робила для тата. І вони написали, що теж хочуть мати собі. Потім інші знайомі написали», — Саша Меленчук, майстриня.
Читайте також: «Знести? Маємо кращу ідею». Як старий завод у Франківську перетворився на центр інновацій? Кейс проєкту «Промприлад.Реновація»
Хатки Саша робить із полімерної глини, а розписує акрилом. Іноді замовники надсилають фото розпису своїх хатин, і майстриня теж відтворює їх у мініатюрі.
На початку квітня ЗСУ відстояли Київщину. З татом усе добре. Його демобілізували за віком. Тепер він на пенсії і має більше часу навідуватися до батьківської хати. А до Саші шикуються черги охочих замовити свою мініхатину.
Майстриня охоче відгукується на замовлення, однак працює сама і нікуди не поспішає. Для Саші це не бізнес, а можливість відпочити душею, нічого не плануючи на майбутнє.
«Планів немає і ніколи не було. А мрія є. Мрія у нас одна спільна для всіх українців. Не буду казати, щоб точно здійснилася», — Саша Меленчук, майстриня.
Нагадаємо, у Вінниці відкрилась майстерня брилярства, де навчатимуть давньому ремеслу.
Також ми розповідали, як волонтер виготовив мобільний душ для ЗСУ на базі автомобільного причепа.
Суспільство

Увечері 21 квітня мешканці Сумської області могли спостерігати рідкісне для України природне явище — полярне сяйво.
Про це повідомили в Сумському обласному центрі з гідрометеорології.
Полярне сяйво виникає внаслідок взаємодії заряджених частинок сонячного вітру з магнітним полем Землі. У результаті ці частинки потрапляють в атмосферу та збуджують молекули газів, що й спричиняє характерне світіння.
Такі явища зазвичай можна побачити в приполярних регіонах, однак під час сильної сонячної активності полярне сяйво іноді з’являється і на ширших географічних широтах, зокрема в північних областях України.
Читайте також: Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво



Нагадаємо, що UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам.
Фото: Анастасія Братуха
Суспільство

Громадська організація UAnimals представила нову платформу «Балачка» — серію мінілекцій на різноманітні теми. Усі кошти з цього проєкту активісти використовуватимуть для допомоги тваринам.
Про це повідомили в UAnimals.
Що додали на платформу
На платформі вже доступні 14 лекцій з таких тем: креатив, бізнес, мистецтво, історія, сексуальна освіта, штучний інтелект, харчування, жестова мова для собак, керування часом, вивчення англійської тощо.
Тривалість лекцій — від 10 до 40 хвилин. Кожну доповнює бонусне відео з добіркою «Топ-5» від спікера.
До проєкту долучилися:
- підприємець Андрій Федорів;
- комік Василь Байдак;
- військовий та письменник Остап Українець;
- засновники гурту Tember Blanche;
- лікарі, експерти з ІТ, прав дитини та інші експерти.
Переглянути доступні лекції можна за посиланням. Для цього потрібно зробити благодійний внесок від 200 гривень. Після оплати лекцію можна буде переглянути в особистому кабінеті протягом трьох місяців.
Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)
«Ми вирішили створити платформу, яка буде водночас корисною і людям, і тваринам. Лекторів обирали так, щоб охопити максимум різнопланових сфер, і саме тих, чиї “балачки” самі залюбки послухаємо. Більшість лекцій ніяк не стосуються теми тварин, але кожна з них – рятує тварин. Адже всі отримані гроші підуть на допомогу тваринам, постраждалим від війни», — зазначив засновник UAnimals Олександр Тодорчук.
Про UAnimals
Організація UAnimals з 2016 року пропагує гуманне ставлення до тварин і захищає їх від експлуатації та знущань. Після початку повномасштабного вторгнення UAnimals рятує домашніх, диких та свійських тварин від війни.
За цей час команда UAnimals вивезла з-під обстрілів близько 7 тисяч тварин, підтримала відбудову понад 24 притулків, роздала тисячу тонн корму та стерилізувала понад 43 тисяч безпритульних тварин. Наразі спільнота фонду налічує близько трьох тисяч волонтерів.
Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: UAnimals
Суспільство

На позиціях Херсонського прикордонного загону військові допомогли лебедю, який збився з курсу. Птах потрапив у траншею та був дезорієнтованим і виснаженим.
Про це повідомили ДПСУ.
Прикордонники обережно дістали лебедя та переконалися, що він не має поранень. Після короткого відпочинку його перенесли до найближчої водойми.
Птахові вдалося відновити сили, а згодом він продовжив політ.
Читайте також: Українці біля «Вернадського» зафіксували рідкісну в Антарктиці єгипетську чаплю (ФОТО)
Нагадаємо, що український ветеран пробіг на протезі всі шість найбільших маратонів світу (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДПСУ