Суспільство
Як на Херсонщині вирощують найдорожчу в світі спецію
Шафран – найдорожча у світі спеція, яку отримують із приймочок квітки крокуса. Для виготовлення 1 кілограму готової спеції потрібно зібрати від 200 тисяч квітів. Одна квітка дає всього три приймочки червоного кольору. У них і зосереджена головна цінність шафрану. Дорожчою спеція вважається, якщо приймочки витягнуті обережно і не сплутані разом із жовитими тичинками. Щоб їх витягнути – використовується ручна праця. Тому ця спеція неймовірно дорога.
У Європейській кулінарії шафран додають до рибних страв та до кави. Крім того, шафран має стійкий аромат, тому його використовують і в парфумерії. Дехто стверджують, що спеція є афродизіаком.
У селищі Любимівка, на Херсонщині, понад чотири роки виготовляють екзотичну і дорогу приправу – шафран.
Читайте також: Як заробити 400 000 грн на тюльпанах. Історія фермерів-везунчиків
Ідея вирощувати крокуси, з яких роблять таку спецію, прийшла фермерам Віталію Шакало та Олегу Демченку. Ми вже раніше розповідали про їхній агротуристичний проект “Маленька Голландія”.
Шафран коштує $7000 за кілограм
Фермери продають шафранову спецію вроздріб. Вартість коливається між 150 та 190 гривнями за грам, або близько 5-7 доларів.
За словами Віталія Шакало, з шафраном є один недолік – його мало вирощують в Україні, тому не вистачає об’єму, щоб створити товарну партію на експорт. Щоб сформувати партію делікатесу на експорт, має бути щонайменше 10 кілограмів шафрану. Херсонське фермерство поки не збирає у таких об’ємах, але підприємці сподіваються, що вже найближчим часом їм вдасться сформувати партію. Та і зацікавленість фермерів, які готові об’єднатися для експорту – зростає.
Спецією із Херсону вже зацікавилися партнери із Азербайджану та Болгарії. Проте поки український шафран реалізують тільки на ринку України.
Читайте також: “Чорні лебеді” у бізнесі: як не здатися, коли продаєш органічні продукти
Окрім спеції, фермери також продають цибулини крокусів. Кажуть, що таким чином підіймають рентабельність бізнесу. У продаж віддають великі цибулини, вартість коливається між 7-12 гривнями. Для оптових покупців посадкового матеріалу ціна може бути меншою.
Скільки саджанців та робочих рук потрібно
Крокуси (які дають шафран) Олег і Віталій висадили 2015 року на 5 сотках землі. Матеріали закупили у Голландії. Це і було початком їхнього бізнесу. За кілька років посадковий об’єм зріс до 3 гектарів.
Щоб висадити на 1 сотці землі крокуси, потрібно 100 кілограмів цибулин. Фермери кажуть, що у грошах це близько 700 доларів. Проте поле окупиться вже після другого збору урожаю.
Читайте також: Ідея швидкого бізнесу – яблука в карамелі. Як розкрутитися?
Крокус, з якого роблять делікатес – цвіте з кінця вересня і до середини жовтня. Квіти можуть не зацвітати усі одночасно. Тому двоє людей цілком справляються з тим, що весь час “прочісують” поле, та збирають рослини, які вже розпустилися. Ті квіти, які ми звикли бачити розквітлими у березні – мають лише декоративну функцію, з них не роблять спецію.
Щоб отримати якісну спецію, фермери слідкують за дозріванням квітки. Як тільки вона розпустилася, у перший же день починають збір урожаю. Важливо, щоб збір проходив зранку у суху та сонячну погоду.
Як збирають врожай
Обробітком землі Віталій та Олег займаються вдвох. Але на збір шафрану наймають додаткових працівників.
“Квіточки збирати – це швидко. У них шийка тендітна, квітка легко відламується. Треба повозитися, коли виймаєш тичинку. За 3-4 години збираємо всі квіти і розходимося з ними по домах. Там зі своїми родинами, сидячи перед телевізором чи за розмовами – виймаємо тичинки”, – розповів бізнесмен про процес перетворення квітки крокуса на спецію шафран.
У 2017-му році з двох гектарів вдалося зібрати близько п’яти кілограмів шафрану. Тож вже наступного року фермери вирішили розширити крокусову плантацію до чотирьох гектарів.
За словами Віталія, якщо крокуси не пересаджувати, на третій рік з одного гектару можна зібрати близько 20 кілограмів шафрану.
Читайте також: На Одещині бізнесмен вирощує мандарини та гранат у відкритому ґрунті
У планах українських фермерів – розширювати плантації та виходити з продажами на міжнародний ринок.
“Коли починаєте власну справу – відставте усі сумніви в сторону”, – радить Віталій.
Спецію купують, щоб лікуватися
Підприємці працюють з Національним фармакологічним університетом Харкова, який досліджує цілющі властивості шафранової приправи.
“У Литовський університет наук про здоров’я на дослідження відправили наш шафран. Науковці тестували. Кажуть, що допомагає боротися із раком молочної залози та шкіри. Тому у нас зараз купують шафран не як спецію, а як фармакологічний засіб”, – розповів Віталій.
Читайте також: Як переселенка з Горлівки озеленює Донбас і робить бізнес на цьому
Після проведених досліджень над зразками із херсонського поля урожаю 2017 року, експерти призначили спеції 1 категорію за міжнародною класифікацією.
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
Хто може взяти участь у дослідженні CHANGE
- Чоловіки 18+, які проживають в Україні;
- відчувають стрес: безсоння, головні болі, надмірне хвилювання за себе чи інших, відчуття самотності і проблеми в родині, тощо;
- вживають алкоголь, щоб зняти напругу 1-3 рази на тиждень.
Як і для чого проводиться дослідження
Контакти для реєстрації на участь у дослідженні
- Онлайн-форма для реєстрації: https://forms.office.com/e/ZqWfZ8ymad
Реєстрація також за телефоном: +38 050 222 03 10; - більше інформації про проєкт є на сайті та на сторінках Facebook та Instagram;
- з будь-яких питань можна писати на пошту changeukraine@ukma.edu.ua.
Коментарі