Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Опубліковано

Хто допомагає українським жінкам на передовій? Українські жінки в тилу! Громадська організація «Землячки» забезпечує наших захисниць усім необхідним: від базових засобів особистої гігієни до полегшених бронеплит, одягу та взуття. І все це – за донати небайдужих українців та кошти благодійників.

За рік роботи «Землячкам» вдалося забезпечити жіночою формою понад шість тисяч бійчинь та згуртувати довкола себе десятки надійних друзів та партнерів. Щодня волонтерки надсилають на передову пів сотні посилок і приймають ще стільки ж запитів від захисниць. Про рік системної допомоги, потреби на передовій та розвиток культури жінки-військової ШоТам розповіла співзасновниця громадської організації Ксенія Драганюк.

Ксенія Драганюк

Співзасновниця громадської організації «Землячки», волонтерка

Журналістка і телеведуча

 На війні гендер не має жодного значення

До повномасштабної війни я працювала журналісткою, була ведучою та мала свою програму «Землячки», де розповідала про українських жінок з нетиповими для соціуму професіями. Наприклад, ми звикли, що ковалі – це чоловіки, а мені вдалося познайомитися з жінкою, яка власноруч створювала металеві паркани. Так само ми звикли бачити на борту літака пілотів-чоловіків, а я розповідала про пілотесу, яка просто обожнювала свою роботу. Мені завжди було цікаво показувати жінок у «неординарних» для суспільних стереотипів професіях. Адже важливо, щоб людина обирала професію за внутрішнім бажанням, а не за гендером. 

Взагалі гендер в професійній діяльності не має жодного значення. Я завжди демонструвала це в цивільному житті, і сьогодні ми з командою продовжуємо це доводити. Ми розвиваємо культуру жінки-військової і показуємо, що стать не вирішує абсолютно нічого, якщо людина є класним солдатом. Знаю безліч прикладів, коли кремезні чоловіки потрапляли на фронт і не могли опанувати емоції, а поряд стояла тендітна дівчинка без крихти страху в очах. І це нормально, адже кожна людина по-різному реагує на критичні обставини. Не можна засуджувати чоловіків, які бояться, чи жінок, які вирішили туди поїхати. Ніхто не має права нікого засуджувати.

Засновниця громадської організації Землячки

Усе почалося із засобів гігієни та жіночої білизни

У перший день вторгнення рідна сестра мого чоловіка приєдналась до армії. Її звати Настя, а тепер вона має позивний «Кара» та працює зв’язківцем на Бахмутському напрямку. Зранку 24 лютого, поки ми всі були налякані та боялися вибухів, вона пішла до ТЦК. Тобто коли я думала, як забрати кота і зібрати всіх разом, вона миттєво зрозуміла, що саме слід робити. Тому ми з рідними почали допомагати спочатку їй, а згодом – і її посестрам.

 Спершу це були базові речі для гігієни, наприклад, крем для рук, адже на морозі дуже тріскала шкіра. Також дівчатам видавали чоловічі труси, тому ми забезпечували їх жіночою білизною. Збирали коробки, залишали на них мотиваційні написи – «Настю, ти класна, ї*аш р*сню», або «Все буде добре». Сьогодні ці написи можна зустріти на всіх коробках, які «Землячки» надсилають на фронт. 

Власне, наші перші 30-40 посилок для захисниць – це засоби та предмети гігієни, які ми збирали поштучно: бальзами для губ та рук, резинки для волосся тощо. Інколи нам доводилося шукати один і той самий товар у різних магазинах, аби зрештою купити його дешевше.

«Землячки» закрили нішу, на яку практично не звертали уваги

Спочатку ми все робили разом з чоловіком вдвох, нам допомагали родичі, а наступною людиною, яка приєдналась до команди, стала Айгюль – наша дизайнерка. Тоді ми створили сторінку в інстаграмі й почали розміщувати перші дописи. Паралельно я спілкувалась із захисницями і поширювала ці інтерв’ю у нашому профілі, а також регулярно висвітлювали роботу команди й оприлюднювала звіти про витрачені кошти. Завдяки цьому нам вдалося зібрати класну аудиторію, яку ми дуже любимо. Ми радіємо кожній новій людині, яка підписується на наш акаунт. І так само радіємо кожному донату. 

Вийшло так, що ланка підтримки жінок на фронті була вільною, а ми її заповнили. «Землячки» стали пазликом, який опинився там, де треба. За перший місяць ми закрили 40 запитів від жінок, сьогодні ж це наша щоденна цифра. А на початку літа ми офіційно стали громадською організацією. 

Дівчина серед коробок

«Землячки» підтримують індивідуальний контакт із кожною захисницею, і це найефективніший спосіб роботи. Так, іноді дуже складно працювати в такому форматі, але ми продовжуємо, бо розуміємо, що на війні немає вихідних. Можна поскиглити, але не надто довго, адже у наших захисників та захисниць такої можливості немає.

Буває, що надходять запити для семи захисниць, а вже наступного дня нам повідомляють, що половини із них вже немає. Це дуже боляче. Або ж коли ми збираємо посилку, складаємо туди все необхідне й смаколики, пишемо слова підтримки, відправляємо, а воно повертається назад – отримувач загинув. Це найгостріші й найгірші моменти нашої роботи. На фронті кожна хвилина – на вагу золота. Іноді думаю, що якби я відправила бронежилет на день раніше, то саме він вберіг би життя захисниці. Тому стараємося працювати в шаленому темпі. 

Фронт і тил – взаємопов’язані речі

Принцип нашої роботи доволі простий. Захисниці пишуть в інстаграм чи телеграм, ми знайомимось, спілкуємось, перевіряємо інформацію, вносимо всі дані в табличку – це найбільший шмат роботи. Після цього ми все збираємо, формуємо та надсилаємо за актом приймання-передачі. Усі посилки передаємо через «Нову пошту», яка доставляє їх безкоштовно. Якби цього не було, то лише за останній місяць логістика обійшлася б нам у 300 тисяч гривень. А за цю суму можна купити автівку, кілька дронів чи пошити десяток форм. 

Фронт і тил – пов’язані між собою речі. Якщо в тилу всі житимуть своїм цивільним життям, то хлопці та дівчата на фронті не розумітимуть, за що воюють. Їм важливо знати, що їх цінують. Навіть якась дрібниця може нагадати, що їх люблять і чекають. Наприклад, кожну коробку ми підписуємо від руки. Наша волонтерка Люба завжди вигадує круті мотиваційні фрази, наприклад, «русня як чай – буває розсипний, а буває – в пакетиках». Часом захисниці навіть вирізають ці «послання» з коробок та клеять на стіни у бліндажах.

допомога військовим

Наші друзі – це маленькі бізнеси, відомі бренди та благодійні фонди

Є дуже багато людей, які нам допомагають. Наприклад, друзі ГО проводять акції, аби зібрати гроші та передати на закриття запитів. Чи, скажімо, заклади додають до меню благодійні коктейлі, кошти з яких теж надходять на наші рахунки. Також у нас був збір з жіночою командою NAVI: вони організували благодійний матч, до якого долучились Лачен, Зінченко та інші знаменитості. Завдяки цій ініціативі вдалось зібрати більше мільйона гривень.

Маємо і постійних партнерів. Серед них – Фонд Олексія Ставніцера, який допоміг нам масштабуватись та ефективніше підтримувати захисниць. Завдяки цій співпраці ми систематично отримуємо велику кількість полегшених плит для військових. Попри четвертий рівень захисту вага однієї такої плити складає всього 3 кг. Для розуміння – держава видає плити вагою 7 кг, тому це відчутна різниця для жінок-військових. Крім того, разом із фондом ми запустили проєкт «Приміряй її берці», в межах якого збирали кошти на амуніцію.

Читайте також: Хто створює робочі місця для ВІЛ-позитивних та колишніх ув’язнених? Кейс майстерні «Оверсайз», що шиє форму для ЗСУ

Коли «Землячки» шили форму для захисниць, нам вдалося зібрати понад 12,5 мільйонів гривень. Половину цієї суми зібрала мережа магазинів «Аврора», решту – інші наші партнери та друзі. 

Крім того, нас підтримують різні бренди. Ми безмежно вдячні за допомогу мережі ЕVA, а також іншим, поки що менш відомим, бізнесам. Якось ми запустили б’юті-збір, об’єднавши одразу кілька компаній: вони продавали косметику, а всі отримані кошти надсилали на наш рахунок. Чи, скажімо, одна з компаній запустила «підвішені» набори косметики для захисниць. Креативна благодійність в Україні процвітає, а тому доводиться докласти чимало зусиль, аби люди долучалися саме до наших зборів.

засновниця ГО Землячки
Фото: divoche.media.

Донатити на форму – марна справа? Ви помиляєтесь

Часто люди думають, що немає сенсу донатити на форму, мовляв, краще ці кошти передати на рації, «Байрактар» чи зброю. Важко пояснити, що існує піраміда потреб, і якщо людина почуватиметься дискомфортно, то не може ефективно керувати тим самим «Байрактаром». Захиснику чи захисниці має бути насамперед зручно в своєму одязі. 

А оскільки чоловіча форма не підходить жінкам, «Землячки» почали власноруч шити жіночу. Ми розуміємо, що держава сьогодні має більш глобальні цілі, і ключовий пріоритет – зброя. Тому деякі ніші наразі заповнюються волонтерами. Ось чому важливо не бути «диванним військом», а робити все, що в наших силах.

