

Суспільство
Екологічні подарунки на Новий рік: 10 крутих варіантів
Новорічні свята — це та пора, коли всі оббивають пороги магазинів, скуповують купу подарунків та обгорток для них. В погоні за цим, ми забуваємо про екологію. Щоб зробити нашу планету трохи чистішою, можна підібрати для друга еко-подарунок на Новий рік. Благо, таких варіантів в українських виробників вистачає. А якщо ваш товариш вже еко-френдлі, то у цій підбірці ви знайдете відповідь на питання: а що подарувати?
1. Прикраси з переробленого пластику від Re-beau

Яскраві брошки у вигляді єдинорога чи сережки-зірки від Re-beau — усе це в минулому пластикові пляшки від миючих засобів. Засновниця бренду Марія Сорокіна переробляє стару тару від шампунів у стильні прикраси та презентує їх на модних показах.
“З одного флакону з-під шампуню може вийти 3-5 аксесуари. Шлях від вторинної сировини до прикраси починається з вибору матеріалу. Ми використовуємо пластик з маркуванням №2 і №5. Це поліетилен і поліпропілен. Цей пластик використовують при виготовленні посуду, який можна ставити у мікрохвильову. Тому носити на собі такі прикраси абсолютно безпечно”, — каже Марія Сорокіна.
Читайте також: Прикраси зі сміття: як соціальний бізнес піклується про екологію
Аксесуари виглядають дуже стильно і вашому еко-френдлі другу точно сподобаються. Адже завдяки таким прикрасам наша планета стає трохи чистішою. А ще 10% прибутку від продажу товару Марія інвестує у прибирання лісів та водойм.
2. Еко-подарунок на Новий рік — чашка від Ozero

Щодня ми п’ємо дві-три порції кави. Але через одноразові стаканчики, які не підлягають переробці, у великих містах багато сміття. Тому, варто обзавестись багаторазовою чашкою чи невеликим термосом. А ще краще — купити собі та подарувати другу на свята.
У магазині Ozero можна придбати чашки з бамбукового волокна. На відміну від пластикових склянок, бамбукова чашка Ecoffee повністю натуральна, тобто не буде отруювати напій або псувати смак. А ще вона повністю розкладається. Ціна такої чашки — 400 гривень.
Крім того, в Ozero є багато екологічного товару, який чудово підійде на подарунок — посуд та трубочки, авоськи та шопери, твердий шампунь та натуральна косметика. Або можна підібрати готовий подарунковий набір.
3. Dotyk — натуральна екологічна косметика

Чудовим подарунком на новорічні свята стане натуральна екологічна косметика. Саме таку можна придбати в українського бренду “Dotyk”. Тут є дерев’яні гребінці, які спеціально виготовляє майстер в Карпатах з міцного дуба, відшліфовує зубці, щоб розчісування волосся було легким і приємним. А ще бренд виготовляє натуральні олії для тіла, креми для тіла, декоративну косметику, а також багаторазові альтернативи пластиковим товарам для ванної. Вся продукція продається в екологічному упакуванні з дерева, а також є подарункові бокси.
Читайте також: Не гірша за корейську. Шість брендів української натуральної косметики
Натуральна косметика — це чудовий варіант подарунку не тільки для жінок, а й для чоловіків. Адже бренд “Dotyk” має гелі після гоління, гелі для душу, гребінці.
Подарункові набори коштують, в середньому, 500 гривень, олії для тіла — 240 гривень, крем для обличчя — 200 гривень, дубовий гребінець — 70 гривень.
4. Дерев’яні іграшки від “Зробив Тато”

Замість пластикових іграшок можна придбати прикраси та ялинку з екологічно чистої деревини. Саме такі є у львівській сімейній мануфактурі “Зробив Тато”.
“Ми беремо до уваги не лише піклування про власний добробут, а й про навколишнє середовище. Довкілля страждає від надмірної кількості пластику, який ми знаходимо фактично у кожній сфері нашого життя. А дерев’яні вироби є повністю безпечними як для нашого життя, так і життя планети”, — кажуть у майстерні.
До Нового року у “Зробив Тато” можна придбати окремі іграшки та колекції святкових прикрас. А ще тут є вертеп-розмальовки зі шліфованої фанери. Ця річ стане чудовою нагодою для спільної творчості батьків та дітей, адже ви зможете самі розфарбувати різдвяних персонажів, обираючи кольори, стиль та техніку. Ціна такої розмальовки — 200 гривень, а набір ялинкових прикрас з 12 штук коштує 308 гривень.
5. Соєві свічки від TEPLO CANDLE SHOP

Запах кедрового дерева, ігристого та прянощів — все ще навіює святковий настрій. А додати новорічну атмосферу у будинок допоможуть ароматичні свічки. Бренд TEPLO CANDLE SHOP виготовляє свічки з натурального соєвого воску, який при плавленні перетворюється на зволожувальний засіб для рук.
“Для свічок ми використовуємо натуральний соєвий віск, який імпортуємо з Великобританії. Він не містить токсини і відмінно підходить людям, які страждають на алергію на продукти бджолиної життєдіяльності, а також вегетаріанцям і веганам. При горінні соєві свічки не підвищують рівень СО2 в атмосфері, немає кіптяви і горіння в атмосфері”, — кажуть засновники бренду.
Читайте також: З ароматом вина, Києва або тютюну: 8 українських виробників свічок
Свічки мають неймовірний аромат, який спеціально створювали парфумери з натуральних ароматичних олій Німеччини, США і Франції. Засновники кажуть, що їх бренд про почуття, чуттєвість та людське тіло. До Нового року виробник пропонує набори з трьох свічок, які коштують 500 гривень.
6. Екологічний кейс телефон від COOLECO

І чохол на телефон може бути екологічний! Натуральні, виготовлені з рослинної сировини кейси є в українського бренду COOLECO. Чохли для iPhone та Samsung на 45% складаються з біопластику та розкладаються в компості за період від 6 місяців до 3 років. Тут є безліч кольорів, а ціна таких екологічних кейсів — 960 гривень.
COOLECO — це величезний магазин екотоварів. Від пакетів з крохмалю до натуральної косметики — тут є все. До Нового року бренд підготував різні варіанти подарункових наборів. Наприклад, бокс в крафтовій коробці складається із натуральної солі для ванни, натурального мила та чаю в екологічному пакованні. Представлений в чотирьох варіантах. А його ціна — 400 гривень.
7. Майстерня “Rere:sklo” — посуд з скляних пляшок

З використаних пляшок також можна створювати красу. Львівська майстерня апсайклінгу скляної тари Rere:Sklo знайшла їм застосування та почала виготовляти прикраси, дзеркала та інші елементи декору.
“В 2019 році тема зі сміттям була актуальна у Львові. Тому ми взялися за скло, бо треба було з цим щось робити. Збирали самі біля смітників дуже багато тари. Друзі та знайомі вже знали, що після вечірок пляшки не варто викидати. Особливо рідкісні: блакитні, синенькі яскравої форми. І це все поступово переродилося в майстерню”, — кажуть засновники Rere:Sklo.
Читайте також: Топ-10 стильних українських еко-брендів
Зі старих пляшок майстерня виготовляє вази, склянки, тарілочки, баночки і пляшки-тарілки. Їх ціна, в середньому, 800 гривень. Такий креативний еко-подарунок на Новий рік точно порадує вашого товариша. А ще у майстерні є унікальні дзеркала-портрети, які виготовляють за індивідуальним замовленням.
8. Шопери з шедеврами мистецтва від Karman

В Україні з’являється все більше брендів, які виступають проти пластику, тому виготовляють екологічні шопери. Один з таких — Karman. Тут є унікальні сумки з картинами відомих художників. Наприклад, можна придбати шопер з картиною з 1480 року прямо з епохи італійського Відродження, або з зображенням “Дівчини з перловою сережкою” від Яна Вермеєра.
Погодьтесь, що така унікальна сумка — це чудовий еко-подарунок на Новий рік. Та й не обов’язково дарувати пустий шопер, можна покласти у нього бокс з фруктами. Сумка може витримати до 20 кг речей чи продуктів. Вона йде в комплекті з маленьким чохлом, легко переться, швидко висихає і до того ж є водонепроникною. Шопер виготовлений з 100% поліестеру. Ціна — 550 гривень. Крім того, у бренду можна придбати ще бамбукові зубні щітки та вушні палички.
9. Живі рослини від Екокуб

Найкращим подарунком для екосвідомої людини стане рослина, яку можна виростити самостійно. У Екокуб є готові набори, де є все необхідне для вирощування — спеціальний живильний грунт, насіння, інструкція і горщик з натурального дерева.
На власному підвіконні можна посадити гранат, ромашку, базилік, кінзу, соняшник та ін. Але головне — ви самостійно зможете виростити ялинку, яку потім будете прикрашати на новорічні свята, або пересадите на подвір’я. Ціна таких кубів — 200 гривень.
10. Декор з переробленого пластику від Zelenew

Те, що ми викидаємо на смітник, у такий спосіб забруднюючи довкілля, для дизайнерів є джерелом натхнення на створення нових речей.
Zelenew — це “recycling-лабораторія”, яка дає друге життя пластику шляхом його вторинної переробки. З цього матеріалу майстри створюють мильниці, горщики для рослин, вази, підставки і різні ємності.
Люди, які турбуються про екологію, точно зацінять такий подарунок, адже завдяки такому декору наша планета стала трохи чистішою. На сторінці бренду ви можете не тільки замовити товар, а й прочитати багато цікавого про різні види пластику. Ціна таких кошиків та горщиків, в середньому, 300-400 грн.
Суспільство

Львівʼянка Єлизавета Адамська здобула перемогу в номінації «Найкращий екокостюм» на Miss Eco International. Завдяки цьому вона вийшла до фіналу престижного міжнародного конкурсу, який відбудеться 19 квітня в єгипетській Александрії.
Про це повідомив очільник Львівської ОВА Максим Козицький.
Про костюм
Костюм Єлизавети має назву «Пам’ять у пелюстках». Його присвятили темі збереження природи під час війни. Образ символізує 20 рідкісних видів українських рослин, які опинилися під загрозою зникнення внаслідок агресії росії. Усі квіти та ефектні рукави сукні виготовлені з переробленого пластику.
Єлизавета Адамська — активна громадська діячка та учасниця Young European Ambassadors. Вона реалізувала кілька соціальних ініціатив: проєкти на тему екофемінізму, сталого способу життя, а також розробила навчальну екологічну гру для дітей з порушенням зору.
Читайте також: У культовому ресторані українських емігрантів у Нью-Йорку зготували символічні паски (ФОТО)


Довідка про конкурс
Miss Eco International — це міжнародна платформа, що об’єднує представниць з різних країн навколо тем екологічної свідомості та сталого розвитку. Переможниця отримує статус Посланниці доброї волі ООН з питань довкілля. У 2024 році конкурс виграла українка Ангеліна Усанова.
Нагадаємо, що українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025.
Фото: фейсбук-сторінка Максима Козицького
Суспільство

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища або спалюють, забруднюючи повітря. Однак їх можна переробляти, зокрема компостувати, що є екологічним і дешевим способом утилізації.
Проєкт «Кращі практики управління біовідходами в малих громадах України» допомагає 63 громадам розробити плани поводження з відходами та перетворити їх на добриво для місцевих парків і садів.
Громади, що взялися за компостування
Керівництво Білогородської громади (Київська область) до дій спонукали самі жителі: чимало людей виносили гілля й траву в яри та лісосмуги, перетворюючи їх на стихійні звалища. Це додавало навантаження комунальникам.
Послуги з подрібнення гілок і збору ялинок полегшили ситуацію, але потрібен був системний підхід. Тепер у планах громади — встановити великі компостери й навчити людей користуватися ними замість того, щоб викидати органіку абикуди.
«Ми рішуче налаштовані впоратися з цією проблемою», — каже завідувачка сектору екології Білогородської сільради Ольга Леонова.

Фото: Білогородська громада
Дехто ж вирішив почати з просвітництва. Наприклад, у Гірській громаді, що теж на Київщині, проводять лекції, тренінги та практичні заняття для учнів шкіл, вихованців дитячих садочків і жителів громади, на яких роз’яснюють переваги екологічних методів управління органічними відходами.
«Хочемо збільшити компостування біовідходів у громаді. Для цього плануємо встановити компостери в школах, соціальних закладах і багатоповерхівках, а також заохочувати жителів до компостування. Організуємо майстер-класи, екозаняття й інформаційні кампанії. Проте для успіху потрібен чіткий план на рівні громади, і спеціалісти вже працюють над його розробкою. Тренінги проєкту допомогли структурувати процес і врахувати важливі нюанси», — розповідає завідувачка сектору екології та охорони природних ресурсів виконкому Гірської сільської ради Олеся Карпенко.
На Одещині про проблему органічних відходів задумались у Красносільській громаді. Вона розташована в передмісті Одеси на березі унікального Куяльницького лиману, тож збереження довкілля тут особливо пріоритетне. Уже зараз комунальні служби централізовано збирають і вивозять опале листя й інші зелені рештки окремо від побутового сміття. Наступний крок — облаштувати повноцінний майданчик для компостування всіх біовідходів.
«Прагнемо не просто створити систему управління біовідходами, а інтегрувати її в екологічну політику громади», — пояснює головна спеціалістка відділу ЖКГ Красносільської сільради Юлія Волочан.

Фото: Красносільська громада
Беруть участь у проєкті й громади, що раніше не мали жодної практики збирання органіки. До прикладу, в Болехівській міській громаді на Івано-Франківщині до цього часу всі відходи возили на полігон в урочище «Криве» — тепер же там планують створити систему роздільного збору, аби зменшити навантаження на сміттєзвалище.
Як проєкт допомагає громадам
Уже цього року в проєкті планують навчальний візит до громад, які вже успішно впровадили роздільний збір відходів, аби перейняти досвід і надихнутися реальними прикладами.
П’ять найвмотивованіших громад-учасниць отримають сучасні компостери: грантові кошти покриють 70% вартості десяти секцій (контейнерів) для компостування в кожній з них, а решту дофінансують місцеві бюджети.
Їх планують встановити переважно біля об’єктів, де накопичується багато органіки: шкіл, лікарень, парків чи ринків. Там жителі зможуть залишати, наприклад, опале листя, харчові рештки або скошену траву, а комунальники контролюватимуть процес компостування.
Першу партію компосту громади використають для власних потреб — щоб підживити ґрунт у парках, скверах, на клумбах, — а наступні, можливо, роздаватимуть людям для приватних господарств.
Перші результати
У соцмережах Білогородської громади з’явилися поради, як облаштувати домашній компостер на подвір’ї. А в Гірській громаді на офіційному сайті регулярно повідомляють про екологічні заходи й закликають всіх охочих долучатися.
Майже 200 громад по всій Україні поширили на своїх сторінках матеріал про шкоду від спалювання органічних залишків «Не пали — компостуй!», який у межах проєкту підготував «Український альянс “Нуль відходів”». Людей поступово готують до змін: пояснюють, чому важливо відокремлювати органіку від іншого сміття, як правильно її складати для компостування, скільки часу та які умови потрібні, щоб отримати готове добриво.
Жителі й самі починають цікавитися: запитують, коли та куди можна буде здати відходи для компостування, пропонують свої ідеї. У деяких громадах вони організувалися на суботники — окремо зібрали торішнє листя, щоб не вивозити на смітник. Усе це — маленькі, але важливі кроки до великої мети.

Фото: Гірська громада
Можливості для всіх: долучайтеся та дійте
Історії цих громад доводять: навіть невелике місто чи село може впровадити європейські практики поводження з відходами. Компостування — це просто й недорого, треба лише згуртованість і план дій.
Якщо ви хочете, щоб і ваша громада перестала відправляти тонни органіки на звалище, варто діяти вже зараз. Для початку можна провести аудит відходів: скільки з них біо- і де їх утворюється найбільше (дворогосподарства, ринок, парк тощо). Далі — обрати доступний варіант компостування: можливо, це будуть індивідуальні компостери для кожного двору або ж один спільний майданчик з контейнерами для цілої вулиці чи кварталу. Важливо залучити людей: пояснити, навчити, показати приклади успіху.
Організатори проєкту готові ділитися напрацюваннями. На фінальному етапі планують створити відео про найкращі практики учасників і провести відкритий вебінар — за анонсами слідкуйте в спільноті Zero Waste Alliance Ukraine. А вже зараз по пораду можна звернутися до експертів ГО «Екологічні новини» ([email protected]), які координують проєкт.
Компостуючи біовідходи, громада вирішує одразу кілька проблем: зменшує навантаження на полігони, поліпшує екологію, економить кошти на вивезення сміття. Натомість отримує цінний ресурс — добриво, яке повертає поживні речовини в ґрунт. Так замість сміття з’являється нове життя.
Суспільство

У Києві почали квітнути тюльпани, зокрема ті, що столиця отримала безоплатно від Нідерландів. Загалом восени 2024 року у місті висадили понад 380 тисяч квітів, з яких Нідерланди передали 116 тисяч.
Про це повідомили в КМДА.
Цьогоріч кияни можуть побачити яскраве різнобарв’я тюльпанів у центрі міста та зелених зонах усіх районів. Загалом висади п’ять сортів квітів: Charade, Verona, Golden Apeldoorn, Powerpoint та Ben Van Zanten.
Де квітнуть тюльпани
Голосіївський район:
- сквер Миру;
- сквер Героїв Маріуполя;
- сквер на вулиці Івана Федорова;
- Голосіївський парк культури та відпочинку імені Максима Рильського;
- Голосіївська площа;
- вулиця Василя Касіяна.
Читайте також: Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку
Дарницький район:
- проспект Миколи Бажана;
- сквер імені Олександра Кошиця;
- парк Партизанської слави.
Деснянський район:
- парк «Кіото»;
- парк «Фестивальний»;
- проспект Романа Шухевича;
- сквер імені В’ячеслава Веремія;
- парк з водними об’єктами вздовж проспекту Романа Шухевича;
- Деснянський парк;
- парк «Молодіжний»;
- сквер на площі Анкари;
- вулиця Братиславська;
- транспортна розв’язка біля станції метро «Чернігівська».


Дніпровський район:
- бульвар Верховної Ради;
- Дарницька площа;
- парк «Перемога»;
- транспортна розв’язка біля станції метро «Лівобережна»;
- сквер біля будівлі Дніпровської РДА.
Оболонський район:
- парк відпочинку «Наталка»;
- парк «Пуща-Водиця»;
- парк відпочинку на проспекті Литовському;
- сквер на вулиці Федора Максименка;
- сквер на вулиці Олександра Архипенка;
- сквер на Оболонській площі;
- парк культури та відпочинку навколо озера Йорданське;
- сквер на розі проспекту Оболонського та вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на вулиці Прирічній;
- сквер на вулиці Вишгородській;
- сквер на вулиці Зої Гайдай;
- сквер на перетині вулиці Левка Лук’яненка та вулиці Героїв полку «Азов»;
- транспортна розв’язка на перетині проспектів Степана Бандери та Володимира Івасюка;
- транспортна розв’язка на вулиці Ярослава Івашкевича;
- бульварна зона на вулиці Левка Лук’яненка;
- сквер на проспекті Степана Бандери;
- вулиця Міська.
Читайте також: Київ цвіте! Де погуляти та зробити весняні фото: ботсад імені Гришка


Печерський район:
- Наводницький парк;
- вулиця Банкова;
- бульвар Миколи Міхновського;
- сквер імені Марії Заньковецької.
Подільський район:
- сквер на площі Щекавицькій;
- Куренівський парк;
- сквер № 1 на Контрактовій площі;
- сквер № 2 на Контрактовій площі;
- сквер на вулиці Вишгородська;
- парк «Березовий Гай»;
- вулиця Івана Виговського;
- сквер на проспекті Георгія Гонгадзе;
- сквер імені Кузьми Скрябіна.


Святошинський район:
- сквер на розі вулиць Григоровича-Барського та Симиренка;
- парк «Інтернаціональний»;
- парк «Гамбурзький»;
- парк «Совки»;
- вулиця Зодчих;
- парк імені генерала Потапова;
- сквер імені Михайла Реуцького;
- сквер біля Святошинської РДА на просп. Берестейському;
- вулиця Жмеринська;
- транспортна розв’язка між бульваром Жуля Верна та вулиці Якуба Коласа.
Солом’янський район:
- парк «Відрадний»;
- сквер імені Максима Шаповала;
- сквер біля Солом’янської РДА на проспекті Повітряних Сил.
Шевченківський район:
- Майдан Незалежності;
- поруч із Міністерством закордонних справ України;
- парк «Володимирська гірка»;
- парк імені Тараса Шевченка;
- сквер Анни Київської;
- сквер на вулиці Прорізній;
- парк «Веселка».

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ створюють терапевтичний сад: що в ньому буде.
Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА