

Суспільство
Чим займаються зоозахисні організації та як їх підтримати
На додаток до підтримки покращення добробуту, благодійні фонди та організації, які допомагають тваринам, спонукають громадськість критично оцінювати вплив їхнього способу життя на тварин.
У наші дні найпоширеніший вид взаємодії між людьми та тваринами, що не є домашніми улюбленцями, — це різноманітні способи експлуатації останніх. Люди їх їдять, п’ють їхнє молоко, носять їхнє хутро чи шкіру або використовують косметику, що була на них протестована. Для тварин, що стають жертвами цих багатомільярдних індустрій, життя означає нескінченний біль, обмеження свободи та страждання.
Організації, що допомагають тваринам, діють від імені тварин, які не можуть себе захистити. Їхня головна мета — полегшення або позбавлення від страждань, яких ті зазнають від рук людей. Незалежно від того, чи йдеться про захист тварин, на яких полюють для подальшого торгу, чи тварин, народжених і вирощених на промислових фермах, некомерційні організації піклуються про покращення їхнього добробуту та допомагають прийняти прогресивне законодавство.
Що таке організації, які допомагають тваринам?
Робота таких організацій спрямована на захист тварин. Це означає, що вони працюють для виконання визначеної місії, а не для отримання прибутку, як це роблять корпорації. Усі гроші, зібрані такими організаціями, зазвичай надходять у вигляді пожертвувань та грантів, і вони мають бути спрямовані на місію, а не на користь акціонерів чи інвесторів.
Зоозахисні організації можуть займатися різними проблемами. У той час як деякі з них направлені на конкретну діяльність. Наприклад притулки, що піклуються про покинутих або загублених тварин, інші функціонують ширше та проводять кампанії з низки внутрішніх та міжнародних питань. Нижче наведено приклади проблем, які намагаються розв’язати такі організації:
- Торгівля дикими тваринами;
- Добробут сільськогосподарських тварин;
- Охорона середовища проживання тварин;
- Поширення інформації про рослинне харчування;
- Захист морських ссавців;
- Експлуатація тварин у розважальних сферах (наприклад, у зоопарках, дельфінаріях, цирках).
У чому важливість зоозахисних організацій?
Зоозахисні організації формують найкращий і часто єдиний спосіб захисту тварин. Мотивовані своїми місіями, а не фінансовою вигодою, вони виступають за посилення захисту тварин на законодавчому та політичному рівні. Вони також підвищують рівень громадської свідомості щодо шкоди, якої зазнають тварини від рук людини. Також часто створюють безпечні місця проживання, які дозволять тваринам жити так, як у дикій природі.
Зараз стосунки між людьми й тваринами будуються на домінуванні. Тварини вважаються власністю як юридично, так і ідеологічно. Люди використовують їх та часто піддають насиллю у своїх цілях.
Лабораторії досі проводять операції на живих приматах і собаках. На промислових фермах тварин утримують у величезних ангарах без вікон, часто у суцільній темряві, відлучаючи їх від сім’ї та проводячи у таких стислих і брудних умовах все життя. Часто тварин доводиться накачувати антибіотиками, щоб вони мали змогу вижити.
Велика частина сучасного суспільства в Північній Америці та Європі активно експлуатує тварин. Їх використовують для розваг, тестування косметики та парфумів, виробки молочних продуктів чи пускають на забій. Промислове сільське господарство, дослідницькі лабораторії, одяг та розваги — усі ці види тваринництва приносять мільярди доларів доходу щорічно. На шкоду тваринам, фінансовий стимул для їхньої постійної експлуатації дійсно має масовий характер.
Попри деякі місцеві та національні закони, життя, вподобання та досвід тварин вважаються менш важливими, ніж фінансова вигода, яку вони приносять. І це в найкращому випадку. У гіршому, це взагалі не має жодного значення. Без зоозахисних ініціатив тварини залишалися б під абсолютною владою підприємств, мотивованих виключно грошима.
Завдяки зоозахисним організаціям у тварин з’явився шанс на краще життя.
Такі організації інформують і заохочують громадськість переосмислювати вплив їхнього способу життя на тварин.
Як зоозахисні організації допомагають тваринам?
Зоозахисники у своїй роботі використовують різні тактики, зокрема:
- Масовий активізм;
- інформаційні та публічні заходи на тему веганства;
- under cover розслідування таких місць, як лабораторії та ферми;
- судові позови проти порушників прав тварин;
- розробка та просування законів, які захищають права тварин.
Загалом, діяльність зоозахисних організацій поділяється на дві категорії:
Такі організації допомагають тваринам, які перебувають під контролем людей, з точки зору їхнього фізичного та психологічного стану. Сюди можна віднести ферми, зоопарки та навіть домашніх тварин.
Рух за права тварин виступає за повне звільнення тварин від людської експлуатації, визнаючи при цьому їхнє невіднятне право жити так, як вони хочуть, не допускаючи будь-яких вторгнень у їхнє життя зі сторони людей, якими б причинами вони не були обумовлені.
Хоча сфери добробуту та прав тварин можуть здаватися несумісними, зоозахисні організації часто ставлять фокус на них обох. Наприклад, Відкриті клітки Україна виступає за підвищення рівня добробуту, переконуючи компанії покращувати умови життя курей на фермах, водночас виступаючи за виключення продуктів тваринного походження з раціону, оскільки, перш за все, саме масове поширення рослинного харчування перешкоджатиме жорстокому поводженню з тваринами.
Переваги цього багатостороннього підходу можна побачити у діях деяких представників руху захисту тварин. Наприклад, важлива поправка до Закону про добробут тварин, єдиного федерального закону про добробут в США, була прийнята завдяки роботі організації з прав тварин People for the Ethical Treatment of Animals (PETA). Попри те, що PETA є організацією, яка орієнтується на захист прав тварин, вона також виступає за поступові зміни у законах, пов’язаних з їх добробутом.
Ефективність нашої організації
За останні декілька років ГО «Відкриті клітки Україна» виросла з невеликої групи активістів до найбільшої міжнародної організації в Україні, що займається покращенням добробуту фермерських тварин. Нами та нашими прибічниками досягли наступного:
- Домоглись прийняття комплексного зоозахисного законопроєкту 2351. Серед десятків правок, які позитивно впливають на життя тварин, ми особливо пишаємось забороною насильницького годування тварин. Таким чином, виготовлення продукту неймовірної жорстокості — фуа-гра, — опинилось поза законом в Україні.
- Зняли документальний фільм «Норкотрафік». Він розповідає про українські хутрові ферми, життя тварин на них та катастрофічний вплив на екологічну ситуацію поблизу ферм.
- Майже 13 тисяч людей пройшли наш безплатний 10-денний Plant-Based Challenge, де дізнались, чи є рослинний раціон повноцінним, чому все більше людей і бізнесів обирають «plant-based», як збалансувати рослинне харчування та чим замінити традиційні продукти.
Ці та інші подвиги отримали широку підтримку і допомогли Відкритим кліткам одержати визнання.
Наприклад, ми — одна з найкращих благодійних організацій, на думку ACE.
Animal Charity Evaluators (ACE), шанована організація, яка займається просуванням найефективніших благодійних організацій для тварин, декілька разів називала «Anima International» (частиною якої є і «Відкриті клітки Україна») однією з найкращих благодійних організацій у світі.
Як зробити пожертву чи приєднатися до організації?
«Відкриті клітки Україна» створена зацікавленими людьми, які хочуть змінити ситуацію на користь тварин. Пожертву можна зробити тут у вигляді одноразової пожертви чи налаштувати щомісячний донейт. Наша спільнота постійно зростає. Ми маємо прихильників по всій Україні. Щоб дізнатися більше про те, як можна доєднатись до боротьби за тварин, — перейдіть на сторінку Волонтерство.
Світ був би набагато похмурішим місцем для тварин, якби не благодійні організації. Підтримка таких організацій у будь-якій формі — це чудовий спосіб полегшити важку долю тварин на промислових фермах, у зоопарках, лабораторіях та скрізь, де ті зазнають страждань.
Переклад та адаптація: Артем Караянов та Олена Баран, активісти ГО «Відкриті клітки Україна»
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub