Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як священник з Галичини готував Україну до незалежності? Маловідомі факти про Андрія Шептицького (а ще цікаве ВІДЕО)

Опубліковано

Він не побоявся радянської влади та заявляв на весь світ про насильницький Голодомор в Україні. Митрополит Андрій Шептицький – один із найбагатших меценатів Галичини 19 століття. Він понад 40 років очолював Українську греко-католицьку церкву, розвивав українську економіку та навчав селян заробляти гроші. Така діяльність коштувала йому життя рідного брата, якого без суду та слідства розстріляли більшовики.

Редакція ШоТам підготувала підбірку фактів про цього релегійного діяча.

Від аристократії до монастиря

Роман Марія Олександер Шептицький, третій син польського графа Івана Шептицького і Софії Фредро, народився 29 липня 1865 року в селі Прилбичі. Він отримав освіту вдома та в гімназіях Львова та Кракова, володівши декількома мовами.

фото: архіви

У дев’ятирічному віці відчув власне покликання до священицького служіння, чого спочатку не розуміла мати. Згодом, на шок родини, вирішив прийняти монаші обети та перейти на греко-католицьку віру. Це рішення вражало польську аристократію, але батьки підтримали його вибір.

Я українець з діда-прадіда

Він знав, що його предки походили з одного з найдавніших і найзаможніших українських боярських родів Галичини, що отримав грамоту на право земельного володіння ще в 1284 році з рук галицько-волинського князя Лева Даниловича. 

фото: архіви

Андрей присвятив своє життя служінню українському народу та Греко-католицькій церкві. Ставши митрополитом, Шептицького спочатку сприймали з підозрою як зрадника серед поляків та польського агента серед українців. Проте, через свою довгу та плідну роботу, він здобув авторитет і став визнаним духовним лідером.

Меценатська діяльність Андрія Шептицького в Україні

Андрей Шептицький вплинув на багато сфер життя українського народу. Він ввів у церковні обряди живу українську мову та реформував богословську освіту, включаючи переорганізацію духовної семінарії у Львові. Шептицький підтримував українське приватне шкільництво, спонсорував культурно-просвітницькі товариства та направляв багатьох учнів на навчання до відомих університетів Європи.

фото: архіви

Поза церковною сферою, він виступав за інтереси українського населення Галичини як депутат Галицького сойму та член австрійського парламенту у Відні. З його ініціативи був створений Львівський національний музей, університет у Львові та інші освітні та наукові установи. Шептицький також підтримував українські молодіжні організації та організував українську скаутську організацію “Пласт”.

фото: архіви

Його патріотичні погляди були спрямовані на виховання самостійності та індивідуальності серед української молоді. Шептицький активно підтримував цінності незалежності та ініціативності у культурному та освітньому просторі.

Кооперація та економічний розвиток Галичини

Митрополит Андрей Шептицький виявився винятковим лідером не лише у духовній сфері, але й в справах бізнесу та соціальних реформах. Він активно вкладав кошти у розвиток освіти, медицини та інфраструктури, створюючи школи, лікарні та музеї.

фото: архіви

Його підтримка бізнес-ініціатив сприяла розвитку фабрик, кооперативів та банків, що відігравало важливу роль у економічному зростанні регіону. Шептицький вважав кооперацію ключовим фактором для піднесення сільського господарства та покращення життя галицьких селян. Його зусилля сприяли створенню кооперативних спілок та ініціатив, які допомагали селянам вирішувати економічні та соціальні проблеми.

Підтримка Української Ідеї

Андрей Шептицький вплинув на державні процеси, підтримуючи Українську Народну Республіку та інші українські ініціативи. Він активно дипломатував та сприяв визнанню УНР Ватиканом і боровся за створення Карпатської України. Шептицький також відвідав українську діаспору за океаном, збираючи пожертви для голодуючих та підтримуючи гуманітарні ініціативи.

фото: архіви

Він виступав проти насильства і репресій у Галичині, звертаючись до світових лідерів та засуджуючи антирелігійну політику. Митрополит також намагався захистити євреїв від нацистських репресій та засуджував терористичні методи ОУН, залишаючись вірним принципу “Не убий”.

Доля та спадок Митрополита Андрея Шептицького

Після смерті Шептицького у 1944 році радянська влада почала кампанію дискредитації його та УГКЦ. Заарештовували владик, монахів та вірних. У 1947 році ліквідували УГКЦ, а Шептицького та УГКЦ дискредитували пропагандистськими матеріалами. Так, досі стоїть питання про оголошення Андрея Шептицького Праведником народів світу за порятунок євреїв.

фото: архіви

1 листопада 2013 року Антидефамаційна ліга в Нью-Йорку – американська правозахисна організація, що запобігає антисемітизму та іншим формам нетерпимості щодо євреїв, – нагородила посмертно митрополита за “мужність і героїзм” у порятунку євреїв під час Другої світової війни. Також Андрей Шептицький удостоєний нагороди імені Яна Карського, а 2013 року Єврейська громада України спільно з УГКЦ заснувала медаль митрополита Андрея Шептицького, якою нагороджують осіб, які найбільше прислужилися справі українсько-єврейського примирення.

Також ви можете ознайомитися з нашим відео на цю тему:

Суспільство

Харківський стріт-арт художник створив експозицію на одній із залізничних станцій Донеччини

Опубліковано

На залізничній станції у Лимані на Донеччині харківський стритарт-художник Гамлет Зінківський розмалював вагон фразою — “Об наші залізні бетон кришиться”.

Про це розповідає “Укрзалізниця” у соцмережах.

На зруйнованій російськими військами станції бетонний міст упав на вагон, що і стало основою для стритарту художника.

Читайте також: Як працює унікальна кухня-потяг від Укрзалізниці: фото

“Останні два роки Гамлет незмінно  разом із «Хартією». Від заснування добровольчого батальйону в лютому 2022-го і до створення вже у березні 2023-го повноцінної бригади підтримує та створює шедеври сучасного мистецтва  про війну і попри війну”, — написав міністр інфраструктури Олександр Курбаков.

Нагадаємо, фільм української режисерки отримав головний приз на Міжнародному кінофестивалі у Стамбулі.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Перше «смарт-перехрестя» облаштували у Львові: як це працює

Опубліковано

Перше «смарт-перехрестя» Пасічна – Пирогівка облаштували в Сихівському районі Львова. Це дозволить оптимізувати світлофорний цикл, підлаштувати тривалість дозвільних сигналів для транспорту на кожному напрямку відповідно до потреби.

Про це повідомляє Львівавтодор.

Для цього встановили сучасний дорожній контролер і відеодетектори.

Інтелектуальна система в дорожньому контролері, яка за допомогою транспортних детекторів збирає інформацію про дорожній рух на кожній смузі на перехресті, аналізує інтенсивність, дистанцію між автомобілями, затримки в русі.

Читайте також: Фестиваль квір-кіно Sunny Bunny оголосив переможців 2024 року

На основі цих параметрів система щохвилини розраховує пропозицію зеленого сигналу для відповідного напрямку. Система здатна автоматично підбирати тривалості фаз і тривалості світлофорних циклів.

При жорсткому режимі регулювання на цьому світлофорі були встановлені фіксовані тривалості сигналів для кожного напрямку руху.

У «Львівавтодорі» кажуть, що перед запуском цього режиму провели транспортне мікроскопічне моделювання. Згідно з його результатами, середні черги та затримки на двох проблемних напрямках (лівий поворот з вулиці Пасічна на вулицю Пирогівка та напрямок з вулиці Пирогівка) зменшуються на 85% і 75% відповідно. Тобто «смарт-перехрестя» відкривають альтернативний шлях для автівок, які рухаються на виїзд із міста. Зараз практично усі автівки рухаються по вулиці Зеленій, пояснює директор «Львівавтодору» Микола Власюк.

Нагадаємо, у Дніпрі відкрили центр для громадських організацій та військових.

Читати далі

Суспільство

У ДСНС нагадали правила пожежної безпеки на Великдень: дотримуйтеся 5 рекомендацій

Опубліковано

Головне свято православних християн супроводжується не лише релігійними заходами та богослужіннями, а й деякими ризиками. Державна служба з надзвичайних ситуацій нагадала правила пожежної безпеки на період святкування Великодня.

Про це повідомляє ДСНС України.

Рятувальники з посиланням на статистику підкреслили, що в подібні періоди кількість пожеж регулярно зростає.

Важливо вивчити та виконувати прості рекомендації від ДСНС, щоб уникнути інцидентів.

По-перше, страви на Великдень потрібно готувати з дотриманням правил поводження з вогнем. Залишати увімкненими та без нагляду печі, електро- та газові прилади категорично не можна.

Читайте також: Француженка готує обіди для військових та відбудовує будинки у Гостомелі (ВІДЕО)

Це стосується і дітей, особливо за увімкненої духовки, палаючих свічок та інших джерел вогню в зоні їхньої досяжності.

Пам’ятати правила пожежної безпеки потрібно і в храмі!

“Будьте пильними, знаходячись поряд із свічниками, слідкуйте за полум’ям власної свічки та свічок оточуючих вас людей”, – кажуть у ДСНС.

Бажано заздалегідь вивчити план, за яким відбуватиметься евакуація людей у разі нештатної ситуації.

“Прослідкуйте, щоб діти перебували під наглядом дорослих та не бавилися з вогнем”, – підсумовують рятувальники.

Нагадаємо, на Вінниччині представили нову систему РЕБ, що допоможе в боротьбі з ворожими БпЛА.

Фото: Твоє місто

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: