Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Що робити, якщо в мене коронавірус: детальна інструкція

Опубліковано

Нині треба бути особливо уважним до власного здоров’я. Станом на 18 березня, вже в 14 людей на території України виявили коронавірус. Розповідаємо, що робити, якщо підозрюєте в себе цю недугу. У жодному разі не займайтеся самолікуванням та не йдіть до поліклінік на прийом. Якщо маєте симптоми ​​ГРВІ, одразу самоізолюйтеся і звертайтеся до сімейного лікаря для визначення точного діагнозу. 

Симптоми коронавірусу

Симптоми коронавірусу, згідно з інформацією ВООЗ:

 • сухий кашель
 • підвищена температура
 • біль у горлі (іноді)
 • задишка (іноді)
 • головний біль (іноді)
 • біль у м’язах (іноді)
 • кволість (іноді).

Зауважимо, серед симптомів рідко буває нежить та пронос. Утім часто немає чхання.

За даними ВООЗ, хворобу легко переносить 80% людей.

Чим схожі COVID-19 і віруси грипу?

По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке має широкий спектр: від безсимптомного або легкого до важкого і навіть смерті.

По-друге, обидва віруси передаються при контакті, краплях. В результаті ті ж заходи громадської охорони здоров’я, як гігієна рук і дотримання дихального етикету (кашель в лікоть або в одноразову серветку), є важливими діями, які можуть попередити інфекцію.

Читайте також: Українські зірки записали відео про коронавірус

Якщо ви виявили у себе симптоми інфекції:

 • залишайтеся вдома і зателефонуйте сімейному лікарю, він вирішить, чи потрібна ізоляція і госпіталізація
 • якщо у вас температура вище 38 градусів і важко дихати – відразу викликайте швидку.
 • якщо коронавірус підтвердиться – будуть проведені всі необхідні медичні процедури.
Як діяти, якщо відчуваєте в себе симптоми ГРВІ або ж маєте підозру, що захворіли на коронавірус

❗️Друзі, це важливо!👉 Як діяти, якщо відчуваєте в себе симптоми ГРВІ або ж маєте підозру, що захворіли на коронавірус?Поділіться відео – зробіть репост.

Geplaatst door Міністерство соціальної політики України op Zondag 15 maart 2020

Крім того, працюють гарячі телефонні лінії:

Центр громадського здоров’я МОЗ України: 044-425-43-54

Урядова гаряча лінія: 1545

Міністерство охорони здоров’я: 0-800-505-201

Якщо сімейного лікаря немає

У таких випадках потрібно звернутися в реєстратуру найближчої до будинку поліклініки та описати симптоми хвороби. Вас обов’язково запитають, чи були в країнах, де є спалахи коронавирусу, або спілкувалися з людьми, які звідти приїхали. Якщо контакт був, в реєстратурі зобов’язані видати маску і відвести вас в кімнату-фільтр – ізольоване приміщення.

Що робитимуть лікарі, до яких прийде людина із підозрою на коронавірус?

Після дзвінка чи звернення імовірного хворого лікар опитає його про симптоми. На основі анамнезу визначить, чи є вони ознаками вірусу. У разі підтвердження до людини приїде бригада швидкої допомоги та її госпіталізують до визначеної лікарні. Там зроблять швидкі тести на грип А та В. У разі негативного результату, зібрані матеріали відправлять до вірусологічної лабораторії.

Лікувати пацієнта будуть за протоколами лікування ГРВІ. Також медики слідкуватимуть за тими, хто контактував з цією людиною.

Читайте також: Запрацював міжнародний онлайн-бар для тих, хто нудьгує на карантині

Як відбуватиметься лабораторне обстеження?

Лабораторія, яка отримає зразок від хворого, що був у країні, де зафіксовані випадки коронавірусу, або контактував з носіями, відправить його до спеціальної вірусологічної лабораторії в Києві. Та, в свою чергу, відправить його й у лабораторію ВООЗ.

Якщо ця людина не була в країні, де зафіксовані випадки коронавірусу та не контактував з носіями, їй зроблять тести на віруси грипу А та В. Якщо результат буде позитивний, лікуватимуть за стандартом. Якщо він буде негативний, його перевірять на інші віруси. Якщо і це не підтвердиться — вже на коронавірус. У разі підтвердження останнього, матеріал відправлять у ВООЗ.

Як діятимуть епідеміологи у випадку виявлення вірусу?

Після отримання повідомлення про випадок коронавірусу, епідеміологи перевірятимуть інформацію та проводитимуть розслідування. Дані збиратимуть в опитувальник за формою ВООЗ і протягом 4 годин його відправлять в Центр громадського здоров’я.

Також медики шукатимуть осіб, які контактували з хворим та передаватимуть інформацію лікарям для встановлення активного дослідження.

Такі доручення прописані в оновлених алгоритмах дій для всіх на випадок підозри на коронавірус COVID-19 відповідно до стандартів і рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Читайте також: Гаряча ванна та часник: 6 найабсурдніших міфів про коронавірус

Що робити рідним і близьким?

Якщо пацієнта вже госпіталізували, то вдома все ще можуть залишатися віруси на поверхнях. Відтак треба провести генеральне прибирання із дезінфекційним розчином.

Крім цього, у кожному підтвердженому випадку епідеміологічна служба простежує контакти хворого. Й усім людям, які близько контактували з ним, рекомендують провести 14 днів у самоізоляції.

Лікарі стежать за станом усіх контактних осіб протягом інкубаційного періоду. І якщо за цей час жодних симптомів не проявиться, людина вважається здоровою та не становить загрози іншим.

Якщо людина залишається хворіти вдома. Зазвичай хворих на коронавірус пацієнтів не госпіталізують, якщо у них легкий перебіг захворювання. Тож хворому спершу потрібно виділити окрему кімнату. Крім цього, за можливості, на певний час переселити з помешкання людей із груп ризику: пенсіонерів, тих, хто має хронічні хвороби, та дітей. Якщо це неможливо, то намагатися максимально ізолювати їх від хворого.

Заходити в кімнату до хворого може лише одна особа, яка його доглядає. Але це має бути здорова людина, яка не належить до груп ризику.

Під час догляду за хворим потрібно використовувати засоби особистого захисту: медичну маску або респіратор. Після виходу з кімнати ретельно мити руки з милом і дотримуватися загальних правил профілактики. Варто уникати контактів з іншими людьми на час інкубаційного періоду.

Крім цього, в кімнаті з хворим двічі на день потрібно робити провітрювання та вологе прибирання із засобом дезінфекції. Хворий же має перебувати в масці чи у респіраторі весь час або хоча б під час контакту з іншими. Хоча навіть із таким захистом вірус все ще може поширюватися по кімнаті.

Що робити, якщо приїхав з країни, де були спалахи

В.о. генерального директора Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) Ігор Кузін розповів для УП.Життя, що саме перебування людини в країні, де зафіксували спалахи, не є підставою вважати таку людину контактною. Тобто такою, яка контактувала з вірусом. 

Людині, яка повернулась з країни, нададуть пам’ятку про самоізоляцію у випадку появи симптомів.  

“Якщо людина мешкала з хворим в одній кімнаті, вони довго разом подорожували або просто перебували разом на відстані менше ніж 1 метр та довше, ніж 15 хвилин, то такі контакти можна назвати контактами високого ступеню ризику.  

Такі випадки має перевіряти медичний працівник, а людині радять самоізоляцію з активним медичним спостереженням”, – каже він.

Представник МОЗ наголошує, що ви не ризикуєте інфікуватись, якщо просто мешкаєте в одному багатоповерховому будинку, користуєтесь одним ліфтом чи просто зустрілися в під’їзді.  

Яка зараз ситуація?

Станом на ранок 18 березня в Україні зафіксовано 14 випадків COVID-19 (Чернівецька область – 10 (1 летальний), Київська область – 3, Житомирська – 1 (летальний).

Дослідження проводились у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я.

Упродовж 17 березня до Центру надійшла 41 підозра на COVID-19 (Вінницька 3, Дніпропетровська 5, Донецька 3, Закарпатська 3, Івано-Франківська 3, Київ 14, Миколаївська 1, Рівненська 2, Сумська 2, Тернопільська 2, Херсонська 1, Черкаська 1, Чернівецька 1).

Всього з початку 2020 року надійшло 181 повідомлення про підозру на COVID-19.

Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що серед 14 офіційно зафіксованих випадків COVID-19 є народний депутат України.

Народний депутат України на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій 16 березня та на позачерговому засіданні Верховної Ради України 17 березня 2020 року був відсутній.

Яке лікування для COVID-19 і вірусів грипу?

Незважаючи на те, що в даний час в Китаї проводяться клінічні випробування ряду лікарських засобів і розробляється більше 20 вакцин для COVID-19, в даний час немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів для COVID-19. Навпаки, противірусні препарати та вакцини доступні для грипу. Хоча вакцина проти грипу не ефективна проти вірусу COVID-19, рекомендовано проходити вакцинацію щороку, щоб запобігти зараженню грипом.

 По всій Україні у визначених медичних закладах продовжуються навчання  (симуляційні вправи) на випадок фіксації коронавірусу.

У МОЗ запевняють, що Україна готова приймати та лікувати пацієнтів із COVID-19. В нас є інфекційні бокси, близько 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тисячі лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч інших медичних працівників, які працюють в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах.

Де шукати оперативну і правдиву інформацію?

Вся офіційна інформація публікується на наших офіційних каналах комунікації МОЗ України.

Офіційний вебсайт МОЗ https://www.moz.gov.ua/

Офіційна сторінка МОЗ у Facebook https://www.facebook.com/moz.ukr/

Офіційний телеграм-канал Міністерства Коронавірус_інфо (Скорочена назва – @COVID19_Ukraine)

Telegram-бот МОЗ із відповідями на найпоширеніші питання про коронавірус @COVID19_Ukraine_Bot

Відповіді на основні запитання про COVID-19 https://covid19.com.ua

Як вберегтися?

Більшість людей, що хворіють на новий коронавірус, переносять його, як звичайну ГРВІ. Власне, ця хвороба і є ГРВІ, але викликана невідомим раніше збудником.

Так, Всесвітня організація охорони здоров’я оцінює летальність від COVID-19 на рівні 3,4%. Але варто пам’ятати, що для 96,6% хворих ця недуга не матиме таких наслідків.

Стрімке зростання хворих не означає, що захворієте саме Ви. Щоб захистити себе:

🔹Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.

🔹Не торкайтеся свого обличчя, зокрема очей, носа та рота.

🔹Термічно обробляйте продукти. Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.

🔹У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

Пам’ятайте! Звичайне миття рук попереджає зараження не лише новою коронавірусною інфекцією, а й низкою інших небезпечних захворювань. Мити руки варто 20 — 40 секунд теплою водою з милом або обробити антисептиком, вміст спирту в якому не менше 60%.

Суспільство

На Харківщині відкрили рух відновленим мостом, який зруйнували у 2022 році

Опубліковано

На Харківщині відкрили рух відновленим мостом на трасі Р-79, який зруйнували у 2022 році, щоб зупинити просування окупаційної армії.

Про це повідомила  Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області.

«Міст на автомобільній дорозі Р-79 був зруйнований для того, аби загальмувати просування ворога на початку повномасштабного вторгнення. Після того, як українські військові відкинули росіян, відразу почалися роботи з відновлення споруди, адже саме цією дорогою проходить один із найважливіших логістичних маршрутів», – йдеться у дописі.

За даними служби, дорога Р-79 пов’язує чотири райони Харківщини.

Фахівці, аби швидше відновити міст, вирішили відмовитися від класичних монолітних конструкцій і використати дві гофровані металеві труби, що в рази скоротило процес будівництва та значно здешевило вартість проєкту, кажуть у службі відновлення.

Читайте також: Для відновлення громад виділять €1 мільярд: подробиці

«Термін експлуатації таких труб не поступається залізобетонним конструкціям — він є навіть довшим. На сьогодні повний комплекс робіт з капітального ремонту вже майже завершено, залишилося нанести дорожню розмітку та впорядкувати прилеглу територію», – розповіли у відомстві.

Нагадаємо, естонці зібрали на відновлення «Охматдиту» €60 тисяч.

Фото: Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області

Читати далі

Суспільство

Міненерго запустило гарячу лінію «Струм»: за якими питаннями можна звертатися

Опубліковано

Уряд запустив гарячу лінію «Струм» для громадян і бізнесу з питань енергетики.

Про це повідомили в Міненерго.

З яких питань звертатися

На лінії «Струм» можна:

Читайте також: Енергетики відновили роботу обладнання: аварійні відключення скасовано

 • дізнатися, як посилити енергонезалежність своєї оселі або підприємства;
 • отримати інформацію про державні фінансові програми підтримки для встановлення додаткових потужностей генерації електроенергії;
 • поставити питання щодо ситуації в енергетиці.

Консультації можна отримати безкоштовно за номером 15-49. Лінія працює цілодобово.

Нагадаємо, Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкти №11258 та №11259, що скасовують податкові та митні збори для виробництва та ремонту машин механізованого розмінування. За проголосували відповідно 305 та 313 народних депутатів.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

В Україні затверджено нову форму автобусного квитка: що змінилося

Опубліковано

З 19 жовтня в Україні на автобусних маршрутах загального користування буде діяти квиток нового зразка.

Про це повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

«Через три місяці, 19 жовтня, всі квитки на автобуси в межах України повинні містити такі елементи: інформацію про маршрут, вартість проїзду, реєстраційний номер квитка, час та дату відправлення і прибуття рейсу, дані про перевізника та оператора автоматизованої системи обліку оплати проїзду (якщо така працює), дані про страхування», – йдеться в повідомленні.

Фото: Сергій Деркач

Водночас скасовано норму щодо кольору та розміру квитка, тарифних зон залежно від виду сполучення. Тепер не має значення, якого кольору та розміру буде квиток – головне наявність обов’язкових елементів.

Читайте також: Мінінфраструктури створює сайт для пошуку квитків на міжнародні автобуси

У новому проїзному документі також має бути вказано термін його дії у разі, якщо на маршруті є автоматизована система обліку.

Нові вимоги до проїзного документа затверджені наказом Мінвідновлення № 502, який набере чинності 19 жовтня 2024 року. Наказ повністю відповідає нещодавно підписаному Президентом закону, який запроваджує електронний квиток.

Усі перераховані вище дані мають бути у будь-якій формі квитка. Електронний також прирівняно до друкованого.

Наступний крок – затвердити технічні вимоги до автоматизованих систем обліку оплати проїзду, щоб вони були сумісними одна з одною та могли використовуватись громадами та перевізниками.

Нагадаємо, валідація проїзду в «Київ Цифровий» доступна на 20 автобусних маршрутах.

Фото:

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Технології4 дні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство2 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

Суспільство2 тижні тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

РЕКЛАМА: