Економіка і бізнес
Каберне Совіньйон за 90 гривень. Власник винарні про те, як роблять справжнє вино
“Життя надто коротке, щоб пити погане вино” – так кажуть французи і так живуть закарпатські винороби.
Уявіть собі двохсотрічні підвали з благородною винною пліснявою, ідеальні рубінові переливи червоного сухого з осіннього врожаю та власну колекцію вин витримки “за 20” – і це ще не повні володіння спадкового закарпатського винороба.
Читайте також: Де шукати столицю виноробства на Закарпатті
Чому сонячні закарпатські схили так гарно підходять для виноградарства? Де справжнє вино, а де – підсолоджений шмурдяк?
Чому у винарні Nota Bene пляшку прекрасного червоного сухого можна купити майже задарма, “ШоТам?” розбирались разом із виноробом Василем Нодєм з Берегівщини.
“Роза Закарпаття” і “Цвайгельт” з вишневим смаком
Зараз у винарні виготовляємо близько 15 сортів вин. Вони, здебільшого сухі. Є у мене і «Цвайгельт» з вишневим смаком для глінтвейну, і «Чорний лікар» та «Роза Закарпаття» з витримкою у 6 років. На майбутнє будемо зменшувати асортимент і концентруватись на тих напоях, які є нашою візитівкою.
Реалізуємо вина від дво- до п’ятирічної витримки. Ціни на них порівняно помірні – від 90 до 130 за пляшку.
Одні дивуються, інші кажуть, що дорого. Але поки ціни не піднімаємо – зважаємо на матеріальний стан людей.
Наші гості – здебільшого українці, у яких з радянських часів залишилась любов до солодких вин. Але зараз помічаю, що люди починають пити сухі вина, розвиваючи свій смак і культуру споживання.
Читайте також: Вінничанин створює вино з кульбаби за унікальним рецептом
Спробувати наші вина можна у дегустаційному залі у нашому підвалі.
Але практикуємо і пересилки “Новою поштою”. Люди, які були в нас і знають наші вина, стають нашими постійними покупцями. В принципі, якщо знайдуться охочі скуштувати, ось мій номер телефону: 0664770240
“Шмурдяк” боїться закарпатського клімату
Чому Закарпаття вважається столицею українського виноробства? Це все через гори, що затримують холодні вітри, створюючи особливий клімат. Сміливо можна сказати – стиглі черешні, абрикоси та персики у Закарпатті їмо чи не найпершими в Україні.
А на південних схилах гір царує унікальний клімат, що ідеально підходить для вирощування винограду.
Їх похила поверхня допомагає лозі отримати більше вологи, а завдяки сонцю виноград стає максимально солодким – набирає до 24% цукру.
При бродінні такий виноград дає золоту середину міцності – 12°. Якщо нижче – то шмурдяк.
15 тисяч літрів вина на рік
У 2013 році у винарні Nota Bene ми зробили 10 тисяч літрів вина.
Сьогодні це 16 тисяч виноградних кущів – по 4 тисячі на гектар. Або близько 15 тисяч літрів вина на рік – червоного, білого, сухого, десертного, напівсолодкого.
Читайте також: Пиво зі смаком борщу. 8 незвичних крафтових броварень
Робота на виноградниках починається у лютому і закінчується аж під новий рік.
Фактично у винарні працює троє людей, ще посезонно наймаємо працівників для роботи на виноградниках.
Маємо декілька тракторів, але є і багато ручної роботи, яку не можна механізувати: наприклад, діжки під вино я виготовляю власноруч.
Зараз, у червні встаємо о п’ятій годині ранку і працюємо на виноградниках до вечора – навіть по такій спеці. Обрізаємо лози, підв’язуємо їх – роботи багато.
Читайте також: Шедеври з непотребу: хто купує перероблений брухт за $2000
Червоні та білі сорти винограду висаджені окремо. Білі сорти збираємо у вересні, червні достигають трохи пізніше. Спостерігаємо за дозріванням кожного сорту, два-три рази в тиждень міряємо процент цукристості, і коли цукор на максимумі, збираємо виноград. Кожен сорт винограду збирається окремо.
А після того, як зібрали врожай, виноградники накриваємо від морозів. І вже з січня починаємо обрізати.
Спадковий підвал
Сталось так, що по вулиці, яка тепер називається Виноградною, а колись звалась Шампанню, біля мене на відстані одного кілометра є схожі підвали. Усього близько 40, не рахуючи і моїх трьох.
Це тому, що місто Берегове було територією Угорщини до 1945 року і називалося Берегсас. А для кожного району Угорщини було характерно будувати таку вулицю, де селились тільки винороби.
Саме сюди купці приїжджали зі своїми повозками, проходилися вулицею, пробуючи вина: що сподобалось – купляли і везли на свою батьківщину. І з Азії, і з Росії, і з Європи приїжджали за берегівським вином.
Читайте також: Бізнес на закрутках, або як підкорити діаспору консервованим борщем
Мені вдалось придбати ділянку на початковій стадії будівництва у 1990 році, я знав, що на ділянці є три 400-річні підвали. Ми їх відкопали від сміття, відреставрували і побудували свою садибу.
Підвал виявився вирубленим зі скельної породи туф, і через те там постійно зберігається ідеальна температура – 12 градусів тепла.
Чотирьох гектарів вже замало
Зараз я маю чотири гектари виноградників, а розширитись хочу до 10 гектарів. Поки що все ще на стадії заключення договорів, але територія уже обрана. Думаю, у найближчі п’ять років будемо садити.
Потроху розширюємо площі під лозами, але більше гектара на рік засадити не вдається – займає багато грошей і часу.
Один виноградний кущ коштує від 1,5 до 2 євро, а їх на гектар треба 4 тисячі.
На даний момент витрати на виноград ще не окупились – увесь прибуток йде на висадку нових лоз.
Це, я вам скажу, великий клопіт. Багато ресурсів треба, аби підготувати тут землю.
Читайте також: Алкогольні цукерки з Харкова підкорили Нідерланди
Землі, які ми беремо під посадку, порослі бур’яном та деревами – майже ліс. Тобто прибирання, висадка, іще чотири роки лози треба буде обрізати – це все величезні кошти.
Обладнання для винарні і виноградників
Для початку визначтесь із об’ємами виробництва – якщо це буде не більше 100 літрів, тоді спецобладнання не потрібне.
Якщо більше, тоді треба хоча би потужний обприскувач для виноградників, щоб розкручував листя, спеціальний виноградний плуг для обробки міжрядь в садах.
А для винарні, як мінімум, треба мати якісний гребневідділювач – якщо не відділити гребінь виноградного грона, напій буде гірчити.
Також бажано мати виноградний кошиковий прес, облаштувати кімнату для бродіння, де би регулювалась температура. Не завадить і холодильна установка для контролю процесу бродіння. У винному погребі повинна бути постійна температура – 12 градусів тепла.
Проблеми із законодавством
Офіційно я є виноградарем та проводжу дегустації. Але щоби стати виноробом, треба зібрати більше сотні різних документів. Процес оформлення документів ще триває, і от тоді заведемо сторінки винарні у соцмережах та будемо її всіляко популяризувати. Поки доступний спосіб для нас – дегустації, які ми влаштовуємо для екскурсійних груп та різноманітні фестивалі.
Винні архіви
Є у нас своя енотека – винний архів свій, туди відкладаємо вина, які дуже блискуче себе поводять. Деяким пляшкам там – 25 років.
Справа у тому, що з одного куща неможливо отримувати одне і те ж вино кожного року. І коли вино поводить себе ідеально якийсь рік, якийсь сезон, тоді трохи відкладаємо його і дегустуємо.
Як це – блискуче, спитаєте ви? Наприклад, одного року кущ може дати ліпший букет, ніж у інші роки – яскравіше виражені відтінки смаку, насиченіший колір. Кожен сезон винороба і кожне вино унікальне.
Поради початківцям
Я раджу спочатку полюбити виноградарство,а потім уже вивчити практику виготовлення вин. До того ж, спочатку виготовте вино на малих потужностях – аби зрозуміти, чи це ваше.
Треба бути готовим постійно вкладати прибутки в розвиток нових виноградників – я от впродовж чотирьох років на обладнання, і на догляд за виноградниками витратив близько 15 тисяч доларів.
А взагалі аби бути справжнім виноробом, треба мати свій виноградник і доглядати його.
Словом, аби дійти до вина, починайте з винограду.
Економіка і бізнес
крафтярка, співзасновниця бренду екопродуктів «Озаріння»
Локдаун підштовхнув до здійснення мрії
Одразу думали, як будемо заробляти в селі
У перший рік не знайшли жодного жолудя
Першу «ЖоКаву» пити було неможливо
Десь місяців за три спроб з різними методами смаження та приготування ми вийшли на смак, який нам обом сподобався. Потім пригостили друзів — їм теж зайшло. Хтось сказав, що залюбки купував би таку.
Смажені жолуді пахнуть кондитеркою
Постійні клієнти роз’їхались, і ми знайшли нових через OLX
Максим уже років 10 як зареєстрований на OLX — ми там час від часу щось для себе купували, щось продавали зі своїх речей. Тож ми вирішили придбати бізнес-акаунт на OLX і просувати «ЖоКаву» там.
Ракети летять, а ми саджаємо дуби
Було таке, що над нами ракети летять, а ми саджаємо дерева — бо вже люди зібралися заради цього, бо їм і нам це важливо.
Будемо будувати цех для виробництва кави з жолудів
Мріємо, що наша кава з жолудів з’являтиметься на кухнях усе більшої кількості українських родин. Бо це цілющий напій — він увібрав силу цього особливого для українців дерева, могутність нашої землі.
Коментарі