

Суспільство
В Україні збираються відновити столітній парк Потоцьких
У Тульчині на Вінниччині взялися за відродження парку «Хороше», що був закладений у 1786–1789 роках позаду палацу Потоцьких на площі у 10 гектарів. Про це повідомляє видання “День”.
Що відомо про парк?
Раніше це був неймовірний комплекс з алеями, скульптурами, фонтанами і декоративними деревами. Саме цей парк взяли за основу при створенні «Софіївки», що в Умані. «Хороше» був менший за розмірами, але мав такий самий каскад озер з кількома острівцями, що були з’єднані дерев’яними містками.

В оранжереях парку навіть росли мандарини, апельсини, лимони, стояли клітки з дивовижними птахами та білі мармурові копії античних скульптур.
Читайте також: Зірки Бродвею у райцентрі: як Тульчин став українською столицею опери
Зараз від початкового вигляду розкішного ландшафту залишилося небагато – кілька дерев, посаджених ще Станіславом Потоцьким та його дружиною Жозефіною. Але активна Тульчинська громада не втрачає надії і працює над виготовленням проектно-кошторисної документації для відновлення парку і запрошує долучитися до реалізації амбітного задуму усіх небайдужих.
Треба 350 тисяч гривень
«Якщо почали реставрувати палац Потоцьких, то залишати парк, який у занедбаному стані, не можна, бо це єдиний ансамбль, – каже голова ГО «Практично-територіальне співтовариство «Ля Рош» Олена Українець. – До речі, на пагорбі розміщувався фонтан, з обох сторін якого вниз йшли сходинки, прикрашені мармуровими вазами. Звичайно відновити первозданний вигляд парку нашій громаді не під силу – це колосальні кошти. Але навести порядок на території і зробити її затишної можна, особливо якщо до реалізації ідеї приєднують соціально відповідальні бізнесмени, меценати та донори».
Земельна ділянка під парком має рекреаційне значення, тобто призначена для відпочинку населення, туризму та спортивного відпочинку. Її балансоутримувачем є Тульчинська ОТГ. Тому наступного року громада планує запросити художників, архітекторів та урбаністів, щоб разом розробляти концепцію розвитку цієї території. Підрахували – для цього необхідно 350 тисяч гривень. Загальна вартість відновлення парку – щонайменше 50 мільйонів гривень. Поки шукають спонсорів, проводять дослідницьку роботу. Адже документів та матеріалів про парк «Хороше» не так вже й багато.
«Ще кілька років тому ми й надії не мали, що наш палац відреставрують, але потроху він оживає, а це дає надію на і на відновлення парку «Хороше», – каже Олена. – Якщо ми встигнемо дожити до того часу, коли він оживе, то це буде великий внесок у наповнення культурної спадщини рідного Тульчина».
Хто такі Потоцькі?
Потоцькі – сім’я польських шляхтичів, магнатів, діячів культури.
Вони внесли великий вклад в суспільно-культурне життя України, були активними політичними діячами, заснували перші благодійні організації та звели більше сотні замків і палаців по всій країні. Це палац Потоцьких у Львові, Івано-Франківську, Одесі, у Червонограді та інших містах України.
Палац Потоцьких у Тульчині був зведений на замовлення відомої родини, в стилі класицизму в другій половині вісімнадцятого століття. Автором проекту був французький архітектор. Власник палацу Станіслав-Щеніцький-Потоцький перейшов на службу російській імператриці Катерині Другій, після чого був визнаний зрадником в Польщі.
Потоцькому пощастило, йому дозволили зберегти свої маєтки на території України. Станіслав-Щеніцький-Потоцький мав більше 100 000 кріпаків. Під час його правління, палац був розширений до цілого ансамблю з декількох будівель. Ансамбль включав палац, дві прибудови, картинну галерею, бібліотеку, турецьку лазню, стайню, друкарню, оранжерею і кілька господарських приміщень. Поруч з палацом знаходиться дивовижний парк, в якому колись розташовувалося кілька ставків. Поляни парку прикрашали фонтани і скульптури.
Старий палац – головне приміщення палацу Потоцьких. Фасад будівлі до парадного входу має відкриту лоджію. Родзинкою палацу вважалася арка, прикрашена фронтонами. З вісімдесятих років у стінах замку знаходилося училище культури.
Ілюстрації надані Владиславом Вігуржинським

Суспільство

У Києві відкриють Центр гуманного поводження з тваринами, повідомили у пресслужбі столичної держадміністрації.
Таке рішення визріло після зустрічі власників найбільших притулків для тварин у Києві, зоозахисників та волонтерів, а також місцевої влади.
Наголошується, що всі небайдужі до тварин мають об’єднати зусилля для досягнення єдиної мети – створення умов для комфортного життя тварин у столиці.
Мета центру – оперативна реакція на виклики та розв’язання проблем, що виникають через недбале та жорстоке поводження з тваринами.
Планується, що робочі групи запропонують пропозиції для програми з регулювання чисельності безпритульних тварин та контролю за утриманням домашніх тварин на 2020-2022 роки.
Читайте також: «Електропастух» рятує овець. Як WWF-Україна допоміг вівчареві не боятися вовків
Нагадаємо, в Україні діятимуть європейські вимоги до благополуччя тварин.
Як ми повідомляли раніше, на Київщині встановили двоярусний будиночок для котів.
Головне фото: suprun.doctor.
Суспільство

У квітні в Мукачеві мають намір завершити реконструкцію дитячо-юнацької спортивної школи: стадіону, басейнів та двоповерхової будівлі за 70 млн гривень.
Про це повідомили у пресслужбі міської ради.
Що зробили?
Проведено капітальний ремонт будівлі спортивної школи, її площа 2,5 тис. м², фасад та усі приміщення всередині закладу повністю оновлено, підведені нові комунікації, для 4 спортивних залів за гроші з міського закупили спеціальне устаткування.

На майже 800 тис. грн. придбано спортивного обладнання для пауерліфтингу. На першому поверсі розміщені: рецепція, душові та роздягальні, окремі приміщення та доступ до басейнів передбачено для людей з інвалідністю. Тут облаштували два басейни: термальний та великий з прісною водою.

Триває реконструкція стадіону, тут облаштовано розминочну бігову доріжку, майданчик для кросфіту, площадку для стрибків у пісок та метання спису, а також два мульти-спортивний майданчик та тенісні корти. Міні-футбольне поле зі штучним покриттям облаштовано для учнів дитячо-юнацької спортивної школи.
Читайте також: Як заощаджувати та інвестувати? П’ять корисних блогів про власні фінанси
Найбільше поле стадіону облагородять та засіють травою. Також проведуть реконструкцію трибун та благоустрій території, облаштують зелені зони для відпочинку й місця для паркування автомобілів.

На базі спорткомплексу зможуть тренуватися спортсмени з усіх куточків України. Облаштовано спортивні зали та спец-майданчики для занять різними видами спорту: легкої атлетики, пауерліфтингу, боксу, тенісу, волейболу та баскетболу. Найголовніше, в нових комфортних займатимуться вихованці дитячо-юнацької спортивної школи, а це 380 учнів, які відвідують різні спортивні секції ДЮСШ.

Читайте також: VR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні
Нагадаємо, стадіон «Динамо» у Києві показали з висоти пташиного лету.
Як ми повідомляли раніше, на Полтавщині активіст створив понад 60 скелелазних маршрутів.
Усі фото: mukachevo-rada.gov.ua.
Суспільство

У Києві рятувальники Державної служби України з надзвичайних ситуацій спільно з представниками служби льотного складу провели спільні навчання на борту літака АН-225 «Мрія».
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС у фейсбуці.
«Рятувальникам розповіли і показали особливості конструкції літака АН-225 «Мрія», аварійні люки і виходи, місця розташування первинних засобів пожежогасіння», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що рятувальники відпрацювали вправи з екстреної евакуації борт-інженерів за допомогою надувного трапу через аварійні люки літака.
Читайте також: Як у Черкасах котиків рятували (ВІДЕО)
Також потренувалися евакуювати льотний екіпаж через запасні евакуаційні виходи безпосередньо з кабіни літака.

Нагадаємо, рятувальники нагородили 4-річну киянку «За добру справу».
Усі фото: facebook.com/MNS.GOV.UA.