Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знаєте що таке тетеря, кваша та варенуха? Це 10 давніх українських страв, про які ми почали забувати

Опубліковано

Українська кухня славиться своєю надзвичайною різноманітністю, пропонуючи багато видів страв. Деякі з них стали справжніми символами національної кулінарії.

Українці відзначаються вмінням створювати смачні страви зі звичайних продуктів, таких як буряки, свинина, сало, пшеничне борошно, яйця та молочні продукти, що робить нашу кухню унікальною.

Деякі давні страви й досі залишаються популярними серед українців, а про деякі ми стали забувати. Підбірку з 10 страв, про які ви навряд чули, підготувала редакція ШоТам.

Тетеря

Тетеря страва

Ця страва схожа на куліш і готується з пшона. Кашу заправляють рідким гречаним або житнім тістом. На свята тетерю готували на м’ясній або рибній юшці, а в звичайні дні, або під час посту, тетерю заправляли хріном з квасом. Готову страву приправляли товченим салом або засмажкою з цибулі на олії.

Читайте також: «Віримо в малі міста та хочемо для них розвитку». Як подружжя відкрило першу галерею-кав’ярню в Дрогобичі

Крупник

страва Крупник

Суп з крупами зазвичай готували на на м’ясному бульйоні або воді – залежно від сезону й достатку господаря. У бульйон засипали гречану, перлову, пшеничну, кукурудзяну крупу так, щоб готова страва мала консистенцію дуже рідкого пюре. В якості запрвки використовували смажену на олії чи салі цибулю, моркву, петрушку, пастернак і молодий кріп.

Соломаха

страва Соломаха

Основним інгредієнтом соломахи є гречана мука, іноді може використовуватись пшенична або житня, з якої готується рідке тісто. Тісто заливають у підсолений окріп та варять, постійно розмішуючи. Коли соломаха стає готовою, до неї додають масло, надаючи страві більш насичений смак.

Душенина

страва Душенина

Страва зазвичай складалася з м’яса, переважно свинини, овочів, а також різних прянощів, всі ці компоненти потім обкладалися борошном. Господиня спочатку нарізала м’ясо на середньо великі шматки, обвалювала їх в борошні, а потім клала у горщик, заливала окропом або м’ясною юшкою, іноді використовуючи сироватку або сметану. Додавали цибулю, моркву, різні спеції та сіль. Душенина тушкувалась до повної готовності. Її подавали з вареною картоплею або кашею.

Шпундра

страва Шпундра

Шпундра включає у себе свинячу грудинку, яку підсмажують з цибулею на сковороді, а потім варять у буряковому квасі разом з нарізаними буряками і заправляють борошном. Ця страва була гідною прикрасою столу “Енеєвих бояр”, що згадується у легендарній поемі Котляревського.

Книш

Книш

Книш – це український хліб, зазвичай з житнього або пшеничного борошна. Він має характерну форму з надрізами по краях, де може бути смажена цибуля. Цей хліб був популярним подарунком для колядників і використовувався під час різдвяних свят. Сьогодні книші готують рідко, переважно на Поліссі.

Зубці

Зубці

Книш – це кутя з очищених зерен ячменю, зварена з товчених і просіяних конопляних зерен. Особливо зубці любили діти – страва мала солодкуватий смак і вважалася ласощами. В кінці XIX століття, на жаль, зубці перестали з’являтися на столах українців.

Шулики

Шулики

Ці смаколики також відомі як ломанці. Вони є традиційною стравою української кухні, особливо популярною під час Медового спаса. Шулики – це орізані на невеликі шматочки пшеничні коржі, залиті розведеним медом та приправлені тертим маком

Кваша

Ця страва, приготована з гречаного або житнього борошна, солоду та подібна до густого киселю. Спочатку муку запарювали окропом, розводили до густини рідкого тіста і залишали на ніч у теплому місці для скисання. Уранці таке кисло-солодке молоде тісто варили у горщику, уважно стежачи, щоб розмазня не втікла. Улітку квашу заправляли садовими ягодами, а взимку – свіжою калиною, сушеними, вареними й товченими грушами.

Варенуха

Варенуха

Щоб приготувати цей алкогольний напій, спочатку готували узвар із сушених груш і слив, потім настоювали протягом ночі, цідили, додаючи червоний гострий перець для пікантності, а також м’яту, чебрець і, за можливості, гвоздику або корицю. Після цього суміш парили з медом у печі і подавали у гарячому або холодному вигляді.

Нагадаємо,  у Києві відкрилася виставка про Японію.

Фото: sts

Коментарі

Суспільство

У Миколаєві за ініціативи молоді створили мобільний сервіс для велосипедистів

Опубліковано

Екологічний проєкт зі встановлення пунктів із велосипедами для пересування містом ініціював студент Миколаївського будівельного фахового коледжу КНУБА.

Про це повідомили в Агенції розвитку Миколаєва.

Як вказують в агенції, ця ініціатива сприятиме зменшенню автомобільних викидів і поліпшенню якості повітря, а також популяризуватиме активний та екологічний спосіб життя. Також установа планує розробити нові веломаршрути по місту.

«Цей проєкт є яскравим прикладом того, як завдяки співпраці громади, освітніх закладів та міжнародних партнерів ми разом робимо наше місто кращим! Дякуємо молоді, партнерам та кожному, хто долучився до цього важливого кроку. Разом ми створюємо екологічно чисте та комфортне майбутнє для Миколаєва!» — написали в агенції.

Читайте також: Дві найбільші бібліотеки України та Канади стали партнерами

Проєкт підтримала та профінансувала організація Bloomberg Philanthropies Youth Climate Action Fund у співпраці з Департаментом архітектури та містобудування Миколаївської міської ради.

Нагадаємо, що в одеській лікарні запрацювала нова «Школа Супергероїв» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Агенції розвитку Миколаєва

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні створили перший інклюзивний комікс для дітей (ФОТО)

Опубліковано

Комікс «Серце бачить більше, ніж очі» презентували в Києві в межах одноденного буткемпу «Спілкування без БАР’ЄРІВ». До створення видання долучилися фахівці «Науково-дослідного інституту соціально-економічного розвитку міста».

Про це повідомили в Київській міській державній адміністрації.

Презентація видання

Комікс створили для того, аби долати упередження та виховувати в дітях усвідомлення, що всі люди є рівними у правах і можливостях.

Під час презентації виступила Олександра Паскаль — дівчина, яка стала прототипом головної героїні коміксу. Олександра втратила ногу внаслідок удару російської ракети по Одещині у травні 2022 року. Після цієї події дівчина не покинула займатися художньою гімнастикою.

«Історія Олександри — це приклад мужності, сили духу та віри у власні можливості. Тому саме він ліг в основу коміксу, адже розказана історія у такій доступній для дітей формі — це дієвий інструмент, який допомагає через художнє слово сформувати у молоді неупереджене ставлення та цінність людини за фактом свого народження, незалежно від її фізичного стану та життєвої історії», — зазначив директор науково-дослідного інституту Сергій Павловський. 

Читайте також: В одеській лікарні запрацювала нова «Школа Супергероїв» (ФОТО)

Створення коміксу для дітей

Комікс представили в межах програми UPSHIFT, яку в Україні реалізує ГО «СКЦ Задзеркалля» за підтримки ЮНІСЕФ Україна та Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини через німецький державний банк розвитку KfW.

Видання представили під час буткемпу «Спілкування без БАР’ЄРІВ» — спеціальної платформи для популяризації цінностей інклюзії та толерантності серед молоді. Ця ініціатива є частиною ширшої програми підтримки молоді та інклюзивної освіти, яку реалізують за підтримки міжнародних організацій.

Нагадаємо, що фахівці зі Львівщини виготовили 3346 протезів за 2024 рік.

Також ми писали, що в Україні запустили онлайн-платформу державної програми протезування.

Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» пришвидшить денний потяг між Дніпром і Харковом

Опубліковано

Регіональний потяг №824/823, який курсує між Дніпром та Харком, їздитиме на 40 хвилин швидше в обох напрямках.

Про це повідомили в УЗ.

Новий розклад

Потяг №824 Дніпро – Харків курсує щоденно, крім середи. З Дніпра поїзд відправляється о 16:09, а з 21 січня прибуватиме до Харкова о 20:03 (замість 20:46).

Поїзд №823 між Харковом та Дніпром курсує щоденно, крім четверга. З 22 січня він вирушатиме з Харкова о 09:33 (замість 09:42) і прибуватиме до Дніпра о 13:22 (замість 14:11).

На маршруті їздить електропоїзд ЕПЛ2Т, який капітально відновили. Він має вагони другого класу, місця для пасажирів із інвалідністю, а також два вагони з кріпленнями для перевезення велосипедів.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запустить ретропотяг на найстаршій та найдовшій вузькоколійці в Європі.

Також ми писали, що у 2024 році «Укрзалізниця» евакуювала понад 30 тисяч пасажирів.

Фото обкладинки: сайт RailGalleryUa

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство1 тиждень тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство2 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...