Нашу форму вже протестували понад дві тисячі жінок. І ледь не всі вони дивувались, що таке можливо: готова форма, яку не потрібно вшивати. Крім того, ми розпаровуємо комплекти залежно від фізіологічних потреб захисниць, наприклад, коли потрібні штани і куртка різних розмірів. 

Для створення форми ми співпрацюємо з декількома швейними фабриками, але головна, з якою ми розробили перші лекала та постійно вдосконалюємо форму, розташована в Харкові. Вона бере на себе найбільший об’єм роботи. Ще дві фабрики – під Києвом та у Кропивницькому – допомагають нам, коли є багато замовлень. 

Маємо підготуватися до повернення та адаптації наших захисниць

Нещодавно ми запустили гарячу лінію психологічної підтримки для захисниць, де кожна жінка може отримати 8-10 безкоштовних консультацій. Також збільшуємо кількість фахових психологів в команді. Є питання, наприклад зґвалтування, з якими мають працювати виключно фахівці, що спеціалізуються на цих проблемах. Думаю, після перемоги психологічна підтримка та реабілітація будуть основним напрямом нашої діяльності. 

Також хочу записувати спокійні інтерв’ю, бо зараз потрібно враховувати багато моментів, аби не нашкодити захисницям. Проте і такої інформації вистачає, щоб показати нашому суспільству, що в Україні є сильні військовослужбовиці, які не лише фотографуються в формі, а й щодня воюють, ризикуючи життям. Більшість із тих, хто приєднався після 24 лютого до армії, не планували служити у війську. Вони приєднались до армії не тому, що люблять стріляти та обожнюють копати окопи, їхня мета – захистити свій дім. А після перемоги вони повернуться до цивільного життя, і ми мусимо їм допомогти. Без людей, які зараз в тилу, нічого не вийде.

Читайте також: «Години крові, болю та єднання». Як це – рятувати людей зі зруйнованого ракетним ударом будинку. Історія Антона Зіміна з Дніпра

Я регулярно записую інтерв’ю з військовими, бо це цікаво нашій аудиторії та важливо для популяризації культури жінки-захисниці. Чим більше дописів про жінок ми публікуємо, тим більше люди розуміють, як багато жінок в армії. Такими історіями ми повертаємо людей в реальність, нагадуючи, що втома – не на часі. Також це важливо для фінансової підтримки зборів, які ми влаштовуємо. Адже завжди хочеться підтримати конкретну, а не абстрактну людину.

волонтерки ГО Землячки
Фото: divoche.media.

Чого найбільше бракує нашим захисницям? Зброї

Якщо запитати захисниць про найбільшу проблему на фронті, 99% скажуть, що це зброя. І це логічно: коли жінка має бойову посаду, в пріоритеті стоїть озброєння, для медикинь – ліки й медикаменти. Далі ми говоримо про базову піраміду потреб – форму й полегшену амуніцію. 

Не менш важливо дбати про комфортне жіноче взуття, адже у мілітарних магазинах немає берців 36-38 розмірів. Тому ми закуповуємо їх у Туреччині: там доступна ціна і хороша якість, яку перевірили вже понад шість тисяч бійчинь.

Наступна проблема – білизна, адже жінкам у війську видають чоловічі труси. Дівчатам іноді просто образливо: вони теж воюють, але про білизну ніхто не подбав. І це вже просто психологічний фактор. Адже якби ця білизна була, хай навіть не ідеальна , її наявність засвідчувала б, що із жіночі права і фізіологічні особливості – враховані. Звісно, зараз не на часі порушувати ці питання на законодавчому рівні, але після перемоги ми обов’язково будемо над цим працювати.

«Землячки» – це не одна людина, а ціла команда

Коли в 2014 році жінка приходила в армію, на неї дивились очима «по п’ять копійок». Зараз я спілкуюсь із дівчатами і розумію, що ситуація змінилася. У нас розвинулась культура жінки-військової. Безумовно, на це вплинула саме повномасштабна війна, адже до війська приєдналось багато жінок, мовою цифр це майже 15% від загальної кількості особового складу. На жаль, і досі є люди, які вважають, що жінка має стояти біля плити та готувати, але тішить, що таких думок все менше. На війні взагалі стирається питання гендеру.

команда ГО Землячки

Я пишаюся своєю командою, бо без цих людей у нас б нічого не вийшло. Ми з чоловіком об‘єднали наших друзів в команді «Землячки», де всі заряджені, стресостійкі та виконують багато роботи. Якось одна з військових сказала, що «Землячки» – як швейцарські ножі, адже кожен і кожна в команді можуть робити абсолютно все. Без цих людей не було б нашої громадської організації й тієї кількості закритих запитів, партнерів та ефективності роботи.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі