Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Інтервальне голодування: що це таке та яку користь приносить

Опубліковано

Тренди існують не тільки в одязі, а й харчуванні. І на що тільки люди не йдуть заради стрункої фігури : то після 6 не їдять, то харчуються тільки білками, то тільки жирами, то взагалі на добу відмовляються від їжі. Сьогодні на піку популярності інтервальне голодування. Бувають дні, коли ми не встигаємо снідати і вечеряти. Таке утримання від їжі є справді корисним для організму і позитивно впливає на фігуру. А голодування застосовують навіть для лікування деяких захворювань.

Ми розпитали у лікарки-дієтолога Ольги Полюхович про інтервальне голодування та отримали відповіді на найпоширеніші запитання про цей тип харчування.

Ольга Полюхович

Ольга Полюхович

Дієтолог-нутриціолог у Клініці Доктора Василишина.

Що таке інтервальне голодування?

Інтервальне голодування – це система харчування, при якому людина відмовляється від їжі на певний термін для досягнення конкретної мети. Також це називають фастінгом.

Ця система основана не на виборі раціону, а на часі приймання їжі. Тобто є конкретні часові рамки, коли їжа споживається, а коли робиться пауза.

І саме у цьому полягає різниця між різними видами голодування. Зараз цей тип харчування на піку популярності і всі інста-дівчата його обговорюють, як дієвий засіб для схуднення. Але інтервальне голодування застосовують ще й для очищення від токсинів та покращення самопочуття. Проте таке харчування може і зашкодити, тому потрібно дуже ретельно підходити до нього, спиратись на своє здоров’я і обов’язково консультуватись з лікарем.

Такий метод з’явився не вчора, його використовували і в давні часи, щоб покращить роботу мозку і вольові якості у військових. А ще голодування застосовується у медицині  для лікування багатьох хвороб.

Які є види інтервального голодування?

Є різні види інтервального голодування, але їх суть однакова – доба або тиждень ділиться на різні часові проміжки. В один проміжок людина може їсти все, що завгодно, а в інший – тільки пити воду.

16 на 8. Це найпопулярніший вид інтервального голодування. Тут 8 годин людина може їсти, а 16 годин – тільки пити воду , трав’яний і зелений чай. При такому харчуванні я рекомендую розділяти прийоми їжі на 3 – сніданок, обід і вечеря. Якщо додавати перекуси, то це буде просто безперервне жування. При інших видах інтервального голодування, зазвичай, прибирається якийсь із прийомів їжі. А тут ви просто зміщуєте сніданок, обід і вечерю. І за 8 годин можете поїсти тричі. Години їжі і голоду розподіляйте як зручно, але пам’ятайте, що вечеря повинна бути не пізніше 20:00.

Читайте також: Генетичний раціон: як український стартап створив ДНК-меню з Salateira

14 на 10. Це найбільш сприятливий варіант інтервального голодування. Але дієтою чи обмеженням цей вид назвати складно. Бо 14 годин паузи – це нормальна система харчування, якої повинен дотримуватись кожен.

24 на 0. Це такий радикальний варіант, який являє собою добове голодування між прийомами їжі. Якщо ви поснідали о 9:00, то значить наступний прийом їжі має бути теж о 9:00 наступного дня. Але я не дуже добре ставлюсь до такого виду голодування. До нього потрібно дуже ретельно підготуватись. Краще проводити таке голодування під наглядом лікаря.

2 на 5. Інтервальне голодування за цим методом полягає в тому, що людина їсть від 500 до 900 калорій два дні поспіль, кожен тиждень. Тобто 5 днів ви харчуєтесь як зазвичай, а 2 дні робите розвантаження організму. Це можуть бути дні на овочах, воді, білках, молочній продукції і т.д. Наприклад, один день ви можете вживати смузі (овочеві або фруктові), а інший – кефір (900 мл), гречку (300 г.), овочі (300г) і фрукти (200 г). У цей період краще відмовитись від солодощів, організм повинен відпочити від важкої їжі. Головне – не перевищувати норму калорій.

Як правильно харчуватись під час інтервального голодування?

Інтервальне голодування може принести як користь, так і шкоду. Головне правило – усвідомлений та розумний підхід. Тому до такого режиму харчування варто підготуватись. Поступово робіть легку вечерю. Так ви дасте тілу звикнути і перші дні голодування не будуть стресовими.

Багато хто пише, що під час інтервального голодування можна їсти все, що завгодно. Ви ж розумієте, що якщо вісім годин ви будете вживати бургери, то це погано вплине на здоров’я і фігуру. Тому необхідне збалансоване харчування.

Раціон може бути таким: каша (150 -200 г), риба, м’ясо, або яйця (200 г), овочі (500 г), фрукти (200 г). І обов’язково пити свою норму води в день. Не можна у період інтервального голодування виключати жири, адже будуть проблеми з гормонами і нервовою системою. Тому у салати можна додавати авокадо, або горіхи.

І ще не забувайте про здоровий повноцінний сон. Спати потрібно не менше 7 годин та лягати не пізніше 23:00. У період інтервального голодування це особливо важливо.

Якщо підходити до такого режиму правильно, то результат буде хороший. Не тільки покращиться фігура, а й зникне набряклість і забитість кишківника. Велика пауза у їжі допомагає організму перезапуститись, тобто печінка та кишківник запускають процес детоксикації і самостійно виводять всі погані клітини.

Читайте також: Ковбаса з равликів чи устриці made in UА: 7 українських виробників для справжніх гурманів

Плюс до всього, інтервальне голодування дуже дисциплінує. Адже якщо раніше ми могли їсти як-небудь, то тут розуміємо, що є, наприклад, тільки 8 годин і за це час потрібно встигнути поїсти тричі.

Я рекомендую проводити інтервальне голодування не частіше, ніж два рази в місяць. І виходити з такого режиму потрібно теж обережно – наступні 4 дні додавайте до раціону легкий перекус (салат, кефір), або розділяйте вечерю на дві частини. Потрібно поступово розширювати графік годин, коли ви будете вживати їжу.

Що каже  МОЗ?

Міністерство охорони здоров’я теж не оминуло тему голодування. Зараз активно говорять про автофагію (дослівно, “самопоїдання”) – процес, що відбувається в клітинах. Білки, що неправильно “згорнуті”, старі органели, віруси та бактерії, які могли поглинути клітини імунної системи, потрапляють в лізосоми і піддаються знищенню. Сама лізосома нагадує пухирець всередині клітини із ферментами, які знищують непотрібне. Активує автофагію низка чинників, з-поміж яких — голодування, обмеження калорій та фізичні навантаження.

Автофагія та голод, який її запускає, виявилися ефективними в полегшенні хвороб, пов’язаних із запаленням, серцево-судинних, нейродегенеративних і метаболічних хвороб, ожиріння, сповільнення старіння та подовження тривалості життя. Голодування також часто застосовують у медицині для боротьби з раковими клітинами.

Читайте також: Як зберегти міцний імунітет – поради від МОЗ

Для найкращого запуску автофагії голодування має тривати впродовж 18-24 годин. Тобто слід робити розвантажувальний день або пропускати вечерю і сніданок. Можна їсти лише в певний період дня: наприклад, з 11 години по 18 — але ж не постійно! Іншими шляхами “обмеження калорій” є підхід, коли ми харчуємося як завжди, але влаштовуємо дні дуже обмеженого споживання їжі.

Які є протипоказання? 

Інтервальне голодування підходить не всім. Тому перед тим, як перейти до такого режиму харчування, обов’язково потрібно проконсультуватись з лікарем. Кому протипоказано:

  • Вагітним і жінкам на грудному вигодовуванні;
  • Люди, які страждають загостреною стадією хвороб ШКТ, тобто виразкою чи гастритом. Спочатку потрібно зняти запальні процеси, а потім експериментувати з дієтами.
  • Люди, які мають порушення харчової поведінки, тобто булімію, анорексію чи психологічні переїдання. Той, хто звик “заїдати стрес”, може після дня автофагії з’їсти значно більше, ніж потребує.
  • Людям з діабетом та низьким тиском.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі