

Суспільство
Генетичний раціон: як український стартап створив ДНК-меню з Salateira
Що пов’язує магазинні полиці з новими розробками наших науковців? А чи знаєте ви, які продукти будуть корисні саме вам?
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Що пов’язує магазинні полиці з новими розробками наших науковців? А чи знаєте ви, які продукти будуть корисні саме вам? Українські вчені вигадали, як використовувати вашу генетичну інформацію для покращення якості життя. Проєкт двох генетиків Дарії Лосєвої і Руслани Шадріної Myhelix допомагає скласти здоровий раціон, а також визначити схильність до деяких хвороб на основі ДНК-тесту.
Жінки створили успішний бізнес на “читанні” генів, який поширюють і в США. А нещодавно створили колаборацію з мережею Salateira, де можна замовити страви на основі ДНК-тесту.

Дарія Лосєва
Співзасновниця Myhelix
Навчалась у Києво-Могилянській академії за спеціальністю біологія, а згодом продовжила вивчати генетику та молекулярну біологію в ННЦ “Інститут біології та медицини” Київського національного університету. Зараз також продовжує свою наукову діяльність. Заснувала генетичний стартап, щоб допомогти українцям покращити якість життя.
Тест покаже схильність до хвороби та що вам краще їсти
ДНК-тест – це світовий тренд. Для прикладу, у США 26 мільйонів людей мають результати генетичних тестів. В Україні до нас не було компанії, завдяки якій можна було б проаналізувати свої гени та подивитись, як засвоюються конкретні нутрієнти з їжі. У нас є кілька варіантів тесту, які різняться за показниками та ціною.
Читайте також: “Тепер я не ходжу в аптеки”. Як український стартап економить час та гроші пацієнтів
- Тест на раціон. Завдяки цьому тесту аналізуються 52 ділянки генів, що показує, як засвоюються вітаміни та мікроелементи. Ціна – 6500 гривень. Цей тест різниться для чоловіків, жінок та дітей і показує, яких продуктів краще уникати, а які будуть корисними саме для вас. Ви отримуєте приклад рецептів на сніданок, обід та вечерю індивідуально для вас, а також рекомендації щодо додаткових аналізів: аналіз крові, дихальний тест, тощо. Є такий же більш доступний тест, вартість якого 1950 гривень. Відмінність в тому, що тут аналізується 6 ділянок ДНК.
- Тест на залежність. Якщо знати свої генетичні схильності, то можна уникнути звичок, або ж тримати їх під контролем. Тест визначає сприйняття організмом алкоголю, нікотину та кофеїну. Коштує від 550 до 800 гривень. За допомогою цього тесту ви можете дізнатись, наприклад, чи схильні до нікотинової залежності і конкретних хвороб, список продуктів, які варто включити в раціон, якщо курите, а також рекомендації, як позбутися цієї шкідливої звички
- Тест на схильність до хвороб. Завдяки аналізу можна побачити, чи можуть у вас на генетичному рівні виникнути ті, чи інші хвороби. Наразі є невеликий вибір цих тестів. Тест на визначення схильності до хвороби Альцгеймера та схильності до зараження хелікобактер пілорі, бактерії, що є причиною гастритів. Ціна – 650-750 гривень. Результат показує вашу схильність, рекомендації, а також перелік продуктів для профілактики.

За допомогою генетики можна побачити, чи є потенціал до розвитку захворювання. Але це не означає, що людина хворіє чи обов’язково захворіє. Багато залежить від того, який у людини режим життя.
ДНК-тест з доставкою додому
Людина робить замовлення на сайті, і кур’єр доставляє набір з ДНК-тестом. Це така коробочка з двома пробірками у вигляді ватних паличок, за допомогою яких людина самостійно бере епітелій з внутрішньої сторони щоки та відправляє тест нам.
Для кожного клієнта є спеціальний код, де зазначена пробірка та інструкція. Цей код потрібно зареєструвати у нас на сайті, щоб отримати результат. Тобто у лабораторії навіть не знають, чий аналіз вони роблять. Все під кодом.

Комплексні тести ми робимо в фінській Woble Helsinki Oy. Тільки поодинокі тести – в Україні. Залежно від виду дослідження результати можна отримати або протягом двох тижнів, або до двох місяців.
У вартість включена ще й 20-хвилинна консультація з нашим генетиком, який відповідає на всі питання клієнта.
Перед тим, як розробляти рекомендації, ми проводимо серію стратегічних сесій, де збираємо різних спеціалістів, лікарів та обговорюємо, що ми можемо запропонувати нашим клієнтам. Розробка нових рекомендацій займає 6-12 місяців.
Читайте також:Це не жарт: український стартап готує колонізацію Місяця
Наші клієнти – це люди, які розуміють цінність аналізу. Так, для України вартість тесту висока, але вони розуміють те, як це може допомогти їм у повсякденному житті та покращити показники здоров’я.
Колаборація з Salateira та днк-меню
Нещодавно ми почали співпрацю з мережею ресторанів здорового харчування Salateira. Наш дієтолог та співзасновниця компанії Христина Шевченко разом з бренд-шефом Salateira Ігором Горенко розробили смачне сезонне меню – максимально персоналізоване по нутрієнтам.
Тобто людина, яка зробила ДНК-тест, отримує результати та рекомендовані страви із Salateira, які підходять саме для неї. На основі генетичних показників усім власникам результатів ДНК-тесту Myhelix будуть рекомендовані страви не лише із сезонного, а і з постійного меню у Salateira. Це допомагає вирішити щоденну проблему з вибором страв. Та бути впевненим, що обрані страви врахували персональні особливості людини.

Ми проаналізували і постійне меню і створили алгоритм, який вираховує потреби людини та підбирає салат, який є в ресторані. У сезонному меню є позиції, які будуть корисними для певних систем організму. Наприклад, салат Енерджі з лососем — для роботи серця та кісток, а салат Хелсі з родзинками та булгуром — для травлення.
Але не думайте, що якщо ви не робили тест, то не можете купити салати з цього меню. Просто вибираєте на свій смак.
Навіть у США такого сервісу немає
Ми запустили в США сервіс з генетичним консалтингом. В Америці ДНК-тест дуже популярний, тому попиту на сам аналіз немає. Є багато компаній які пропонують зробити генетичний тест та отримати інформацію про своїх пращурів, разом з тим людина отримує багато додаткової інформації яку наш сервіс MyWayDNA може проаналізувати та надати поради у харчуванні.
Читайте також: “Японія обожнює, а Європа не приймала”: як українці підкорювали світ чорничною пастою
Ми аналізуємо результати по 100 генам і даємо рекомендації по харчуванню, як тій же системі, що і для українців. Співзасновниця компанії Олександра Альохіна розробила веб продукт, дизайн і подача сервісу MyWayDNA отримала винагороду Google Awards.
У США здоровий спосіб життя дуже популярний, але аналогічного сервісу там досі не було.
Наука в бізнес
Ще коли ми випустилися з університету, ми з Русланою розмірковували чим займатись далі. Багато одногрупників поїхало за кордон, а ми вирішили спробувати застосувати наші знання з генетики та створити компанію яка буде використовувати наукові підходи в Україні. Ми чітко розуміли, що хочемо дати людям можливість отримувати інформацію і використовувати її для покращення свого здоров’я.

Ми чудово розуміли наукову сторону нашого проєкту, а от з бізнес-процесами було складніше. Розробляли сайт, шукали програмістів, але не дуже розуміли, як це має працювали.
Читайте також: Як варення врятує Карпати. Підприємиця придумала дієве ноу-хау
На початку нам було не зрозуміло з чого починати та й взагалі бракувало знань у бізнесі. Тому взяли участь у акселераційний програмі “1991 Open Data Incubator”, де ми пройшли відбір і працювали над проєктом в межах цього інкубатору.
Це допомогло нам у юридичних та маркетингових питаннях, а також про MyHelix заговорили ЗМІ. Ми знали, що наш проект буде корисним та значно покращить якість життя українці та надасть можливість дізнатись про свою генетику більше.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
ПАТ Укрнафта запустила в роботу нову свердловину з початковим добовим дебітом нафти 25-30 тонн.
Про це повідомила пресслужба компанії.
Зазначається, що ціллю буріння свердловини стала розвідка запасів у стрийських відкладах на Львівщині. Роботи провели в стислі терміни: стовбур загальною протяжністю 1244 метри пробурили всього за 32 доби.
«У процесі будівництва об’єкту відкрили проєктний горизонт та за допомогою геофізичних досліджень встановили його перспективність в плані нафтовидобутку», — зазначив директор Укрнафти Сергій Корецький.
Наразі здійснили перфорацію покладів в інтервалі 1085-1122 метрів, це близько 30% від загальної товщі нафтонасичених пластів стрийських відкладів.
Читайте також: «Усі овочі вирощують звичайні жителі півдня». Шеф-кухар з Одещини відроджує традиційні спеції Бессарабії. Як це працює
Відбувається процес освоєння. Початковий дебіт нафти – 25-30 тонн на добу.
В Укрнафті зазначили, що це вже третя свердловина, пробурена компанією у 2023 році в межах одного конкретного родовища, і друга з них створена в партнерстві з ТОВ БК Горизонти. До кінця року на цьому ж родовищі мають бути побудовані ще три свердловини.
Довідка
ПАТ «Укрнафта» — найбільша нафтовидобувна компанія України, видобуває понад 86% нафти, 28% газового конденсату та 16% газу від загального видобутку вуглеводнів в Україні. Розробляє родовища вуглеводнів на території двох нафтогазоносних регіонів України.
Нагадаємо, Укрнафта планує відновити видобуток на своїх ліквідованих свердловинах та брати в оренду ліквідовані свердловини інших компаній.
До того ж в Україні планують створити мінімальні запаси нафтопродуктів, які зможуть забезпечити потреби населення в разі виникнення кризової ситуації.
Фото: ukrnafta.com.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Протиповітряна оборона Україні уночі збила 10 ворожих безпілотників.
Про це повідомили у пресцентрі Командування Повітряних сил.
Зазначається, що у ніч на 5 грудня 2023 року росіяни атакували ударними безпілотниками Shahed-136/131 з двох напрямків — з Курської області та російського міста Приморсько-Ахтарськ, а також — зенітними керованими ракетами С-300, які спрямували по цивільних об’єктах Донеччини та Херсонщини.
Усього в ударі зафіксовано 17 ударних БпЛА типу «шахед».
«В результаті бойової роботи знищено 10 ударних БпЛА в різних регіонах України», — йдеться у повідомленні.
Читайте також: Капітанка Марія Павлівна. Мати загиблого захисника збудувала на Рівненщині спортивно-розважальний комплекс для дітей
До відбиття повітряного нападу противника залучено винищувальну авіацію, зенітні ракетні підрозділи та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.
Про Повітряні Сили
Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.
Нагадаємо, напередодні українська ППО знищила 18 ворожих дронів та авіаційну ракету.
Фото: Повітряні Сили.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Німецький оборонний концерн Rheinmetall отримав замовлення на виготовлення 155 мм артилерійських снарядів для України.
Про це йдеться у заяві, опублікованій на офіційному сайті компанії.
Зазначається, що загальна сума контракту становить близько 142 млн євро. Замовником є неназвана країна НАТО, «чиїм заявленим наміром є підтримка України у її оборонній боротьбі за допомогою ефективної довгострокової військової допомоги».
Замовлення передбачає постачання «десятків тисяч комплектних 155-мм артилерійських снарядів». Боєприпаси будуть доставлені у 2025 році.
Читайте також: Озброюємо, навчаємо та одягаємо. Як фонд Markus Foundation забезпечує необхідним тисячі бійців 47-го штурмового полку
У Rheinmetall також повідомили, що компанія планує у 2024 році значно збільшити потужності з виробництва боєприпасів на своїх заводах у Німеччині, Іспанії, Південній Африці та Австралії, довівши річну виробничу потужність приблизно до 700 тисяч одиниць.
Нагадаємо, 3 грудня Німеччина надала Україні новий пакет військової допомоги.
Раніше ми повідомляли, що В Україні створили компактну систему радіоелектронної розвідки ЕТЕР.
Фото: Rheinmetall.