Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Заробляти на смітті 600 тисяч гривень на рік. Досвід екобізнесу з Маріуполя

Опубліковано

Більше 474 млн тонн відходів на рік – саме стільки відходів виробляють українці. І це при тому, що переробляється тільки 3,2 % від цієї нереально великої кількості сміття.

“Ну добре-добре, куплю екологічні сміттєві пакети”, – звівши очі догори, подумає хтось.

Але якщо на проблему подивитися як на можливість, тільки уявіть, яке поле для діяльності! Культури сортування відходів нема від слова “зовсім”, і в той же час щорічно українцями виробляється 474 мільйони тонн сміття!

Разом з екоактивісткою Анною Чебан з Маріуполя ми розповімо, як поєднати екологію та бізнес.

Анна Чебан

Ініціаторка проекту по роздільному збору побутових відходів у багатоповерхівках “Забиваємо баки”

У Маріуполі нема сміттєсортувального заводу,але є кілька підприємців, що частково виконують його функції. Об’єднала усіх навколо ідеї переробки відходів Анна Чебан, підприємниця та екоактивістка.

Перетворити проблему на бізнес

Почнемо з проблеми. Сортування у нас в Маріуполі взагалі ніяк не розвинене. Що вже говорити про окремі контейнери для різних його видів.

До того, як створити сміттєпереробну лінію, я займалася кондитерським бізнесом – пампушки там на продаж (цим і зараз частково займаюся).

Але хотілось не просто бути “заточеною” на прибуток, але приносити користь, вирішувати екологічні проблеми.

Тому я знайшла партнерів і отримала півмільйонний грант від програми «Куркуль» – сама б я таку суму не потягнула. Проте півмільйона гривень у сміттєвому бізнесі – дуже мало.

Читайте також: Прикраси зі сміття: як соціальний бізнес піклується про екологію

Фінансування шукала одразу у  кількох напрямках.  Так, на початку травня стартував проект, де я стала однією з переможців щорічного конкурсу «Місто – нашими руками». Від ГС “ЗЕЛЕНИЙ ЦЕНТР МЕТІНВЕСТ” я отримала грант у розмірі 100 тисяч гривень.

На ці кошти буде закуплено 135 контейнерів: окремо для збору скла, пластику та паперу.

Їх встановлять в під’їздах 16 багатоквартирних будинків ОСББ, в яких живуть чотири з половиною тисячі людей.

Подалася ще на конкурс “Громадський бюджет” – якщо переможу, отримаю ще півмільйона гривень, а це 660 спеціальних баків роздільного збору сміття для міста.

Хочу поставити по три баки в один під’їзд – один під пластик, один під скло, один під папір.

Якщо купувати весь комплекс з переробки сміття, а не зупинитися на чомусь одному, це буде під силу  тільки серйозним інвесторам.

Просто є різні сміттєпереробні лінії під різні види пластику – і обладнання, відповідно, різне треба під нього. Пляшка ПЕТ за однією технологією переробляється, плівка – за іншою.

Читайте також: Бізнес на брухті: як сміття може допомогти стати дизайнером

Гранули перетворюються на пластикові вироби

Гранту, як я вже говорила, мені вистачило на лінію грануляції саме плівки і на агломератор. Устаткування брала найдешевше – за  500 тисяч. На 200 тисяч закупила сировини.

Це працює так: спочатку сировина сортується за видами і кольором пластика. Потім його подрібнюють, миють і засипають в агломератор, де пластик спікається в крихту. Далі на лінії грануляції термопластів агломерат перетворюється на пластикові стренги, а ті вже нарізаються на гранули.

Обладнання може виробляти 100 кілограм на годину, але я поки не вийшла на виробничі потужності, тому що грануляцію ніяк до розуму не доведемо.

Тож зараз лінія грануляції знаходиться на доопрацюванні, а ось агломератор вже працює. Може переробити стрейч-плівку та інші вироби з поліетилену.

Лінія з гранулювання. Фото з Інтернету

Зараз разом з партнерами шукаємо сировину. Хтось спеціалізується на роботі із ПЕТ-пляшками, хтось працює зі склобоєм, а я ось – зі плівкою. Підприємство поки знаходиться в тестовому режимі, тому що не можна просто взяти обладнання, включити його, і воно собі буде автономно працювати.  Поки проводимо випробування та експерименти.

Читайте також: “Матеріал для тканини виловлюємо з дна океана”: як бренд продає сукні зі сміття

Ми викуповуємо сировину у ОСББ

Поки працюю з сировиною, яку поставляють  мені  ОСББ та магазини,  у мене пунктів прийому взагалі немає.

До півтонни вторсировини може дати 9-поверхівка при слабкому сортуванні. Зараз по місту будуть стояти близько 135 баків, ще вирішуємо процедурні моменти. Суть проекту була в чому – в кожен під’їзд ставити 120 літрові баки під вторсировину.

Такі треба в під’їзд ставити, тому що вандалізм і злодійство процвітає.

Отож, ми ставимо в ОСББ кілька баків для сортування сміття. Коли вони назбирають більше 200 кілограм сміття, то викликають нашу машину. Ми приїжджаємо і викуповуємо сировину (ціни дивіться нижче – ред.).

Баки на кшталт цих скоро стоятимуть у 16 ОСББ Маріуполя. Фото: Полтавське TV

За моїми підрахунками, сортування сміття з подальшим продажем його переробним компаніям, за рік принесе мешканцям 16 домів трохи менше 175 тис. гривень.  Їх можна витратити на благоустрій будинків.

І нам добре – не треба орендувати пункти прийому, зарплату приймальникам  платити.

Скільки можна заробити на смітті

Поки не берусь точно стверджувати – згідно з моїм бізнес-планом я за перший рік роботи своєї лінії можу заробляти 600 тисяч гривень. Але це не точна цифра, адже на практиці на виробничу потужність ми ще не вийшли. 

18 місяців – це час окупності моєї лінії. Але поки я чекала обладнання 4 місяці, поки запускалися, то гранула у мене велика виходила, то колір не той. Словом, поки на потрібний рівень якості ми так і не вийшли.

Читайте також: Бізнес на палаючому поліні. Власник Vogner про те, як поєднати прибуток та екологічність

У планах – об’єднатися в кластер підприємців

Якщо у вас немає грошей на серйозне обладнання – в цьому бізнесі заробити не вийде. Так, якщо повозитись, на хліб з маслом вистачить.

Це дорогий бізнес, тут обладнання треба багато і різного – і бажано виходити на цілодобову роботу.

 Але для цього має бути і сировина – тому треба паралельно розвивати екологічне мислення і пояснювати людям, щоб люди починали сортувати, щоб було що переробляти.

Зараз у нас невелике об’єднання – лише кілька людей. Кластер в моєму уявленні – це підключити до проблем сортування владу, громадські організації, навчальні заклади. Потрібно об’єднуватися – не обов’язково ж конкурувати всюди, всім місця вистачить.

І паралельно планую розвивати культуру сортування серед жителів Маріуполя. Комусь лінь, для когось мотивація  – гроші, а не порятунок екології.

Але усі погодяться, що краще підзаробити і відправити сміття на переробку, аніж воно буде збільшувати обсяг полігону і гнити століттями.

Коментарі

Суспільство

У Києві триває будівництво метро на Виноградар: що нового зробили (ФОТО)

Опубліковано

На Виноградар активно будують метро. Компанія Autostrada вже розпочала зводити оборотний тупик на кінцевій станції «Проспект Правди».

Про це будівники повідомили в своєму фейсбуці.

Цілодобові роботи на кількох ділянках

На ділянці між станціями «Мостицька» та «Проспект Правди» триває армування та бетонування лоткової плити двоярусного тунелю. Особливістю цієї ділянки стане рух поїздів метро у двох рівнях — один над одним, що є унікальним рішенням для київського метрополітену.

Водночас ведеться розробка котловану для продовження будівництва тунелю та зведення 42-метрового шахтного стовбура між станціями «Сирець» і «Мостицька». Для захисту конструкцій від ґрунтових вод використовують буросічні палі, щоб утворити бетонний контур.

Читати також: У Києві на Виноградарі відновлюють озеро «Синє» (ФОТО)

Про оборотний тупик

Оборотний тупик, який зводять на кінцевій станції «Проспект Правди», потрібен для розвороту та нічного відстою поїздів метро на новій гілці.

Нагадаємо, що метро на Виноградар продовжують добудовувати (ФОТО).

Фото: Autostrada.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустить марку, присвячену боксеру Олександру Усику (ФОТО)

Опубліковано

Компанія анонсувала благодійний поштовий випуск під назвою «Usyk. Світ любить сильних», який вийде 16 грудня.

Про це повідомили в «Укрпошті».

Що відомо про поштовий набір

На марках зобразили Олександра Усика — українського боксера, який здобув титули абсолютного чемпіона світу у важкій (2018 рік) та надважкій (2024 рік) вагових категоріях. Спортсмен — багаторазовий чемпіон України, чемпіон Європи (2008 рік), чемпіон світу (2011 рік) та олімпійський чемпіон (2012 рік).

Конверт. Фото: сайт «Укрпошти»
Картка. Фото: сайт «Укрпошти»

Кошти з продажу поштових наборів передадуть благодійному фонду Usyk Foundation, який допомагає Силам оборони та українцям, як постраждали під час війни.

Читайте також: «Золотий м’яч» Андрія Шевченка виставлятимуть на десятьох вокзалах України

Фото: фейсбук-сторіка «Укрпошти»

Тираж набору — 420 тисяч примірників. Над ним працював художник Сергій Тєхов.

Марку випустять 16 грудня, а передзамовити її можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні запустили акцію «Подаруй Різдво військовим»: як долучитися.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Олександра Усика

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «Подаруй Різдво військовим»: як долучитися

Опубліковано

Ініціативу для допомоги захисникам та захисницям організовує ГО «Український Жіночий Батальйон». У межах акції кожен може задонатити на необхідні для воїнів речі або ж придбати їх самостійно та надіслати.

Про це повідомили організатори.

Як підтримати військових

Аби взяти участь в акції, потрібно залишити коментар в інстаграмі «Українського Жіночого Батальйону». Після цього волонтери напишуть усім, хто хоче допомогти, й нададуть список необхідних речей.

Голова ГО Альона Данілова зазначає, що військовим потрібні різноманітні речі — від термобілизни до фасованих смаколиків. У пріоритеті — тепле взуття, ліхтарики та павербанки.

Разом з цим можна задонатити за посиланням на збір громадської організації.

Акція «Подаруй Різдво військовим» у 2023 році. Фото: фейсбук-сторінка організації

Про громадську організацію

«Український Жіночий Батальйон» — це спільнота небайдужих українок, які об’єдналися заради допомоги захисникам і захисницям. Усі зібрані кошти ГО спрямовує винятково на потреби військових. Звіти після зборів можна переглянути на сторінках організації в соцмережах.

Торік спільнота змогла передати оборонцям понад 70 посилок з необхідними речами: ліками, одягом, технікою, засобами гігієни, а також листи й дитячі малюнки.

Нагадаємо, що Projector Foundation та Uklon відкривають набір на безоплатне навчання для ветеранів та захисників.

Також ми писали, що український стартап створює кабінет для психологів, щоб оцінювати ментальний стан військових.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі