

Суспільство
Бізнес на пенсії: як одесит продає авторські ляльки за $300
Залишившись без роботи, колишній офіцер Олександр Бесарабов зрозумів, що може робити ляльки і заробляти на цьому. Поручик Ржевський, Хоттабич, Проня Прокопівна, Баба Яга у шкіряному комбінезоні та багато інших персонажів оживають у майстерні Олександра. А коштують такі ляльки $300.
Олександр Бесарабов
Одеський ляльковий майстер
Олександр Бесарабов закінчив військове училище та 12 років служив у радянській армії. Працював торговим представником та директором підприємства. На пенсії, залишившись без роботи, почав створювати авторські ляльки.
“Якщо вже сидіти без роботи, то можна на цьому заробити”
Я почав займатись ляльками приблизно 7 років тому, коли залишився без роботи. Раніше працював і торговим представником, і директором великого підприємства. Але здоров’я не дозволило мені тим всім займатись.
Читайте також: П’ять українських бізнес-шкіл, де вас навчать вести бізнес з нуля
Якось я сидів вдома і вирішив відремонтувати парасольку дружини. Полагодити не вдалось, проте вийшла якась людина з крилами. Потім був ще один виріб – літак з моторчиком, який махав крилами.

Чому це все у мене вийшло? Це ж не просто каменюкою вдарило. Я навчався у художній і музикальній школах, займався карбуванням, мозаїкою, ліпкою. Мене тягнуло вступити у художній інститут, але доля розпорядилась інакше і я став офіцером та у радянський час 12 років служив в армії.
Коли я почав займатись ляльками, то вже вмів і малювати, і ліпити, і гравірувати. Мені не потрібно було ніяких майстер-класів, я просто брав знання із своєї життєвої скарбниці і таким чином застосував їх.
Читайте також: Сумки з рекламних банерів: як переселенка з Макіївки започаткувала еко-бізнес
Мої знайомі, які є власниками магазину сувенірів “Кошкін дом” у нас в Одесі побачили мій перший виріб і запропонували спробувати реалізувати це у себе в магазині. Ляльку одразу купили. Тому я вирішив, що якщо вже сидіти без роботи, то можна спробувати на цьому заробляти.
Ляльки з одеською душею за $300
Ідеї для своїх ляльок я беру з книг, літератури, кіно, життєвого досвіду, розмов, жартів. Ми ж в Одесі живемо. Тут це так пре! Мама не горюй! У нашому місті сильний фольклор, суміш різних національностей, тому тем для творчості не злічити. Я вже зробив близько 200 персонажів.
Я спеціалізуюсь на виготовленні портретних ляльок, тут варто детально зобразити рум’янець на щічках та кожну зморшку. Руки та ноги створюю за допомогою стоматологічних інструментів. Коли все готово, то запікаю у духовці, щоб матеріал став більш міцним. А одяг для ляльок сам не роблю, це не моє, цим займається професійна швачка.

Використовую шкіру, скло, мідь, латунь, дерево, сталь. Якщо у героя є чарка, то я роблю її з скла, якийсь дзвін – з міді або латуні. Все максимально реалістично. Коли людина бере в руки мою ляльку, то розуміє, що це справжнє мистецтво, у якому немає ніякого китайського непотребу.
Знаєте, до мене натхнення приходить в чотири ранку. Я прокидаюсь, викочую очі і записую свої ідеї в блокнот чи надиктовую в телефон. А потім лягаю спати і вже зранку приступаю до роботи.
Загалом, робота займає три-чотири тижні. А коштують ляльки $300 і вище.
“Замовлення американців виходять мені боком”
Серед моїх ляльок є і виключно одеські персонажі. Це і ювелір, і кутюр’є, і фотограф з Дерибасівської, і домовик. Серед відомих кіногероїв барон Мюнхаузен, митник Верещагін, Проня Прокопівна та Голохвастов із відомого фільму “За двома зайцями”.

Останні, мабуть, найскладніша моя робота. Тут герої прикурюють цигарки, зачепившись мізинцями. Важливо передати настрій і характерні для героїв пози.
Крім ляльок я ще виготовляю дирижаблі з маленькими пасажирами. Якщо відкрити дверцята, то можна побачити всередині моряків.
Колись через сайт Etsy у мене замовити такий дирижабль, але двометровий. Запропонували $1000 тільки за доставку. Ох, мені той Etsy боком виходить. Бо відмовитись неможливо, а це ж скільки шкіри треба для такого дирижаблю та ще й відправити такий великий виріб складно. Американці звикли, що натиснули кнопку і завтра це повинно стояти біля його дверей.

Зараз у мене замовляють ляльки через сайт, або Facebook. Мої вироби є у Португалії, Нідерландах, Німеччині, США, Ізраїлі, Данії та Росії. Іноземці купують або через інтернет, або на виставках.
Замовляють і для декору ресторанів чи кафе. В Одесі є кілька місць, де красуються мої ляльки.
Портретні карикатури для мільйонерів
Є люди, які купують на подарунок. От що дарувати людині, у якої по вісім машин стоїть в гаражі на кожного члена родини. Тому часто замовляють саме цікаві портретні ляльки.
Читайте також: Як зробити бізнес на сушених грибах
Якось жінка хотіла зробити подарунок чоловіку і зобразити його в робочій обстановці. Але я кажу, що це банально та нудно. Почали думати, перебирати і виявилось, що він любить подорожувати, тварин, фотографувати. А в юності мріяв стати актором комедійного жанру і його улюблений персонаж Містер Бін. Так і зобразили його з червоною краваткою, у сірих штанях
Тому мені важлива не тільки фотографія людини, а й пізнати його інтереси, зрозуміти, чим він цікавиться, щоб з вигадкою та оригінальністю зробити ляльку.
Ляльковий оскар
Минулого року я завоював престижну нагороду на німецькому конкурсі ляльок «Макс-Оскар-Арнольд».
Німеччина дуже лялькова країна. Зараз там щороку проводять світовий конкурс на кращу ляльку сучасності. Переможці отримують грошову винагороду. Загальний фонд конкурсу – 10 тисяч євро. Ця сума ділиться між переможцями.
Мені пощастило отримати нагороду. Ми увірвалися в цей конкурс та викликали фурор. Я отримав бронзовий та срібний приз. Перший – за кращу шаржову карикатуру, другий – переможець минулих років, бест ін бест. Мою ляльку “Ювелір” визнали кращою”.

Я часто їжджу всілякими виставками та конкурсами зі своїми виробами. І можу сказати, що 98% майстрів – жінки. Нас, чоловіків, троє чи четверо. Жінки дуже люблять прикрашати, акцентують на вбранні і менше уваги приділяють природній позі та міміці, а це дуже важливо для справжніх ляльок, які передають характер персонажів.
Суспільство

У Святошинському районі Києва розгорнули пункт підтримки для місцевих мешканців, які постраждали внаслідок чергової ракетної атаки росіян 24 квітня 2025 року.
Про це повідомили у Святошинській РДА.
Де отримати допомогу
Допомогу можна отримати в спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №96 імені О. К. Антонова за адресою: вулиця Олександра Оксанченка, 2.
На місці працюють фахівці, які надають оперативну, психологічну та комунальну підтримку:
- оперативний черговий Святошинської РДА: 095 188 06 93;
- психологічна допомога: 097 003 93 67, 093 800 76 71;
- приймальня КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району»: 050 412 67 11.
Про російську атаку
Як повідомляли у ДСНС, Святошинський район зазнав найбільших руйнувань під час атаки. За попередніми даними, у Києві загинуло 9 людей, понад 70 отримали травми. Рятувальники, інженерні підрозділи, верхолази та пошукові собаки працюють безперервно.
Нагадаємо, що 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО).
Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка ДСНС
Суспільство

Зооволонтер Роберт Саргсян виявив дику косулю, яка, ймовірно, постраждала внаслідок ДТП. Аби врятувати її, він звернувся до фахівців КП «Центр поводження з тваринами».
Про це повідомили в КП «Центр поводження з тваринами».
Команда ветеринарів швидко провела огляд і рентген-дослідження. У тварини виявили перелам задньої ноги. Через вагу косулі проведення остеосинтезу було неможливим, тому лікарі були змушені ампутувати кінцівку.
«Зараз лісова красуня знаходиться під наглядом та отримує допомогу. Вона буде жити у людини, що займається реабілітацією представників сімейства оленевих. В умовах вільного життя косулі буде складно вижити без ноги, тому тепер вона буде жити під опікою людини»‚ — написали в центрі.
Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)


Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка КП «Центр поводження з тваринами»
Суспільство

Аналітичний проєкт Deep State та платформа «Культурні Сили» презентували інтерактивну мапу визволення Криму у 1918 році. На ній можна слідкувати за перемогами війська УНР під проводом Петра Болбочана.
Про це повідомили в «Культурних Силах».
Ідея проєкту
«На сторінках української історії є багато видатних подій та людей. Про них необхідно пам’ятати та передавати наступним поколінням, щоб вони зростали на усвідомленні того, ким вони є. В усі часи шукали креативний підхід, щоб показати ці всі події з цікавої сторони та привернути як можна більше уваги, тож сподіваємося, цей проєкт внесе різноманіття та інтерес до однієї з найвидатніших операцій української армії — походу на Крим під керівництвом Петра Болбочана, щоб пишатися і насолоджуватися міццю і силою наших військових», — розповів співзасновник Deep State Роман Погорілий.
Мапа дозволяє користувачам щоденно відстежувати хід визвольного походу Запорізького корпусу. Вона містить архівні документи, мапи та посилання на першоджерела.
Завдяки ініціативі кожен може зануритися в хроніку подій квітня 1918 року, коли українські війська спільно з кайзерівською армією та кримськотатарськими повстанцями звільняли півострів.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)
Історик Сергій Громенко додає:
«У Феодосії та Керчі, очікуючи українські війська, місцеве населення виходило на вулиці з прапорами та портретами Тараса Шевченка. А у Севастополі була сильна українська громада і там теж чекали на українців, і саме тому 29 квітня 1918 року там відбулося підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту».
Про Петра Болбочана
Ключовою постаттю операції став Петро Болбочан — один з найуспішніших командирів армії УНР. Його військовий геній проявився у Кримському поході, коли за лічені дні Запорізький корпус звільнив півострів від більшовицьких військ. Однак політичні рішення тогочасного уряду зупинили подальше приєднання Криму до УНР.
«Ми маємо пам’ятати не тільки подвиг героїв Крут, але й те, що та війна — перша радянсько-українська — закінчилась перемогою України, створенням санітарних зон на Курщині та Вороніжчині, підняттям українських стягів над Білгородом, Таганрогом і Ростовом», — розповів кандидат історичних наук Іван Дерейко.
Довідка
Мапа Deep State — це візуальний інструмент, що фіксує динаміку бойових дій в Україні майже в реальному часі. Її регулярно оновлюють на базі відкритих джерел, OSINT-аналітики та верифікованих даних. Вона вирізняється високою точністю, через що ресурс здобув довіру журналістів, дослідників і фахівців з безпеки.
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що Сили оборони зірвали масований штурм росіян на Запорізькому напрямку (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт DeepState