Суспільство
В Україні збираються відновити столітній парк Потоцьких
У Тульчині на Вінниччині взялися за відродження парку «Хороше», що був закладений у 1786–1789 роках позаду палацу Потоцьких на площі у 10 гектарів. Про це повідомляє видання “День”.
Що відомо про парк?
Раніше це був неймовірний комплекс з алеями, скульптурами, фонтанами і декоративними деревами. Саме цей парк взяли за основу при створенні «Софіївки», що в Умані. «Хороше» був менший за розмірами, але мав такий самий каскад озер з кількома острівцями, що були з’єднані дерев’яними містками.
В оранжереях парку навіть росли мандарини, апельсини, лимони, стояли клітки з дивовижними птахами та білі мармурові копії античних скульптур.
Читайте також: Зірки Бродвею у райцентрі: як Тульчин став українською столицею опери
Зараз від початкового вигляду розкішного ландшафту залишилося небагато – кілька дерев, посаджених ще Станіславом Потоцьким та його дружиною Жозефіною. Але активна Тульчинська громада не втрачає надії і працює над виготовленням проектно-кошторисної документації для відновлення парку і запрошує долучитися до реалізації амбітного задуму усіх небайдужих.
Треба 350 тисяч гривень
«Якщо почали реставрувати палац Потоцьких, то залишати парк, який у занедбаному стані, не можна, бо це єдиний ансамбль, – каже голова ГО «Практично-територіальне співтовариство «Ля Рош» Олена Українець. – До речі, на пагорбі розміщувався фонтан, з обох сторін якого вниз йшли сходинки, прикрашені мармуровими вазами. Звичайно відновити первозданний вигляд парку нашій громаді не під силу – це колосальні кошти. Але навести порядок на території і зробити її затишної можна, особливо якщо до реалізації ідеї приєднують соціально відповідальні бізнесмени, меценати та донори».
Земельна ділянка під парком має рекреаційне значення, тобто призначена для відпочинку населення, туризму та спортивного відпочинку. Її балансоутримувачем є Тульчинська ОТГ. Тому наступного року громада планує запросити художників, архітекторів та урбаністів, щоб разом розробляти концепцію розвитку цієї території. Підрахували – для цього необхідно 350 тисяч гривень. Загальна вартість відновлення парку – щонайменше 50 мільйонів гривень. Поки шукають спонсорів, проводять дослідницьку роботу. Адже документів та матеріалів про парк «Хороше» не так вже й багато.
«Ще кілька років тому ми й надії не мали, що наш палац відреставрують, але потроху він оживає, а це дає надію на і на відновлення парку «Хороше», – каже Олена. – Якщо ми встигнемо дожити до того часу, коли він оживе, то це буде великий внесок у наповнення культурної спадщини рідного Тульчина».
Хто такі Потоцькі?
Потоцькі – сім’я польських шляхтичів, магнатів, діячів культури.
Вони внесли великий вклад в суспільно-культурне життя України, були активними політичними діячами, заснували перші благодійні організації та звели більше сотні замків і палаців по всій країні. Це палац Потоцьких у Львові, Івано-Франківську, Одесі, у Червонограді та інших містах України.
Палац Потоцьких у Тульчині був зведений на замовлення відомої родини, в стилі класицизму в другій половині вісімнадцятого століття. Автором проекту був французький архітектор. Власник палацу Станіслав-Щеніцький-Потоцький перейшов на службу російській імператриці Катерині Другій, після чого був визнаний зрадником в Польщі.
Потоцькому пощастило, йому дозволили зберегти свої маєтки на території України. Станіслав-Щеніцький-Потоцький мав більше 100 000 кріпаків. Під час його правління, палац був розширений до цілого ансамблю з декількох будівель. Ансамбль включав палац, дві прибудови, картинну галерею, бібліотеку, турецьку лазню, стайню, друкарню, оранжерею і кілька господарських приміщень. Поруч з палацом знаходиться дивовижний парк, в якому колись розташовувалося кілька ставків. Поляни парку прикрашали фонтани і скульптури.
Старий палац – головне приміщення палацу Потоцьких. Фасад будівлі до парадного входу має відкриту лоджію. Родзинкою палацу вважалася арка, прикрашена фронтонами. З вісімдесятих років у стінах замку знаходилося училище культури.
Ілюстрації надані Владиславом Вігуржинським
Суспільство
Графік рейсу Київ – Львів
- відправлення з Києва о 8:18, прибуття до Львова — о 14:59;
- відправлення зі Львова о 14:14, прибуття до Києва — о 21:33.
- купе — 767,09 грн;
- люкс — 1855,87 грн.
Пункти незламності: допомога для пасажирів під час відключень
- підзарядити гаджети;
- зігрітися;
- скористатися безкоштовним інтернетом;
- випити гарячого чаю.
- місця для годування та сповивання;
- зони очікування;
- набори для малювання, розмальовки та настільні ігри.
Коментарі
Суспільство
Що можна придбати?
- вишиванка з пінгвінами, китами й пальмами;
- кепка з логотипом станції «Академік Вернадський»;
- прапор України, що побував в Антарктиці;
- колекційні марки;
- особиста онлайн-екскурсія станцією;
- патчі та шкарпетки із символікою.
Мета аукціону
- дронів DJI Mavic 3 і 3T;
- зарядної станції Bandera Power 860 S.
Як взяти участь?
- Оберіть лот на сторінці Національного антарктичного наукового центру.
- Напишіть свою ціну в коментарях до обраного слоту. Мінімальний крок — 100 гривень.
- Аукціон триватиме до 3 грудня 2024 року, 10:00.
Коментарі
Суспільство
1 грудня 2024 року в Києві відкрили рух легкових автомобілів та міського пасажирського транспорту через Подільський мостовий перехід.
Про це повідомив міський голова Віталій Кличко.
Відтепер дістатися мостом можна:
- З правого берега — з вулиці Набережно-Хрещатицької, виїзд на вулицю Петра Вершигори;
- З лівого берега — заїзд із вулиці Петра Вершигори, виїзд на вулицю Набережно-Рибальську.
Маршрут проходить через новозбудований тунель, що сполучає міст із вул. Вершигори та веде в напрямку проспекту Романа Шухевича й житлового масиву Троєщина.
Читати також: Скульптуру «Маленького принца» повернули на Пейзажну алею з біонічним протезом (ФОТО)
Для великовантажного транспорту міст поки закритий
Подільський міст поки що недоступний для вантажівок. Водночас роботи з благоустрою біля новозбудованого тунелю триватимуть до кінця року, але це не впливатиме на рух транспорту.
Фото обкладинки: виставлене в соціальних мережах Віталія Кличко.
Коментарі