Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Бджоляр зі смартфоном? Це ноу-хау від українських інженерів. Яка вона – перша у світі IT-пасіка

Опубліковано

Напевно, ви вже чули, що українці створили першу в світі ІТ-пасіку, якою можна керувати зі смартфона в будь-якій точці планети? ШоТам вирішив дізнатися більше про стартап, що має всі шанси докорінно змінити професію бджоляра.

Співзасновник проєкту Ігор Курдін розповів, як спадок батька перетворився на інноваційне рішення, чому нова технологія здатна врятувати не лише врожай, а й самих бджіл, та коли українські ІТ-пасіки стануть масовим явищем.

Ігор Курдін

очільник проєкту AmoHive

Отримав пасіку у спадок від тата

Мій батько все життя був бджолярем. Він почав займатися цією справою одразу після Другої світової – з чотирнадцятирічного віку. Я назавжди запам’ятаю, як важко йому доводилося працювати, як щозими помирали бджоли, як тато перевозив ті важкі вулики й збирав мед.

Кілька років тому, коли я працював за кордоном, батько помер. Пасіка залишилася, і я не хотів  її продавати. Це була справа всього його життя. А для мене – своєрідний зв’язок із минулим.

Пасіка була розташована за тисячу кілометрів від мене, а я ніколи не займався бджільництвом – лише трохи допомагав татові в дитинстві. Крім того, розумів: якщо залишаю пасіку, то за нею треба доглядати. Але як це робити дистанційно? І чомусь я подумав, що вихід все ж можна знайти.

У першу зиму я почав гортати книжки, дивитися різні відео, читати статті. Було зрозуміло, що попереду – дуже важка праця. Я радіоінженер, але не бджоляр. Тому вирішив, що можу бодай спробувати модернізувати процес і частково керувати всім дистанційно. Так виникла ідея створити IT-пасіку: оснастити вулики сонячними панелями та сенсорами, аби управляти ними зі смартфона на будь-якій відстані.

Від ідеї до Smart-пасіки – шість років

У 2015 році я поговорив із друзями, які також розуміються на інженерії – і ми разом створили перші прототипи Smart-вуликів. Проєктом зацікавилися деякі університети, адже раніше вони не могли так точно відстежувати поведінку бджолиних родин. А завдяки нашому винаходу така можливість з’явилася навіть узимку.

Запустити  ІТ-пасіку в Україні вдалося за підтримки ООН і програми Polish Challenge Fund. Вони оголосили конкурс на впровадження нових технологій, і ми подали заявку. Наша пасіка мала всі шанси на перемогу, адже це екологічно (працює на сонячній енергії) і вирішує важливе продовольче питання.

AmoHive
ІТ-пасіка від проєкту AmoHive

Так сталося, що інформацію про перемогу ми отримали напередодні російського вторгнення. 24 лютого о 10:00 мала відбутися розмова з менеджерами цих організацій. І вона все ж відбулася, але вже із зовсім іншим фокусом: мовляв, почалася війна, усе це затягнеться. Та ми вирішили не чекати. Запустили проєкт власним коштом, а згодом отримали частину допомоги від донорів.

Смартфон відстежує кожен виліт бджілки

Коли починали, у світі було не більш як 10 схожих проєктів. Але ми перші, хто зробив так, щоб вулик працював цілодобово весь рік, ще й автономно – без підзарядки від жодних сторонніх джерел струму та з мінімальним технічним обслуговуванням. 

Уявіть, чотири роки тому ми поїхали в Канаду і запустили там наші вулики. І що б ви думали? Вони досі працюють і не потребують жодних втручань. А все тому, що ми вирахували режим так, щоб сонячного світла навіть взимку було достатньо для праці електроніки, вулики функціонували та не мали зовнішніх сторонніх з’єднувальних кабелів. Тобто бджоляр може навіть не перейматись тим, що всередині вулика вмонтована електроніка – вулик зовні відрізняється від інших тільки наявністю сонячної панелі.

Читайте також: Укриття з «голими стінами»? Харківʼяни знайшли краще рішення. Це «Схов» – стартап із виробництва підземних бункерів

Ми встановили наші вулики у кількох країнах світу, клімат яких є подібний до клімату в Україні.  На смартфон щогодини надходить інформація про температуру та рівень вологості всередині кожного вулика. Також завдяки цій технології, ми знаємо, скільки меду принесли бджоли, скільки їх сьогодні вилетіло, а скільки – прилетіло. А що це значить? Що більше бджіл вилетіло, то більше вони запилили рослин. А це визначає, яким буде врожай у фермера, скільки вийде зібрати меду тощо.

Найбільший виклик – зимування бджіл

Звісно, як і кожна пасіка, IT-пасіка потребує обслуговування. Але автоматика дозволяє краще планувати візити. Відповідно до швидкості змін  показників усередині вулика, я завчасно планую поїздку на пасіку. Та все ж обслуговувати їх необхідно рідше, аніж звичайні. Бджоляр більш поінформований про стан бджолиних родин, навіть попри те, що не перебуває на пасіці. 

AmoHive
ІТ-пасіка від проєкту AmoHive

Ще одна важлива перевага – сенсори дозволяють «бачити», як живе бджолина родина взимку. Цього не знають бджолярі зі звичайними вуликами. Часто трапляється так, що вже тільки восени бджолярі розпаковують  вулики, дивляться – а там половина бджіл загинули. Про яке запилення ранньою весною може йтися? Треба спочатку відновлювати життєдіяльність бджіл. Це велика проблема бджолярів зі всього світу. Наприклад, у США – найбільшому ринку меду – минулої зими померли 40% бджіл. Вони гинуть від пестицидів, використання хімічних елементів, хвороб, холоду тощо.

Цим проєктом ми хочемо показати, що є інші способи моніторингу. Через зміни клімату потрібні також відповідні зміни в методиці зимування бджіл, адже насправді є можливість контролювати перебіг зимівлі, не відкриваючи вулика,  та своєчасно реагувати на негативні зміни. А, отже,  допомогти бджолам швидше адаптуватися до запилення навесні.

Від інженера до науковця – один смартфон

Smart-пасіка дозволяє проводити різні дослідження. Наприклад, ми вирішили влаштувати доволі рідкісний у світі експеримент. Взяли найбільш поширені українські раси бджіл (степову, карніку та карпатку) і створили для них максимально рівні умови, щоб їх порівняти між собою, наприклад, у  динаміці весняного розвитку. Тобто бджоли живуть в однакових вуликах, мають доступ до однакових квіток, за ними доглядає один і той самий пасічник тощо. Впродовж цього часу ми отримуємо дані, що фіксують властивості різних рас бджіл щодо медоносності, запилення, зимування тощо. 

Засновник ІТ-пасіки Ігор Курдін
Ігор Курдін на ІТ-пасіці від проєкту AmoHive

Сподіваюся, вже за пів року вдасться побачити перші результати. Після обробки та аналізу  дані експерименту будуть оприлюднені у відкритому доступі, аби бджолярі могли ознайомитися із дослідженням та зробити висновки. Звичайно, можуть бути й помилки, адже й ми – не науковці. Натомість ми перші у світі, хто здійснить таке порівняння на IT-вуликах.

Крім того, наступного року ми плануємо на практиці перевірити тезу про те, що мед, зібраний з лікарської рослини, переносить її властивості. Проведемо експеримент із гісопом. Гісоп – рослина доволі рідкісна, але виділяє багато нектару. Ми хочемо поставити наші вулики на полі з гісопом і дослідити лікарські властивості меду разом із його якістю. І це вже зовсім інший рівень досліджень. Такі дослідження ми плануємо провести разом з одним з українських університетів.

Мріємо створити нову професію – бджоляр зі смартфоном

Колись мене питали: «То ви працюєте над тим, щоб здешевити ціну меду?». Насправді ні. Ми хочемо, щоб ціна якісного меду була відповідною, а, значить дорожчою. Наявність детальних даних про виробництво меду, їхнє накопичення додасть правдивості цьому якісному продукту.  Покупцю буде відомо, де і як збирався цей мед. Історія походження меду, скоріш за все, буде подібна до історії походження, наприклад, вина. Це нове вікно, нові клієнти й абсолютно новий погляд на бджільництво.

AmoHive: ІТ-пасіка від українців
Дані, які надходять на смартфон з ІТ-пасіки від проєкту AmoHive

Взагалі ми ставимо перед собою амбітну ціль – створити в Україні нову професію «бджоляра зі смартфоном». Я це уявляю так: через 20 років більшість бджолярів працюватимуть зі смартфонами, які показуватимуть, де краще встановлювати вулики – як для отримання меду, так і для запилення, як виглядає оптимальний логістичний план переїздів кочової пасіки та, наприклад, прогноз  врожайності завдяки ефективному запиленню. Буде класно, якщо в Україні з’явиться професія, якої немає ще ніде у світі. Тоді Україна пропонуватиме світові абсолютно нові рішення.

Для цього ми вже організовуємо різні екскурсії та лекції для дітей. Їхні батьки розумітимуть, що малеча навчається перспективної професії. Нині літо, і ми хочемо, щоб вони провели його з користю.

Було б добре, якби хтось взявся і розробив професійні курси IT-бджільництва. Шукав щось подібне у світі, щоб одночасно викладали інформатику та бджільництво, але не знайшов. Я інженер, тому моя специфіка роботи в іншому. Буду радий допомогти у розробці таких курсів, аби всі користувалися, читали, а наука – розвивалася.

Ми створюємо ринок ІТ-пасік з нуля

Ринок смартвуликів та смартпасік ще не сформований. У нас поки що немає лінії для серійного виготовлення IT-пасік, але ми працюємо точково. Індивідуально створюємо вулики на замовлення, оскільки наповнення може бути різним. Є точніші й дорожчі сенсори, а є простіші й дешевші. Це впливає на швидкість передачі даних, а остаточна вартість залежатиме від узгодженого проєкту.

Кошти для роботи отримуємо від університетів, що замовляють наші вулики для досліджень, аналізу та обробки даних. Мед із наших ІТ-вуликів  дуже швидко розходиться серед знайомих. Тобто просто не доходить до ринку. Та все це – додаткові складові. Наша першочергова ціль – створити новий ринок серед покупців, які розумітимуть цінність продукту.

ІТ-пасіка на Київщині
ІТ-пасіка від проєкту AmoHive

Зараз ми працюємо над обробкою даних, а їх багато. Нещодавно отримали дані, що бджоляр-аматор, який працював з нашими ІТ-вуликами, отримав у середньому протягом кількох сезонів по 100 кілограмів меду з одного вулика. Плануємо обробити ці дані, візуалізувати й показати: «Шановні аматори, якщо ви повторите нашу модель, то зможете досягти таких самих результатів». За нашими підрахунками, вкладення бджоляра швидко  окупляться.

Варто боротися за кожні 10-15% врожаю

Думаю, якби батько побачив, як виглядає його пасіка, був би задоволений, але все одно знайшлося б місце для критики. Знаєте, так само колись почали з’являтися перші автівки, люди не розуміли – як це під одним капотом можуть вміститися тисячі кінських сил. Зміна покоління – нормальний філософський елемент, який призводить до прогресу. Я бачив, як це виглядало у дитинстві, і як це відбувається зараз. Тому намагаюся показувати дітям усе на пів кроку вперед.

Гадаю, наші потенційні клієнти сьогодні ще навчаються у школі. З плином часу у суспільстві відбудуться зміни у розумінні ролі бджіл як найбільш поширених запилювачів овочів і фруктів, які ми споживаємо. Бо бджоли – це не тільки про мед! Поєднання ІТ-технологій, бджільництва та запилення приведе до іншого рівня відносин між фермером та бджолярем. Якщо навіть із 10 дітей, яких ми навчимо, двоє професійно займатимуться бджільництвом і крокуватимуть у ногу з прогресом – я буду тішитися.

Для України, де бджільництво дуже популярне, розвиток IT-пасіки стане одним із можливих інструментів виходу з економічних негараздів. Це реальне майбутнє. Нам просто треба створити цей ринок.

Фото надані героєм

Коментарі

Суспільство

Україна вперше взяла участь в іспанському ярмарку «Liber»: представили 13 вітчизняних видавництв (ФОТО)

Опубліковано

У Барселоні пройшов масштабний книжковий ярмарок «Liber». У ньому взяли участь понад 250 видавців з 13 країн світу, а кількість відвідувачів сягнула понад 6,5 тисяч осіб. Цього року Україна вперше представила власні літературні доробки на головній іспаномовній платформі в Європі.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій

Фото: Ірина Каламурза

Український стенд на ярмарку

Для заходу підготували Український національний стенд, на якому презентували 13 вітчизняних видавництв.

Представники України в «Liber» розповідали про діяльність книговидавництва в умовах великої війни, продемонстрували переклади українських творів іспанською, запропонували нові книжки для видання та налагоджували міжособистісні контакти з професіоналами іспаномовного книговидавництва.

Прикладом співробітництва став нещодавній перший переклад роману Сергія Жадана «Інтернат» каталонською мовою.

Читайте також: У Києві проведуть сім безплатних екскурсій: як зареєструватися

Фото: Ірина Каламурза
Фото: Ірина Каламурза

Читайте також: В Україні відкрили дані про всі маршрути міжнародних автобусів: понад 1200 записів

Панельна дискусія за участі українки

Під час ярмарку відбулася панельна дискусія на тему «Чи може література щось змінити?» за участю іноземних та українських авторів. Модерувала дискусію виконавча директорка PEN Ukraine, журналістка й культурна менеджерка Тетяна Терен.

«Учасники поспілкувалися про роль пропаганди і дезінформації у війні, розуміння історичного минулого та роботу з пам’яттю, чому важливо зважати на мову та прагнути, щоби вона об’єднувала, а не розділяла суспільство, а також про літературу як зброю свободи, що допомагає боротися з брехнею і тиранією», — написали у пресслужбі міністерства.

Фото: Ірина Каламурза

Наступний книжковий ярмарок «Liber» відбудеться з 1 по 3 жовтня 2025 року в Мадриді.  

Нагадаємо, що в Україні випустили видання, присвячене спадщині кримських татар (ФОТО).

Фото: Ірина Каламурза

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві проведуть сім безплатних екскурсій: як зареєструватися

Опубліковано

Управління туризму та промоцій КМДА і Київський центр розвитку туризму підготували для містян і гостей столиці 7 безплатних екскурсій, зокрема одна з них адаптована для людей із порушеннями зору.

Про це повідомили у КМДА.

Заходи відбудуться з четверга до неділі. Екскурсійні маршрути розробили так, що у разі оголошення повітряної тривоги всі учасники екскурсії зможуть пройти в укриття, розташовані неподалік.

Екскурсія «Старим Подолом»

Під час прогулянки знаменитою вулицею Петра Сагайдачного учасники довідаються, як змінювався Поділ від початку розбудови до сьогодення, ознайомляться з унікальними архітектурними об’єктами, серед яких: найстаріший будинок Києва, Аптека-музей, Києво-Могилянська академія (заснована 400 років тому) та старовинні храми.

Дата та час: 10 жовтня, четвер, 18:00.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Нивські етюди»

Під час прогулянки учасники пройдуть вулицями мікрорайону Нивки та дізнаються про цю історичну місцевість, видатних політиків і науковців, які тут жили й працювали, та чиїми іменами названі вулиці. Також учасники побачать твір мистецтва відомої художниці-шістдесятниці.

Дата та час: 11 жовтня, п’ятниця, 15:00.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Прогулянка театральним Києвом» 

На прогулянки учасники дізнаються, як і коли виникли театральні традиції Києва, про перші театри, їхніх корифеїв і сучасних майстрів сцени.

Дата та час: 12 жовтня, субота, 11:00.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Київ незламний»

Ця екскурсія адаптована для людей із порушеннями зору. На ній учасники ознайомляться з історією воєнного Києва: з часів Другої світової війни до повномасштабного вторгнення.

У КМДА зазначили, що важливо, аби з людиною з порушеннями зору була людина, яка її супроводжуватиме.

Дата та час: 12 жовтня, субота, 11:30.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Святошинська сюїта»

Протягом екскурсії відвідувачі дізнаються про створення та розбудову Святошинського району: від невеликого курортно-дачного передмістя Києва до густонаселеного житлового масиву. Також учасники почують про життя й діяльність видатних особистостей, які мешкали в Академмістечку.

Дата та час: 12 жовтня, субота, 16:00.

Реєстрація за посиланням.

Квест-екскурсія «Ключ до милосердя»

Під час активної інтелектуальної гри можна буде розкрити не лише таємниці та цікавинки одного з наймальовничіших історичних куточків столиці, а й наблизитися до джерела милосердя, яке є таким необхідним під час війни.

Дата та час: 13 жовтня, неділя, 11:30.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Київ – нескорені та незалежні», 

Містяни та гості Києва почують про боротьбу за незалежність України та відвідають місця, які зберігають пам’ять про героїв та героїнь війн, революцій, визначних діячів і діячок громадсько-культурного руху, талановитих вчених і митців.

Дата та час: 13 жовтня, неділя, 14:30.

Реєстрація за посиланням.

Реєстрація на екскурсії — обов’язкова, кількість місць обмежена. Учасники й учасниці отримають підтвердження реєстрації повідомленням на електронну пошту та телефонним дзвінком.

Нагадаємо, що у Києві відбудеться фотовиставка World Press Photo: де та коли.

Фото: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні вийшов перший серіал про прикордонників: як його створювали (ФОТО)

Опубліковано

На українському телебаченні вийшов серіал «Прикордонники», присвячений курсантам Національної академії Державної прикордонної служби України. Проєкт створила команда Далі буде філмз спільно з телеканалом НТН.

Про це повідомили у пресслужбі ДПСУ.

Ідея серіалу виникла під час візиту творчої групи в академію ДПСУ, і це перший в Україні серіал про курсантів.

Читайте також: Вулицю Івана Тургенєва у Києві перейменували на честь відомого хірурга

Фото: вебсайт ДПСУ

Творці серіалу

Режисером фільму став Олексій Єсаков. Він зазначає, що зйомки були фізично виснажливими, адже влітку знімали зимові сцени. Сценарій написали Микола Куцик, Ярослав Стень, Богдан Гациляк та Кирило Тимченко, які консультувалися з військовими та прикордонниками.

Фото: вебсайт ДПСУ

Головну роль зіграв військовий Володимир Ращук, який також був консультантом з військових питань.

Читайте також: В Україні випустили видання, присвячене спадщині кримських татар (ФОТО)

Сюжет «Прикордонників»

Історія розпочинається напередодні повномасштабної війни. Курсанти знайомляться зі своїм суворим наставником — героєм АТО Іваном Криницьким, який готує їх до можливих викликів.

Фото: вебсайт ДПСУ

Олексій Єсаков додає: «Дякую всім, хто брав участь у створенні цього проєкту. Ми вклали в нього душу і сподіваємось, що історія знайде відгук у серцях глядачів».

Нагадаємо, що в Києві відбудеться кар’єрний день для роботодавців та ветеранів/ветеранок.

Фото: вебсайт ДПСУ

Коментарі

Читати далі