Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Заробити мільйон на гектарі дерев. Павловнія?

Без жартів – у нас є рецепт заробітку мільйона гривень. Для цього знадобиться гектар землі та саджанці дерева павловнія, яке росте найшвидше

Опубліковано

Без жартів – у нас є рецепт заробітку мільйона гривень. Для цього знадобиться гектар землі та саджанці дерева павловнія, яке росте найшвидше в світі. 

Дерево максимально стійке як до морозів, так і до посухи. Воно дасть вам можливість заробляти не тільки на деревині – а й на продажах меду, а за потреби – навіть на листі.

В деталях про мільйонні прибутки та що для цих заробітків слід буде зробити, нам розповів Олександр Опанасюк.

 Олександр Опанасюк

Олександр Опанасюк

директор “Павловнія Груп Україна”

Підприємство “Павловнія Груп Україна” – єдине на території України, що має всі дозволи для реалізації саджанців такої рослини як павловнія (високорентабельна технічна сільгосп-культура). Цього року підприємство вирішило посадити ще й 100 гектарів конопель, щоб на власному досвіді перевірити чутки про високу рентабельність культури.

Самостійно регенерує і росте в екстремальних умовах

Павловнію ще називають «дерево-фенікс». Вона здатна повністю відновитися з кореня і рости в екстремальних умовах. Також дерево не виснажує родючі шар ґрунтів, проростає знов і знов після кожної вирубки і живе до 100 років.

Щорічний приріст –  на 3-5 метрів, а вже за п’ять років висота павловнії сягатиме 15-20 метрів.

Наші саджанці – це насправді клони, копії рослин з найкращими характеристиками. Клонування дозволяє спрогнозувати усі ознаки, котрими будуть наділені майбутні рослини.

Взагалі павловнії більше 20 різних видів, а ми в Україні культивуємо технічний вид родом з Іспанії.

Читайте також: Заробляти на смітті 600 тисяч гривень на рік. Досвід екобізнесу з Маріуполя

саджанці  паловнії

Витрати на утримання

Загальні витрати на гектар посадкового матеріалу – 4,5 тисячі євро. При розрахунку, що ми висаджуємо 625 штук, на відстані 4 Х 4 метри. Професійна підтримка наших експертів входить у цю вартість.

Після того, як дерево виростає до потрібних розмірів, ми зрізаємо його під коріння. Далі корінь починає давати нові пагони і наші працівники формують стовбур нового дерева. Всього таких циклів у дерева 4-5.

За перший період розвитку – а це 6 років – витрати по догляду за деревами становитимуть 5-6 тисяч євро на 1 га. За другий – зменшаться на 30-40 відсотків.

Усі витрати прив’язані до циклу розвитку рослини.

Мільйонні прибутки

За один цикл у п’ять років з гектара фермер отримає близько 400 кубів на ліс-кругляк.

Вартість одного куба такої деревини – 100-120 євро.

Вважайте, це 48 тисяч євро. Якщо вирахувати саму вартість посадкового матеріалу та догляду за ділянкою, то на рік ви отримуватимете чистими близько 7,4 тисячі євро прибутку з гектара – не враховуючи “бонусів” від меду, наприклад.

Ми навіть можемо скласти з покупцем окремий контракт, де зобов’язуємося наприкінці купити у нього усю деревину по ціні 100-120 євро за кубометр.

Читайте також: Як і скільки можна заробити на енергетичному дереві павловнії

Звісно, можна домовитись про збут деревини і з європейськими компаніями – там за деревину дають від 180 євро за кубометр.

Двері з павловнієвого дерева
Двері з павловнієвого дерева

Особливості догляду

Головне – перші пару років ретельно доглядати за полем, де росте павловнія, і тримати його у чистому вигляді. Не давайте можливості бур’янам забивати і глушити ваші насадження. Тому що вони відберуть частку поживних речовин, додатково заберуть вологу – і тим самим відберуть можливості для росту саджанців.

Перший рік росту вважається нульовим – це адаптація та укорінення рослини. Наступної весни деревця зрізаються під корінь.

З цього моменту починається перший цикл розвитку рослини. Наші хлопці з техпідтримки допоможуть сформувати стовбур. Далі знову ж таки не забудьте утримувати поле у чистоті, за потреби поливайте і оброблюйте.

Павловнія очищає ґрунти і повітря

Важливий момент, що у власників таких насаджень є можливість за короткий проміжок часу виростити цілий ліс, не зачіпаючи вікових лісів – Карпат, наприклад.

Плюс завдяки павловнії ми можемо робити свій внесок у зниження забруднення повітря.

Наскільки інтенсивніше звичайних дерев павловнія буде справлятися з цією проблемою?

Один гектар шестирічних насаджень здатний переробити за рік 120-140 тонн вуглекислого газу. Для порівняння: один гектар соснового лісу років 50-ти перероблятиме близько 14,5 тонн вуглекислого газу за рік.

Також павловнія здатна абсорбувати з ґрунту та води промислові забруднювачі, затримуючи їх у деревині.

павловнієвий кругляк
Так виглядає павловнієвий кругляк

Бонус у 2 тисячі євро

Протягом першого циклу розвитку павловнієвого лісу – 5-6 років – ви можете поставити пасіку серед дерев і мати павловнієвий мед.

Цвісти рослина починає на четвертий рік, і з одного гектара можна зібрати до 700 кілограм меду.

Ми ще не займалися медом, хоч це і додатковий приємний бонус до коштовної деревини. Тому на сьогодні ще не маємо досвіду співпраці з бджолярами. Хоча насправді є багато пропозицій щодо бджільництва від Асоціації бджолярів України – думаю, спробуємо взаємодіяти.

Читайте також: Український агрохолдинг вирощує 400 тонн міскантусу для виробництва пелет

Я не експерт на ринку меду, але знаю, що на європейському ринку за кілограм меду з павловнії дають 4$. Просто помножте цю цифру на 700, і матимете уявлення про річний “бонус” до основного прибутку.

мед з павловнії

Проблеми та складнощі

Такі прибутки – це реалістично. Звісно, якщо виконувати рекомендації фірми і не накладати на них досвід ваших дідусів і псевдоагрономів.

Виходячи з багаторічної практики, скажу, що якщо щось не виходить, це точно десь власники напортачили. Є такі, які не зізнаються, але уже при огляді поля можна просто вказати пальцем, що де не так зроблено.

Тому з нашого боку є велике побажання – виконувати рекомендації щодо вирощування вашого лісу.

У нашому бізнесі буває і таке, що рослину хочуть зламати, бо комусь просто цікаво. Або потрібна рівна-красива паличка, або ще якісь причини. Ця проблема вирішується елементарною охороною поля.

Павловнія

За несертифіковану рослину – кримінальна відповідальність

Багато продавців намагаються збути саджанці без документів. Ризики тут починаються із загибелі саджанців і закінчуються кримінальною відповідальністю покупця – з конфіскацією самої деревини.

Продаж таких рослин можна прирівняти до пустих обіцянок.

Звідки ви знаєте, що під видом технічної павловнії вам не продають декоративну рослину (на деревину таку вже не пустиш)? Або що завтра до вас не прийдуть і не конфіскують ці рослини? Або кому ви продасте деревину, якщо точно не можете підтвердити, що за деревину продаєте? 

У найкращому випадку мрії людини розіб’ються, коли контрафактна рослина загине. Але ж покупець підробних саджанців може серйозно постраждати і в юридичному аспекті.

Не має значення, ваша земля у власності чи в оренді. Якщо у рослини, яку ви вирощуєте, немає підтверджуючих документів про походження і вона не занесена до Реєстру сортів рослин України , цей факт може спричинити навіть кримінальну відповідальність за нецільове використання землі.

“Моду на вирощування задаємо ми”

У рослинництві ми працюємо вже більше 12 років. Працювали із декоративними кімнатними та вуличними, плодовими рослинами, з сільгосподарськими культурами. А коли трапилися події 2014 року – Майдан, а потім війна –  людям було вже не до рослин.

Читайте також: Чому вам треба займатись бізнесом на коноплях? П’ять аргументів “за” і три “проти”

І от у 2014-2015 році наше підприємство перепрофілювалось і почало працювати з павловнією. Сьогодні “Павловнія Груп Україна” працюємо із компанією «In Vitro» SL з Барселони (Іспанія).

Фактично, моду на вирощування павловнії у країні задаємо зараз ми.

Адже наш сорт павловнії – єдиний, що внесений до Реєстру сортів рослин України і розроблений спеціально для вирощування деревини. Будь-яке інше оголошення “продам павловнію”, яке ви зустрінете у інтернеті, матиме на меті продати вам підробку. 

Зараз у “Павловнія груп” близько 40 гектарів павловнії. Для європейських плантаторів три гектари вважається дуже круто.

Економіка і бізнес

Прибори для їжі, якими користуються люди з парною ампутацією рук (ВІДЕО)

Опубліковано

Андрій cтворив перші в Україні столові прибори для військових з парною ампутацією рук. Їх можна надягнути без допомоги рідних і самостійно харчуватися. Це було б неможливо без батьків хлопця — Олександра та Наталі, які за освітою інженери й займаються ремонтом і продажем засобів для реабілітації та масажу.

Як розробка допомагає ветеранам ставати незалежними в побуті, дивіться в нашому проєкті «Куркулятор».

Читати далі

Економіка і бізнес

Підприємець з Херсонщини вирощує шафран і спаржу (ВІДЕО)

Опубліковано

11 років тому Олег пішов на авантюру — посадив у полі цибулини шафрану. Досвідчені фермери не вірили, що з цього щось вийде, але крокуси зацвіли, і чоловік зібрав перший урожай. За якістю український шафран виявився одним з найкращих у світі.

У цьому запалі Олег одним з перших в Україні також посадив спаржу. Зараз же овоч, який ще римляни вважали делікатесом, росте на наших чорноземах, і його можна купити в супермаркетах. Як Олег покинув поля шафрану через окупацію Херсонщини, але почав усе заново на Волині, дивіться в нашому проєкті про українських підприємців «Куркулятор».

Читати далі

Економіка і бізнес

Бренди, культура й бізнес: що обговорювали на MRKTNG MRTHN 2025 у Києві

Опубліковано

У столиці провели один із найбільших маркетинг-форумів року — MRKTNG MRTHN 2025, організований медіа MMR та холдингом ekonomika+. Під гаслом «Під сонцем інсайтів» понад 500 учасників і понад 40 спікерів зібралися, щоб поділитися досвідом і показати, як маркетинг може впливати не лише на бізнес, а й на цілу країну.

Про це повідомила комунікаційна команда заходу.

Від аналітики до культури

Маркетинг-форум відкрив  CEO Elit-Web Ігор Воловий, який презентував дослідження потреб онлайн-покупців. Анна Гладіревська з EVA показала, як технології доповнюють сервіс, а не замінюють людину. За словами Віктора Іванченка й Олександра Байдікова з Megapolis+, міська реклама — це не просто білборди, а частина простору.

Про сміливість інвестувати в культуру під час війни говорив Сергій Грабчак з Ощадбанку. За словами організаторів, ці кейси співпраці з Litkovska, MAKHNO та Tsvite Teren надихнули багатьох у залі. А Володимир Завадюк і Наталія Вовк з 1+1 media поділилися прикладами контенту, який дарує надію — зокрема, проєктами «Клуб %1» і «Різдво. Ти не один».

Мілітарі-маркетинг та нові ролі брендів

Окремо обговорювали мілітарі-комунікації. Серед учасників панелі були Олександр Алимов і Олексій Покришень з агенції TWID, Оксана Бондаренко з НГУ «Азов», Сергій Тодосан і Олег Шульга з «АЗОВ.ONE» та «К-2». Модерував зустріч Віталій Капустян.

Спікери торкнулися теми викликів — як знайти правильні меседжі, будувати довіру та залучати донаторів, не перетворюючи комунікацію на рекламу.

Читайте також: Український мюзикл «Тигролови» представили на Бродвеї у Нью-Йорку

Не лише реклама, а й сенси

Один із блоків обговорення був про брендинг і репутацію. Ксенія Сікорська розповіла про ребрендинг ПУМБ, а Ольга Дівущак — як працює Foundation Coffee Roasters з цінностями. Валерія Толочина з MEGOGO говорила про вимірювання впливу бренду.

Світлана Попова з AFINA Group згадала тему підтримку українських виробників, а Дарʼя Маліхатко з Publicis Groupe — аналітику, яка веде до реальних інсайтів. Василь Яцишин поділився кейсом оновлення бренду «Мяу!», Наталія Євдокімова — інструментами BigData, а Маріанна Коніна пояснила, як керувати онлайн-репутацією. Тарас Маципура з Carlsberg Ukraine розповів, як будувати ефективні команди.

Анастасія Ливинець з МХП зазначила: «Справжнє мистецтво маркетингових комунікацій можуть створювати тільки люди, які мають мотивацію та спільні цінності»

На завершення обговорили нішевий маркетинг і культуру як нову моду з Валерією Русаненко (Pandora), Катериною Тейлор (Port of Culture), Вікторією Середою («Сенс»), Святом Загайкевичем («Підпільний Стендап») і Сергієм Костею (Bolt).

Разом із ekonomika+ організатори зібрали кошти на десятки кілометрів зв’язку для 5-ї окремої штурмової бригади.

«Кожен донат — ще один метр, який наближає перемогу. Бо маркетинг — це не лише про продукт, це про сенс і відповідальність», — прокоментували благодійну частину заходу організатори.

Нагадуємо, що Орландо Блум вийшов в етер BBC One Show із браслетом UNBROKEN (ВІДЕО).

Фото надала комунікаційна команда MRKTNG MRTHN 2025

Читати далі