Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як розказувати дітям про коронавірус: топ порад

Опубліковано

Сьогодні навіть дорослим важко сприймати новини про коронавірус, не панікуючи. А що там говорити про дітей. Чи помічали ви останнім часом не типову поведінку вашої малечі, їх вразливість чи тривожність? Зараз ваше завдання – підтримати малюка та навчити дотримуватись всіх рекомендацій. Так, карантин послабили, але загроза заразитись вірусом залишилась. А скоро розпочнеться сезон таборів, тому діти мають бути готові і знати всі правила, щоб захистити себе.

Ми поспілкувались з дитячим психологом Інною Давиденко та лікарем-інфекціоністом, педіатром Оленою Луцькою та розібрались, як правильно говорити з дітьми про новий Covid-19.

Як говорити з дитиною про Covid-19

Якщо ви не будете розповідати про вірус, то можете лише підсилювати почуття тривоги. Тому варто знайти підхід до дитини й поговорити про ситуацію, що склалась, але дотримуючись наступних рекомендацій. 

1. Тримайте себе в руках

Щоб допомогти дитині, дорослі повинні, в першу чергу, потурбуватись про себе. Діти одразу розуміють, чи ви спокійні, чи стурбовані. Тому будуть поводитись так само.

Але якщо і мама, і тато не знаходяться в стресі, то і дитина відчує комфорт і спокійний мікроклімат в сім’ї. Це як у літаку: спочатку при небезпечних ситуаціях одягаємо маску на себе, а потім на дитину.

Пам’ятайте, що діти віддзеркалюють ваші емоції.

2. Почніть говорити

Звичайно, діти вже не раз встигли почути про небезпечний коронавірус по телевізору чи під час дорослих розмов. І це може їх дуже сильно лякати.

Якщо ви побачили, що поведінка дитини змінилась (роздратованість, постійні капризи чи сльози), то вона перебуває у стресовому стані. Почніть розмовляти про цю тему з малюками, щоб позбавити їх зайвого хвилювання.

Спочатку дайте дитині самій виговоритись, щоб оцінити її емоційний стан. У такій розмові допоможуть уточнюючі питання.

Пам’ятайте про те, що діти мають зрозуміти – їх вислухають і підтримають у будь-який момент. Приділяйте їм достатньо уваги і поясніть, що боятись – це природно.

3. Говоріть зрозумілою мовою

Для дітей важливо, щоб з ними говорили зрозумілою мовою, залежно від їх віку. Чітко та чесно давайте відповідь на питання. Використовуйте тільки ті слова, які зрозуміє ваша дитина.

Дітям віком до 6 років розкажіть про мікроби, як люди хворіють і як себе захистити. Але не використовуйте складних термінів. Малюки все одно цього не зрозуміють і не будуть вас слухати. Школярам вже можна більше детально розказати про вірус, як він поширюється, як запобігти захворюванню. Крім цього, вони часто самі могли бачити людей в масках на вулиці чи магазині. Погодьтесь, видовище моторошне. Тому розкажіть для чого люди одягають маски і як вони захищають. Можна робити це в ігровій формі. Якщо дітей цікавлять симптоми, то краще провести аналогію зі звичайною застудою. Бо це буде більш знайомо для них.

Читайте також: Що робити, якщо в мене коронавірус: детальна інструкція

Зі старшими дітьми варто разом розбиратись в інформації. Розкажіть їм про те, що не потрібно вірити чуткам, а користуватись лише перевіреними джерелами. Можете разом відібрати новинні сайти чи сторінки в соціальних мережах, де будете дізнаватись нові факти.

Але! Не навантажуйте дитину інформацією. І це стосується будь-якого віку. Зберігайте спокій і зрозумійте: якщо ви самі не готові до розмови і напружені після перегляду новин, то краще відкласти розмову.

4. Правда і нічого крім правди

Діти повинні знати правду про те, що відбувається навколо. Вони самі все помічають. Але коли не знають, що відбувається, то вмикають фантазію. І тоді тривожаться ще більше.

Та і якщо ви говоритиме неправду – дітлахи це відчують. А від цього їм стане ще страшніше. Кажіть лише правду  і чітко відповідайте на всі питання. Якщо у вас немає відповіді, зверніться до джерела, яке, на вашу думку, надає корисну та правдиву інформацію.

5. Запевніть, що все буде добре

Після перегляду новин чи просто підслуховування розмов дорослих діти можуть вірити, що їм загрожує небезпека. Тому дайте їм точку опори. Під час розмови про коронавірус розкажіть, що є багато позитивних виходів з хвороби, що у нас вистачає хороших лікарів, а організації допомагають у боротьбі з вірусом.

Нагадайте дітям про те, що більшість людей, які хворіють на коронавірус, переносять це у легких формах. А дорослі старанно працюють над тим, щоб захистити вашу родину. Якщо дитина тривожиться через карантин і сидіння вдома, то поясніть, що це вже скоро закінчиться – ми не будемо все життя зачинені у квартирі.

5. Головне – розказати про правила

Один із найкращих способів захистити дітей від коронавірусу та інших захворювань – розказати про необхідність дотримання всіх правил. Важливо показати, що вона може зробити, щоб не захворіти, а також впровадити здорові звички для всієї родини. Це допоможе відчути почуття контролю: я не захворію, бо виконую рекомендації. 

Якщо старші діти зрозуміють важливість всіх карантинних заходів, то молодшим варто пояснити це в ігровій формі. Знайдіть в інтернеті ігри, або самі проявіть креативність.

Наприклад, проведіть з дітьми експеримент “як осідають мікроби на пальчики”. Візьміть тарілку з водою і насипте туди чорний перець. І покажіть: якщо втопити ручки у воді, то перець осяде на пальці. Так само як мікроби.

Заохотити дітей регулярно мити руки – завдання із зірочкою. Ви можете співати пісеньку 20 секунд, поки миєте руки. А ще розкажіть як правильно це робити. Візьміть харчову фарбу й імітуючи мило покажіть, які ділянки не зачіпаються при митті. Дитині буде весело та цікаво і вона запам’ятає такі правила.

6. Не залякуйте дітей

Часто батьки, щоб заохотити дітей слідкувати за чистотою чи дезінфікувати іграшки, залякують їх, що вони захворіють. Ні в якому разі такого робити не можна! Не потрібно говорити про профілактику, як про спосіб налякати дитину та змусити її мити руки.

Акцентуйте увагу на тому, що вірус не страшний, якщо мити ручки та дотримуватись гігієни. Поговоріть про кроки, які збираєтесь зробити, щоб запобігати хворобам.

Карантин з нами надовго. Як допомогти дитині пережити його?

Дорослим важко перебувати на ізоляції, але дітям – набагато складніше. Тому ми маємо допомогти їм пережити цей нелегкий період.

Зберігайте розпорядок дня. Це є важливим пунктом для почуття безпеки дитини. Намагайтесь зробити так, щоб ваші будні не надто відрізнялись від звичайних, навіть в умовах карантину. У малюків має бути час на активності, рухові ігри, розвивайки, релакс тощо. Дітей варто залучати до домашніх справ: вони за прикладом батьків вчаться багатьох речей. Якщо дитина виявляє інтерес до домашньої роботи – заохочуйте до цього, навіть якщо в неї не все виходить добре.

Спілкуйтесь. Зараз чудовий час, щоб присвятити його дітям. Для них важливо, коли батьки їх слухають, спілкуються, розуміють. Підтримуйте будь-які розмови, відповідайте на всі запитання.

Ставлення до дитини у цей період має бути толерантним, більш спокійним, ніж зазвичай. Не виливайте свій негатив на дітей.

Станьте для дітей прикладом. Покажіть їм, як ви долаєте труднощі, справляєтесь з панікою. Розкажіть, як ставитесь до новин і нової інформації. Поговоріть про те, що ситуація в країні має два кола відповідальності. І в наше коло входить дотримання всіх правил. Показуйте на власному прикладі, як ви виконуєте всі рекомендації.

Розкажіть, як турбуватись про інших. Бабусі та дідусі ізольовані від нас під час карантину. І звісно, вони сумують за своїми онуками. Зробіть з дитиною спільне відео для бабусь та дідусів. Навчіть піклуватись про інших, або разом зробіть будь-яку добру справу. 

Читайте також: Коронавірус в Україні: кому я можу допомогти онлайн

Не вимагайте забагато. Ймовірно, що діти не зможуть так само ефективно навчатись з дому, як і за звичайних умов. До такого періоду варто адаптуватись. Не вимагайте забагато від дітей, ставтесь поблажливо і не змушуйте весь час навчатись.

Поради від ШоТам. Ми неодноразово розказували вам про те, як проводити час на карантині. Про ігри для дітей можна прочитати тут, про освітні курси – тут, про українські настільки – тут, а підтримати нас – тут.

11.06.2020

Суспільство

Центральний автовокзал Києва модернізують і побудують готель

Опубліковано

У Києві планують модернізувати Центральний автовокзал та інші вокзали столиці. Цим займеться ТОВ “Бастіон-груп”, яке викупило ДП “Київпассервіс” в травні 2020 року, повідомляє Економічна правда.

За словами директора по маркетингу підприємства Дмитра Ожигова, першим в черзі на модернізацію стоїть Центральний автовокзал Києва.

“Вже отримані всі юридичні дозволи і документи на модернізацію Центрального автовокзалу Києва, готовий його план і дизайн, які будуть представлені найближчим часом”, – повідомив Ожигов.

Що зміниться?

Приватний інвестор планує створити міжнародний транспортний хаб на базі Центрального автовокзалу Києва.У новому автовокзалі планується розмістити фуд-корти, інформаційні табло по всій території автовокзалу, зони відпочинку, а також медичний кабінет для допомоги пасажирам і проходження водіями автобусів передрейсового огляду.

Читайте також: У Києві побудують два нових автовокзали

У новому проекті автовокзалу враховані всі вимоги щодо використання інфраструктури пасажирами з обмеженими можливостями.

Надалі передбачається будівництво сучасного готелю для очікування рейсів або ночівлі на території автовокзалу.

В “Київпассервіс” підкреслили, що в даний час більше 70% всіх міжобласних, міжміських, міжнародних автобусних перевезень – нелегальні.

На думку Ожигова, майбутнє автоперевезень – за сучасними автовокзалами, де є кондиціювання, зручні зони відпочинку, кімнати для матері і дитини, і звідки відправляються перевірені транспортні засоби.

При цьому нелегальні парковки з відсутністю будь-яких умов для очікування, “більше нагадують середньовічні базари”, повинні відійти в минуле.

Фото: cfts.org.ua

Читати далі

Суспільство

Закинуту територію на Дніпропетровщині перетворюють на комфортний сквер (ФОТО)

Опубліковано

У селищі Покровське на Дніпропетровщині замість кущів та розбитого асфальту з’явиться місце для комфортного відпочинку. Тут розпочали реконструювати паркову зону, повідомляє пресслужба облдержадміністрації.

«Незабаром старий сквер, що розташований біля місцевого центру дозвілля, перетвориться на улюблене місце відпочинку мешканців Покровського району», – розповів заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Стороженко.

Яким буде сквер?

Підрядники вже розпочали підготовчі роботи. За проєктом, старе асфальтове покриття замінять тротуарною плиткою, облаштують пішохідні доріжки та алеї. Встановлять альтанку, клумби з квітами, а також лавки, урни й стійки для велотранспорту. А ще – обладнають дитячий ігровий майданчик та воркаут-зону.

Читайте також: У Києві завершують капремонт парку «Радунка»

Загальна площа скверу – близько 0,8 га. На благоустрій паркової зони у селищі Покровське з обласного бюджету виділили майже 14 млн грн.

Фото: adm.dp.gov.ua

Читати далі

Суспільство

Короткометражку української режисерки відібрали до одного з найкращих міжнародних кінофестивалів

Опубліковано

Короткометражний ігровий дебют режисерки Єлизавети Сміт Solitude відібрали до офіційної конкурсної програми Raindance Film Festival, який відбудеться офлайн із 28 жовтня до 7 листопада. Про це повідомляє пресслужба Держкіно.

Стрічка Solitude є однією із п’яти картин, відібраних з усіх короткометражних стрічок фестивалю до номінації Best Short of the Festival.

Що відомо про фестиваль?

Raindance Film Festival є найбільшим незалежним кінофестивалем у Великій Британії та входить до 50-ти найкращих міжнародних кінофестивалів за версією журналу Variety.

Додатковою перевагою участі у Raindance Film Festival є те, що відібрані на конкурс короткометражні фільми будуть кваліфіковані на престижні світові премії “Оскар” і BAFTA й можуть отримати шанс поборотися за ці найпрестижніші нагороди.

Про що фільм?

Короткометражний фільм Solitude створений кінокомпанією TABOR Production за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Зйомки фільму відбувалися в Одесі 2017 року.

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.