Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

“Охорона конкурентів виводила нас під руки”. Як організувати патріотичний маркет на одну зарплатню

Опубліковано

Сьогодні столицю вже не здивуєш ярмарками і маркетами українських виробників. “Всі.Свої”, благодійна барахолка “Кураж Базар” – тут майстри виставляють свою продукцію на розсуд десятків тисяч відвідувачів. 

А ось для регіонів ця тема все ще свіжа. Тут можливо лише на зарплату і без жодних інвестицій зі сторони запустити маркет, який переросте у комьюніті з трьох тисяч українських виробників. Ну, принаймні це вдалось організаторкам всеукраїнского маркету у Дніпрі БУДЬ в UA. Як? Рецепт їх успіху шукайте нижче. 

Аліна Щербина та  Катя Дорошевська

Аліна Щербина та Катя Дорошевська

заcновниці маркету БУДЬ в UA

БУДЬ в UA – перший маркет українських брендів в Дніпрі,
що запустився в травні 2016 року.
Зараз одна їх подія збирає понад 100 дизайнерів
з усієї України і понад три тисячі гостей в одному місці.

Як “розкачати” місто на одну зарплату

Ми – журналістки. Так склалося, що кілька років ми працювали в Дніпрі і у Києві в одних редакціях, тільки над різними програмами. Столична журналістика і життя істотно відрізнялися від Дніпра. Ми часто обговорювали столичні івенти, ходили разом на фестивалі і задавалися питанням, чому так круто в Києві і так нудно в Дніпрі?

На той момент у нашому рідному місті не було ні дизайн-маркетів, ні проектів надихаючих лекцій, навіть слово «шоурум» мало хто розумів. 

В одну з таких розмов ми «піднялися» над обставинами і вирішили, що у нас достатньо енергії і ресурсів, щоб зробити маркет і розгойдати Дніпро.

У перший захід вклали свої зарплати

Якщо бути точніше, то дві журналістські зарплати – а це близько 1000 $ – і ще внески учасників. Загальний бюджет першого маркету був близько 100 тис. грн.

За весь час роботи БУДЬ в UA ми ще жодного разу не залучали сторонні інвестиції. Тільки власні кошти і внески учасників. У перші два маркети ми вкладали свої кошти. 


Перші 100 $ у нас залишилися після вирахування всіх витрат третього маркету. І ці ж гроші вклали у першу платну рекламу.


На старті було достатньо труднощів і сумнівів. Ми відпрацьовували стандартний офісний тиждень у ранковому шоу, а вночі робили свій проект. 


Перших учасників було важко переконати в перспективності нашої ідеї. Перший захід, відсутність досвіду в організації, не дуже відома локація – все грало проти нас.


Але ми внесли заставу за оренду приміщення, підписали договір – зворотної дороги не було. Тому ми тримали в голові план «Б»: якщо не зберемо потрібну кількість учасників і скасуємо проведення маркету, принаймні влаштуємо велику вечірку у красивому приміщенні.

Почуття гумору, нестандартні рішення і запал – те, що завжди нас виручає.

Читайте також: Намет з кондиціонером та Wi-Fi: що таке глемпінг та чи є він в Україні

Проблеми з приміщенням і перевтілення в конструкторів

У Дніпрі є одна, але дуже велика проблема: знайти приміщення. Ми своє шукали близько місяця. Переглянули все, що було: від недобудов і агітаційних штабів до музеїв. 

Комерційну нерухомість, як правило, не готові здавати на 2 дні на місяць. Власникам часто простіше, щоб будівля пустувала і зовсім не приносила прибутку від слова “зовсім”, ніж морочитися і виконувати технічний райдер на один івент.

І ріелтори, і власники будівель дивилися на нас, як на божевільних. 


Одного разу ми знайшли гарне, світле, зручне за розташуванням приміщення. Одна біда: в ньому не було ні комунікацій, ні вбиралень. І що ви думаєте? Ми відкрили сайт OLX і стали придивлятися до б / в унітазів. 


На щастя, ця затія здавалася всім (крім нас) нереальною і ми не зв’язалися з такими труднощами на першому етапі.

Через місяць пошуків ми наткнулися на виставку картин в галереї АРТСВІТ. Майнула думка: «А, може, її можна орендувати?». Виявилося, можна. Великі вікна, білі стіни і багато світла – це було влучення в саме серце.

Читайте також: Як українка прославилась на весь світ завдяки картинам з їжі

Звичайно, в картинній галереї не було обладнання для виставок одягу. Його ми збиралися орендувати, але підходящого нічого не знайшли. 

У наших візуалізаціях з Pinterest були дерев’яні рейли для одягу, акуратні розбірні примірочні і ретро-гірлянди. 

Але ми не знайшли потрібного обладнання у готовому вигляді: один тільки рейл для одягу коштував 2-3 тисячі гривень. Тому ми пішли найскладнішим шляхом: стали шукати підрядників, які можуть втілити всі наші фантазії. 

Ніхто не попереджав, що з гуманітаріїв нам доведеться перетворитись на інженерів-конструкторів. У підсумку на перший маркет ми виготовили 20 рейлов і 6 примірочних. Вони коштували нам близько 35 тисяч гривень.

Навіть сьогодні ми продовжуємо докуповувати обладнання. Адже учасникам івентів завжди хочеться чогось новенького.

Читайте також: “Матеріал для тканини виловлюємо з дна океана”: як бренд продає сукні зі сміття

Учасників допомогли залучити конкуренти

Перші учасники? О, це все вдалось завдяки легенді! 

Ми наївно припускали, що можемо прийти на київський захід, щоб запросити учасників на маркет в Дніпро. Тільки-но ми встигли познайомитися з двома дизайнерами, як нас вивели під ручки з охороною 🙂 


Потім весь маркет обговорював двох божевільних з Дніпра. Але це запустило сарафанне радіо: в Дніпрі організовують маркет!


Ми згадували, що було непросто зібрати перших учасників. Зате після першого десятка дизайнерів, можна було використовувати їх імена для залучення нових.


“Бренд А вже з нами, і, до речі, бренд Б – теж! Давайте, і ви з нами?


Ми задіяли свої найсильніші журналістські техніки. Деякі розмови з можливими учасниками тривали по 2-3 години. Тепер ви знаєте страшну таємницю, чому ми більше не любимо розмовляти по мобільному.

Читайте також: ТОП-5 українських парфумерів, які вражають ароматами

Умови участі не змінились за три роки

Відбувається все так: бренд-учасник вибирає категорію місця в залежності від квадратури, наша команда розглядає і підтверджує заявку, учасник вносить передплату і під час заходу самостійно організовує свій стенд. У нас можна додатково орендувати рейли, столи, дзеркала, стільці і полки.

Зараз квадратний метр виставкової площі коштує близько 1000 грн, на старті було трохи дешевше.

Єдина плюшка для резидентів – вони 100% отримають місце на маркеті, навіть в найвищий сезон.

А ще у них є покажчики «БУДЬ в UA рекомендує». А так умови не змінюються, вартість / оплата проходять в звичайному режимі.

Успішність заходу оцінюємо не ми, а наші бренди-учасники і гості. Ми проводимо анкетування та учасників, і гостей. Просимо оцінити важливі для нас складові за шкалою від 1 до 10. У категорії оцінок входять такі пункти, як продажі, робота команди, аудиторія, фотозоні і так далі.

Цифри дають можливість тверезо подивитися на бізнес. І чим більше є категорій для вимірювання, тим краще!

Читайте також: “Тепер я не ходжу в аптеки”. Як український стартап економить час та гроші пацієнтів

Як без грошей залучити журналістів для реклами

Для перших трьох маркетів рекламного бюджету не було від слова “зовсім”! Проект починався не як бізнесовий, а скоріше як маркетинговий. 

Завдяки багатому журналістському досвіду, ми чітко розуміли, що потрібно зробити.

Ми написали про БУДЬ в UA в усі регіональні ЗМІ, проводили прес-конференції і залучали всіх медійних знайомих в промо маркетів .. 

Така подія було в новинку, тому на перший маркет приїхало 8 телеканалів! Для регіонального ТБ, та ще й у вихідні дні – це дуже багато. Як досвідчені журналісти говоримо.

Зараз початківцю проекту буде набагато складніше повторити наш медійний успіх. 


Але головне правило роботи: давати цікавий контент, який підходить медіа за форматом. І не боятися розповідати про свій проект. На одному сайті не опублікували вашу новину? Стукайте в другій, п’ятий, п’ятнадцятий.


Перетворити проблему на можливість

Найстрашніше для будь-якого івенту – це погода. На жаль, це єдине на що ми не можемо вплинути. 

Якось ми запланували вуличний маркет на кінець квітня. За місяць до цього (коли ми зробили анонс) погода стояла шикарна, але за 3 дні до маркету випав метр снігу і нам терміново довелося шукати приміщення, змінювати рекламні повідомлення, заспокоювати учасників і ще багато-багато екстрених заходів. Таким нашу команду супергероїв не злякати.


У власному проекті постійно чогось вчишся. Ми стали трохи проектувальниками обладнання, трохи електриками, трохи бухгалтерами і зовсім небагато дизайнерами поліграфічних матеріалів.


 Як тільки з’явився бюджет на всі ці завдання – відразу ж делегували.

Найбільше знань за ці три із зайвим роки ми отримали у налагодженні бізнес-процесів, позиціонуванні проектів, дослідженні аудиторії, розробці маркетингових та промостратегій. Зараз консультуємо підприємців щодо запуску проектів і грамотного промо.

Чому маркет не замінить сайт та соцмережі

Маркет – це найшвидший канал, найпростіший і зрозумілий. Умовно, не потрібно запускати соціальні мережі, створювати мільйон контенту, розбиратися в таргетованій рекламі і зливати бюджети. Не потрібно платити за розробку сайту, роботу копірайтера, SEO-просування і довго чекати результату. 

Для багатьох підприємців-початківців маркети БУДЬ в UA – це можливість протестувати свою бізнес-ідею або втілити давню мрію і спробувати себе в ролі дизайнера. А після цього можна і інші канали комунікації зі споживачем розвивати.

Після першого маркету переконувати нікого вже не доводилося. Формат був максимально зрозумілий. І тепер заявок від учасників завжди приходить більше, ніж ми можемо розмістити.

Ми даємо дизайнерам канал збуту, можливість поспілкуватися з аудиторією безпосередньо і отримати швидкий фідбек.

Що стосується успіху бренду на маркеті, то на 99% це залежить від самого учасника: від почуття ринку, розуміння трендів, цінової пропозиції, мерчендайзингу і роботи продавця на стенді. Ми даємо рекомендації і ведемо телеграм-канал, в якому розповідаємо, як бренду підвищити продажі на маркеті.

З маркету – у платформу для підтримки бізнесу

Ми вже давно не позиціонуємо себе просто як маркет українських брендів, ми – платформа для розвитку українського бізнесу в Дніпрі. І рухаємося в цьому напрямку, починали з малого – проводимо освітні та надихаючі лекції. А сьогодні вже крім лекцій є онлайн-курси і консультації з просування бізнесу. Ми працюємо над тим, щоб бізнес запускався, розвивався і ставав суперспішним.

Економіка

ЄС надає Україні 68 генераторів для підтримки критичної інфраструктури

Опубліковано

Європейський Союз та гуманітарна програма уряду Німеччини надають Україні 68 великих генераторів для підтримки роботи об’єктів критичної інфраструктури.

Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні.

«На тлі постійних атак на українську енергетичну інфраструктуру, ЄС та гуманітарною програмою уряду Німеччини надають 68 генераторів для підтримки роботи об’єктів критичної інфраструктури», — йдеться в повідомленні.

Читати також: Лікарня на Київщині забезпечена автономною енергією завдяки благодійникам: як саме

У Представництві ЄС в Україні також зазначили, що серед інших і місто Покровськ, яке отримає допомогу для забезпечення теплопостачання своїм мешканцям.

Нагадаємо, де отримати гроші на генератори й сонячні станції? 5 програм, які допоможуть.

Фото: Представництво ЄС в Україні.

Читати далі

Економіка

Лікарня на Київщині забезпечена автономною енергією завдяки благодійникам: як саме

Опубліковано

КНП «Броварська багатофункціональна клінічна лікарня» тепер має сучасну сонячну електростанцію потужністю 24 кВт з додатковою системою резервного живлення на 29 кВт/год, що гарантує наявність електроенергії для порятунку життів.

Про це повідомляє Броварська міська рада.

Сонячна електростанція значно покриє енергетичні потреби лікарні, зменшить вуглецевий слід та допоможе заощадити кошти, які можна буде спрямувати на покращення медичних послуг. Цей проєкт був реалізований завдяки підтримці благодійного фонду.

Нагадаємо, що ДТЕК інвестує 4 млрд. грн. у ремонт ТЕС.

Також ми повідомляли, як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними.

Фото: Броварська міська рада.

Читати далі

Економіка

В Україні за кілька днів почнуть вилучати купюру в 500 грн: як відбуватиметься обмін 

Опубліковано

В Україні з 1 серпня починається процес вилучення з обігу старих банкнот номіналом 500 грн. Йдеться про купюри зразків 2003-2007 років випуску.

Як відбуватиметься обмін пояснив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Населенню не потрібно робити ніяких спеціальних активних дій: просто розраховуйтесь у магазинах за покупку, здійснюйте оплати у банках, поповнюйте свої карткові рахунки у терміналах тощо – і «старі» купюри вилучатимуться та утилізовуватимуться НБУ», – пояснив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

Замість старих купюр номіналом в 500 грн в обіг вводитимуться нові купюри зразка 2014 і наступних років випуску. Якщо вам телефонують, надсилають повідомлення про необхідність звернутись кудись для «обміну банкнот», пропонують внести їх на карти з чиїмись реквізитами, попереджають про дуже стислі терміни, після яких гроші «згорять» тощо – не вірте, це шахраї, ні в якому разі не робіть нічого із запропонованого, за можливості повідомляйте правоохоронців та регулятора.

Старі банкноти залишаються дійсним платіжним засобом і надалі, вам не можуть відмовити у їх прийнятті будь-де.

Читайте також: Банк видав перший кредит на альтернативну енергетику за програмою «5-7-9%»

«Для чого робиться заміщення? Для оновлення та підвищення якості та стану банкнот в обігу (адже окремі купюри «відходили» вже по 18 років і перебувають у не кращому стані), а також підвищення рівня захисту готівкового ринку від підробок», – пояснив Гетманцев. 

Усю роботу зроблять НБУ та банки – потрапляючи в останні від торгівельних мереж та населення, старі купюри від банків підуть виключно у Нацбанк, який їх перерахує та утилізує.

Нічого нового у цьому процесі немає – НБУ ще у 2020 році розпочав вилучення банкнот 1 та 2 гривні, а з 2023 року – 5, 10, 20 та 100 гривень та заміну їх на нові платіжні засоби (банкноти і монети). Тепер черга дійшла до номіналу 500 грн.

Нагадаємо, українські банки почали видавати доступні кредити на розвиток альтернативних джерел енергії.

Фото: НБУ

Читати далі