Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Генетичний раціон: як український стартап створив ДНК-меню з Salateira

Що пов’язує магазинні полиці з новими розробками наших науковців? А чи знаєте ви, які продукти будуть корисні саме вам?

Опубліковано

Що пов’язує магазинні полиці з новими розробками наших науковців? А чи знаєте ви, які продукти будуть корисні саме вам? Українські вчені вигадали, як використовувати вашу генетичну інформацію для покращення якості життя. Проєкт двох генетиків Дарії Лосєвої і Руслани Шадріної Myhelix допомагає скласти здоровий раціон, а також визначити схильність до деяких хвороб на основі ДНК-тесту. 

Жінки створили успішний бізнес на “читанні” генів, який поширюють і в США. А нещодавно створили колаборацію з мережею Salateira, де можна замовити страви на основі ДНК-тесту.

 Дарія Лосєва

Дарія Лосєва

Співзасновниця Myhelix

Навчалась у Києво-Могилянській академії за спеціальністю біологія, а згодом продовжила вивчати генетику та молекулярну біологію в ННЦ “Інститут біології та медицини” Київського національного університету. Зараз також продовжує свою наукову діяльність. Заснувала генетичний стартап, щоб допомогти українцям покращити якість життя. 

Тест покаже схильність до хвороби та що вам краще їсти

ДНК-тест – це світовий тренд. Для прикладу, у США 26 мільйонів людей мають результати генетичних тестів. В Україні до нас не було компанії, завдяки якій можна було б проаналізувати свої гени та подивитись, як засвоюються конкретні нутрієнти з їжі. У нас є кілька варіантів тесту, які різняться за показниками та ціною.

Читайте також: “Тепер я не ходжу в аптеки”. Як український стартап економить час та гроші пацієнтів

  • Тест на раціон. Завдяки цьому тесту аналізуються 52 ділянки генів, що показує, як засвоюються вітаміни та мікроелементи. Ціна – 6500 гривень. Цей тест різниться для чоловіків, жінок та дітей і показує, яких продуктів краще уникати, а які будуть корисними саме для вас. Ви отримуєте приклад рецептів на сніданок, обід та вечерю індивідуально для вас, а також рекомендації щодо додаткових аналізів: аналіз крові, дихальний тест, тощо. Є такий же більш доступний тест, вартість якого 1950 гривень. Відмінність в тому, що тут аналізується 6 ділянок ДНК.
  • Тест на залежність. Якщо знати свої генетичні схильності, то можна уникнути звичок, або ж тримати їх під контролем. Тест визначає сприйняття організмом алкоголю, нікотину та кофеїну. Коштує від 550 до 800 гривень. За допомогою цього тесту ви можете дізнатись, наприклад, чи схильні до нікотинової залежності і конкретних хвороб, список продуктів, які варто включити в раціон, якщо курите, а також рекомендації, як позбутися цієї шкідливої звички
  • Тест на схильність до хвороб. Завдяки аналізу можна побачити, чи можуть у вас на генетичному рівні виникнути ті, чи інші хвороби. Наразі є невеликий вибір цих тестів. Тест на визначення схильності до хвороби Альцгеймера та схильності до зараження хелікобактер пілорі, бактерії, що є причиною гастритів. Ціна – 650-750 гривень. Результат показує вашу схильність, рекомендації, а також перелік продуктів для профілактики. 

За допомогою генетики можна побачити, чи є потенціал до розвитку захворювання. Але це не означає, що людина хворіє чи обов’язково захворіє. Багато залежить від того, який у людини режим життя.

ДНК-тест з доставкою додому

Людина робить замовлення на сайті, і кур’єр доставляє набір з ДНК-тестом. Це така коробочка з двома пробірками у вигляді ватних паличок, за допомогою яких людина самостійно бере епітелій з внутрішньої сторони щоки та відправляє тест нам. 

Для кожного клієнта є спеціальний код, де зазначена пробірка та інструкція. Цей код потрібно зареєструвати у нас на сайті, щоб отримати результат. Тобто у лабораторії навіть не знають, чий аналіз вони роблять. Все під кодом.

Комплексні тести ми робимо в фінській Woble Helsinki Oy. Тільки поодинокі тести – в Україні. Залежно від виду дослідження результати можна отримати або протягом двох тижнів, або до двох місяців. 

У вартість включена ще й 20-хвилинна консультація з нашим генетиком, який відповідає на всі питання клієнта. 
Перед тим, як розробляти рекомендації, ми проводимо серію стратегічних сесій, де збираємо різних спеціалістів, лікарів та обговорюємо, що ми можемо запропонувати нашим клієнтам. Розробка нових рекомендацій займає 6-12 місяців.

