

Суспільство
«Знести? Маємо кращу ідею». Як старий завод у Франківську перетворився на центр інновацій? Кейс проєкту «Промприлад.Реновація»
Промприлад.Реновація – інноваційний центр в Івано-Франківську, який діє на базі колишнього промислового заводу. З 2017 року проєкту вдалось залучити понад $15 млн інвестицій, відремонтувати понад 6 тис. м² та розмістити десятки резидентів.
Сьогодні Промприлад.Реновація розвиває кілька напрямів – економіка та підприємництво, урбанізм, неформальна освіта та сучасне мистецтво. А ще мріє стати другим центром для Франківська, цього разу – культурно-діловим. Про проблему, яка перетворилася на центр розвитку, ШоТам розповіли гендиректор та ініціатор проєкту Юрій Филюк та керівниця фонду Promprylad Foundation Людмила Крижановська.

Юрій Филюк та Людмила Крижановська
Вирішили боротися за закинутий завод у центрі міста
Юрій: «Промприлад.Реновація» – креативний простір, який ми будуємо на базі колишнього заводу «Промприлад» в центрі міста. У кращі часи тут працювали понад п’ять тисяч людей, а сам завод охоплював цілий мікрорайон між чотирма вулицями. Занепад підприємства припав на 90-ті роки: його приватизували і поступово розподілили під різні проєкти.
Ми розуміли, що завод збитковий і потребує повної модернізації, але все одно вирішили боротися за нього. Залучили експерта з виробничої сфери й доручили йому вивести підприємство в розвиток. Для цього досліджували українські та закордонні кейси, аналізували нашу роботу в організації «Тепле Місто» і зрештою розробили модель інноваційного центру з розважливим підходом до виробництва. Нам вдалося реорганізувати підприємство й вийти на бажаний рівень.
Свого часу «Промприлад» будували на околицях Франківська. Але через розбудову сьогодні завод опинився практично в самому центрі. Тож вирішили перенести виробництво подалі – в індустріальну зону, що на в’їзді до міста.

Імпакт-інвестування – фінансування, що вирішує проблеми
Юрій: Ідея інноваційного центру в тому, щоб створити багатофункціональну систему, що поєднуватиме розвиток чотирьох напрямів: нова економіка і підприємництво, неформальна освіта, сучасне мистецтво та урбанізм. Нам важливо, щоб цей хаб не просто існував, а розвивав місто й регіон загалом. «Промприлад» – маленька частинка суспільства, що створює потенціал для його розвитку.
Початкова мета проєкту – у позитивному впливі на громаду. Ми розуміли, що для цього потрібна хороша бізнес-модель. Тому прийшли до імпакт-інвестування, коли люди чи організації вкладаються в проєкт для створення соціальних чи екологічних змін. Такі проєкти не мають створювати нових проблем, натомість повинні вирішувати суспільні задачі та приносити користь. П’ять років тому ми були першим в Україні проєктом із таким форматом інвестування, а сьогодні залишаємося наймасштабнішим.

У нас є холдингова компанія «Промприлад.Реновація», що володіє активами. На вторинному ринку ми викупили чотири корпуси заводу на 2 га землі. 70% холдингу належить інвесторам, які бачать для себе можливості в бізнесі та хочуть доєднатись до розвитку регіону й нести важливі зміни. Інші 30% належать благодійному фонду Promprylad Foundation, який очолює Людмила Крижановська.
Створюємо проєкти, які допомагають суспільству
Людмила: Ми створили фонд, щоб забезпечити позитивний вплив на місто та регіон, а також залучати грантову підтримку. Нам важливо забезпечувати зв’язок із громадянським суспільством, і для цього «Промприлад» має кілька важливих проєктів. Насамперед – Центр нової економіки, що розвиває економічний потенціал та включає великий мейкерспейс. Цей проєкт наразі перебуває на пілотному етапі – там працюють з деревом, металом, шкірою, біохімією, щоб створювати інноваційні продукти. Наприклад, команда розробила для франківських шелтерів ліжко, яке легко транспортується та складається.

Плануємо на базі Центру розвивати науковий хаб. Зараз у просторі Промприладу діє лабораторія, що популяризує науку та допомагає їй взаємодіяти з бізнесом. Зараз там працює майстерня шкіряних виробів, яка шукає альтернативні матеріали: вирощує міцелій та тестує його переробку на шкіру високої якості для виготовлення гаманців, сумок тощо.
Крім того, ми розвиваємо освітній напрямок – організовуємо заходи, де навчаються представники місцевого та релокованого бізнесу. В майбутньому плануємо цю діяльність трансформувати в повноцінну бізнес-школу. Також серед проєктів, з якими працює Promprylad Foundation, є арт-центр для розвитку сучасного мистецтва і центр промоції читання. Усі проєкти ми запускаємо в пілотному режимі, а потім – масштабуємо.

Юрій: Ми орієнтуємось передусім на малий та середній бізнеси. У Франківську високий показник підприємництва, тут люди вміють давати собі раду. Але через закритість регіону зв’язок із глобальним світом тривалий час було обірвано. Тому ми прагнемо принести сюди здорову глобалізацію та створити доступ до всіх можливостей. Вважаємо, що підприємливість потрібна в будь-якій сфері, зокрема й в освіті та мистецтві, тому наша місія – не лише підтримувати бізнес, а й розвивати інші сфери. Скажімо, на «Промприладі» вже п’ять років працює Офіс департаменту інвестиційної політики, і часто стратегії розвитку міста створюються саме тут.
Наша ціль – стати культурно-діловим центром міста
Юрій: Ми створили «Промприлад.Реновацію» в 2017 році, коли я працював у платформі розвитку «Тепле Місто». Ми фокусувалися на урбаністиці та мали спільний проєкт зі школою CANactions, яку очолював Віктор Зотов. Вони взяли Івано-Франківськ як типове місто середнього масштабу і проаналізували його з точки зору урбаністики.
Дослідження показало, що в місті є багато колишніх індустріальних зон, які наполовину розвалені. Нас підкупила ідея зайти в проблему та перетворити її на центр розвитку. Це типова світова практика, але та модель, яку ми розробили, є унікальною для України та всього світу.
Чому обрали саме цей завод? Бо з центру міста до нього – хвилин десять пішки, це дуже зручно. Зрештою ми створили культурно-діловий центр, якого не було у Франківську. Ба більше, в місті й досі немає повноцінного офісного центру, а у нас – простір на понад 40 тис. м². А тому ми претендуємо звання додаткового центру міста. Теперішній буде історичним, туристичним та пішохідним, а ми – культурно-діловим.

Людмила: Є багато громадських організацій, які звертаються до нас із запитом навчитись фандрейзити, будувати якісну співпрацю з бенефіціарами тощо, тому ми шукаємо шляхи розвитку для цих ГО. Наприклад, домовляємося з асоціацією одних із найбільших фандрейзерів світу, аби вони приїхали навчати наших активістів.
Читайте також: Укриття з «голими стінами»? Харківʼяни знайшли краще рішення. Це «Схов» – стартап із виробництва підземних бункерів
Ще один важливий напрям – інтеграція жінок в економічне життя. Для цього створюємо коворкінг, де жінка може працювати кілька годин, залишаючи дитину під наглядом в окремій кімнаті. Якщо ж у жінок є бізнес-ідея, то ми з партнерами допомагаємо з навчанням та ресурсами.
Перші резиденти досі залишаються з нами
Юрій: На старті, коли ми лише орендували перший поверх в 1300 м², до нас приїхала Ярослава Джонсон – директорка Фонду Western NIS Enterprise Fund. Ми показали їй приміщення, розповіли про ідею. Це було восени. Усе довкола похмуре, а на обличчі Ярослави читався жах від побаченого. Вона казала, що з цього місця нічого не вийде, мовляв, його краще знести. Сьогодні ж Фонд є нашим партнером, а Ярослава – членкиня наглядової ради і часто згадує, як усе починалося.
Нашими першими резидентами у 2018 році стали представники малого бізнесу, з якими ми працювали на платформі «Тепле Місто». Це бренд одягу Framiore, майстерня шкіряних виробів «Шуфля», проєкт дитячої освіти «Дрібнота», Робоклуб, школа неформальної освіти «Кайзен», мультимедіахаб, ІТ-компанія Андрія Чернікова, кілька офісів компаній, PromBar, PromFood та коворкінг. І всі вони – досі з нами.

Загальна площа, який ми реконструюємо, – 40 тис. м². Наразі вже здали в експлуатацію 6 200 м², де облаштувалися 27 резидентів. Тепер працюємо над здачею додаткових 13 тис. м² вже цього літа, а через два роки – добудуємо решту.
За час пандемії ковіду ми не загубили жодного резидента, хоча змінилась структура попиту на офіси. Люди потребують більш гнучких форматів, тому замість офісних приміщень ми створюємо переважно коворкінгові простори. Водночас нікуди не зникає попит на соціалізацію та розвиток, тому ми за те, щоб коворкінг допоміг знайти потрібні контакти, ресурси та досвід.
Релокували на Прикарпаття понад 50 компаній
Людмила: Зранку 24 лютого прилетіло у франківський аеропорт, а вже в обід на «Промприладі» зібралися люди, які розуміли, що саме тут координуватиметься вся подальша робота. Ми створили ініціативу Save Ukraine Now, щоб забезпечити місцеві підрозділи ЗСУ та ТрО необхідною амуніцією, а прифронтові регіони – гуманітарною допомогою. Перший час у нас було зосереджено 80% фонду «Повернись живим», «Телебачення Торонто», але згодом вони повернулися до Києва, а ми відкрилися в звичному режимі.
Було багато запитів від місцевих підприємців та тих, хто хотів релокуватись. У відповідь на це ми створили ініціативу Save Business Now для контакту місцевої влади, громадянського суспільства та бізнесу. Ми аналізували, куди можуть релокуватись підприємства, а також допомагали їм переїхати. З часом зрозуміли, що релокація – це лише частина проблеми, бо далі виникає питання житла, освіти тощо, тож наша ініціатива масштабувалася. Загалом нам вдалося релокувати на Прикарпаття понад 50 компаній.

Юрій: Із моменту запуску ця ініціатива акумулювала $2,4 млн, її навіть відзначив Валерій Залужний. У пікові місяці на «Промприладі» водночас базувалися 16 підприємств, сьогодні – залишається 3-4. Під час блекаутів у нас були генератори, безперебійний інтернет, ми перетворилися на суцільний коворкінг із повністю заповненими приміщеннями.
Першими відновили будівництво у розпал війни
Юрій: На третій тиждень повномасштабної війни ми відновили будівництво, ставши першими на ринку, хто прийняв таке рішення. Ми розуміли, що є соціально орієнтованим проєктом, а тому наважилися приймати ризики та рухатись далі. За час повномасштабної війни нам вдалося залучити понад $10 млн різного капіталу – інвестицій, кредитних коштів на лояльних умовах та грантів. Найбільше – коштів від українських інвесторів. Звісно, потреби армії зараз на першому місті, але нам також потрібно підтримувати економіку та людей, давати їм можливість реалізовуватися. Це наш найбільший стратегічний виклик, якщо не враховувати війну.
Людмила: Ключові проєкти зараз спрямовані на підтримку економіки, інтеграцію вимушено переміщених осіб в життя міста та створення можливостей для талановитих українців, щоб запобігти відтоку людей. Ми розуміємо, що це найбільша біда для України – втрата людей на фронті та втрата тих, хто виїжджає за кордон через війну.
Франківськ – місто перспектив і розвитку
Юрій: Івано-Франківськ – одне з найцікавіших міст в плані перспектив та розвитку в сучасному форматі. Цьому сприяють кілька факторів. По-перше, ми на заході, і тут більш безпечно, ніж в інших регіонах. По-друге, тут розвинена підприємливість і є можливість для розвитку. І по-третє – здоровий діалог між бізнесом, громадянським суспільством та місцевою владою. Коли є ця взаємодія, то можна втілювати дійсно важливі реформи.
Адже головна проблема пострадянського періоду – зруйнована довіра всіх до всіх, коли за ініціативу просто карали. Зараз в місті круто бути ініціативним, поступово зникає пострадянський страх помилки. А ще завдяки припливу людей тут все помітнішою стає урбанізація.
Є багато викликів – логістика, проблеми з аеропортом, неелектрифіковане залізничне сполучення, відсутність модерного університету. Багато над чим ще справді слід працювати, але відчувається дух перспективи. Платформа «Тепле Місто» проводила опитування серед містян, і 80% респондентів відповіли, що бачать своє майбутнє у Франківську. І це дуже мотивує.

Головне завдання кожного – працювати на максимум
Юрій: Мене надихає наша робота і відгуки людей. «Промприлад» – проєкт, який сьогодні розвивається самостійно. Я багато часу проводжу в Києві чи за кордоном, а коли повертаюсь, то завжди дивуюсь, як багато всього тут відбулося. Люди знаходять тут нові сенси, і це вражає. А ще надихає, що попри масштаб «Промприладу» у нас працює дуже молода команда, орієнтована на прозорі цінності та європейські стандарти.
Людмила: А мене вражають люди, бо ми бачимо їхню взаємодію. Нещодавно у нас відбулася заключна подія освітнього проєкту «Гра в довгу» – Boot Camp для підприємців, і ми помітили, що вони працюють командами, комунікують одне з одним – і це дуже важливо. До того ж ми зростаємо, з кожним місяцем робимо все більше, і це також надихає.

Юрій: Складно говорити про завдання бізнесу якось узагальнено, адже все залежить від умов та регіону. Але якщо підприємство перебуває у відносній безпеці, слід робити все можливе для нашої перемоги. І це стосується не лише бізнесу.
Щоб виграти війну, нам вже зараз варто працювати на максимум. Ми вже маємо безліч прикладів спільних зусиль, українці успішно складають цей іспит на єдність. І те, як ми пройдемо всі ці кризи та виклики, визначатиме, якими ми будемо впродовж наступних років. Тому робити максимум – обов’язок кожного і кожної з нас.
Суспільство


Аби розповісти про неймовірні історії успіху малого та середнього українського бізнесу, який попри війну продовжує динамічно розвиватися. Цей проєкт – частина нашого великого дослідження явища української мрії.
Навесні 2022 року, коли Ольга Лекова приходила обстежувати укриття шкіл та дитсадків, більшість з них були в жахливому стані — сірі стіни та старі меблі. Діти не хотіли туди йти під час тривоги.
Тоді інженерка вирішила розробити для укриттів меблі-трансформери, виконані із переробленого пластику — кольорові, довговічні та ще й з користю для природи.
Як відкрила власну-дизайн-студію у столиці, вклавши на старті лише 1500 гривень, та чому меблі для укриттів, що не приносять прибутку, є такими важливими для неї, Ольга розповіла ШоТам.
Вдень — студентка, вночі — няня у дитбудинку
Ще з дитинства я любила роздивлятися будинки рідного Донецька і розмірковувати: а як це влаштовано? А навіщо зроблено саме так?
Після школи я вступила на будівельний факультет Донбаської національної академії архітектури та будівництва. Паралельно з навчанням влаштувалася нянею у місцевий дитячий будинок, де жили дітки з інвалідністю, які потребували спеціалізованого догляду.
Саме там міцно сформувалось моє бажання піклуватися про те, аби дітям було комфортно і затишно у будь-яких умовах.
Закордон надихнув, але втілювати все хотілось вдома
В 2011 році я потрапила в програму навчання студентів за обміном і поїхала навчатися до Словаччини. Там вперше занурилась у тему переробки вторинної сировини.
Екскурсія на відомий сміттєпереробний завод у Відні, який завдяки старанням австрійського архітектора Фріденсрайха Хундертвассера більше нагадує казковий замок, повністю перевернув мої тогочасні уявлення про переробку сміття.
Десь у цей час в Києві якраз проходили протести проти зведення сміттєспалювальних заводів, а я зрозуміла — підхід до переробки сміття може бути дуже різним.
Після завершення навчання була можливість залишитись працювати за кордоном, але я такий варіант не розглядала. Хотіла всі нові знання і мрії втілювати вдома. Я повернулась в Донецьк і працювала у будівельній сфері.
Запустила бізнес в столиці з 1500 гривень
На початок 2014 року я вже була керівницею проєктів великої будівельної компанії. Але сталася окупація Криму, а потім почалося захоплення Донеччини росіянами. Ми з моїм чоловіком Петром ухвалили рішення їхати.
Компанія, де я тоді працювала, мала офіс у Києві, тож ми переїхали туди. Але виявилось, що жити в та орендувати житло в столиці за мою донецьку зарплату дуже сутужно. В 2016 році ми з чоловіком вирішили ризикнути і відкрити власну справу — дизайн-студію.
Ми не мали коштів, аби стартувати в тому масштабі, у якому хотілося, тому подалися на грант. Коли писали грантову заявку, то порахували, що нам треба для старту 250 000 гривень. Але грант ми так і не виграли.
І стартували з власних вкладень в…1500 гривень. Такою була вартість хостингу для нашого першого сайту. За півроку ми вже мали перші замовлення на розробку дизайну.
Укриття стали частиною життя
Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми виплатили заробітну плату всім нашим працівникам і зупинили бізнес. Нікуди не виїжджали, з маленьким сином і собакою залишались в нашій квартирі.
А за пару місяців ми відновили роботу компанії, бо знову пішли замовлення. Разом з цим я почала на волонтерських засадах долучатися до обстеження укриттів та навчання громад щодо облаштування дійсно безпечних сховків
Більшість з них були в жахливому стані: без опалення, електропостачання, тільки голі сирі стіни. А в деяких громадах укриттів не було взагалі.
Дуже швидко ми зрозуміли, що укриття, які переважно розташовуються у підвальних приміщеннях, потребують спеціальних меблів, які б не загнивали за 2 роки від вологості, були зручними та багатофункціональними.
Але і цього замало, адже найчастіша публіка в укриттях — діти. Я сама — мама, і не можу не думати, як будуть почуватися діти, сидячи по кілька годин в приміщенні, де все сіре і суворе. Я хотіла, щоби в облаштованих нами укриттях було комфортно всім. Знаю, як емоційна атмосфера впливає на діток, як це відображається на їхньому розвитку. Тому я задумала створити для укриттів меблі з переробленого пластику: барвисті, зручні, безпечні.
Recast Plastic: парти перетворюються в ліжка
Ми з командою почали шукати підрядників, які б взялися за виготовлення меблів з переробленого пластику за нашими ескізами. Але не знайшли. І тоді ми вирішили робити їх самі. Так з’явився проєкт Recast Plastic.
Чоловікова освіта — хімік-технолог — стала нашим козирем. Але було потрібне спеціальне обладнання: шредер для подрібнення пластику, термопрес для виготовлення плит-заготовок та інструмент для вирізання з них деталей майбутніх меблів. Коштує все це чимало і ми знову подалися на грант, і цього разу нашу заявку схвалили. Але ми не могли чекати, поки надійдуть грантові кошти, адже мова йшла про укриття. Тож закупили стартове обладнання самі, а коли гроші таки надійшли на рахунок, ми докупили ще обладнання, подвоївши свої потужності.
Наша команда розробила кілька моделей меблів саме для укриттів: це відкидні лави, що кріпляться до стіни, дитячі парти, з яких можна скласти прості ліжка, розсувні лави, які можна за потреби компактно скласти.
І все це стильне, кольорове та зроблене з пластикових відходів: пляшок, кришечок, стаканчиків, рекламних банерів, які мали всі шанси століттям лежати на звалищах, а натомість стали міцними й зручними меблями.
Ольга демонструє відкидну лаву з переробленого пластику, яку можна також використовувати як спальне місце.
Діти люблять наші меблі й наш цех
До нашого цеху в Києві часто приходять на екскурсії діти і дорослі, тож процес виробництва меблів Recast Plastic давно не секрет. Більшу частину сировини (а це вже перероблений пластик у вигляді дрібних гранул) ми закуповуємо в інших переробників. Частину заготовлюємо самі.
Аби отримати цікаві візерунки на меблях, гранули треба висипати у прес у певній послідовності: основний колір і «узори». З готових плит ми потім вирізаємо потрібні нам елементи.
Саме всі ці цяточки і плямки роблять наші меблі впізнаваними, а діти так люблять їх роздивлятися торкатися пальчиками, фантазувати, на що вони схожі. Я так радію, коли діти після екскурсії зі своїм класом на наше виробництво підходять і питають: «А можна я приведу до вас своїх батьків, аби вони теж це побачили?».
Вони повертаються додому і починають вдома організовувати сортування сміття. І це так тішить мене!
Міфи про меблі з переробленого пластику
Є два популярні міфи про меблі з переробленого пластику. Міф перший: «Вони крихкі». Міф другий: «Вони мають бути дешеві. Це ж зі сміття!».
Почну з ціни. Наші меблі при першій покупці десь в півтора-два рази дорожчі за аналоги з ДСП. Але важливо розуміти, що термін їх служби в умовах підвальної вологості — 50 років, а меблі з ДСП витримають там десь роки півтора.
Так, ми не звикли прораховувати на роки вперед, але ми не знаємо, скільки триватиме ця війна. Нераціонально купувати найдешевші меблі, аби потім змінювати їх кожні два роки, бо вони запліснявіли чи розкришились. Стільці і столи з пластику можна мити, дезінфікувати без жодного впливу на їхню якість.
Ми не використовуємо тонкий метал, фарбу, яка облазить. Всі матеріали якісні, довговічні і безпечні. Це, звісно ж, відображається на вартості.
Тепер про міцність. У нас є модель стільця, який часто беруть саме для військових: він важить близько 15 кілограмів. Аналоги інших виробників — близько 5 кг. Чому так? Бо ми розуміємо, що цей стілець має служити бійцю в повному екіпіруванні, а це чимала додаткова вага. Якщо взяти тонший метал, то стілець буде дешевший, але і довго не послужить.
Усі меблі для укриттів ми реалізуємо по собівартості, тобто нічого на них не заробляємо. Це такий соціальний проєкт. А для розвитку бізнеc-складової ми розробили лінійки дизайнерських меблів з переробленого пластику для дому, саду, готелів та ресторанів.
Тепер це «сміття» служитиме людям ще десятки років
Наші меблі з переробленого пластику є в 30 укриттях в різних куточках України. На жаль, не всі українці ще розуміють, у чому цінність повторної переробки та речей, виготовлених «зі сміття».
Ми не раз зустрічали реакцію: «А навіщо пластик? Чому дерев’яні меблі не поставити?». Цей підхід про те, щоб брати природні ресурси, не замислюючись про їх відновлення. Тоді як меблі з переробленого пластику допомагають зберігати дерева та скорочують території сміттєзвалищ.
Діти грають в «хрестики-нулики». Гра і меблі виготовлені з переробленого пластику.
Ми перетворюємо пластик, який міг опинитися в річках чи лісах на стильні, функціональні речі, що служитимуть десятиліттями.
Суспільство

У селищі Неполоківці, що на Буковині, місцеві називають її Славою чи Славочкою. 69-річна Ярослава Тодорівна здійснила свою мрію: тепер кожен яскравий тюльпан чи півонія — це справа її рук.
ШоТам розповідає про роботу тих людей, завдяки яким у кожне українське місто й село приходить весна.
Стала квітникаркою після 60
Ярослава Туркіна народилася та виросла в селищі Неполоківці. Її мама завжди насаджувала біля дому мальви, півонії, троянди, тож Слава перейняла цю любов і вже з п’ятого класу поралась у квітнику.
«Я люблю землю. Коли бачу квіти, в мене наче крила відкриваються, і я хочу працювати», — ділиться жінка.
Спочатку вона працювала бібліотекаркою, згодом готувала випічку в кафе, але потайки мріяла про інше. Коли їхала в тролейбусі, а за вікном комунальні працівниці садили квіти, вона хотіла опинитися на їхньому місці. Могла ж займатися улюбленою справою лише вдома.
Вперше на офіційну роботу з квітами жінка влаштувалася вже в 60 років — у Неполоковецький ліцей:
«Думала: це хто таку стару жінку прийме до роботи? Всі ж хочуть працівників 30-річних. А мене взяли».
У ліцеї вона працює вже 9 років, а в селищній раді — 3. Каже, дуже вдячна, що в неї повірили, пішли назустріч. Керівники надали все, що було потрібне для роботи: завезли ґрунт, приладдя, облаштували місце під квіти.
Ярослава Тодорівна з головою Неполоковецької громади Григорієм Васильовичем. Фото: Олеся Богдан
«Це для мене щось таке величне»
Робочий день Ярослави Тодорівни починається ще на світанку. Спочатку вона обходить кожну свою клумбу, перевіряє, чи все добре, думає, яких іще квітів додати. Прополює, досаджує рослини. Завдяки її роботі селище квітне майже весь рік: спочатку тюльпанами та мускарі, а пізніше чорнобривцями й хризантемами:
«Я собі зошит заводжу та креслю кожну клумбу. Дивлюся, що маю посадити, щоб воно цвіло з весни до пізньої осені. Думаю, як мені підібрати правильно кольори, бо є холодні та теплі тони. Що буде гарно з жовтим чи червоним».
Квітникарка працює біля селищної ради. Фото: Олеся Богдан
За такими ескізами й створює клумби — у кожній є щось своє. Тож навесні головна вулиця селища розквітає: яскраві тюльпани, ніжні мускарі. Біля ліцею теж краса — Ярослава Тодорівна щоразу додає нові квіти, обдумує, як зробити найкраще.
«Це для мене щось таке величне, що я не можу навіть пояснити. В мене аж очі загоряються. Як це не любити? Я не розумію. Якби мала можливість до неба посадити квіти, я б це зробила — уквітчала б аж туди», — каже жінка.
Місцеві, звісно, помічають таку красу та дякують Ярославі.
«У жінки прекрасна душа, а тому і її золоті руки створюють таку красу! Свою роботу треба любити. Низький уклін таким людям!», — пише місцева жителька Марія Борець.
Фото: Олеся Богдан
Суспільство

У травні «Укрзалізниця» запускає літню виробничу практику для майже тисячі юних залізничників у Дніпрі та Рівному.
Про це повідомили в УЗ.
Про запуск нового сезону
3 травня 600 вихованців розпочнуть роботу на Дніпровській дитячій залізниці. Наступного дня поїзди вирушать у перший рейс на Рівненській дитячій залізниці, де проходитимуть практику 356 вихованців.
До початку нового сезону на обох дитячих залізницях провели ремонтні роботи на станціях та у виробничих приміщеннях, оновили фарбування рухомого складу, виконали профілактичні огляди вузлів і агрегатів локомотивів.
10 травня також запланували старт руху поїздів на Львівській дитячій залізниці. Натомість юні залізничники з Харкова та Запоріжжя, де через безпекову ситуацію навчання проводиться в онлайн-режимі, матимуть можливість здобувати практичні навички під час відвідування колег з інших міст.
Читайте також: «Нова пошта» та «Повернись живим» завершили збір на 300 млн гривень для ППО
Графік руху
Дніпро:
- травень, вересень, жовтень — у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
- червень, липень, серпень — у четвер та п’ятницю з 12:00 до 18:00, у суботу та неділю — з 10:00 до 18:00;
- 1 та 2 листопада — з 10:00 до 18:00.
Рівне:
- травень, вересень, жовтень — у суботу та неділю з 10:00 до 17:30;
- червень, липень, серпень — у четвер та п’ятницю з 11:00 до 15:30, у суботу та неділю з 10:00 до 17:30.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запустила новий флагманський потяг між Харковом та Ворохтою.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