Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знаєте що таке тетеря, кваша та варенуха? Це 10 давніх українських страв, про які ми почали забувати

Опубліковано

Українська кухня славиться своєю надзвичайною різноманітністю, пропонуючи багато видів страв. Деякі з них стали справжніми символами національної кулінарії.

Українці відзначаються вмінням створювати смачні страви зі звичайних продуктів, таких як буряки, свинина, сало, пшеничне борошно, яйця та молочні продукти, що робить нашу кухню унікальною.

Деякі давні страви й досі залишаються популярними серед українців, а про деякі ми стали забувати. Підбірку з 10 страв, про які ви навряд чули, підготувала редакція ШоТам.

Тетеря

Тетеря страва

Ця страва схожа на куліш і готується з пшона. Кашу заправляють рідким гречаним або житнім тістом. На свята тетерю готували на м’ясній або рибній юшці, а в звичайні дні, або під час посту, тетерю заправляли хріном з квасом. Готову страву приправляли товченим салом або засмажкою з цибулі на олії.

Читайте також: «Віримо в малі міста та хочемо для них розвитку». Як подружжя відкрило першу галерею-кав’ярню в Дрогобичі

Крупник

страва Крупник

Суп з крупами зазвичай готували на на м’ясному бульйоні або воді – залежно від сезону й достатку господаря. У бульйон засипали гречану, перлову, пшеничну, кукурудзяну крупу так, щоб готова страва мала консистенцію дуже рідкого пюре. В якості запрвки використовували смажену на олії чи салі цибулю, моркву, петрушку, пастернак і молодий кріп.

Соломаха

страва Соломаха

Основним інгредієнтом соломахи є гречана мука, іноді може використовуватись пшенична або житня, з якої готується рідке тісто. Тісто заливають у підсолений окріп та варять, постійно розмішуючи. Коли соломаха стає готовою, до неї додають масло, надаючи страві більш насичений смак.

Душенина

страва Душенина

Страва зазвичай складалася з м’яса, переважно свинини, овочів, а також різних прянощів, всі ці компоненти потім обкладалися борошном. Господиня спочатку нарізала м’ясо на середньо великі шматки, обвалювала їх в борошні, а потім клала у горщик, заливала окропом або м’ясною юшкою, іноді використовуючи сироватку або сметану. Додавали цибулю, моркву, різні спеції та сіль. Душенина тушкувалась до повної готовності. Її подавали з вареною картоплею або кашею.

Шпундра

страва Шпундра

Шпундра включає у себе свинячу грудинку, яку підсмажують з цибулею на сковороді, а потім варять у буряковому квасі разом з нарізаними буряками і заправляють борошном. Ця страва була гідною прикрасою столу “Енеєвих бояр”, що згадується у легендарній поемі Котляревського.

Книш

Книш

Книш – це український хліб, зазвичай з житнього або пшеничного борошна. Він має характерну форму з надрізами по краях, де може бути смажена цибуля. Цей хліб був популярним подарунком для колядників і використовувався під час різдвяних свят. Сьогодні книші готують рідко, переважно на Поліссі.

Зубці

Зубці

Книш – це кутя з очищених зерен ячменю, зварена з товчених і просіяних конопляних зерен. Особливо зубці любили діти – страва мала солодкуватий смак і вважалася ласощами. В кінці XIX століття, на жаль, зубці перестали з’являтися на столах українців.

Шулики

Шулики

Ці смаколики також відомі як ломанці. Вони є традиційною стравою української кухні, особливо популярною під час Медового спаса. Шулики – це орізані на невеликі шматочки пшеничні коржі, залиті розведеним медом та приправлені тертим маком

Кваша

Ця страва, приготована з гречаного або житнього борошна, солоду та подібна до густого киселю. Спочатку муку запарювали окропом, розводили до густини рідкого тіста і залишали на ніч у теплому місці для скисання. Уранці таке кисло-солодке молоде тісто варили у горщику, уважно стежачи, щоб розмазня не втікла. Улітку квашу заправляли садовими ягодами, а взимку – свіжою калиною, сушеними, вареними й товченими грушами.

Варенуха

Варенуха

Щоб приготувати цей алкогольний напій, спочатку готували узвар із сушених груш і слив, потім настоювали протягом ночі, цідили, додаючи червоний гострий перець для пікантності, а також м’яту, чебрець і, за можливості, гвоздику або корицю. Після цього суміш парили з медом у печі і подавали у гарячому або холодному вигляді.

Нагадаємо,  у Києві відкрилася виставка про Японію.

Фото: sts

Суспільство

УЗ розпочинає рух потягів на дитячих залізницях у двох містах​

Опубліковано

У травні «Укрзалізниця» запускає літню виробничу практику для майже тисячі юних залізничників у Дніпрі та Рівному.

Про це повідомили в УЗ.

Про запуск нового сезону

3 травня 600 вихованців розпочнуть роботу на Дніпровській дитячій залізниці. Наступного дня поїзди вирушать у перший рейс на Рівненській дитячій залізниці, де проходитимуть практику 356 вихованців.​

До початку нового сезону на обох дитячих залізницях провели ремонтні роботи на станціях та у виробничих приміщеннях, оновили фарбування рухомого складу, виконали профілактичні огляди вузлів і агрегатів локомотивів.​

10 травня також запланували старт руху поїздів на Львівській дитячій залізниці. Натомість юні залізничники з Харкова та Запоріжжя, де через безпекову ситуацію навчання проводиться в онлайн-режимі, матимуть можливість здобувати практичні навички під час відвідування колег з інших міст.

Читайте також: «Нова пошта» та «Повернись живим» завершили збір на 300 млн гривень для ППО

Графік руху

Дніпро:

  • травень, вересень, жовтень — у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • червень, липень, серпень — у четвер та п’ятницю з 12:00 до 18:00, у суботу та неділю — з 10:00 до 18:00;
  • 1 та 2 листопада — з 10:00 до 18:00​.

Рівне:

  • травень, вересень, жовтень — у суботу та неділю з 10:00 до 17:30;
  • червень, липень, серпень — у четвер та п’ятницю з 11:00 до 15:30, у суботу та неділю з 10:00 до 17:30​.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запустила новий флагманський потяг між Харковом та Ворохтою.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

На виставці «Третє дихання» в Києві зібрали 500 000 грн для Superhumans за перші вихідні

Опубліковано

Інтерактивна виставка «Третє дихання», яку відкрили 26 квітня у просторі M82 в Києві, за перші вихідні зібрала понад 500 тисяч гривень для центру Superhumans. За два дні захід відвідали понад 9 тисяч людей.

Про це повідомила керівниця виставки Ярослава Гресь.

Про виставку

Організаторами виставки виступили Mastercard. Половину коштів з квитків переказують центру Superhumans, а після завершення виставки експонати передадуть реабілітаційним і психологічним центрам.

Загалом організатори підготували понад 50 інсталяцій та інтерактивів, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та навчитися взаємодіяти з ними. Виставку поділили на такі зони:​

  • «Знайомство з емоціями» — відвідувачі познайомляться з дослідниками емоцій та зможуть розпізнати базові емоції через образи актора Олександра Рудинського;
  • «Слухай своє серце» — зона, де відвідувачі дізнаються, як серце стало символом емоцій, та почують історії тих, хто дослухався до свого серця;
  • «Дитяча радість» — можна змайструвати халабуду, розмалювати стіни та пострибати в резиночку разом із Ярославою Магучіх;
  • «Дай собі спокій» — віртуальна риболовля з блогером Михайлом Лебігою;
  • «Випусти пару» — дослідження української лайки з акторкою Марією Рудинською та можливість погарчати, як лев, з Валентином Міхієнком;
  • «Надія є» — VR-досвіди польоту в космос та сходження на Еверест і Говерлу;
  • «Третє дихання» — завершення виставки співом разом із Jerry Heil.

Читайте також: UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)

Ярослава Гресь повідомила, що відтепер квитки можна придбати на конкретний день, а кількість відвідувачів на кожну дату буде обмеженою для зручності гостей. Крім того, щочетверга та щоп’ятниці проходитимуть дні лише для дорослих.

Виставка триватиме до 1 червня і працює: у будні з 11:00 до 20:00, а у п’ятницю, суботу та неділю — з 10:00 до 21:00. Понеділок — вихідний.

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тварин AdoptMe Days: як відвідати.

Фото: фейсбук-сторінка Ярослави Гресь

Читати далі

Суспільство

Український проєкт смартукриттів здобув міжнародну премію за найкращий дизайн (ФОТО)

Опубліковано

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лавреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.

Про це повідомили у команді проєкту.

Що відомо про смартукриття

CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.

Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.

Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.

«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.

Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.

Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.

Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.

Фото: CLUST SPACE

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо1 тиждень тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство2 тижні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...