Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Опубліковано

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати історичні процеси й слова політиків. Багато читає та цитує мислителів минувшини. За кілька хвилин легко звикнути до його протяжної мови й того, що він погано бачить, тож не може підтримати зоровий контакт. Про свій стан здоров’я хлопець не говорить трагічно — в нього від народження ДЦП, але, попри хворобу, Максим здійснює мрії.

ШоТам побували в гостях у хлопця і поспілкувалися з ним та його сім’єю. Як, незважаючи на складнощі, отримувати бажану освіту — далі.

Рідні читають йому книжки вголос

Максим Нацюк живе в селі Оршівці Чернівецької області. У його родини великий будинок з просторими кімнатами, адже всі домашні хочуть, щоб Максимові було якнайзручніше. Він ходить за допомогою ходунків, має спеціальні пристрої та драбини для фізичної реабілітації, а також щотижня їздить на реабілітацію — і прогрес є.

Бабуся Максима Наталя Григорівна говорить про нього з захватом і каже, що він завжди був особливий, розумний не по роках. Хоч хлопець і провів багато часу в лікарнях та на процедурах, він не втратив бажання вчитися. До школи не ходив — вчителі приходили до нього додому. 

Бабуся завжди повторювала, що Максим буде вчитися. Каже, деякі лікарі підсміювалися з неї через це, але жінка була в цьому твердо переконана.

Я постійно вірила. Він теж під моїм таким настроєм, напевно, був. А я була впевнена. І тепер ця мрія таки збулася, — розповідає Наталя Григорівна.

Це відчував і Максим, тож така підтримка допомогла йому зважитися на навчання. 

У кімнаті, де ми з ним говоримо, посередині стоїть великий стіл, Максим сидить на стільці й тримається руками за спинку попереду. На ньому сорочка в клітинку, він має темне волосся. Якісь дефекти мовлення і те, що він дивиться в інший бік, не заважає нам вести цікаву розмову. Максим вправно коментує події сучасної війни, пригадує книжки, які читав.

Вірніше, які читали йому.

Я позбавлений задоволення читати паперові книжки. Але це нічого, треба жити далі та рухатися вперед, — упевнений Максим.

Бабуся, мама чи брат читають йому вголос. Так він запам’ятовує інформацію. Деколи слухає відео з ютуба чи аудіокнижки. 

Максим Нацюк у своїй кімнаті. На столі його планшет, що допомагає в навчанні. Фото: Олеся Богдан

Він справді багато знає, але в його цитуванні Цицерона немає зверхності — ні краплі. Він у своїй стихії — імена, терміни, історичні процеси, — і відчувається, як він це любить, як легко йому формувати свої думки. Та хлопець каже, що так було не завжди.

Почав проводити прямі ефіри, щоб відчути себе лектором

Максим захопився історією ще в п’ятому класі, а вже в сьомому захоплення стало глибшим:

Хотів дискутувати, але розумів, що для цього мені треба мати якомога більше знань. Я почав ставити перед собою питання і не вдовільнявся відповідями

Він слухав аудіокнижки, рідні читали йому праці істориків уголос — книжки Сергія Плохія, Ореста Субтельного. Додаткові матеріали хлопець шукав в інтернеті: слухав відео, порівнював факти:

«Якщо матеріал легкий, то я можу запам’ятати за один раз. А якщо матеріал потребує моєї більшої уваги, то я прослуховую три, чотири рази, навіть п’ять, щоб запам’ятати добре».

Щоб навчитися добре триматися на публіці та покращити словниковий запас, Максим ще в 10 класі почав вести в інстаграмі блог про історію — проводив прямі ефіри, тренувався. Каже, хотів би бути лектором. До себе він ставиться доволі прагматично: 

«Я не можу бути фахівцем в історії, учителем у школі, якщо я погано бачу. Бо історія не тримається тільки на словах — там треба багато показувати дітям, наприклад, карт». 

Саме тому обрав політологію, адже вона майже не обмежена візуальністю. 

«Невдачі повчальніші наших удач» 

Минулого року Максим вступив до університету. Обрав Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Через стан здоров’я він не міг здавати ЗНО, як інші вступники, тож у нього була співбесіда в університеті з кількох предметів. Усе минуло успішно, і хлопець став студентом політології.

«Я розумів, що буде досить нелегко вступити в такий заклад, та ще з моїм таким не дуже хорошим фізичним станом. А все ж таки вирішив спробувати», — пригадує Максим.

Дистанційних занять зараз немає, а відвідувати пари Максим не має змоги. Йому пропонували перейти на заочне, та він відмовився. Хоч так вчитися складніше, хлопець налаштований упевнено:

Якщо хочу дійсно вийти фахівцем, то мені треба не шукати легкого хліба, а піти на важкий

Каже, готувався до того, що не все виходитиме добре, але викладачі йдуть назустріч і приєднують Максима онлайн до заняття, а одногрупники записують якісь інформацію голосом:

«Якщо мене спіткають невдачі, то я до цього ставлюся за принципом Генрі Форда, який казав, що невдачі повчальніші наших удач. Тому я стараюся не розчаровуватись і бачити позитив».

Такий життєвий підхід у хлопця сформувався саме через прочитання праць філософів:

«Я зрозумів, що життя швидкоплинне, і я хочу жити на повну, наскільки це можливо з моїм станом, насолоджуватися кожним днем. І я радий, що віднаходжу в собі силу жити».

Прокидається о 5 ранку, щоб підготуватися до іспиту

Бабуся теж радіє, що внук таки вчиться в університеті, хоч яким неймовірним це могло здаватися:

«Задоволена я, що він у мене такий — добився, чого хотів. У першому семестрі в нього ще не дуже вірили: зір поганий, писати не може, ще й вчиться. Але побачили, що на все в нього є своя думка».

Наталя Григорівна пригадує, що одним із завдань в університеті було проаналізувати будь-яку казку. Одногрупники обрали прості, дитячі, а Максим узяв філософське оповідання «Стариган з крилами» Маркеса.

Хоч Наталя Григорівна розуміє не все з того, що розказує Максим, але з гордістю його слухає. Каже, перед виборами в США у 2020 році, коли Байден був претендентом на президентство, Максим з упевненістю спрогнозував, що саме цей політик переможе. Навіть заклався на піцу з пацієнткою лікарні, де лежав, бо та не вірила, але прогноз справдився.

Максим з бабусею, яка завжди вірила, що він зможе вступити до університету й учитися. Фото: Олеся Богдан

Тут нема якоїсь магії — лише вдале орієнтування в процесах, вдумливий аналіз і хороша пам’ять. 

«Я перебуваю у своїх захопленнях, маю можливість спілкуватися з професіоналами своєї справи та в цілому відчуваю, що вони про мене піклуються й намагаються надати мені найякісніші знання», — ділиться хлопець.

Хоч онук не виказує, що навчання складне, бабуся бачить, що Максим прокидається о 5 ранку, щоб переслухати всі матеріали до іспиту. Часом терміни такі складні, що Наталі Григорівні й вимовити їх тяжко, а він запам’ятовує та складає іспит.

Зараз Максим не проводить прямих ефірів у інстаграмі — більшість його часу займає навчання. Але хлопець каже, що якщо й повертатися до такої діяльності, то на ютуб. 

Реабілітація та мрії про майбутнє

Щотижня по буднях Максим їздить на реабілітацію до Снятина — це сусіднє місто Івано-Франківської області:

«Мені зустрічалося багато лежачих осіб, які взагалі нічого не можуть самі. І я став задумуватися, як важливо підтримувати себе у формі».

Хлопець краще рухається й тримає спину. Кілька років тому ходунки не були йому доступні, та зараз завдяки їм він ходить. Бабуся каже, що в дитинстві він не сидів, а також у нього не було сформованої стопи — лише пальці. Тож разом пройшли багато операцій і реабілітацій у різних містах. 

Я щодня вдома присідаю 130 разів і відтискаюся. Знаю, що цього не достатньо, щоб покращити свій стан здоров’я, тому й ходжу в центр

Максим із захопленням розповідає про Богдана Хмельницького, Володимира Великого, про період Центральної Ради. Каже, щоб дослідити історію глибше, треба мати доступ до документів, щоденників. Та деколи їх можна дістати тільки в архівах і тільки в паперовому вигляді, а це Максимові недоступно. Про майбутнє він говорить обережно:

«Звісно, я б хотів виступати на різних конференціях і працювати в аналітичній сфері. Наприклад, Путін поїхав у Китай, а я б аналізував, з якою метою він туди поїхав, чого він хоче досягти та які цілі на даному етапі війни він перед собою ставить. А поки що треба вчитися. Єдине, що я відчуваю зараз — що наука для мене дуже дорога й важлива. Вона для мене, як ковток свіжого повітря».

Для такого треба мати вищу освіту, вступити на аспірантуру й продовжувати наукову діяльність. Але Максим не загадує наперед:

«Якщо ти ставиш перед собою великі недосяжні цілі, то вони можуть тебе знищити. Ціль треба розбивати на певні етапи — так буде легше її досягти. І треба оцінювати ситуацію прагматичними очима».

Суспільство

«Сенс на Хрещатику» та «Україна без сміття» збирають російські книжки на переробку: куди звертатися

Опубліковано

Книгарня «Сенс на Хрещатику» та ГО «Україна без сміття» запускають збір російських книжок на переробку.

Про це йдеться на сторінці sens_khreshchatyk в Іnstagram.

Усі бажаючі здати російські книжки, журнали, каталоги, брошури та іншу паперову продукцію можуть принести їх у такі місця:

  • Книгарня «Сенс на Хрещатику» за адресою: Хрещатик, 34 (перший поверх).
  • Станція «Україна без сміття» за адресою: вулиця Саперно-Слобідська, 25/4.

«Люди з інших міст можуть надіслати російські книжки з адресною доставкою до дверей книгарні «Сенс», – зазначили в книгарні.

Зібрані книжки будуть передані на переробку картонно-паперовому комбінату. Усі виручені від макулатури кошти організатори спрямують на підтримку книгарні та фонду «Гуркіт». Вони планують зібрати понад сім мільйонів гривень на мобільну станцію ППО MECHATRONICS для 101-ї бригади ППО.

Читайте також: У Львові відкрили книгарню для інтровертів

«Ми переконані, що російськомовній літературі не місце на книжкових полицях українців. Позбавляйтесь непотрібної макулатури та звільняйте простір для нових текстів і сенсів», – зазначили організатори.

Нагадаємо, в Празі відкрилася перша українська книгарня.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

Українські зенітники збили російський Су-25 на Донеччині

Опубліковано

Українські військові збили черговий російський літак Су-25 на Донеччині.

Про це повідомили в Оперативно-стратегічному угрупованні військ «Хортиця».

Як зазначається, літак збили на Покровському напрямку — він намагався обстрілювати позиції підрозділів Сил оборони.

Штурмовик знищили військові-зенітники з окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка.

Читайте також: Розвідники ГУР показали, як майстерно знищують ворожу техніку

«Завдяки влучності, вправності та професіоналізму наших зенітників сьогодні російська авіація зменшилась на один бойовий літак», — зазначили в «Хортиці».

Нагадаємо, бійці Національної гвардії протягом тижня завдали значних ударів по окупантах на півдні України. Аеророзвідники знешкодили кілька десятків одиниць ворожої військової техніки, низку спостережних пунктів та засобів радіоелектронної боротьби.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі

Суспільство

Як у Грі Престолів: ці замки, фортеці та палаци можна знайти в Україні. Вгадаєте де? Тест

Опубліковано

Від Карпат до узбережжя Чорного моря наша країна зберігає багатовікову історію, відображену в старовинних замках та розкішних палацах. Пропонуємо вам перевірити свої знання про ці дивовижні місця та дізнатися більше про історію та культуру України.

Готові до захоплюючої подорожі у світ давньої архітектури та королівської розкоші? Тоді давайте проходити новий тест від ШоТам!

Що це за замок такий?

ШоТам
Правильно! Неправильно!

Це Олеський замок — пам'ятка архітектури й історії 13-18 століть, розташований у смт. Олесько Золочівського району Львівської області. Він є одним з найдавніших в Україні замків — ймовірно, побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича на плато пагорба, який височить серед заплави річки Ліберція.

А це вже замок-музей Радомисль. Стоїть він у сусідній від Києва області. Але в якій саме?

radozamok.com
Правильно! Неправильно!

«Замок-музей Радомисль» розташований у Житомирській області. У 1612 році на цьому місці збудували «папірню» — укріплену фабрику з виробництва паперу для друкарні Києво-Печерської лаври. Після проведеної реставрації «Замок-музей Радомисль» є повністю відновленою середньовічною фортифікаційною спорудою з відтвореними автентичними інтер’єрами 17-19 ст.

Цей палац є справжньою перлиною Львівської області. Знаєте, про який саме йдеться?

Правильно! Неправильно!

Підгорецький замок (або Палац у Підгірцях) — пам'ятка архітектури епохи пізнього ренесансу та бароко. Він розташований у селі Підгірці Золочівського району Львівської області. Замок збудували на місці попередньої садиби Підгорецьких упродовж 1635–1640 років за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Сучасного вигляду замок набув після реконструкції 1720-х років.

Це — Хотинська фортеця. Вона складається з фортеці 13 століття та бастіону 18 століття, що його оточує. Крім того, вона є одним з найстаріших збережених укріплень Східної Європи. На березі якої річки вона розташована?

khotynska-fortecya.cv.ua
Правильно! Неправильно!

Хотинська фортеця розташована на березі річки Дністер.

У маленькому містечку Львівської області стоїть оборонна фортеця, зведена в 1634 році. Вона є справжнім прикладом архітектурного «palazzo in fortezzo» та має назву…

Вікіпедія\Анна Біляєва
Правильно! Неправильно!

Правильна відповідь - Золочівський замок. Його звели в 1634 році як оборонну фортецю на кошти Якуба Собеського — батька правителя Речі Посполитої Яна III Собеського. Замок створений за проєктом невідомого італійського архітектора на місці старого дерев'яного замку, який оточували потужні земляні вали, обкладені каменем, з бастіонами на кутах та ровами з водою. У дворі є два палаци — більший з них має назву Великий, а навпроти в'їзної вежі розташований Китайський. Цікавим замок також є тим, що тут була система каналізації, яка збереглася до наших днів.

Тут бували й творили Шевченко, Гоголь, Марко Вовчок, Штернберг, Ріпин і Куліш. Впізнали місце на фото?

yilin.com.ua
Правильно! Неправильно!

Це Качанівка — одна з нечисленних поміщицьких садиб на території Україні, яка збереглася в комплексі палацу разом з парком. Маєток заснував російський полководець і граф Петро Румʼянцев-Задунайський як одну з резиденцій президента Малоросійської колегії та генерал-губернатора. У 1824 році у володіння садибою вступили поміщики-меценати Тарновські, які перетворили Качанівку на своєрідний культурно-мистецький центр.

Гуляючи цим живописним місцем, туристи нерідко губилися. Тут красиво, але й трохи лячно… Кажуть, у цьому місці можна зустріти привидів. Знаєте, що зображене на фото?

ШоТам
Правильно! Неправильно!

Форт-застава Дубно (інші назви — Тараканівський форт, Дубенський форт, нова Дубенська фортеця) — оборонна споруда, архітектурна пам'ятка 19 століття. Розташована неподалік від села Тараканів Дубенського району Рівненської області, в мальовничій місцевості над річкою Іквою.

Цей замок, на жаль, не зберігся до наших часів і залишив за собою лише мальовничу руїну. Знаєте, про що йдеться?

Вікіпедія\Moahim
Правильно! Неправильно!

Невицький замок — напівзруйнований замок біля села Кам'яниця Ужгородського району Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення. Про замок уперше згадують на початку 14 ст. як про опорну базу місцевого феодального бунту проти королівської влади Карла Роберта Анжу. У 14 ст. замок переходить під володіння роду графів Другетів, які будують на місці дерев'яної споруди кам'яну. У 1644 році під час релігійних воєн трансильванський князь Юрій I Ракоці зруйнував замок.

Тут творилася козацька історія! В місті Батурин стоїть єдиний збережений гетьманський палац. Що це за місце?

ШоТам
Правильно! Неправильно!

Палац гетьмана Кирила Розумовського – видатна пам’ятка доби класицизму національного значення. Він є головною окрасою, візитною карткою та символом Батурина. В Україні це єдиний збережений та відроджений гетьманський палац. На теренах нашої держави це ще й єдина архітектурна споруда, зведена за проектом визначного архітектора Чарльза Камерона.

Що це за замок? (ТЕСТ)
Не засмучуйтесь!
Це чудова можливість дізнатися більше про багату історію та архітектуру України. Спробуйте вивчити матеріали про замки та палаци, відвідати їх або прочитати книги та статті, щоб покращити свої знання.
Добре!
У вас добрі знання з цієї теми, але завжди є можливість покращити свої результати. Спробуйте почитати більше про різні замки та палаци України, їхню історію та унікальні особливості.
Відмінно!
Ви чудово розбираєтесь в історії та архітектурі України. Ваші знання про палаци та замки вражають. Продовжуйте в тому ж дусі та вивчайте ще більше цікавих фактів про культурну спадщину України!

Поділіться своїми результатами:

Читати далі