Читайте також:Це не жарт: український стартап готує колонізацію Місяця

Наші клієнти – це люди, які розуміють цінність аналізу. Так, для України вартість тесту висока, але вони розуміють те, як це може допомогти їм у повсякденному житті та покращити показники здоров’я.

Колаборація з Salateira та днк-меню

Нещодавно ми почали співпрацю з мережею ресторанів здорового харчування Salateira. Наш дієтолог та співзасновниця компанії Христина Шевченко разом з бренд-шефом Salateira Ігором Горенко розробили смачне сезонне меню – максимально персоналізоване по нутрієнтам.

Тобто людина, яка зробила ДНК-тест, отримує результати та рекомендовані страви із Salateira, які підходять саме для неї. На основі генетичних показників усім власникам результатів ДНК-тесту Myhelix будуть рекомендовані страви не лише із сезонного, а і з постійного меню у Salateira. Це допомагає вирішити щоденну проблему з вибором страв. Та бути впевненим, що обрані страви врахували персональні особливості людини.

Демо-версія результатів ДНК та страв з Salateira

Ми проаналізували і постійне меню і створили алгоритм, який вираховує потреби людини та підбирає салат, який є в ресторані. У сезонному меню є позиції, які будуть корисними для певних систем організму. Наприклад, салат Енерджі з лососем — для роботи серця та кісток, а салат Хелсі з родзинками та булгуром — для травлення.

Але не думайте, що якщо ви не робили тест, то не можете купити салати з цього меню. Просто вибираєте на свій смак.

Навіть у США такого сервісу немає

Ми запустили в США сервіс з генетичним консалтингом. В Америці ДНК-тест дуже популярний, тому попиту на сам аналіз немає. Є багато компаній які пропонують зробити генетичний тест та отримати інформацію про своїх пращурів, разом з тим людина отримує багато додаткової інформації яку наш сервіс MyWayDNA може проаналізувати та надати поради у харчуванні.

Читайте також: “Японія обожнює, а Європа не приймала”: як українці підкорювали світ чорничною пастою

Ми аналізуємо результати по 100 генам і даємо рекомендації по харчуванню, як тій же системі, що і для українців. Співзасновниця компанії Олександра Альохіна розробила веб продукт, дизайн і подача сервісу MyWayDNA отримала винагороду Google Awards.
У США здоровий спосіб життя дуже популярний, але аналогічного сервісу там досі не було.

Наука в бізнес

Ще коли ми випустилися з університету, ми з Русланою розмірковували чим займатись далі. Багато одногрупників поїхало за кордон, а ми вирішили  спробувати застосувати наші знання з генетики та створити компанію яка буде використовувати наукові підходи в Україні. Ми чітко розуміли, що хочемо дати людям можливість отримувати інформацію і використовувати її для покращення свого здоров’я. 

Частина команди Myhelix: Олександра Альохіна, Дарія Лосєва, Руслана Шадріна, Олена Каньшина

Ми чудово розуміли наукову сторону нашого проєкту, а от з бізнес-процесами було складніше. Розробляли сайт, шукали програмістів, але не дуже розуміли, як це має працювали. 

Читайте такожЯк варення врятує Карпати. Підприємиця придумала дієве ноу-хау

На початку нам було не зрозуміло з чого починати та й взагалі бракувало знань у бізнесі. Тому взяли участь  у акселераційний програмі “1991 Open Data Incubator”, де ми пройшли відбір і працювали над проєктом в межах цього інкубатору.

Це допомогло нам у юридичних та маркетингових питаннях, а також про MyHelix заговорили ЗМІ.  Ми знали, що наш проект буде корисним та значно покращить якість життя українці та надасть можливість дізнатись про свою генетику більше.  

Суспільство

На Київщині відкрили центр для дітей: які послуги можна отримати

Опубліковано

У Фастівській громаді Київської області створили Центр підтримки сім’ї та дитини стаціонарного відділення Фастівського міського центру соціальних служб. Відкриття Центру відбулося у Великоснітинському старостинському окрузі в рамках дводенного форуму «Усі діти – наші: розвиток соціальних сервісів – своєчасна та якісна підтримка сімей з дітьми».

Про це повідомляє Київська ОВА.

Центр надаватиме безкоштовні соціальні послуги внутрішньо переміщеним родинам та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах. 

Читайте також: 87-річний незрячий волонтер в’яже маскувальні сітки (ВІДЕО)

Робота закладу охоплюватиме:

  • Консультування;
  • Короткотермінове проживання;
  • Денний догляд дітей з інвалідністю;
  • Представництво інтересів;
  • Соціальну адаптацію;
  • Кризове екстрене втручання;
  • Соціальну інтеграцію та реінтеграцію;
  • Соціальний супровід родин, у яких виховуються діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. 

Завдяки тісній співпраці з БФ СОС Дитячі Містечка у приміщенні зроблено капітальний ремонт та оснащено необхідним обладнанням.

Заклад було відкрито у рамках реалізації проєкту «Право на сім’ю», який реалізовує МБО БФ СОС Дитячі Містечка за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).

Нагадаємо, українська фотожурналістка стала лауреаткою конкурсу.

Фото: Київська ОВА

Читати далі

Суспільство

Попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвічі за рік: які купують книги

Опубліковано

В Україні вдвічі збільшився попит на електронні книжки. У мережі пояснюють це тим, що такі книги зазвичай дешевші за паперові, а також завжди є в наявності, на відміну від паперових книг, які можуть закінчуватися. Крім того, електронні книжки зручніше брати з собою в подорож. Утім, в мережі вважають, що «електронки» не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам.

Про це інформує видання village посилаючись на дослідження «Книгарні Є».

За 2024 рок, читачі в Україні найчастіше надають перевагу електронним книгам українських сучасників. Кожна шоста продана книга – електронна, а це майже втричі більше, ніж паперових книг.

Читайте також: Книгарня “Сенс” долучилася до проєкту “Книжки на фронт”

Також електронні книги частіше обирають прихильники психологічної літератури, детективів та фантастики. Для порівняння, попит на сучасну зарубіжну прозу серед читачів електронних та паперових книжок майже однаковий. 

ЯКІ ЕЛЕКТРОННІ КНИГИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ

  • «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка
  • «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією»  Володимира Станчишина
  • «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина
  • «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа
  • «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдера

Нагадаємо, у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Волинські новини

Читати далі

Суспільство

У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Опубліковано

У Львівській громаді погодили ще 7 місць для розміщення зарядних станцій для електромобілів. Встановлювати станції для зарядки електромобілів можуть суб’єкти господарювання, звернувшись до міста з запитом щодо отримання відповідного дозволу.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Нові зарядні станції будуть розміщені за такими адресами:

  • вул. Академіка Гнатюка, 20;
  • вул. Під Дубом, 2-А
  • вул. С. Бандери, 15;
  • вул. С. Бандери, 24;
  • вул. С. Бандери, 32;
  • вул. Ф. Ліста, 1;
  • пл. Є. Маланюка – вул.М. Скорика, 17;
  • вул. Стрийська, 38;
  • пл. Є. Петрушевича, 3;
  • просп. Т. Шевченка, 2;
  • просп. Т. Шевченка, 15;
  • вул. І. Виговського, 34;
  • вул. Т. Шевченка, 25
  • вул. Жасминова, 5-Б
  • вул. К. Левицького, 67;
  • вул. Пекарська, 7;
  • вул.І .Мечникова, 8;
  • вул. Зелена, 281-А
  • вул. Луганська, 18;
  • вул. В.Навроцького, 23:
  • вул.Стрийська, 45-А;
  • просп. Червоної Калини, 2-А;
  • просп. Червоної Калини, 36;
  • просп. Червоної Калини, 66;
  • вул. Володимира Великого, 10;
  • вул. С.Єфремова, 37
  • вул. Генерала Чупринки, 85;
  • вул. Київська, 10;
  • вул. Наукова, 2-Б;
  • вул.Т. Масарика, 2;
  • вул. Ю. Федьковича, 6;
  • вул. В. Липинського, 11;
  • просп. В. Чорновола, 95;
  • просп. В. Чорновола – вул. Торф’яна.
  • вул. Миколайчука, 9;
  • вул. П.Орлика, 4;
  • вул. Реміснича, 16-Г;
  • вул. Б.Хмельницького, 271;
  • вул. Т. Шевченка, 120
  • смт. Брюховичі, вул. В.Івасюка, 74.

Читайте також: Студенти з України презентують в шести країнах Європи “пісню без слів”

Як зауважив керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, на сьогодні зарядні станції вже встановили на 4 з визначених локацій. Також видано ще 10 пакетів документів для встановлення таких станцій.

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі