Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 історій лідерок, які надихали нас цього року

Опубліковано

Обрати ці історії з переліку лонгрідів, які ми публікували у ШоТам у 2023 році, — задача із зірочкою. Проте ми вирішили нагадати вам історії саме цих десяти героїнь, які мотивують діяти та не здаватися, що б не сталося.

«А хто мені скаже, що я не можу?». Історія волонтерки з «кришталевістю» кісток, яка йде проти законів фізики

Ольга Пометун народилася з «кришталевістю» кісток і через травму в дитинстві перестала рости. Та це не завадило жінці досягти своїх цілей, зокрема, почати водити авто та плавати. 

У часи повномасштабної війни Ольга очолила благодійний фонд у Камʼянському. Тут уже допомогли тисячам родин і військовим підрозділам. Читайте історію жінки, яка робить те, що здається неможливим, цілком реальним. 

Пиріжки «від баби Ані». 81-річна жінка пережила окупацію росіян, а тепер пече для ЗСУ

У волонтерства немає обмежень, зокрема, і вікових. Це доводить 81-річна пані Анна. Після деокупації рідного села на Харківщині вона стала до праці, аби нагодувати захисників.

Починаючи з 4-тої години ранку, жінка вже понад рік пече пиріжки «від баби Ані» та передає військовим. Як була змушена ховатися у власному погребі під час російської окупації та вирішила робити усе, що може, волонтерка розповіла ШоТам.

«Ми перестали доїти своїх корів». На Хмельниччині розвивають незвичайну ферму та мріють відродити покинуте село

Подружжя Тараса та Анни Нечепоруків переїхало з Вінниці до села Згар у Хмельницькій області. І хоч тут було всього вісім хат, молода сім’я вирішила започаткувати власну справу. 

Екоферма Zgar farm — родинний проєкт, де корів не доять і не розлучають з телятами. Поки Тарас керує аеромобільним взводом, Анна популяризує українське село та гуманне ставлення до тварин через свій блог. Як їй це вдається, читайте за посиланням. 

«Один вінок — це 1000 дрібних елементів»: на Одещині майстриня відроджує забуті весільні традиції

71-річна Ольга Гогулінська з Одещини взялася за відроження забутої весільної моди. У неї з чоловіком наближалася особлива дата — 50 років у шлюбі. 

«На жаль, мій весільний вінок не зберігся — лише вельон чи як зараз кажуть «фата». Сукня теж не вціліла: як і багато мам того часу, я її пустила на пошиття костюмів «сніжинок» для доньок. І от я сиділа й думала: як же мені відродити мою втрачену реліквію?», — розповідає Ольга.

Жінці вдалося це зробити не тільки для себе — тепер по воскові віночки до неї приїздять наречені з різних куточків України. Про секрети створення віночків та щасливого подружнього життя читайте в нашій статті.

«Собаки чемно вишикувалися за кормом». Як волонтерка з Краматорська рятує тварин і годує людей після прильотів

​​Ймовірно, на початку повномасштабної війни ви бачили в соцмережах фото з Краматорська, де собаки стоять у черзі по корм. Так от, їжу для тварин роздає фонд «Хатіко UA», який створила Катерина Онищенко разом з чоловіком.

Читайте, як їм вдається возити гуманітарку на прифронтові території, шукати для песиків господарів за кордоном (як-от продюсера Леді Гаги!) та створювати справжнє свято для дітей під час війни.

Госпіталь для душі: мама «Привида Києва» відкрила на Прикарпатті реабілітаційний центр для захисників та їхніх родин

Маленький Степан Тарабалка завжди мріяв літати. Тому коли виріс, він став одним з найвідоміших вартових українського неба — символом легендарної авіабригади «Привид Києва». 

Степан загинув у повітряному бою з окупантами в березні 2022-го. Переживаючи втрату, його мати Наталія створила центр «Тепло крилатої душі». Тут допомагають впоратись із втратою тим, чиї рідні також загинули на війні. Читайте історію цієї сильної жінки в ШоТам. 

Про сина казали: «Святік – дурний, не гуляй з ним». Історія матері дітей з інвалідністю, яка відкрила центр раннього розвитку

Ольга Маковенко — мати двох діток з аутизмом. Жителька Київщини, учителька за професією, зізнається: про інклюзію лише чула, і з такими дітьми не працювала. Тому вирішила набратися досвіду, аби потім віддати всю себе вихованню синочків.

«Люди, коли чули слово “інвалідність”, вжахалися, ніби це якийсь вірус. Ви уявіть: вимагали, щоб я забрала свою дитину, бо ще “повітряно-крапельним шляхом хвороба передасться” їхнім дітям», — ділиться Ольга.

Читайте про те, як жінка відкрила Центр раннього розвитку на Київщині, та доводить – немає «таких» і «звичайних» дітей, адже всі однакові та рівні.

«За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Лєна та Роман Жуки стали символом боротьби за Закарпатське море. Аби залучити до прибирання більше людей, вони придумали особливий формат — екопікнік. 

Роман загинув на фронті в травні 2022 року, та Лєна не зупинилася. Втративши коханого, вона працює за двох, і має потужну підтримку від команди та величезної екородини. Усі разом вони зібрали понад 122 тонни відходів, а 65 з них відправили на переробку. 

Про те, як жінка рятує українські Карпати та бореться в пам’ять про Романа, читайте в ШоТам.

«Жінки без роботи? Ми це виправимо». Експоліцейська запустила бізнес у селі на Полтавщині та змінює громаду на краще. Це її історія

Тетяна Панаіт — колишня поліцейська з Лисичанська, що тепер розвиває власний бізнес у маленькому селі на Полтавщині. 

«Після переїзду ми не мали нічого, навіть постільної білизни. Тож чоловік зробив мені подарунок — купив швейну машинку, а згодом ще й оверлок. Власне, так я почала шити, спочатку для своєї родини та дітей», — згадує Тетяна.

З часом жінка зрозуміла, що в неї непогано виходить. Вона вирішила  спробувати перетворити це на бізнес. Як експоліцейська почала шити для всього села й забезпечує додатковий заробіток для місцевих жінок, читайте тут.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі