Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Військо

З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів

Опубліковано

За останні роки опублікували безліч книг про російсько-українську війну, яка почалась у 2014 році. З часом їхня кількість збільшується, оскільки війну описують у репортажах, нарисах, оповіданнях, поезії та навіть у дитячих книжках. Автори воєнної літератури різні, але всіх їх об’єднує глибока любов до рідної землі.

Редакція ШоТам підготувала добірку з семи книжок від військових і воєнних журналістів, які варто прочитати кожному українцю.

«Історії та війни» Юрія Гудименка

Фото: видавництво Folio

Про автора:
Юрій Гудименко є українським політичним діячем і лідером руху «Демократична Сокира». Раніше також працював блогером, телеведучим і публіцистом. Після вторгнення росії в Україну приєднався до Збройних сил, де працював сапером, а згодом отримав поранення.

Опис:
«Це не зовсім звичайна книга. Тут немає сюжету, немає персонажів, які затримуються надовго. Це — збірка текстів, промов, історичних нарисів, які я писав і пишу донині. Тут є смішні тексти й тексти несмішні, є слова, які я писав у доброму гуморі, й ті, які я писав у шпиталі, не бувши певен, що колись стану на ноги. Є навіть тексти, за які мені соромно, але вони все одно будуть тут, у книзі, тому що я їх говорив і я їх написав», — розповідає про свою книжку автор.

 «Хто ти такий?» Артема Чеха

Фото: видавництво Meridian Czernowitz

Про автора:
Артем Чех — письменник, а також головний редактор проєктів «94 дні. Євромайдан очима ТСН» та «Війна очима ТСН». Чех також служив у Збройних силах України з 2015 по 2016 рік. У 2022 році повернувся до лав ЗСУ.

Опис:
У майже автобіографічному романі постійно звучить питання: «Хто ти такий?». Про це пʼятирічного Тимофія час від часу запитує бойфренд його бабусі Фелікс — солдат, якого комісували з контузією з війни в Афганістані.

У книжці Артем Чех намагається розібратися зі своїм минулим, і хоч він описує своє дитинство, як не дуже легке, та все ж намагається додати щось світле до роману.

«Полон» Валерії «Нави» Суботіної

Фото: видавництво Folio

Про авторку:
Валерія Суботіна під позивним Нава — українська журналістка,  викладачка, поетка, майорка Національної гвардії України та учасниця російсько-української війни.

Опис:
Українські військові тримали оборону в Маріуполі протягом 86 днів. З метою збереження життів і порятунку поранених за наказом вищого військового командування вони мали здатися в «почесний полон» з умовою обміну за три-чотири місяці.

Валерія Суботіна провела в російському полоні понад 11 місяців та описала в книжці всі випробування, які пережила: постійне спостереження, нелюдські умови утримання, критичний дефіцит їжі та води, допити й катування, а також дезінформацію та пропаганду ворога.

«Сліди на дорозі» Валерія Ананьєва (Маркуса)

Фото: самвидав Валерія Маркуса

Про автора:
Валерій Маркус — український письменник, військовий, ветеран українсько-російської війни та мандрівник. В АТО вів власний блог про війну й неприкриті та часом жорстокі армійські реалії, які він переживав у ті часи. Валерій почав писати свою книгу «Сліди на дорозі» ще у 2015 році, але через службу призупинив цю діяльність.

Опис:
Ця книга — перший твір про війну на Сході України, який дозволяє читачеві пережити події на власній шкірі. Ви відчуєте кожен момент напруження, кожен вибух, кожен лист до коханої. За допомогою близько ста QR-кодів у тексті можна буде переглянути відео та фото реальних подій, які стали основою для книги.

«Бахмут» Мирослава Лаюка

Фото: видавництво Ukraїner

Про автора:
Мирослав Лаюк — український письменник і військовий репортер. Він опублікував кілька романів і збірок поезії, які відзначили престижними літературними преміями. Працював фронтовим репортером під час повномасштабної війни в Україні, включно з битвою за Бахмут у березні 2023 року.

Опис:
Під час найінтенсивніших боїв за Бахмут узимку та в березні 2023 року письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов перебували в місті разом з українськими військовими та місцевим населенням. Вони спостерігали за артилерійськими обстрілами та вуличними боями, спілкувалися з піхотинцями, артилеристами, медиками, капеланами й рятувальниками. Результатом поїздки стала книжка репортажів та есеїв, які розповідають про дійсність війни.

«Тільки не пиши мені про війну» Павла Вишебаби

Фото: сайт Павла Вишебаби

Про автора:
Павло Вишебаба — український екоактивіст, музикант і письменник. Також він є співзасновником і головою ГО «Єдина планета» та посланцем з питань толерантності ПРООН в Україні. 24 лютого 2022 року Павло пішов у військо і зараз є командиром відділення у 68-й окремій єгерській бригаді ім. Олекси Довбуша.

Опис:

Поети відчувають та описують стани та почуття людей і суспільства, а військовий і поет Павло Вишебаба став одним з таких ретрансляторів. Його вірші, декламовані прямо з війни, увійшли до його дебютної збірки поезій. Книга є особливою для автора, оскільки вона присвячена темі особистих переживань солдата на фронті та тих, хто чекає на нього вдома. Однойменний вірш Павло адресував своїй донечці.

«Котик, Півник, Шафка» Олександра Михеда

Фото: Видавництво Старого Лева

Про автора:
Олександр Михед — письменник, член Українського ПЕНу. Вибрані есеї та фрагменти його творів перекладені десятьма мовами. Раніше був учасником літературних резиденцій у Фінляндії, Латвії, Ісландії, США та Франції, а зараз є військовим у Збройних силах України. 

Опис:
Котик, Півник і Шафка, врятовані з руїн Бородянки після російських обстрілів, виглядають, як персонажі казки, але вони дійсно існують і готові боротися та попереджати про небезпеку, захищаючи родину бабусі Лізи, дідуся Андрія та їхньої онуки. Шафка, яку нагріли дідусеві руки, подарований на свято Півник і врятований Котик втілюють силу та незламність, даруючи надію на майбутнє, коли рани затягнуться, але пам’ять про минуле зло залишиться.

Коментарі

Військо

Нідерланди виділять Україні 22 мільйони євро на ППО та кібербезпеку

Опубліковано

Україна отримає додаткові 22 мільйони євро від уряду Нідерландів на посилення протиповітряної оборони та кіберстійкості.

Про це повідомив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп.

Окрім фінансової допомоги, українські Сили оборони отримають ще близько 30 тисяч комплектів військової форми.

«Дії росії становлять пряму загрозу для НАТО — від нарощування військової присутності до вторгнень у повітряний простір і актів саботажу. Ми повинні продовжувати підтримувати Україну», — підсумував глава МЗС Нідерландів.

Нагадаємо, що українські розробники створили аналоги дрона Mavic для війська.

Також ми повідомляли, що українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Військо

Міноборони створить один електронний журнал замість 12 паперових: що зміниться

Опубліковано

У цифровому журналі можна буде вести облік особового складу. До цього всі 12 журналів заповнювали винятково від руки.

Про це повідомили у Міністерстві оборони України.

Ведення журналів з комп’ютера

У новій програмі від Міноборони створять декілька вкладок, у яких можна буде додавати необхідну інформацію. Програма замінить ведення таких окремих журналів:

  • іменний список особового складу;
  • книга обліку особового складу;
  • іменний список для проведення вечірньої повірки;
  • книга штатно-посадового обліку особового складу;
  • книга алфавітного обліку особового складу;
  • книга алфавітного обліку офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу;
  • книга обліку тимчасово відсутнього і тимчасово прибулого до військової частини особового складу;
  • книга обліку вибулого та прибулого особового складу;
  • добова відомість;
  • журнал контролю за станом обліку особового складу;
  • книга штатно-посадового обліку офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу;
  • добова відомість військової частини на особливий період.

Зміни в заповненні документів впроваджують після наказу Міноборони № 687. У відомстві вказують, що військові зможуть вносити дані винятково на службових комп’ютерах.

«Завдяки цьому наказу чимало військових зможуть заощадити свій час як на ведення обліку особового складу, так і на швидке внесення актуальної інформації і виправлення помилок. Ми виступаємо за ефективну службу народові України, а не паперам», — зазначила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко. 

Читайте також: Українські розробники створили аналоги дрона Mavic для війська

Процес впровадження змін

Перехідний період для тих, хто не має відповідного програмного забезпечення, триватиме до 1 вересня 2025 року.

Протягом цього періоду Головне управління персоналу Генштабу ЗСУ та Директорат цифрової трансформації у сфері оборони збиратимуть від військових частин пропозиції та відгуки. Фахівці аналізуватимуть проблеми й недоліки, котрі з’являтимуться під час ведення електронного журналу.

Нагадаємо, що військові отримуватимуть накази про переведення в застосунку «Армія+».

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Військо

Українська ракета-дрон «Паляниця» вийшла у серійне виробництво

Опубліковано

Далекобійна ракета-дрон «Паляниця» вийшла у серійне виробництво. Її розробляли 1,5 року та вперше використали 24 серпня 2024 року.

Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров у своїй колонці для видання «Лівий берег».

Що відомо про «Паляницю»

  • Її запускають із наземної платформи;
  • вона оснащена турбореактивним двигуном;
  • основна мета розробки — знищення російських військових об’єктів, зокрема аеродромів, а також захист українських міст від ударів армії рф.

Читати також: США передають Україні військову допомогу на $725 млн: що до неї ввійде

«Українські ракети дають змогу Збройним Силам діяти незалежно та точково знищувати ключові об’єкти ворога», — підсумував Умєров.

Нагадаємо, що бійці підрозділу «Гострі картузи» отримали подарунки від творців однойменного серіалу (ФОТО).

Фото: Максим Глушак.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта6 днів тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...