Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Залишилися без роботи й почали шити ляльки. Історія бренду іграшок «Поdollяночка»

Опубліковано

Сучасно одягнені «дамочки» – ляльки з текстилю, великі лялькові будинки та мініверсії квартир у валізах. Звідти виглядають бегемоти, що говорять людськими голосами — усе це під брендом «Поdollяночка» створює подружжя Трембовецьких — Анастасія та Валентин. Для Насті лялькова історія почалася з іграшки Марусі, яку їй пошила мати. А от стартував бізнес під час карантину, коли обидва залишилися без роботи. Тоді вирішили: «Вийде — чудово. Ні —  значить, не судилося».

Засновниця бренду Анастасія Трембовецька поділилася, як влаштований сімейний бізнес та чому їхніми  іграшками захоплюються навіть дорослі.

Анастасія Трембовецька

Анастасія Трембовецька

засновниця бренду іграшок «Поdollяночка». Разом з чоловіком Валентином почали створювати реалістичні трикотажні ляльки, лялькові будинки, будиночки в валізах та бегемотів, що розмовляють. В карантин переїхали з Києва до рідного міста Насті Городка. В бізнесі дотримується принципу радикальної відкритості. 

Перші ляльки для друзів

П’ять років тому, коли я була вагітна першою дитиною, побачила в інтернеті ляльку. Мені вона так сподобалася, що закортіло зробити таку саму для доньки. Мабуть, тому, що згадала свою першу ляльку Марусю, яку зробила для мене мама. Досі пам’ятаю, як вона її шила та запитувала, які хочу для Марусі сережки. Десь весною мама знайшла ту ляльку і вона тепер у мене зберігається.

Для першої ляльки своїми руками я довго шукала викрійки та способи пришити волосся. Знайшла майстриню, яка показала як це робити. З тяжкою бідою зробила цю ляльку з двадцятої спроби. Вона вийшла страшненькою. Я тоді не розумілася в матеріалах: як вони виглядають, коли їх набивають. Звідки з’являються складки та як їх уникнути. Було сотні варіантів матеріалів, викрійок, вишивок та зачісок.

ляльки
Перша лялька, яку зробила Настя, вийшла, за її словами, страшненькою. Проте методом проб і помилок почало виходити все краще

А потім почала у своє задоволення шити іграшки для друзів на подарунки. Це була десь одна лялька в місяць комусь на день народження. На той момент я вже не працювала офіційно й була в декреті. Тому це стало моїм хобі. З часом назбиралося певна кількість іграшок, яких мені захотілося показати. Тоді ми поїхали на маркет «Всі.Свої». Про себе думала, що, можливо, захоплення стане моїм заробітком у декреті. Це була єдина виставка, а потім ми надовго відійшли від іграшок і повернулися на виставку вже з будинками.

У карантин залишилися без роботи

У цій історії багато початків, але для нас двох стартом справи став саме карантин. До цього ми з чоловіком разом працювали в барі. Після першого декрету вийшла на роботу координатором клінічних досліджень, а чоловік продовжував працювати. У травні 2020 року за тиждень до других пологів знову пішла в декрет. А Валіка звільнили через карантин. Ресторанна сфера сильно постраждала, тому так вийшло що ми вдвох залишилися без роботи. Тоді подумали: «Коли, якщо не зараз».

Були два варіанти: або шукати іншу роботу, або спробувати розпочати власну справу — а раптом вдасться. На той час іграшки знайшли позитивний відгук серед підписників у Instagram.

Щоби створити ляльку, не обов’язково вміти шити

Усе, що стосується тканини — це моє. А всю роботу з деревом робить Валентин. Він захоплюється моделюванням і, напевно, мріяв створювати інтер’єри у великому форматі, але склалося робити у маленькому. А його любов до мініатюр це все підсилила. Я не знаю як люди можуть бути такими посидющими та все так акуратно робити. Мабуть, у нього є смак та бажання цим займатися.

ляльки Поdollяночки
Поdollяночки виконані з бавовняного трикотажу та наповнені дрібним холофайбером. Одяг їм шиють з льону

Читайте також: Підкорив світ глиняними мініатюрами: історія франківця і його майстерні “Теплі іграшки”

Шити ляльки мені допомагає просторове мислення, а не майстерність у пошитті, якщо чесно. Я знаю як зшити ляльку, можу сконструювати викрійку — тут я розібралася й це моє поле діяльності. Усе, що за ним — мені не до снаги. Хороші результати з’явилися завдяки терпінню і праці. Якщо побачити мою першу ляльку, можна жахнутися. Але з кожною наступною виходило все краще.

Дві майстерні: у гаражі та на кухні

Коли почався карантин, ми переїхали в містечко Городок, де я виросла. Це на кордоні Житомирської й Київської області. Тут у нас є гараж. Але оскільки морози та холодно, не завжди вдається там попрацювати. Якщо потрібно щось велике розпилити й пошуміти — Валік йде в гараж. А більш монотонну роботу типу зібрати, пофарбувати, відшліфувати — він робить вдома на кухні. Моя ж майстерня розташована в кімнаті. У ній я облаштувала невеликий куточок, де є стіл, швейна машинка, заготовлення в коробці та висить мудборт — для натхнення.

Будинки не для дітей

Оскільки ляльками потрібно було десь гратися, ми подумали, що буде доречним зробити для них домівку. Ще тоді, на початку карантину потроху з’являлися простенькі меблі та предмети інтер’єру. Пам’ятаю, що просила чоловіка після роботи зробити якісь примітивні предмети: дві дощечки разом і от тобі ліжечко — чудово. Згодом захотілося скруглити кути, щоби виглядало більш естетично. Потім виникло бажання додати якогось кольору, гами — усе потроху вдосконалювалося та виникали нові ідеї.

Майструємо будинки з дерева розміром десь метр на метр, тому в них запросто поміститься малюк. Проте вони не для дітей, а імовірніше для дорослих. Це такий хитрий хід. Зброя проти планшетів, напевно так. А ще для привернення уваги батьків до гри дитини. Через те, що будиночки виглядають як мініверсії справжніх та зроблені в скандинавському стилі, дорослим також хочеться з ними пограти. Сідаєш, розважаєшся й так непомітно минає пів години-година проведена разом із малечею.

ляльки
Будинки виконані з дерева, а меблі в них — з фанери з хвойних порід дерева

Купують такі вироби для дітлахів різного віку. Якось надсилали фото, на якому дівчинка ще в памперсі, а вже сидить і грає в будинку. До речі, будиночок може слугувати класною поличкою для книжок, коли діти підростуть. Дім реально великий і я рада, що він саме такий.

Чому іграшок не повинно бути багато

Будинок це ж не чергова тисячна іграшка в домі. Мені подобається, як це зараз виглядає в нас, коли дім — центральний об’єкт у квартирі, навколо якого виникають інші розваги. Це не обов’язково має бути саме наша іграшка посеред кімнати. Це може бути все що завгодно: ферма, або база щенячого патруля, якщо дитина фанатіє від цього мультику. Але не тисячі цих іграшок. Не так, що ними завалений весь будинок і ти не знаєш, як із цим впоратися.

ляльки Поdollяночки
Перша лялька Маруся. Їй 25 років, 20 з яких вона пролежала в коморі. Марусю власноруч пошила мати Насті

Мені хочеться створювати улюблені іграшки, які б об’єднували батьків і дітей. Сподіваюся, що в мене це виходить. Я за свідоме споживання у всьому, не тільки в іграшках.

Кастомізують ляльки

Радію, що ми почали справу самостійно, з маленьких кроків. Коли пів року тому народився син, я шукала швачку і знайшла класну дівчину. Вона мені зараз шиє «болванки». Це такі трикотажні заготівлі подоби ляльки — без зачіски та обличчя. Зараз відшиває вже й одяг. Моя справа — зробити зачіску, вишивку на сукню, можливо, щось зв’язати.

Якоюсь мірою це персоналізація. Ми робимо Поdollяночку трохи схожою на дитину, щоб у них склалася дружба. Наприклад, можемо зробити з темним волоссям, як у дівчинки, яка її отримає. Хоча я не вважаю це обов’язковим. 

Згодом частину ручної роботи плануємо делегувати іншим людям. Не все, але щоби звільнилися руки для кастомізації, наприклад. Просто мені дуже подобається ця магія завершення.

Бегемоти, які розмовляють голосами людей

Якось мені наснилася музична шкатулка, мелодія якої викликала різні асоціації. Вхопилася за цю думку та почала шукати в інтернеті принцип роботи такого музичного інструменту. Згодом зміркувала, що було б класно, якби я могла сама заспівати цю мелодію. Наприклад, колискову дитині. Відтак і народилася ідея м’яких іграшок, які співають та розмовляють голосами людей — наших клієнтів.

Мій рідний брат дуже любить техніку. Він мікросхеми паяє, робить різні пристрої. І якось запитала в нього, чи можливо буде втілити мій задум. Він сказав, що можемо спробувати. Так все і закрутилося. Іграшки, що говорять, спочатку працювали на батарейках, а потім ми почали використовувати акумулятори.

Читайте також: “До мене приходять за дитинством”. Як пенсіонер відкрив на Чернігівщині музей іграшок

Для того, щоби пристрій вміщувався всередину, потрібна була іграшка з цільною головою й лапкою. Тобто я мала зробити викрійку, щоби була можливість вставляти кнопку в лапку. Тому і звірятко потрібно було товстеньке. Слон і бегемот якраз такі пухлики.

Фінальний варіант такої іграшки з’явився влітку 2020 року. Тоді я зрозуміла, що вона також і для дитини, яка живе всередині дорослого. Мені хотілося зробити щось таке, щоб у момент, коли потрібно вже віддавати замовлення клієнту, думала: «А чи не залишити його собі? Такий, ніби нічогенький пухлик вийшов».

Теревені на кухні під запис

Хоча багато повідомлень на бегемота записують саме діткам — перші слова малюка, вірші, колискові — дорослі, які отримують такий подарунок — не в меншому захваті. Можна залишити послання в майбутнє й подарувати на 18-річчя. Бувало, що хлопець звертався й хотів у такий спосіб зробити дівчині пропозицію. Також шефа з днем народження вітали й колеги записали для нього свої побажання, які відтворила іграшка.

У нас траплялася історія, коли бабуся, яка мешкає в Україні, розповіла казки для онучки, яка живе на Балі. Поїхала до неї в гості та подарувала такого бегемота-казкаря. 

ляльки
Ляний бегемот, який тримає в руках донька Анастасії Софія

Інша історія, дівчина на пару днів приїхала додому й батьки записали їх розмови на кухні. Вони спеціально під запис ставили якісь питання, щоби потім вони збереглися в пупсі. Коли дівчина мала їхати назад на навчання, батьки подарували їй іграшку з цими діалогами, які зігріватимуть у період розлуки.

Взагалі ці кухонні посиденьки — якась магія. Приємно бути причетною до таких речей.

Читайте також: Бізнес на пенсії: як одесит продає авторські ляльки за $300

Зараз готую сюрприз для своєї подруги — бегемотик, на якому будуть записані голоси 20 різних людей із різного періоду її життя. Можливо, вона з деякими кілька років не спілкувалася. Розумію, що дуже зрадіє несподіванці. Я сама дуже хотіла б отримати такий подарунок.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі