Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

10 культурних подій у Києві цього тижня: виставки, презентації та корисні лекції

Опубліковано

Шукаєте цікаві культурні події? На цьому тижні є з чого обирати: у столиці відбудуться «Фестиваль короткої драми», презентація книги Тімоті Снайдера, благодійна виставка робіт Якова Гніздовського та інше. Більше — у добірці від ШоТам

Показ фільму «Щось більше за життя» та презентація книжки «Дай мені довгу пам’ять»

4 лютого у просторі PEN Ukraine відбудеться показ документального фільму «Щось більше за життя» та презентація книжки «Дай мені довгу пам’ять». Обидва твори присвячені діяльності прес-групи «Равлик», яка працювала при Апараті Головнокомандувача ЗСУ з травня 2022 року до моменту розформування у 2024-му.

Фільм розповідає про роботу журналістів, які документували війну, виїжджали на передову та спілкувалися з військовими. Особливий акцент зробили на їхньому першому виїзді та зйомках на позиціях 95-ї десантно-штурмової бригади під Слов’янськом. Це історія про людей, які залишалися за кадром, але фіксували події, що вже стали частиною історії.

Книжка «Дай мені довгу пам’ять» підсумовує їхню діяльність та містить унікальні свідчення бійців і командирів про бойові операції. 

Участь у події візьмуть автори творів — Сергій Лисенко, який працював над фільмом, та авторка книжки Аліна Логвиненко. Модераторкою буде координаторка групи Людмила Долгоновська.

Коли: 4 лютого, 18:00. 

Вхід: безкоштовно.

Адреса: вул. Лук’янівська, 14а (простір PEN Ukraine).

Зареєструватися треба тут

Презентація книги «Жителі Києва»

Фото: сайт «Жителі Києва»

Це розповіді людей, чиє життя — частинка великої мозаїки Києва: машиністки фунікулера пані Зої, продавчині Житнього ринку пані Ірини, легендарного Хасана з фалафелями, Слави Балбека, ONUKA, Лесі Патоки, Марусі Чупринеко та багатьох інших. Їхній досвід надихає любити місто, приймати його різноманітність і бути небайдужими до змін.

Під час події команда розкаже про:

  • створення книги та історії, що в ній живуть;
  • спільноту «Жителі Києва»;
  • досвід асиміляції та проживання в Києві, що через війну для багатьох став другою домівкою.

Коли: 5 лютого, 19:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Реєстрація тут

Читайте також: «Для Києва це було б ковтком свіжого повітря». Якою має бути післявоєнна відбудова? Погляд урбаністки

Лекція «Бунт проти імперії. Луганські шістдесятники»

Фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні

Лекція розкриє маловідомі сторінки історії ненасильницького спротиву радянському режиму на Луганщині від 1945 року до відновлення незалежності України в 1991-му. На ній згадають знакову дату — 5 лютого 1977 року, коли заарештували лідерів Української Гельсінської групи Миколу Руденка й Олексу Тихого.

Теми, які підніматимуть:

  • як влада обирала, хто стане наступною жертвою переслідувань;
  • історії шістдесятників, дисидентів, космополітів, священнослужителів;
  • репресії проти інтелігенції за підтримку української мови та правдиве висвітлення історії.

Спікери:

Володимир Жемчугов — фахівець музею, командир партизанського руху на Луганщині (2014–2016 рр.), Герой України.

Наталія Новосел — дослідниця історії Луганщини другої половини ХХ ст., представниця історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.

Коли: 5 лютого, 14:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: головний корпус Музею війни, вул. Лаврська, 27.

Деталі тут.

Виставка «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії»

6 лютого в Культурно-мистецькому центрі НаУКМА відкриють українсько-перуанську фотовиставку «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії».

На ній поєднають світлини з двох протилежних екосистем — спекотних тропічних лісів Амазонії та крижаних просторів Антарктики. Через 36 фотографій автори покажуть, як змінюється природа під впливом людини, адже рекордна засуха у вологих лісах та танення льодовиків є наслідками глобального потепління.

У відкритті виставки візьме участь директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий. Онлайн долучаться українські полярники, перуанські вчені та посол України в Перу Юрій Полюхович.

Фотографії Антарктики робили українські дослідники протягом 2019–2024 років, а автор знімків Амазонії — співробітник Національного університету перуанської Амазонії Фреді Ф. Рамірез.

Коли: з 6 лютого по 6 березня.

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Іллінська, 9.

Читайте також: Біля станції «Академік Вернадський» знайшли рідкісну родину пінгвінів (ФОТО)

Виставка «Мистецькі мадригали Юрія Луцкевича»

Фото: Музей сучасного мистецтва

До 90-річчя від дня народження українського художника Юрія Луцкевича в музеї відкриють виставку «Мистецькі мадригали», присвячену його творчості. Як один з найяскравіших представників українського необароко другої половини ХХ століття, живописець сприймав мистецтво як гармонію життя.

У залах представлені живописні й графічні твори з приватної колекції його дружини Галини Городнічевої, а також роботи з фондів музею. Відвідувачі зможуть побачити біблійні сюжети, портрети та ліричні пейзажі, створені у Франції, Хорватії та Ізраїлі. Особливу увагу приділили акварелям 1970-х років, які відображають емоційний стан митця та його філософське осмислення життя.

Коли: до 9 лютого. 

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Євгена Коновальця 44-а.

«Фестиваль короткої драми 2025»

Із 7 по 9 лютого в Театрі Драматургів проходитиме «Фестиваль короткої драми 2025». У програмі — сучасні, креативні й актуальні театральні постановки.

Фестиваль відбувається в межах проєкту «Трикутник для українських митців (TUA)», ініційованого шведськими культурними інституціями Kulturhuset Stadsteatern та Rikstolvan. Партнери події — Театр Драматургів у Києві, Центр мистецьких резиденцій Вілла Деціуша (Польща), а також коаліція перформативних мистецтв Scensverige (Швеція). Захід співфінансує Європейський Союз.

Коли: 7, 8, 9 лютого.

Вхід: за попередньою реєстрацією.

Адреса: вул. Петра Сагайдачного, 25Г.

Деталі тут

Kyiv Open з піклболу

9 лютого в Міжнародній школі в Києві відбудеться Kyiv Open — подія, що поєднає спорт, дружню атмосферу та спільну мету. 

У програмі — матчі команд різних рівнів і можливостей, церемонія нагородження та нетворкінг з частуваннями.

Головна мета турніру — зібрати кошти на підтримку українських ветеранів і створення першої національної адаптивної команди з піклболу.

Коли: 9 лютого, 11:00.

Вхід: за донат.

Адреса: провулок Святошинський, 3А.

Щоб зареєструватися як гравець або глядач, треба зателефонувати за номером: +38-067-507-8576.

Презентація книги Тімоті Снайдера «Про свободу»

Фото: PEN Україна

Що українська боротьба може сказати світові про свободу? Відповідь на це питання можна дізнатися на презентації нової книжки американського історика Тімоті Снайдера «Про свободу». Обговорення модеруватиме Володимир Єрмоленко — український філософ, головний редактор UkraineWorld (ГО «Інтерньюз Україна») та президент Українського ПЕН. Захід організували спільно з проєктом «UkraineWorld», книгарнею «Сенс», видавництвом «Човен» та Українським ПЕН.

Коли: 9 лютого, 17:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Реєстрація тут. Якщо не встигли зареєструватися, то зустріч можна буде послухати пізніше на подкаст-платформах Ukraine world.

Фотовиставка «дослідження. метаморфоза. природність»

9 лютого в просторі «Культмотив» відбудеться відкриття персональної фотовиставки Дани Андійчук «дослідження. метаморфоза. природність». Проєкт досліджує межі між свідомим і несвідомим, тілом і простором, перетворюючи кожен рух на символ змін.

Коли: з 9 лютого. 

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Спаська, 36/31.

Благодійна виставка робіт Якова Гніздовського

Фото: Shum Art Gallery

У книгарні «Сенс» на Хрещатику відкрили виставку «Дванадцять птахів та інші зникаючі істоти», присвячену 110-й річниці від дня народження художника Якова Гніздовського. Експозицію організували галерея Shum, культурна інституція «МіжВухами» та родина митця.

У межах події триває онлайн-аукціон, кошти з якого спрямують на придбання спеціалізованого транспорту для військових ГУР. Ставки приймають до 19:00 2 березня.

Яків Гніздовський — український та американський художник, графік і мистецтвознавець, роботи якого зберігаються в музеях США, Європи та України. Його твори прикрашали, зокрема, кабінет президента США Джона Кеннеді.

Коли: до 2 березня. 

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Фото обкладинки: Unsplash

Культура

Нацбанк випустив срібну монету у формі яйця, присвячену писанкарству (ФОТО)

Опубліковано

17 квітня 2025 року Національний банк України ввів в обіг срібну пам’ятну монету «Писанкарство» номіналом 10 гривень. Випуск присвятили включенню української писанки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Про це повідомили в НБУ.

Дизайн аверсу

Авторкою дизайну нової монети стала Олександра Кучинська. На аверсі монети зобразили стилізоване «дерево життя» у формі дуба — символу сили, захисту та вірності. Його три яруси — небесний, земний і підземний світи — вміщують по 12 писанок, що уособлюють 12-річний цикл.

Композиція складається з сакральних символів: берегині, сонця, зірки-ружі, бджоли, птаха, оленя, коня, барана, підземного змія, риби та інших.

Читайте також: Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Символіка реверсу

Реверс прикрашає традиційна писанка Одеської області, відома як «Сорокопуть» або «Козачі левади». Орнамент писанки поєднує давні символи — сваргу, хрести, драбинки та сонце — у складну композицію, що символізує нескінченний рух, духовне зростання та силу життя.

Читайте також: 6 продуктів, які кладуть у кошик на Великдень: готуємося до свята з етнографинею

Характеристики монети

  • Метал — срібло 999 проби;
  • маса дорогоцінного металу — 31,1 грама;
  • тираж — 7500 штук;
  • карбування — спеціальний анциркулейтед;
  • гурт — секторальне рифлення.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО).

Також ми писали, що Нацбанк випустив срібну монету «Зодіак» про зв’язок людини та всесвіту (ФОТО).

Фото: сайт НБУ

Читати далі

Культура

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Опубліковано

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга прибираємо домівку та печемо паски. У суботу ж складаємо кошик, аби в неділю посвятити його в церкві. 

Наші предки також довго готувалися до Великодня: вели діжу «на сповідь», ходили по кукуци та обливалися водою, аби бути здоровими. Частина цих давніх традицій збереглася дотепер. Про них ШоТам розповіла фольклористка Олена Чебанюк. 

Олена Чебанюк

фольклористка, кандидатка філологічних наук

Чистий четвер — купання до сходу сонця та прибирання дому

Як науковиця я часто їздила в експедиції, де записувала спогади літніх людей про давні українські традиції. Про них ці люди знали з власного досвіду або з переказів старших родичів. Багато розповідали й про Великдень, який завжди був найбільшим святом для українців. 

Відзначання починалося з Чистого четверга, який ще називають Страсним. До цього дня в хаті вже мало бути прибрано, і господині вивішували святкові рушники замість звичайних, які висіли під час посту. 

У четвер фарбували яйця та пекли паски. Господині також дотримувалися певних забобонів і традицій під час приготування пасок: не можна було галасувати чи сваритися, давати в борг у цей день або ж сідати, щоб паска не «сіла».

Київщина на початку ХХ століття. Фото: Музей Івана Гончара 

На Гуцульщині після обіду господині пекли кукуци. Також колись у ніч із середи на четвер діти мали обряд «гріти діда» — ходили до кожного двору, де господарі розкладали вогнище, і говорили фразу: «Грійте діда, грів би вас Бог всяким добром», після чого їм давали гостинці. Дотепер в Карпатах, зокрема на Рахівщині, діти можуть ходити по смаколики, проте вже вдень, а не вночі.

До сходу сонця наші предки купалися, одягалися в новий чистий одяг, адже вважалося, що до Великодня обов’язково треба придбати щось нове. 

У Чистий четвер люди відвідували церкву, а потім несли додому запалену свічку, яка не могла загаснути дорогою. Нею випалювали хрести над дверима, аби захистити домівку від нечистої сили. Якщо свічка кілька років поспіль була в церкві на Страсний четвер, вона мала велику силу.

На Поліссі була цікава традиція «вести діжу на сповідь». Дерев’яну діжку, в якій готуватимуть тісто на паски, напередодні вичищали та мили, а потім виносили на двір, щоб сонечко її «поблагословило». Її прикрашали червоною стрічкою та накривали чистим рушником, а потім місили в ній тісто.

Страсна п’ятниця — люди не їли весь день та багато молилися

Найсумнішим днем усього Великоднього посту є Страсна п’ятниця. Наші предки постили та утримувалися від їжі. Також у цей день не можна було випікати та прибирати.

Винесення плащаниці в Страсну п’ятницю. Фото: «Локальна історія», особистий архів Стефанії Кушнір

У церкві не дзвонили дзвони, а люди зосереджувалися на духовності та багато молилися. Предки мали таку традицію, яка називалася «калатала» або «клепала», коли вони стукали дерев’яними брусками, аби повідомити про смерть Ісуса. 

Великодня субота — підготовка кошика до церкви та відвідини предків

У Великодню суботу українці здавна вшановували померлих предків, відвідували цвинтарі та запалювали лампадки на могилах. Найбільше цей звичай був поширений на Гуцульщині. На Поділлі вогонь палили просто неба на подвір’ї церкви, а на Полтавщині запалювали ліхтарі, які мали освітлювати дорогу до церкви. 

Фото: «Локальна історія»

У суботу наші пращури готувалися до святкової служби та складали святковий кошик, в який клали паску, яйця, свічку, воду, ніж, яким нарізатимуть паску, сіль та хрін. 

Часто набір продуктів у кошику залежав від локальних традицій і того, що люди потім використовували в побуті. Іноді замість кошика використовували рушник або бесаг, у якому несли паску до церкви. Згодом рушником почали накривати кошик — люди вірили, що такий освячений рушник захищатиме від граду та лиха.

Читайте також: 6 продуктів, які кладуть у кошик на Великдень: готуємося до свята з етнографинею

Великдень — церковна служба та святкові ігри

Після служби, коли люди приходили з церкви додому, вони кидали освячені яйця у воду, якою вмивалися, щоб бути здоровими та красивими. Особливо в це вірили молоді дівчата. До речі, шкаралупу від освячених яєць не можна було просто викинути, тому її закопували в землю для гарного врожаю або ж кидали за водою.

Фото: фейсбук Параска-Плитка Горицвіт

У давнину вважалося, що після служби в церкві не треба спати, аби рік не був сонливий. Проте зазвичай люди ще лягали відпочити до ранку, а потім ішли під церкву співати гаївки та грати у святкові ігри. Також обмінювалися крашанками та перевіряли, чия міцніша. Особливо ці традиції збереглися на Гуцульщині. 

Протягом усього дня, а потім ще наступні 40 днів, українці дотримувалися звичаю «Христосування» — вітали одне одного словами «Христос воскрес» та відповідали «Воістину воскрес». 

Великодній понеділок — обливали одне одного водою, щоб бути здоровими

Ще одна цікава традиція, яка збереглася дотепер, — обливатися водою у Великодній понеділок. Зараз хлопці та дівчата обливають одне одного радше заради розваги, а раніше люди вірили, що в цей день вода має особливу очищувальну силу, тому щедро поливали того, кому бажали здоров’я. 

Обливаний понеділок у селі на Львівщині. Фото Олени Чебанюк для «Локальної історії»

В Україні ця традиція дуже давня — ще у 17 столітті французький інженер Гійом Левассер де Боплан повідомляв, що козаки виливали на дівчат по 5-6 відер води. Вважалося, що хлопці обливають тих, до кого мають симпатію. А у вівторок це робили дівчата, і вони були набагато підступнішими, ніж хлопці. 

Зараз ця традиція переросла у справжні водяні баталії, проте тим, хто незадоволений поливанням у цей день, я раджу не ходити туди, де так розважаються. Адже цей звичай — маленька частина нашої багатої культури, яку треба берегти.

Читайте також: Як святкували Великдень в минулому столітті: 10 унікальних фото

Читати далі

Культура

Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Опубліковано

До Всесвітнього дня мистецтва Національний банк України презентував пам’ятну монету «Світ мистецтва кутюр’є. Любов Панченко» номіналом 10 гривень. Випуск присвятили відомій українській художниці, модельєрці та шістдесятниці, яка зробила значний внесок у розвиток українського мистецтва.

Про це повідомили в Нацбанку.

Про дизайн монети

Монету номіналом 10 гривень виготовили зі срібла 925 проби тиражем до 10 тисяч штук. На аверсі зобразили стилізований портрет Любові Панченко в обрамленні мотивів з її твору «Бучанська весна», а також державну символіку.

На реверсі — фрагмент цього твору, надрукований із використанням тамподруку. Дизайн підготували художник Андрій Сагач і скульптор Володимир Дем’яненко.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Презентація нової монети

Презентація монети відбулася в Національному центрі «Український Дім» у межах виставки «Гривня. Більше ніж гроші». Її ввели в обіг 15 квітня.

Як зазначив Голова НБУ Андрій Пишний, монета вшановує внесок Любові Панченко у збереження національної ідентичності та українського художнього стилю:

«Ця монета, як і мистецькі твори Любові Панченко, назавжди збереже в собі відлуння її непересічної особистості та український колорит».

Нагадаємо, що до річниці вторгнення Нацбанк випустив нову монету «Тримаймо стрій!».

Також ми писали, що НБУ випустив пам’ятну монету «Цифрова держава» у квадратній формі.

Фото обкладинки: сайт НБУ

Читати далі

Шопочитати

Культура19 години тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес23 години тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....

Суспільство4 дні тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...

Суспільство7 днів тому

Плете понад 40 років: це майстер з Волині, який робить великодні кошики

«Цього мене навчив батько, якого в селі всі називали майстром, адже він мав золоті руки...