Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як війна на сході України впливає на ґрунти? (ВІДЕО)

Опубліковано

“Екологія і довкілля – не знає кордонів, і їм наплювати, які там стовпчики стоять”, – каже екоактивістка.

Це Марина Слободянюк – документаторка й аналітикиня правозахисної організації Truth Hounds.

“Наша організація зіткнулася з проблемою ґрунтів на Донбасі, коли ми робили своє дослідження з впливу військових дій – війни, власне, – на довкілля”, – каже документаторка й аналітикиня «Truth Hounds» Марина Слободянюк.

За її словами, у мінах і снарядах дуже багато таких елементів, яких узагалі немає в ґрунтах. Важкі метали, наприклад.

Читайте також: Чим загрожують Донбасу шахтні води (ВІДЕО)

“І, звичайно, багато чого потрапляє в тварин, скажімо, в організми, які людина потім може споживати у їжу, різноманітні – та ж риба, наприклад. І тому це безпосередня небезпека для здоров’я людини”, – додає Марина.

Метал – у ґрунтах

Науковці брали проби ґрунтів і води під час виїзних польових місій.

“В одній із таких місій ми поїхали в заповідник «Крейдова флора», який знаходиться під містом Слов’янськ. Там у 14-му році точились запеклі бої, і залишились вирви, залишились сліди. З таких вирв ми взяли проби на аналіз, здали в лабораторію, і результати показали, що насправді дуже великі показники – в сотні разів перевищення гранично допустимих концентрацій є, наприклад, такого металу, як свинець. Наявний стронцій, титан, що взагалі не характерно для ґрунтів”, – каже Марина Слободяник.

Результати дослідження опубліковані у звіті «Довкілля Донбасу: невидимий фронт».

Читайте такожЯк «Мануфактура ГаражКрафт» рятує Донбас від пластику? (ВІДЕО)

“У своїх місіях і польових поїздках ми багато спілкувалися з місцевими жителями. І вони самі казали нам, наскільки погіршився стан тих же ґрунтів, наприклад, наскільки вони відчувають, що довкілля змінюється під впливом війни. Я вам навіть можу зараз зачитати. І ми цю цитату долучили до звіту: «Після обстрілів земля стає мертва. Після зимового снаряду всю городину влітку довелось викинути. Абрикоси стали малі, морщені»”, – додала документаторка й аналітикиня «Truth Hounds» Марина Слободянюк.

Шахтні води підтоплюють ґрунти

Ґрунт псують не тільки військові дії, а й затоплення шахт.

Унаслідок активних бойових дій відбувалися влучання і велися бої на території самих шахт, бо їх там дуже багато. Відтак вони вийшли з ладу, і там просто неможливо було працювати. Через окупацію територій багато шахт просто порізали й вивезли металобрухт в Росію. Тому шахти почали закриватись дуже масово.

Закривались вони технологічно неправильно, без дотримання будь-яких норм. Просто їх залишали, як є.

Більшість шахт затоплюється ґрунтовими водами, перетворюючись на шахтні води.

“Ця вода або вимиває ґрунти, від чого відбуваються провали або навіть землетруси техногенні, як у Макіївці, наприклад. Там люди скаржаться на підземні поштовхи постійно. Особливо небезпечне затоплення шахти «Юнком», відомої завдяки сумнозвісному об’єкту «Кліваж» – підземному ядерному вибуху 1979 року”, – каже екоактивістка.

Звідти перестали відкачувати воду в 2018 році.

“Це взагалі заборонена тема. «Юнком»… починати на тристоронній контактній групі розмову про «Юнком» – це значить припиняти її, тому що далі якихось запевнювань того, що все добре, і абсолютної тотальної заборони в доступі там МАГАТЕ, наприклад…”, – додала Марина Слободянюк.

*МАГАТЕ – Міжнародне агентство з атомної енергії

Усе це блокується, і абсолютно жодної можливості дослідити й отримати актуальні дані немає. Але те, що відомо все-таки, з інших джерел, то, по-перше, що її закрили, цю шахту, по-друге, що об’єкт «Кліваж» уже затоплюється. Тобто рівень шахтних вод піднявся настільки, що оця-от капсула – вона вже оточена водою.

Читайте такожЯк одна сім’я на Луганщині рятує донбаські ліси (ВІДЕО)

Це означає, що вже відбувається забруднення підземних вод, яке може призвести до радіоактивної катастрофи.

“Це все тече у Сіверський Донець, а Сіверський Донець потім впадає у Дон, який же тече до території Росії – там Бєлгородська область, Ростовська область. І далі в Азовське море впадає”, – стверджує Марина.

Яке вирішення?

Ситуація стрімко погіршується. Потрібно негайно впроваджувати глобальний моніторинг стану води та ґрунтів.

“Це має бути комплексний підхід, це має бути якась спільна єдина база, де можна отримати інформацію про стан довкілля і різних його елементів, щоб прослідкувати динаміку і зрозуміти, з чим… що рятувати в першу чергу. Є, наприклад, недавній досвід війни в Європі, на території колишньої Югославії. Я впевнена, що там держави також стикалися з такими проблемами. Тому важливо переймати досвіди іноземних держав: можливо, у них є якісь спеціалісти, можливо, є якісь розроблені програми”, – каже Марина Слободянюк.

На її думку, держава, органи на місцях мають інформувати людей про те, наскільки війна, ті ж вибухи в землі можуть бути шкідливі для їхнього здоров’я: як і що робити, якщо обстріляли город і там багато вирв, – чи можна після цього щось сіяти, чи якусь городину вирощувати, наскільки це безпечно для них.

“Тобто дійсно, якщо настільки страждає земля від вибухів, то яким чином справлятися з цією проблемою. Щоб людей також не залишати сам на сам із мертвою землею” – Марина Слободянюк.

Нині «Truth Hounds» спільно з іншими еко-активістами працює над Схід Ekomap. Цей сервіс фіксує екологічні проблеми східних регіонів та способи їх вирішення.

Про проєкт 

Cxiд Ekomap – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей. 

Проєкт розроблений громадською організацією «Криголам» за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.

Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші. 

Читайте такожЩо робити з тлінням териконів? Сценарії порятунку територій біля шахт Донбасу

Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. 

Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета Cxiд Ekomap – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. 

Нагадаємо, на Київщині влаштували екозмагання – турнір зі збирання сміття.

Коментарі

Суспільство

В Одесі активісти демонтували зображення Леніна: «Не має жодної культурної цінності»

Опубліковано

У ніч на 7 вересня в Одесі на площі було демонтовано зображення Леніна та радянську зірку.

Світлини з місця події опублікував громадський діяч Дем’ян Ганул на своїй сторінці у Facebook.

фото: Дем’ян Ганул

Він наголосив, що ці символи не охороняються законом і не мають культурної цінності.

Читати також: Активісти реставрують мозаїку на дитячій художній студії імені Осташинського: фото та як подопомгти

На фото Ганул стоїть поруч з активістом Владиславом Балінським. У своєму дописі Ганул зазначив: «В Одесі впав Ленін, проходив повз, в шоці з цієї новини. А я просив владу зняти його толерантно, ну влада не завжди чує громадськість».

Нагадаємо, що в Києво-Печерській лаврі встановлять пам’ятник Івану Мазепі з «Курчем»: фото.

Фото: Дем’ян Ганул.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Netflix вийде документальний фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Опубліковано

11 вересня на Netflix вийде документальний фільм студії Knife! Films «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Про це повідомляється Netflix.ua.

Усі, хто має підписку на стримінговий сервіс, зможуть переглянути стрічку, яка розповідає про невідомі факти з біографії Назарія Яремчука — «першої української попзірки» та народного артиста УРСР. У фільмі зібрані спогади рідних, друзів і колег про легендарного виконавця.

Читати також: Понад ₴10 мільйонів у прокаті: фільм про Яремчука став найкасовішим в Україні

«Завдяки безмежному таланту, ентузіазму й праці Назарій Яремчук зробив українську пісню модною й відомою по всьому світу», — зазначають автори проєкту.

Фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» встановив рекорд як найкасовіша документальна стрічка в Україні, зібравши 9,9 мільйона гривень за три вікенди прокату. Це більше, ніж результат фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова, який зібрав дев’ять мільйонів гривень.

Нагадаємо, що Такфлікс випускає добірку короткого метру «Літувати».

Фото: «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські безпілотники ГУР тепер можуть знищувати цілі на відстані до 1800 км

Опубліковано

Головне управління розвідки України (ГУР) отримало нову зброю — ударні безпілотники, здатні вражати цілі на відстані до 1800 кілометрів.

Про це повідомив начальник ГУР Кирило Буданов, зазначивши, що над розвитком цих дронів працюють найкращі фахівці, зокрема спеціалісти самого ГУР.

«Ці ударні безпілотники використовуються для ураження аеродромів та російських об’єктів, які «працюють на війну», — підкреслив Буданов. — «Військові аеродроми, які є джерелом постійної загрози для мирних українських міст, здригаються від повітряних атак».

Читати також: Уряд спрощує доступ до ринку вибухівки для українських виробників зброї

До повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні не було виробництва ударних далекобійних безпілотників. Однак із початком війни ринок дронів в Україні зріс у рази.

Однією з причин цього зростання стало обмеження з боку західних партнерів, які не дозволяють Україні використовувати свою зброю для ударів углиб території РФ. Це стимулювало розвиток вітчизняного виробництва далекобійних дронів, які стали важливою частиною української оборони та атакуючого потенціалу.

Нагадаємо, що в Україні відкрили офіс протимінної діяльності ДСНС: які у нього функції.

Фото: ДП «КБ Південне».

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство2 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

РЕКЛАМА: