Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Інтервальне голодування: що це таке та яку користь приносить

Опубліковано

Тренди існують не тільки в одязі, а й харчуванні. І на що тільки люди не йдуть заради стрункої фігури : то після 6 не їдять, то харчуються тільки білками, то тільки жирами, то взагалі на добу відмовляються від їжі. Сьогодні на піку популярності інтервальне голодування. Бувають дні, коли ми не встигаємо снідати і вечеряти. Таке утримання від їжі є справді корисним для організму і позитивно впливає на фігуру. А голодування застосовують навіть для лікування деяких захворювань.

Ми розпитали у лікарки-дієтолога Ольги Полюхович про інтервальне голодування та отримали відповіді на найпоширеніші запитання про цей тип харчування.

Ольга Полюхович

Ольга Полюхович

Дієтолог-нутриціолог у Клініці Доктора Василишина.

Що таке інтервальне голодування?

Інтервальне голодування – це система харчування, при якому людина відмовляється від їжі на певний термін для досягнення конкретної мети. Також це називають фастінгом.

Ця система основана не на виборі раціону, а на часі приймання їжі. Тобто є конкретні часові рамки, коли їжа споживається, а коли робиться пауза.

І саме у цьому полягає різниця між різними видами голодування. Зараз цей тип харчування на піку популярності і всі інста-дівчата його обговорюють, як дієвий засіб для схуднення. Але інтервальне голодування застосовують ще й для очищення від токсинів та покращення самопочуття. Проте таке харчування може і зашкодити, тому потрібно дуже ретельно підходити до нього, спиратись на своє здоров’я і обов’язково консультуватись з лікарем.

Такий метод з’явився не вчора, його використовували і в давні часи, щоб покращить роботу мозку і вольові якості у військових. А ще голодування застосовується у медицині  для лікування багатьох хвороб.

Які є види інтервального голодування?

Є різні види інтервального голодування, але їх суть однакова – доба або тиждень ділиться на різні часові проміжки. В один проміжок людина може їсти все, що завгодно, а в інший – тільки пити воду.

16 на 8. Це найпопулярніший вид інтервального голодування. Тут 8 годин людина може їсти, а 16 годин – тільки пити воду , трав’яний і зелений чай. При такому харчуванні я рекомендую розділяти прийоми їжі на 3 – сніданок, обід і вечеря. Якщо додавати перекуси, то це буде просто безперервне жування. При інших видах інтервального голодування, зазвичай, прибирається якийсь із прийомів їжі. А тут ви просто зміщуєте сніданок, обід і вечерю. І за 8 годин можете поїсти тричі. Години їжі і голоду розподіляйте як зручно, але пам’ятайте, що вечеря повинна бути не пізніше 20:00.

Читайте також: Генетичний раціон: як український стартап створив ДНК-меню з Salateira

14 на 10. Це найбільш сприятливий варіант інтервального голодування. Але дієтою чи обмеженням цей вид назвати складно. Бо 14 годин паузи – це нормальна система харчування, якої повинен дотримуватись кожен.

24 на 0. Це такий радикальний варіант, який являє собою добове голодування між прийомами їжі. Якщо ви поснідали о 9:00, то значить наступний прийом їжі має бути теж о 9:00 наступного дня. Але я не дуже добре ставлюсь до такого виду голодування. До нього потрібно дуже ретельно підготуватись. Краще проводити таке голодування під наглядом лікаря.

2 на 5. Інтервальне голодування за цим методом полягає в тому, що людина їсть від 500 до 900 калорій два дні поспіль, кожен тиждень. Тобто 5 днів ви харчуєтесь як зазвичай, а 2 дні робите розвантаження організму. Це можуть бути дні на овочах, воді, білках, молочній продукції і т.д. Наприклад, один день ви можете вживати смузі (овочеві або фруктові), а інший – кефір (900 мл), гречку (300 г.), овочі (300г) і фрукти (200 г). У цей період краще відмовитись від солодощів, організм повинен відпочити від важкої їжі. Головне – не перевищувати норму калорій.

Як правильно харчуватись під час інтервального голодування?

Інтервальне голодування може принести як користь, так і шкоду. Головне правило – усвідомлений та розумний підхід. Тому до такого режиму харчування варто підготуватись. Поступово робіть легку вечерю. Так ви дасте тілу звикнути і перші дні голодування не будуть стресовими.

Багато хто пише, що під час інтервального голодування можна їсти все, що завгодно. Ви ж розумієте, що якщо вісім годин ви будете вживати бургери, то це погано вплине на здоров’я і фігуру. Тому необхідне збалансоване харчування.

Раціон може бути таким: каша (150 -200 г), риба, м’ясо, або яйця (200 г), овочі (500 г), фрукти (200 г). І обов’язково пити свою норму води в день. Не можна у період інтервального голодування виключати жири, адже будуть проблеми з гормонами і нервовою системою. Тому у салати можна додавати авокадо, або горіхи.

І ще не забувайте про здоровий повноцінний сон. Спати потрібно не менше 7 годин та лягати не пізніше 23:00. У період інтервального голодування це особливо важливо.

Якщо підходити до такого режиму правильно, то результат буде хороший. Не тільки покращиться фігура, а й зникне набряклість і забитість кишківника. Велика пауза у їжі допомагає організму перезапуститись, тобто печінка та кишківник запускають процес детоксикації і самостійно виводять всі погані клітини.

Читайте також: Ковбаса з равликів чи устриці made in UА: 7 українських виробників для справжніх гурманів

Плюс до всього, інтервальне голодування дуже дисциплінує. Адже якщо раніше ми могли їсти як-небудь, то тут розуміємо, що є, наприклад, тільки 8 годин і за це час потрібно встигнути поїсти тричі.

Я рекомендую проводити інтервальне голодування не частіше, ніж два рази в місяць. І виходити з такого режиму потрібно теж обережно – наступні 4 дні додавайте до раціону легкий перекус (салат, кефір), або розділяйте вечерю на дві частини. Потрібно поступово розширювати графік годин, коли ви будете вживати їжу.

Що каже  МОЗ?

Міністерство охорони здоров’я теж не оминуло тему голодування. Зараз активно говорять про автофагію (дослівно, “самопоїдання”) – процес, що відбувається в клітинах. Білки, що неправильно “згорнуті”, старі органели, віруси та бактерії, які могли поглинути клітини імунної системи, потрапляють в лізосоми і піддаються знищенню. Сама лізосома нагадує пухирець всередині клітини із ферментами, які знищують непотрібне. Активує автофагію низка чинників, з-поміж яких — голодування, обмеження калорій та фізичні навантаження.

Автофагія та голод, який її запускає, виявилися ефективними в полегшенні хвороб, пов’язаних із запаленням, серцево-судинних, нейродегенеративних і метаболічних хвороб, ожиріння, сповільнення старіння та подовження тривалості життя. Голодування також часто застосовують у медицині для боротьби з раковими клітинами.

Читайте також: Як зберегти міцний імунітет – поради від МОЗ

Для найкращого запуску автофагії голодування має тривати впродовж 18-24 годин. Тобто слід робити розвантажувальний день або пропускати вечерю і сніданок. Можна їсти лише в певний період дня: наприклад, з 11 години по 18 — але ж не постійно! Іншими шляхами “обмеження калорій” є підхід, коли ми харчуємося як завжди, але влаштовуємо дні дуже обмеженого споживання їжі.

Які є протипоказання? 

Інтервальне голодування підходить не всім. Тому перед тим, як перейти до такого режиму харчування, обов’язково потрібно проконсультуватись з лікарем. Кому протипоказано:

  • Вагітним і жінкам на грудному вигодовуванні;
  • Люди, які страждають загостреною стадією хвороб ШКТ, тобто виразкою чи гастритом. Спочатку потрібно зняти запальні процеси, а потім експериментувати з дієтами.
  • Люди, які мають порушення харчової поведінки, тобто булімію, анорексію чи психологічні переїдання. Той, хто звик “заїдати стрес”, може після дня автофагії з’їсти значно більше, ніж потребує.
  • Людям з діабетом та низьким тиском.

Коментарі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі