Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Львівський стартап відтворює у 3D історичні замки України

Опубліковано

Стартап зі Львова Chameleon Age створив технологію відтворення памʼяток, за допомогою якої можна відвідувати історичні замки.

Про це пише Liga.net.

Проєкт вже відновив Високий замок, Краківську браму у Львові та Хустський замок. Їх можна побачити у доповненій реальності на екрані смартфона чи планшета.

Як працює?

Співзасновник Chameleon Age Ігор Ковалишин розповідає, що вони роблять історично достовірні моделі: на реальному місці руїн, в реальному часі і в реальному просторі із залученням експертів.

«Ви наводите камеру телефона або планшета на зруйнований об’єкт. І через екран можете побачити, як він виглядав в період свого розквіту. Далі можна зробити знімок зі спорудою, поділитися ним у соціальних мережах. За поширення цих фото ви отримуєте монети. Завдяки їм вам відкривається додатковий унікальний контент», — пояснює Ковалишин.

Розробники використовують технологію доповненої реальності. Наприклад, якщо від храму Артеміди залишилася  одна єдина колона, то застосунок доповнює лише сам храм, а все середовище – погода, поверхня, небо – залишаються такими ж.

Читайте також«Бандеру замовляють і школярі, і військові». Як волонтер Олег Божик створює бюсти видатних українців та популяризує історію

Технічний директор стартапу Денис Комисар розробив унікальну технологію, яка сантиметр за сантиметром допомагає відтворити кожен елемент руїн.

«Якщо там була зруйнована стіна, вона доповниться ідеально точно. І це викликає у людей неймовірні враження», — каже співзасновник стартапу.

Як виникла ідея?

Ідея стартапу Chameleon Age виникла у Ігоря Ковалишина ще на стику 2016-2017 років.

«Я дивився на YouTube конкурс. Один зі стартапів відновлював пам’ятки. І я подумав: “Чому б не зробити щось подібне у нас за допомогою технології доповненою реальності», – розповідає Ігор.

Тоді він навчався на історичному факультеті в Львівському університеті імені Івана Франка, тому цікавився цією темою ще зі шкільних років.

Він довго виношував ідею і за рік вперше презентував її на Стартап Депо у Львові.

«Презентація була жахлива. Люди не могли зрозуміти: “Як можна побачити Високий замок через телефон?”. Доводилося віджартовуватися. Я неправильно презентував – вони неправильно сприйняли», – згадує Ковалишин.

Читайте такожУ Луцьку мурали «ожили» (ВІДЕО)

Поштовхом став конкурс стартапів при Львівській політехніці. Ковалишин виступив там з оновленою презентацією та посів друге місце.

IT-фахівці казали, що це неможливо

IT-фахівці, до яких звертався засновник, казали, що втілити цю ідею в життя нереально і така технологія буде доступна не раніше 2025 року.

«Якщо поставити песика на підлогу в доповненій реальності, то він глючить. Уявляєш, якщо ти цілий замок будуєш? Це неможливо», — так казали Ігорю ІТ-спеціалісти.

Інші IT-компанії ставили такий цінник, що Ігор змушений був відмовитися сам. Щоб заробити гроші, Ковалишин паралельно працював менеджером з продажу м’ясної продукції.

Лише у липні 2021 року йому вдалося знайти розробника, який зумів це реалізувати.

Це Денис Комисар, який став одним з співзасновників стартапу. Зараз він у Chameleon Age на посаді технічного директора.

«Це просто молодий Тоні Старк. Геній. Студент. Наша конкурентна перевага в тому, що ми працюємо трохи по-іншому ніж ринок. Це наш технологічний секрет», – каже про свого партнера Ковалишин.

Як знайшли гроші?

Знайти фінанси для стартапу було шаленою проблемою. Все, що мав Ігор Ковалишин, він інвестував в проєкт. 

Зараз третя частина грошей, вкладених у стартап, – кошти команди, ще дві третини – інвесторські.

Читайте такожЗроблено в Україні: як український бренд створює унікальні ремені і відновлює традиції гуцулів

«Нас підтримав Богдан Шерегій – голова благодійного фонду “Відродження. Замок Хуст”, один з найкращих  спеціалістів зі середньовічної фортифікації у східній Європі», – каже Ігор.

Він став третім співзасновником стартапу та його науковим директором. Богдан допомагає моделерам, художникам, створити максимально історично достовірну модель споруди.

Відтворили Високий замок

Першою локацією став Високий замок. Історик-стартапер мріє, щоб гості міста побачили на цьому місці щось цікавіше за шматок стіни.

Загалом зараз у  застосунку Chameleon Age доступні чотири споруди у Львові:

  • Високий замок,
  • Краківська брама,
  • синагога «Золота Роза»,
  • ратуша.

Крім цього були зроблені Хустський замок та Дикий сад, віртуальну прогулянку по якому минулого року можна було здійснити у Миколаєві.

Уявляєте, навіть миколаївці не знали, що у них у центрі міста є Дикий сад (залишки стародавнього кіммерійського поселення, яке існувало за 1200 років до нашої ери). Коли вводиш “Дикий сад”, тобі насамперед вибиває назву інтернет-провайдера. Наша мета – змінити це ставлення. Війна показує, що культурна спадщина, історія та традиції – це важливо. Треба вдихнути в ці пам’ятки нове життя, – розповідає історик.

Також Chameleon Age оцифрували артефакти цього музею та, щоб захистити інтелектуальну власність, перетворили їх на NFT. Таким чином кожен може ознайомитися з цими артефактами.

Як на стартап вплинула війна

Війна внесла дуже серйозні корективи в роботу стартапу.

«У січні ми запустили львівський маршрут, протестували продукт b2b. А 24 лютого зранку мене будить наш розробник, каже, що літають ракети і вертольоти у Гостомелі», – згадує Ковалишин.

Зберегти стартап допомогло те, що до війни ідею підтримав той самий Богдан Шерегій, який опікується Хустським замком – взяв його в управління і за ним доглядає.

Ми плануємо зробити в нашій аплікації розділ, де ви зможете побачити, як історичні споруди виглядали до війни і які вони зараз розбомблені

У планах – Колізей

Наразі технічні можливості стартапу дозволяють за місяць-два відтворити будь-яку легендарну пам’ятку в світі. Зараз команда працює над Колізеєм. Він готовий на 60% і скоро всі зможуть його побачити. Також зараз в роботі Низький замок у Львові.

«Ще одна розробка нашого СТО – тактильна рукавиця. Це зовсім інший рівень взаємодії. Ви берете предмет і відчуваєте, що щось тримаєте – його температуру або якісь фізичні властивості», – каже Ковалишин.

Нагадаємо, львівські лікарі вперше в Україні виконали операцію за допомогою методики віртуальної реальност.

Також українські розробники створили мобільний додаток, який дозволяє «ожити» книжкам.

Фото: facebook.com/ARChameleon.

Технології

Українські розробники створили запальні боєприпаси для скидання з дронів

Опубліковано

Українська компанія Steel Hornets виготовила запальні боєприпаси, призначені для скидання з БПЛА. 

Про це розробники повідомляють в своєму Telegram-каналі.

Про розробку

Розробники повідомляють, що боєприпаси можна використовувати для підпалу бліндажів, боєкомплектів і техніки російських окупаційних військ. У разі потрапляння на горизонтальну частину легко броньованої техніки вони можуть пропалити її та спровокувати займання, оскільки температура горіння складає до 2500 °C.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Виробник підкреслює, що боєприпаси надійніше працюють при скиданні з малих висот. Залежно від технічних характеристик, вартість таких боєприпасів становить від 400 до 1000 гривень за штуку. Крім того, розробники анонсували 500-грамові боєприпаси для безпілотників типу Mavic, але ціна наразі не вказана.

Нагадаємо, що резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає.

Фото: Steel Hornets

Читати далі

Технології

Google зробив ШІ-застосунок Geminі доступним для України

Опубліковано

Корпорація Google зробила доступними ключові функції Gemini для багатьох мов і країн, зокрема для України.

Про це повідомляє Google.

Про Gemini

Google розширила можливості своєї мобільної програми Gemini, додавши підтримку української мови серед інших нових мовних та регіональних опцій.

Додаток Gemini із вбудованим помічником дозволяє користувачам взаємодіяти з текстом, голосом або зображеннями для отримання допомоги та інформації в різних ситуаціях. Наприклад, користувач може сфотографувати пошкоджене колесо та отримати інструкції щодо його ремонту.

Для активації Gemini на пристроях Android потрібно використовувати асистента Google. Додаток обіцяє підвищений рівень користувацького досвіду та контекстну підтримку безпосередньо на екрані смартфона. Українські користувачі можуть здійснювати текстові запити українською мовою, хоча голосові запити наразі доступні лише англійською.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Функціональність Gemini також буде включена до програми Google на iOS протягом найближчих тижнів. На пристроях з iOS ця функція буде доступна, якщо в налаштуваннях “Мова та регіон” обрано англійську мову. Крім того, для української мови тепер доступна функція “Розширення”, яка дозволяє отримувати інформацію безпосередньо з різних програм та сервісів Google, спрощуючи завдання, такі як планування подорожей.

Нагадаємо, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Також ми повідомляли, Google запускає другий етап Фонду підтримки для українських технологічних стартапів на 10 млн дол.

Фото: Geminі.

Читати далі

Технології

Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Опубліковано

Сервіс ОСББ, який доступний у застосунку “Київ Цифровий”, отримав перемогу в міжнародній премії у категорії “Демократичні технології”.

Про це повідомляє КМДА.

“Київ відзначили в номінації “Демократичні технології” за розвиток і впровадження електронної демократії на місцевому рівні. Цього року за перемогу змагалися понад 300 проєктів з усього світу, і для нас честь отримати цю нагороду”, – зазначив Петро Оленич, заступник голови КМДА.

Про премію

нститут інновацій у політиці, міжнародна організація, яка пропагує демократію в Європі, висунув сервіс ОСББ для нагородження за досягнення у впровадженні демократичних цінностей в житлових об’єктах.

Кожного року громадське журі, складене з понад 1 000 європейців, оцінює проєкти, щоб визначити фіналістів і переможців у категоріях премії. Організатори повідомляють, що цього року 314 проєктів відповідали критеріям і пройшли оцінювання журі. Із них 70 проєктів, по десять у кожній категорії, були визнані винятковими фіналістами і першопрохідцями інновацій.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Про сервіс

Номінанти демонструють, як громади та країни знаходять нові способи покращити життя в містах. Сервіс ОСББ забезпечує активну участь громадян у прийнятті рішень через онлайн-режим. Голови ОСББ можуть реєструватись за посиланням (https://kyiv.digital/osbb/login), проводити офіційні голосування через “Дія. Підпис” і використовувати е-документи, а співвласники можуть впливати на життя будинку без зайвих зусиль.

Успішна реалізація демократичних сервісів, таких як ОСББ онлайн, сприяє зміцненню зв’язку між місцевою владою та громадою, робить управління прозорішим та ефективнішим. Спільні зусилля на шляху до побудови сучасної, демократичної та цифрової міської громади продовжуються, а перемога Сервісу ОСББ в номінації “Демократичні технології” є важливим кроком у цьому напрямі.

Нагадаємо, що резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: КМДА.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: