Суспільство
В Україні уніфікують військові звання за стандартами НАТО
Верховна Рада України прийняла за основу зі скороченою процедурою розгляду введення нових сержантських і старшинських звань відповідно до стандартів НАТО.
За законопроект 10181 проголосували 231 народний депутат під час сесійного засідання, передає “Прямий”.
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби) дасть змогу вдосконалити порядок виконання військового обов’язку громадянами України, реалізувати запровадження нових військових звань сержантського і старшинського складу ЗСУ відповідно до еквівалентної колонки “NATO Code” згідно STNAG 2116.
Читайте також: НАТО дає Україні 1,5 мільйона євро: деталі угоди
У законопроекті пропонується запровадити нову шкалу армійських і корабельних військових звань. Зокрема, скасовуються військові звання – прапорщик, старший прапорщик і запроваджуються нові звання – рекрут, штаб-сержант, які відповідають еквівалентній колонці НАТО Code згідно STNAG 2116.
Також автори законопроекту передбачають, що ці зміни дозволять підвищити роль сержантського і старшинського складу ЗСУ в навчанні і вихованні підлеглого особового складу та в підготовці і виконанні ними завдань за призначенням, створить додаткові мотиваційні чинники щодо проходження громадянами України військової служби за контрактом та сприятиме переходу ЗСУ на професійну основу, за зразком армій західноєвропейського зразка.
Що зміниться?
Нова лінійка звань в авіації і сухопутних військах повинна виглядати таким чином: солдат, старший солдат, сержант, старший сержант, головний сержант, штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант .
На флоті пропонується ввести звання матроса і старшого матроса. За ними йдуть старшина, головний старшина, головний корабельний старшина, штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина і головний майстер-старшина. Наявні офіцерські звання залишаються без змін.
Читайте також: Українські ЗСУ отримали нові парашутні системи
Запропонована вертикаль приблизно відповідає тій, що прийнята в армії США. Так український сержант (командир відділення) буде дорівнювати американському сержанту (sergeant). Звання старшого сержанта в українській армії відповідало б американському staff sergeant (сержант взводу); головний сержант в ЗСУ прирівнювався б до сержанта першого класу в армії США (ротний сержант); штаб-сержант відповідав би американському first sergeant (сержант батальйону), а майстер-сержант (головний сержант військової частини, навчального закладу або центру) — американському sergeant major.
Відповідно, старший майстер-сержант (Command Sergeant major) був би головним старшиною оперативних командувань, а головний майстер-сержант — головним старшиною роду або виду військ.
Запропоновані зміни відповідають вимогам держпрограми розвитку Збройних сил України, яка була затверджена президентом Петром Порошенко 23 квітня 2017 року. В рамках цієї програми ЗСУ повинні досягти повної сумісності зі стандартами НАТО до 2020 року. А для цього необхідно створити професійний сержантський корпус за зразком західних армій.
Навіщо змінювати?
Організаційно-штатна структура української армії досі багато в чому повторювала радянську. А в ній, відповідно до Статуту внутрішньої служби, тільки командир відповідає за бойову готовність і рівень бойової підготовки ввіреної йому військової частини і підрозділи. Він же стежить за морально-психологічним станом бійців, дисципліною в підрозділі, а також станом техніки і зброї.
Сержантом в такій структурі може стати боєць-строковик, який відслужив певний час в армії. При цьому він буде безпосереднім підлеглим молодшого офіцера, як правило, на рівні взводу.
В американській системі все інакше. Там офіцерська і сержантського вертикаль існують паралельно. Офіцери займаються плануванням і організацією, а от всі інші обов’язки — робота з особовим складом, бойова підготовка та підтримка дисципліни — покладені вже на сержантів. Певні повсякденні питання солдат також можуть вирішуватися на рівні сержантів для того, щоб не забирати час у офіцерів. При відсутності офіцера сержант може командувати підрозділом, будучи, швидше за помічником командира, ніж його підлеглим.
Читайте також: В українській армії з’явилась єгерська бригада
У рамках цієї ж системи дотримується своя ієрархія. Наприклад, взводні сержанти підкоряються ротним, ротні — батальйонним і так далі. На основі цієї ієрархії будується і кар’єрне зростання американських сержантів. У Міноборони України відзначають, що кандидат на перше сержантське звання в армії США повинен прослужити три-чотири роки на «солдатських» посадах, заслужити авторитет серед бійців, володіти лідерськими якостями, високим інтелектуальним рівнем і відмінною фізичною підготовкою. У цьому випадку рада сержантів частини або підрозділу затвердить його в якості кандидата. А для отримання сержантського звання кандидата буде потрібно здати іспит.
Ставши сержантом відділення, боєць продовжить службу в підрозділі, де він раніше був рядовим. Якщо він і далі буде проявляти лідерські якості, то за таким же принципом стане сержантом взводу, роти, батальйону тощо. Верхнім щаблем кар’єри вважається служба в якості сержанта роду військ або навіть головного сержанта всієї армії США, який є представником солдатів і сержантів перед командуванням збройних сил, а також координує роботу всіх нижчих сержантів.
Крок за кроком
В Україні вже багато зроблено для того, щоб система підготовки сержантів у ЗСУ максимально відповідала стандартам НАТО. Так, в нашій армії вже сформовані три центри підготовки сержантів. У них немає офіцерів, а працюють тільки прапорщики, мічмани і сержанти, які пройшли підготовку за кордоном. Зокрема, 197-й центр підготовки сержантів навчає фахівців для Сухопутних військ, 202-й — для Повітряних сил, а 203-ї — для Військово-морських сил.
Підготовка йде, як правило, на базовому і середньому рівнях, тобто для сержантів відділень, рот і батарей.
Суспільство
Ігор Халус
командир третьої стрілецької роти 220-го батальйону 126-ї бригади 30-го корпусу морської піхоти.
Часто люди вважають, що на Херсонщині війна вщухла
Під бій курантів загадаю бажання частіше бачити доньку
Мрію перетворити свій військовий досвід на реформи армії
Є багато емоцій і думок, які хочеться висловити
Олексій Краковяк
служить у першій самохідно-артилерійській батареї самохідно-артилерійського дивізіону третьої окремої штурмової бригади
Пів року намагався потрапити до війська
Новий рік — новий напрямок
Валерій Депутат
боєць 152-ї окремої єгерської бригади Сухопутних військ ЗСУ
Розумів, що треба зробити все, аби зупинити росіян
Це дуже цінно — святкувати разом з тими, хто поруч у найскладніші моменти
Хочу, щоб моя любов до солодкого переросла в бізнес
Коментарі
Суспільство
Пасажири «магічного експреса»
- залізничників;
- рятувальників;
- поліцейських;
- з інших соціальних категорій.
Рейси у Києві
- по буднях — о 16:30 та 19:00;
- по вихідних — о 9:40 та 12:32.
Коментарі
Суспільство
В Україну вдалося повернути нацгвардійців, зокрема бійців бригади «Азов», прикордонників, воїнів Збройних сил та Військово-морських сил України.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Військові захищали Маріуполь, Чорнобильську АЕС, острів Зміїний та стримували росіян на різних напрямках фронту. Серед захисників є солдати, сержанти та офіцери. Також в Україну повернули двох цивільних, яких росіяни захопили в Маріуполі.
«Ми працюємо, щоб звільнити з російського полону кожного й кожну. Це наша мета. Ми нікого не забуваємо. Дякую команді, яка робить усе, щоб наші люди поверталися. Дякую всім партнерам, зокрема ОАЕ, хто допомагає нам у цьому»‚ — зазначив Володимир Зеленський.
Читайте також: Україна отримала 150 млн євро на створення далекобійних дронів, ракет та артилерії
Як вказують у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, загалом з російського полону у межах роботи штабу вже повернули 3956 людей, з яких у 2024 році — 1358.
Нагадаємо, що за 2024 рік через UNITED24 зібрали понад 13 мільярдів гривень.
Фото: фейсбук-сторінка Володимира Зеленського
Коментарі