Наприкінці 2023 року в українському YouTube з’явився новий канал — «Звучить!». Його запустили Влад Лагода, співзасновник і продюсер гурту Tember Blanche, та Олексій Бондаренко, головний редактор медіа про нову українську культуру Лірум. За два місяці канал налічує уже понад 5000 підписників, а найпопулярніше відео — понад 100 тисяч переглядів.
Навіщо музикант і журналіст пішли в YouTube? Яким чином відбувається процес зйомок? Та які плани у «Звучить!» в майбутньому?
Ідея робити щось разом у Влада й Олексія з’явилася ще рік тому. Вони познайомилися на святкуванні Нового року 2022 у спільного друга. Обидва знали про існування одне одного: Лірум брав у Tember Blanche одне з перших інтерв’ю, а Влад читав це медіа задовго до того. Після знайомство виявилося, що у Влада й Олексія купа спільних тем для обговорення.
Влад мав навички роботи з відео, раніше він працював motion-дизайнером. Олексій мав досвід написання текстів, а також часто ходив на радіо та телебачення як запрошений експерт. Тож базові навички говорити на камеру були присутні. Перша ідея була робити спільний подкаст. Але потім друзі зійшлися на тому, що українському ютубу не вистачає едютеймент контенту. А про українську й світову музику занадто мало каналів.
“Перша спроба зробити канал про музику і музичний бізнес в мене була ще в 2016 році, але досвіду було мало, та й робив я це неправильно. Я постійно споживаю якийсь навколомузичний контент: інтерв’ю, детальні розбори пісень, лекції про те як працює індустрія – все, переважно англійською. В якийсь момент я задумався про те, що такий контент українською переважно є тільки на «жовті» теми, все обмежується скандалами і реакціями на музику від людей, які до неї, окрім самих реакцій, не мають ніякого відношення.
Ми з Олексієм настільки багато говорили про музику, що наші друзі почали казати щось на кшталт: «Та скільки можна про одне і те ж, заведіть собі подкаст і там обговорюйте». Я люблю створювати контент, а тут зійшлися всі зірки: особистий інтерес, талановитий Олексій, вільна ніша і бажання показати людям, що навколомузичним контентом можуть бути не тільки плітки й підбірки пісень. Плюс, у нас є фішка у вигляді компетенції Льоші як журналіста і моєї як продюсера музичного гурту який досяг усього сам”, — розповідає Влад Лагода.
Для Олексія це було логічним продовженням роботи Лірума. Але з іншим фокусом.
«Ми 12 років пишемо про українську музику. Але формати змінюються і попит на відеоконтент зараз очевидний. Мені хочеться розповідати про музику якомога більшій кількості людей і популяризувати класних українських артистів. Мені здається, це вдалий варіант для цього», — розповідає Олексій Бондаренко.
Ще від початку прийняли рішення запускати новий канал, а не робити на базі YouTube Лірума. Таке рішення через те, що, по-перше, нові канали легше розкачувати, ніж уже існуючі. А по-друге, друзі вирішили, що персональні бренди й блогери зараз привертають більше уваги, ніж традиційні медіа. Тому «Звучить!» будується на співпраці двох окремих особистостей.
Назву ж придумала співавторка Влада, фронтвумен гурту Tember Blanche, Саша Ганапольська.
Студія, камера, мікрофон
Для того, щоб почати знімати відео багато чого вже було. Завдяки підтримці Media Development Foundation Лірум ще раніше зміг придбати фотоапарат та світло, для того, щоб у майбутньому записувати відео. Влад же — чинний музикант і саундпродюсер, відповідно має студію для запису та хороші мікрофони.
На початку прийняли рішення знімати окреме приміщення, яке буде слугувати “ютубарнею”. Там були записані два перших відео. Пізніше, призвичаїлися робити запис у різних умовах і на різних студіях.
Бюджет на запуск проєкту вдалося виграти на пітчингу проєктів Mediengeist від Гете-інституту і медіа «Куншт» по протидії дезінформації. Серед членів журі, що приймали рішення, були Богдан Логвиненко (Ukrainer), Анатолій Остапенко (Телебачення Торонто) та культурна менеджерка Юлія Федів. Серед трьох переможців опинився і проєкт «Культреальність» від Лірум, в межах якого профінансовано й «Звучить!». Менеджеркою проєкту, яка виграла грант, була Марія Кравченко. Сумарно на запуск проєкту було виділено 5 тисяч доларів.
«Коли ідея “Культреальності” отримала визнання як один з переможців акселератора медійної грамотності “Mediengeist”, це для нас стало ще одним підтвердженням того, що шлях протистояння ворожим наративам, дезінформації та спробам посягання на наші цінності та ідентичність саме через культуру може працювати дуже добре, нестандартно та ефективно. Адже якщо розвінчувати міфи навколо історії та культури, завжди потрібно говорити й про те, що ми можемо протиставити», — каже Марія Савелова, представниця Goethe-Institut в Україні.
Отримані кошти вклали у створення візуальних елементів, оплату роботи Влада й Олексія та команди Лірум, яка інформаційно підтримує проєкт.
На відміну від Лірум, який фокусується майже виключно на українській культурі, «Звучить!» задуманий як канал про музику загалом, без географічних обмежень. Теми генеруються відповідно до інфоприводів та того, що цікаво самим авторам. Перше відео вийшло під Різдво і було про українські колядки, а також радянську спадщину, яка намагалася винищити все українське.
Друге — про історію виживання української музичної індустрії в умовах тотальної русифікації нульових. Третє — розмова-подкаст про учасників українського національного відбору на Євробачення.
Фідбек був майже суцільно позитивний. Карколомного росту каналу не було, але цифри перевищували очікування. Кожне з відео набрало понад тисячу переглядів і це за умови відсутності платного промо.
Після цього Влад і Олексій вирішили записати відео-експлейнер про феномен Тейлор Свіфт, яка якраз отримала статус «Людини року» за версією TIME, де обійшла, серед інших, Володимира Зеленського. Відео «залетіло» в рекомендації, і зараз має понад 100 тисяч переглядів, які щодня ростуть.
«Чесно кажучи, я не думав, що саме Тейлор Свіфт так залетить, — каже Олексій. — Я виношував матеріал про неї ще з 2019 року і слідкував за тим, що відбувається. Але було зрозуміло, що це радше американський феномен. У нас її знають погано і не так активно слухають. Але станом на сьогодні пані Свіфт — настільки величезна персона для світової культури, що закривати очі на цей феномен — уникати слона в кімнаті. Відповідно, все більше українців цікавляться хто ж вона така і чому настільки популярна. Ми попали в запит».
Популярність відео про Тейлор Свіфт привела за собою нових підписників та перегляди й на інших відео. А в коментарях підказали багато ідея для наступних розборів.
Звучить далі
Автори каналу мають на нього багато планів. Серед основних: випускати щонайменше одне відео на тиждень і робити це протягом року. Допомога від Mediengeist дала можливість запустити проєкт. А далі треба працювати над його самоокупністю.
Уже після трьох відео до проєкту звернулися перші рекламодавці. Правда, домовитися з ними поки що не вийшло. Утім уже зараз автори проєкту шукають бренди й компанії, з якими було б цікаво співпрацювати. Паралельно працює монетизація самого YouTube.
«Ми розуміли, що заходити в YouTube по гроші — провальна ідея. План — грати в довгу. Але перші успіхи з’явилися раніше, ніж очікувалось. Тому амбіції ростуть паралельно з ростом каналу. Є ідеї як це розвивати, але це все з часом. Спочатку ціль — покривати операційні витрати, а далі подивимось», — розповідає Влад.
«Звучить!» притримується свого плану. Наразі там є відео про те, скільки і як заробляють українські музиканти, подкаст про різницю між естрадою та попмузикою і аналіз українських музикантів, які балотувалися у Верховну Раду. У планах — розповісти про феномен інших зірок світової сцени, розібратися в тому як працює музична індустрія і продовжити аналіз поточних тенденцій. А також розвинути інші соцмережі, зокрема інстаграм, телеграм і тікток.
«Мені би хотілося свій досвід як журналіста використати для збільшення якості блогерського контенту. Ми стараємося до кожного відео підходити відповідально, розділяти факти й оцінні судження, перевіряти інформацію. Як на мене, цього не вистачає в українській блогосфері. Ми хочемо робити контент, за який не соромно, і який ми би самі дивилися», — пояснює Бондаренко.
Нагадаємо, що сторик опублікував архівне фото мрійливої галичанки.
У КМДА прийняли проєкт реставрації будинку на вулиці Володимирській, 93. Він розташований у Голосіївському районі Києві, а знають його як «Будинок з комахами» Марії Станіславської.
Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова, передають у міській адміністрації.
Як реставруватимуть пам’ятку
Під час перших етапів робіт реставратори захистять будинок від руйнування. Після цього його вже почнуть відновлювати.
«Збереження історичних пам’яток – це не лише питання архітектури, а й нашого культурного обов’язку перед наступними поколіннями. Реставрація житлової будівлі на Володимирській, 93 — це важливий крок для збереження автентичності Києва. Концепція, яку було представлено, враховує збереження ключових історичних елементів пам’ятки та забезпечує її подальшу інтеграцію в сучасне життя міста», — зазначила Марина Соловйова.
Цей прибутковий будинок внесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України у червні 2023 року.
Нагадаємо, що столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо.
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
як використовувати різні прилади у різних умовах;
на що звертати увагу під час вибору пристрою;
які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.
Коментарі