Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які готує та фотографує Артем Розкокоха, репостить у свої соцмережі переможниця професійного кулінарного шоу «МастерШеф 2».

Ще з підліткового віку Артем цікавиться кондитерським мистецтвом, а власну справу розпочав цього року завдяки перемозі в грантовому конкурсі «Роби своє» від Благодійного фонду «МХП — Громаді». Як йому це вдалося та що потрібно, аби виграти грант, розповідаємо в ШоТам.

З 16 років навчався та працював на кухні

Артем Розкокоха родом із села Баришівка, що на Київщині. З 16 років хлопець навчався кондитерської справи в переможниці шоу «МастерШеф 2» Лізи Глінської, відвідував її майстер-класи, працював на кухні, а всі зароблені кошти вкладав у навчання онлайн. 

Артем Розкокоха з Лізою Глінською. Фото надав Артем

До повномасштабної війни Артем працював за кордоном, але повернувся в Україну з початком російського вторгнення. Тривалий час думав, чим займатиметься далі, поки його знайома керівниця місцевого БФ Надія Слухай не розповіла про грантову підтримку від Благодійного фонду «МХП — Громаді».

Хлопець був переконаний, що має надто мало досвіду, аби гарно презентувати свою ідею — кулінарний проєкт «Український макарон», де буде виготовляти вишукані іноземні десерти (тарти, моті, макарони), але з власним оздобленням і маркуванням, аби вони стали доступними для українців у маленьких містах і селах.

Але все ж Артем наважився. Спершу пройшов навчання від фонду — дізнався, як створити бізнес-стратегію і скласти бізнес-план. Підприємець радить усім, хто має бажання започаткувати власну справу, обов’язково приділити час навчанню та вдумливо прослухати всі модулі.

Завдяки гранту робить макарони вдвічі швидше

Після навчання Артем заповнив форму на сайті фонду, де описав свою бізнес-ідею, хоча особливо не розраховував на перемогу.

«Ще кілька років тому я думав, що гранти виграють лише “свої”: куми, брати, свати, і нереально там пробитися. Коли мені зателефонували з фонду й повідомили про перемогу, то першу хвилину я просто мовчав і не міг у це повірити. А коли дізнався, скільки цікавих бізнесів перемогли в конкурсі “Роби своє” за два роки, то змінив свою думку», — згадує Артем. 

Макарони, які виготовляє Артем Розкокоха. Фото надав Артем

Артем Розкокоха отримав майже 70 000 гривень. Завдяки грантовій підтримці хлопець придбав дорогу духову шафу Bosch, блендер Bamix і потужну вафельницю. «Якби не грант, то я б не зміг придбати таку вартісну техніку. А зараз використовую топову техніку й можу завдяки їй створювати ще більше десертів. До проєкту я готував 100 макаронів за 4-5 годин, а зараз ту саму кількість роблю вдвічі швидше», — ділиться хлопець.

Зараз Артем створює десерти на весілля й інші святкові заходи, а ще постачає свої кондитерські вироби у 8 закладів харчування та 3 магазини Броварського району. 

Тістечка власного виробництва від Артема Розкокохи. Фото надав Артем

П’ять тістечок за десять тисяч гривень

Кондитер радить людям, які хочуть почати власну справу, не боятися знайти в ній експерта й звернутися по поради. Для Артема такою людиною є Ліза Глінська, якій хлопець вдячний за навчання та підтримку. Коли він завершив курс у Лізи, вона репостила його десерти у свої соцмережі з аудиторією пів мільйона людей. Підписники Лізи писали Артему з питаннями, як він готує той чи інший десерт, тому з часом хлопець вирішив запустити власне навчання.

Артем Розкокоха отримує сертифікат про завершення кондитерських курсів від Лізи Глінської. Фото надав Артем

Кондитер публікує свої десерти в TikTok, а також уже створив власний курс і запустив його наприкінці літа минулого року. Зараз в Артема навчаються онлайн люди з України та з-за кордону. 

Окрім цього, хлопець намагається своїм кондитерським бізнесом підтримувати військовослужбовців: долучається з десертами до аукціонів, передає смаколики на фронт. Він розповідає, що готував свої десерти на великий аукціон, де волонтери назбирали на ЗСУ 160 000 гривень. Тоді 5 тістечок продали за 10 000 гривень. 

Нещодавно Артем почав виготовляти ситні енергетичні батончики, які дуже сподобалися захисникам. Хлопець передає смаколики на фронт через місцеві благодійні фонди, зокрема, «Екта Ініціатива». А ще кондитер планує безкоштовно навчати дружин військовослужбовців, аби ті розвивали власні бізнеси у своїх містах чи селах. 

Як отримати грантову підтримку від «МХП — Громаді»

Зараз Артем Розкокоха не планує створювати власний окремий заклад харчування — поки працює вдома на кухні. Каже, що вона в нього виглядає, ніби професійна кухня в дорогих ресторанах. Артем і після перемоги в конкурсі відчуває підтримку фонду: «Ментори дають зворотний зв’язок, постійно спілкуються з нами, і це дуже мотивує до роботи. Безмежно вдячний “МХП Громаді” за цю казку, яка триває й досі».

Найбільше в професійному розвитку кондитер мріє проводити власні майстер-класи наживо, а ще — потрапити на шоу «МастерШеф». Серед найближчих планів — написати ще один бізнес-проєкт, пов’язаний з кулінарією.

Нещодавно стартував новий сезон конкурсу «Роби своє» від «МХП — Громаді». Підприємці можуть отримати до 100 000 гривень на розвиток власної справи. Фонд планує підтримати до 80 ініціатив у 13 областях України. Заявки приймають до 9 квітня 2024 року.

Аби взяти участь у грантовому конкурсі, необхідно:

  1. ознайомитися з загальною інформацією про конкурс; 
  2. завантажити аплікаційну форму на сайті;
  3. зберегти її на власному гугл-диску чи комп’ютері;
  4. заповнити форму реєстрації на сайті, де варто описати свій проєкт чи бізнес-ідею, зазначити бажану суму гранту, яка необхідна для її реалізації, поділитися, як саме плануєте використовувати грантові кошти та вписати особисті дані;
  5. додати до заповненої на сайті форми аплікаційну заявку в pdf-форматі.

«Одним з найважливіших критеріїв відбору будь-якого грантового конкурсу є наявність чіткої бізнес-моделі та розуміння попиту цільової аудиторії. Детально опишіть, яким ви бачите свій бізнес, а також вкажіть, яку потребу має ваша громада щодо отримання саме вашої послуги. Що більше цифр, статистики та показників ви наведете, то легше буде оцінити потенціал вашої ідеї», — говорить керівник відділу національних проєктів Володимир Панченко. 

Більше інформації можна знайти на сайті Благодійного фонду «МХП — Громаді».

«МХП — Громаді» — український благодійний фонд, який почав свою діяльність 2015 року. Його головна місія — комплексний розвиток громад. Географія діяльності налічує 12 областей України: понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників та рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт та літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування.

Суспільство

У Києві до домівок біля озер повернулися червонокнижні пелікани (ФОТО)

Опубліковано

До літніх домівок біля озер «КиївЗоо» повернулася родина червонокнижних пеліканів. Загалом у зоопарку налічують 4 кучеряві та 16 рожевих пеліканів.

Про це повідомили в КП «Київський зоопарк».

Тепер пелікани житимуть у домівках біля весняних озер зоопарку поблизу центрального входу. Тогоріч зграя поповнилася трьома пташенятами, яких зараз можна відрізнити за сірим оперенням. Зараз вони вперше в житті освоюють озера.

«Комфортне життя пеліканів забезпечують чиста вода, природне каміння, засіяні травичкою схили, густі кущі та високі дерева, зони для прийняття сонячних ванн та відпочинку в затінку, гніздові платформи і, звісно ж, — багато свіжої риби»‚ — написали в «КиївЗоо».

Читайте також: Година Землі в Україні: як кожен з нас може захистити нашу природу

У зоопарку додали, що кожного дня о 12:00 можна поспостерігати за їхніми рибним ланчем. Кожен птах може з’їсти до 1,5 кілограма риби.

Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт «КиївЗоо»

Читати далі

Суспільство

Донори UNITED24 профінансували відбудову медзакладу, знищеного авіабомбою (ВІДЕО)

Опубліковано

У Чернеччинській громаді на Сумщині завершили будувати амбулаторію, у яку влучила російська авіабомба. Кошти на проєкт збирали на фандрейзинговій платформі UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Медзаклад росіяни знищили на початку повномасштабного вторгнення. Проєкт реалізували за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, а також благодійників з Австралії.

«Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно»‚ — написали в UNITED24.

Читайте також: «Я обожнюю українські кольори»: принц Вільям зустрівся з дітьми з України (ФОТО)

У Чернеччинській територіальній громаді завершили будівництво медичного закладу, кошти на який зібрали завдяки донорам UNITED24 та благодійникам з Австралії, а реалізували проєкт за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Амбулаторію на початку повномасштабного вторгнення знищили росіяни, завдавши по ній авіаудару. Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical _________________ A new clinic was built in the Sumy region to replace the one destroyed by russia. In the Chernechchyna territorial community, the construction of a medical facility has been completed, thanks to the contributions of UNITED24 donors and benefactors from Australia. At the beginning of the full-scale invasion, the clinic was destroyed by the russian forces in an air strike. We thank the platform donors, the State Government of Victoria, Australia, the Australian Federation of Ukrainian Organisations, the Embassy of Ukraine in Australia, and Chris Garnaut for their support of Ukrainian medics medics 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical

Опубліковано United24 Пʼятниця, 21 березня 2025 р.

Нагадаємо, що UNITED24 розігрує стяг із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

Дві українські студії ввійшли до шортлиста премії Hospitality Design Awards (ФОТО)

Опубліковано

Проєкти двох українських архітектурних студій YOD Group і Balbek Bureau ввійшли до короткого списку міжнародної премії Hospitality Design Awards. За премію змагаються проєкти з багатьох країн Європи, Азії та з США.

Про це повідомили у виданні БЖ.

Проєкти в шортлисті

YOD GROUP розробили проєкт готелю Mountain Residence у селі Поляниця. Його відзначили у номінації Midscale Hotel Public Space. Готель поєднує сучасні напрямки дизайну й автентичність та природу Карпат.

Для створення готелю використали дерево, лозу, вовну, кераміку та очерет. Разом із тим інтер’єр доповнили елементами народного ремесла.

Проєкт balbek bureau відзначили у номінації Hybrid Hospitality за проєкт Misto Cafe в Луцьку. Простір створили як «третє місце» для зустрічей людей, які мають різні стилі життя. Заклад зробили у світлих кольорах, у ньому розмістили багато рослин, а також кілька неонових вивісок.

Читайте також: Київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни

Премія Hospitality Design Awards відзначає найкращі архітектурні проєкти вже протягом 19 років. Щорічно її вручає американське видання Hospitality Design Magazine.

Нагадаємо, що український архітектурний проєкт уперше здобув відзнаку від Architecture Press Release (ФОТО).

Фото: YOD Group, Balbek Bureau

Читати далі