Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/fEwYm0r6nOcSSSSSS

Суспільство

Як Естонія позбулася російської мови після розпаду Радянського Союзу (ВІДЕО)

Опубліковано

Росія знищувала мову та народ Естонії так само агресивно, як і в Україні. Проте сьогодні естонська молодь вже не спілкується російською.

Як їм це вдалося розповідає ШоТам.

Після розпаду російської імперії Естонія 20 років будувала державу, доки знову не прийшла Росія. Через окупацію СРСР 1940 року Естонія з незалежної країни перетворилась на радянську республіку.

Радянська влада хотіла викоренити естонців як окрему націю. Естонія пережила совєтизацію, репресії та депортацію інтелігенції, політиків і активістів. На їхні місця совєти завозили росіян – робітників і колгоспників.

У 1970-х роках російську мову запровадили у школах, а дорослі естонці вчили її, щоб не втратити роботу. Але у 80-х роках вплив радянської влади слабшав, а рух опору набирав обертів.

У час Перебудови 1989 року було ухвалено закон, який проголошував естонську мову державною. А з розпадом Союзу Естонія почала активно відроджувати рідну мову.

У держустановах, навчальних закладах, магазинах та сфері обслуговування мали спілкуватися естонською. За тим, як виконують закон, стежив спеціальний орган – мовна інспекція.

На вивчення мови давали рік, а потім – штраф, якщо не вивчив. А ще без знання естонської мови не можна було отримати громадянство.

«Тим, хто прибув до країни в радянський період, потрібно було скласти іспит. Зокрема й на знання державної мови. Адже до окупації в країні проживало лише 23 000 росіян, натомість у 1991 році їх стало аж 475 000. Майже 30% населення. Тож, жорсткі міри були питанням безпеки», – розповідає Альона Данилюк, авторка ютуб-каналу «НеАполітичні».

Тим, хто не хотів вчити мову, видавали «сірий паспорт» без громадянства та основних виборчих прав. Звісно, такі рішення зачепили почуття Росії.

Та ви ж не подумали, що Кремль міг просто проковтнути цей буржуазний націоналізм? Реакція була настільки класичною, що аж банально. Карати вирішили відключенням газу. Альона Данилюк, авторка ютуб-каналу «НеАполітичні».

«Та ви ж не подумали, що Кремль міг просто проковтнути цей буржуазний націоналізм? Реакція була настільки класичною, що аж банально. Карати вирішили відключенням газу», – Альона Данилюк, авторка ютуб-каналу «НеАполітичні».

Хотіли зробити прикордонне з Росією місто Нарва автономною республікою. Але ідея провалилася, адже естонці проводили комунікаційну кампанію з населенням.

«Місцевим пояснювали, що народна республіка Приноров’є – це шлях до ізоляції. І за таких сценаріїв їх в майбутньому чекає лише торгівля пиріжками з сусіднім Іван-городом, не більше», – розповідає Альона Данилюк.

Читайте також: Українська мова у селах Донеччини, або Чим живуть прифронтові бджоли

Такі заходи дали ефект. Естонська більше не мова меншин, як було при СРСР, а рідна для 77% населення. Мовна інспекція, до речі, працює в Естонії й досі.

«Ми даємо людині час на вивчення мови – один рік. Через рік ми знову перевіряємо, якщо людина все ще не знає мови, тоді ми будемо штрафувати, не одразу», – Ільмар Томуск, представник мовної інспекції.

А повномасштабний напад Росії на Україну дав поштовх до ще активнішої естонізації. Російські навчальні заклади, які досі існують в Естонії, тепер переводять на естонську мову. І ще призначили штаф у 10 000 євро за невиконання мовного закону.

А в Нарві, яка раніше була проросійською, навіть прибрали монументи з радянською символікою. Естонці, як ніхто, розуміють українців і тому потужно підтримують. Ця держава віддала нам більш ніж 1% ВВП, це найвищий показник серед країн-союзниць.

Естонський політик Трівімі Веллісте порівнюючи історію України та Естонії, каже, що головна різниця в тому, що Естонія була незалежною між Першою та Другою світовими війнами.

«Якби ми були частиною Радянського Союзу вже у 20-х чи 30-х роках, я б тут зараз не стояв і моя б країна не говорила естонською», – Трівімі Веллісте, естонський політик.

Естонці вірять: якщо у них вийшло викоренити «русскій мір», то у нас теж обов’язково вийде.

Нагадаємо, у застосунку «Давай займемось текстом» з’явилась гра на знання українських діалектів.

До того ж створили мобільний застосунок, що розповідає історію русифікації України. Як завантажити.

Суспільство

До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Опубліковано

Екскурсійний трамвай-кафе, що ходить до Пущі-Водиці, планує відновити свою діяльність з 18 травня.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці “Екскурсії на трамваї по Києву”.

Про екскурсію

Перша запланована екскурсія отримала назву “Таємниці Пущі-Водиці” і її програма була розроблена на основі матеріалів відомого історика Олександра Анісімова.

Учасники екскурсії матимуть можливість відвідати перший у Києві пивоварний завод, урочище Кинь-Ґрусть та мавзолей-усипальницю, спроектовану архітектором Городецьким.

Серед варіантів програм для прогулянок до Пущі-Водиці також доступна програма під назвою “Трамваї на курорт”. Щодо екскурсій по Києву, можна обрати із таких варіантів, як “Вечірній трамвай”, “Від конки до трамваю” та “Не звичні історії на тролейбусі”. Кожна з цих програм обіцяє захоплюючі враження та цікаві відкриття для учасників.

Екскурсії тривають від однієї до трьох годин. Вартість місця в екскурсійному кафе-трамваї становить від 400 гривень. Забронювати місця можна на сайті.

Читати також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Про вагон

Вагон-кафе був споруджений у 1992 році, і в 2007-му році він пройшов ремонт за кошти та зусилля “любителів транспорту” та працівників депо.

Проте, в березні 2023 року на сторінці екскурсійної агенції було оприлюднено повідомлення про загрозу зникнення трамвай-кафе. З початком воєнного стану екскурсійному трамваю було заборонено курсувати до Пущі-Водиці, незважаючи на те, що рух регулярних трамвайних маршрутів до цієї місцевості був відновлений в травні 2022 року.

Нагадаємо, що сумчанин переміг у міжнародному конкурсі шрифтів.

Також ми повідомляли, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Читати далі

Суспільство

В Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”

Опубліковано

Український виробник ювелірних виробів, бренд karpenko jewelry, представив обмежену колекцію прикрас під назвою “оМРІЯна помста”. Ці прикраси створені для натхнення найбільшого українського літака “Мрія”, який був знищений окупантами в лютому 2022 року.

фото: karpenko jewelry

Про це повідомляє сайт бренду.

Про колекцію

У колекцію включені дві брошки: одна у формі турбіни, а інша – у формі літака “Мрія”. Брошка “Літак” відтворює один з найбільш впізнаваних ракурсів “Мрії”, який був видно на всіх земних презентаціях та зафіксований на численних символічних фотографіях по всьому світу. Брошка “Турбіна” віддана унікальній особливості цього гігантського літака – шість двигунів, які робили його найпотужнішим цивільним транспортним літаком у світі.

фото: karpenko jewelry

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Кожна прикраса містить уламок фюзеляжу зруйнованої “Мрії”. Їх для створення прикрас передала з власного архіву військовослужбовиця, парамедик Галина Алмазова. Разом зі своїм підрозділом вона витримала в Гостомелі найстрашніші дні атаки на аеропорт, евакуюючи поранених.

фото: karpenko jewelry

Мета випуску колекції благодійна. Весь прибуток з продажу прикрас спрямують на збір на засоби посилення технічної розвідки для Головного управління розвідки України.

фото: karpenko jewelry

Кількість прикрас у колекції “оМРІЯна помста” обмежена наявною кількістю уламків літака. Наприклад, випущено 225 брошок “Літак”, відповідно до номерів на фюзеляжі “Мрії”. Щодо брошок “Турбіна”, їх виготовлено не більше 1 тисячи штук.

Придбати прикраси можна на офіційному сайті бренду karpenko jewelry.

Нагадаємо, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Також ми повідомляли, що українці відкрили рекордну кількість ФОПів у першому кварталі.

Фото: karpenko jewelry

Читати далі

Суспільство

Мати загиблого пілота стала капеланкою

Опубліковано

Мати полеглого пілота й героя України Степана Тарабалки вступила до лав військових капеланів, аби підтримувати українське військо!

Пані Світлана після загибелі сина у 2022 на гроші, компенсовані державою, відкрила реабілітаційний центр для захисників, а разом з цим відчула, що після загибелі сина Бог по-особливому торкнувся її серця.

Історія пані Світлани

“У такий складний час хочеться донести того світла, яке Бог дає мені, для служіння іншим”, – каже жінка.

Наталя Тарабалка – мати Героя України льотчика Степана Тарабалки з Коломийщини. Її Степан був одним з пілотів, яких за майстерність прозвали “Привидами Києва”. Він загинув над Житомиром 13 березня 2022 року з переважаючими силами окупантів.

На гроші, які їй компенсувала держава, Наталя у 2023 році відкрила оздоровчий центр для військових. А разом з цим відчула: після загибелі сина Бог по-особливому торкувся її серця.

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Маючи духовний досвід, пані Наталя вирішила долучитися до українського війська як капеланка.

“Отримавши певну базу знань з капеланства, я хочу бути потрібною, корисною не тільки для родин, а й ветеранів, для військових”, – каже Світлана.

Пані Наталя вже отримала шеврон капеланки та приєдналася до лав військових священників.

Нагадаємо, що 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: