

Суспільство
Як продавати косметику разом з ідеєю екологічності. Кейс бренду “VESNA”
Бренд натуральної косметики “VESNA” – взявся за порятунок планети. Сіль проекту не лише в тому, щоб порадувати клієнтів екологічним продуктом, а й якомога менше забруднювати довкілля при виробництві.
А допомогло в цьому повернення до традиційних способів приготування косметики, відмова від пластику та пропагування розумного споживання. Так підприємці отримали креми, бальзами, які зберігаються 6 місяців в холодильнику, не містять парабенів та шкідливих домішок.

Компанія натуральної косметики “VESNA” – сімейний бізнес, яку засновували мама та донька Інна та Вікторія Залізнюк. На ринку функціонує з 2015 року. Виробничі потужності знаходяться в Київській області, місто Буча. Постійна команда складає 9 працівників, а ще долучаються фрілансери з веб-дизайну, поліграфії, дистрибуції та маркетингу.
Рецепти косметики з тисячолітньою історією
Засновниці досліджували як робили зубну пасту і зубний порошок у Стародавньому Єгипті, та мило в Греції. Віднайшли “кастильське” мило на оливковій олії. Роблять його за оригінальним іспанським рецептом, складеним понад 500 років тому, в провінції Кастилії. На деякі рецепти надихнув трактат Євпраксії Мстиславівни “Мазі” (1130-1140 років).
“А почалось все з необхідності. Маючи велику сім’ю – четверо діток, зіштовхнулася з проблемою атопічного дерматиту в дітей, – каже Інна Залізнюк. – Задумалася над тим, якими засобами перу речі, яким милом купаю діток. Почала вивчати склад, компоненти і мене жахало те, наскільки вони шкідливі для людини і планети”.
Читайте також: Без синтетики: П`ять доступних брендів української натуральної косметики

Спершу косметику робили для себе, а згодом вийшли за рамки потреб сім’ї, розуміючи наскільки це повноцінний та хороший догляд, вирішили створити виробничий цех.
Покупці з Португалії та Коста-Рики
Нині магазин має понад 2000 клієнтів по всій планеті. Косметика продається в онлайн по всій Україні та закордон.
“Дуже приємно було відправити першу величезну посилку з милом в США, й досі пам’ятаю ці відчуття. На сьогодні в нас замовляють з різних куточків нашої планети: з Канади, Німеччини, Португалії, Коста-Ріки, Франції, Білорусі, Польщі, Італії”, – каже Інна.
Клієнти знаходять магазин через соцмережі. Тож тепер бізнес-леді працюють з міжнародними маркетплейсами Амазон та Етсі, і сподіваються, що косметика пошириться ще більше та змінить світ на краще.
Читайте також: “Mожна покурити шнурки?” Три історії про те, як побудувати бізнес на коноплях
Твердий шампунь і неагресивне мило
Найнезвичніше, що пропонує магазин – шампунь для волосся, який є твердим, як мило. Він не має пластикової упаковки, дуже економний, не містить консервантів. Є два види: кропива та троянда. В рецептурі багато масел та трав, а мийним компонентом є пар з кокосу, який не завдає шкоди довкіллю та людині. Цей засіб у топ-продажах.

“Пропагуємо здорове очищення, яке не пересушує шкіру. Якщо не пошкодити водно-ліпідну мантію шкіри, вона буде здоровою та зволоженою. Люди нехтують цим, не звертаючи увагу на агресивні, лужні компоненти, які пересушують та знищують кислотний, захисний шар епідермісу, провокуючи запальні процеси та передчасне старіння”, – поділилась Інна.
Тому магазин має велику лінійку засобів догляду, вартість яких в межах 200-500 гривень.
Читайте також: П’ять хобі, які можуть стати вашим бізнесом
А почали з 200 гривень
Спочатку підприємиці не думали, що це переросте в бізнес. Адже все починалось з 200 гривень на олії, для експериментального мила. Поступово, продаючи через інтернет, трохи вкладали в сировину.
Найдорожчою покупкою стало професійне обладнання, на яке брали кредит. Один фармацевтичний гомогенізатор коштує більше 200 тисяч гривень. А ще у цех потрібен професійний подрібнювач, стерилізатор, розливач рідин, спайщика.
Сировина з України, Франції, Німеччини
“Основа косметики – трави та олії. Всі роки збираємо трави власноруч на своїй ділянці у 100 км від Києва. Та рослини не обробляємо добривами”, – каже Інна.
Для органічної косметики частину сировини закуповують у невеликого сімейного підприємства, яке доставляє трави та зерна. Деякі компоненти доставляють з Франції та Німеччини. Ефірні олії – із США. А органічні олії холодного тиснення купують в українських виробників.
Читайте також: “Охорона конкурентів виводила нас під руки”. Як організувати патріотичний маркет на одну зарплатню
Бізнес-стратегія – “вирощування малюка”
“Оскільки наша косметика є досить специфічною – з маленьким терміном придатності, не яскравого кольору, помірного, трав’яного запаху, то потрібен час, аби її зрозуміли і відчули силу дії.

Ми все розуміємо, не стимулюємо штучно продажі маркетинговими стратегіями чи невідповідною рекламою. Усі процеси протікають природно. Це як дитина, за якою спостерігаємо, оберігаємо, вчасно годуємо її, щоб вона зростала та ставала міцнішою. Не можна пришвидшити процеси зростання дитини – так і в нас.
Радіємо, що на даний час нам вдається продати більше ніж 1500 одиниць в місяць продуктів. Потужності виробництва вже дозволяють виготовляти до 1000 позицій в день”,- поділилась Інна.
Читайте також: “Матеріал для тканини виловлюємо з дна океана”: як бренд продає сукні зі сміття
Еко-місія та 0 Waste магазин
У місті Буча “VESNA” мають офлайн магазин. Продукція там прямо з виробництва. Концепція продажу – Zero Waste, адже все можна купити на вагу та у свою тару, щоб економити пакети. Крім того, продавці нагадують клієнтам, що тару з-під косметики можна повернути в магазин і там її здадуть на переробку.

У косметиці не використовують продукти тваринного походження. Виробники переконані, що рослинні компоненти краще засвоюються шкірою людини.
“Крім того, використання рослин для людини – це красиво і гідно, бо рослини є відновлювальним ресурсом”, – пояснює позицію Вікторія.
Читайте також: ТОП-5 українських парфумерів, які вражають ароматами
Бренд пропагує “Філософію краси та здоров’я: бережи себе, бережи планету!”
“Щоб пропагувати щось комусь, потрібно стати таким! Я і моя родина піклуємось про довкілля: користуємось своєю косметикою, сортуємо сміття, здаємо на переробку тару. Намагаємось бути екологічними навіть у думках – не заздрити, не гніватись, не принижувати нікого, не лукавити, не лицемірити, не бути корисливим, жадібним. Екологія має йти від серця, бути серединою нас самих”, – ділиться світоглядом Інна.
Тож підприємиці пропагують екологічне життя. Самі роблять еко-сумки та мішечки для круп. Незабаром відкриють Beauty Bar, де будуть мийні засоби на розлив. Найближчим часом запустять виробництво Zero Waste органайзерів.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»