Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

Опубліковано

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а діти з пачками попкорну дивляться на ноутбуці кіно. Таку зустріч організувала Аліна Шаповал, адже вона — наставниця для дітей, позбавлених батьківського піклування.

Програма наставництва — це соціальна послуга, яка допомагає дітям з таких закладів підготуватися до самостійного життя. Наставник чи наставниця підписують контракт щонайменше на рік, але загалом можуть лишатися в цій ролі до досягнення дітьми повноліття.

Що саме роблять наставники та чому Аліна вважає це кориснішим, ніж подарунки на свята, розповідає ШоТам.

Аліна Шаповал

наставниця дітей, позбавлених батьківського піклування

Почула про наставництво і зрозуміла, що це моє

Я сама з Прилук Чернігівської області, після коледжу переїхала до Львова на навчання. Родина не дуже підтримувала моє рішення, та й я не мала змоги часто їздити додому, тому починала все на новому місці практично з нуля. 

Львів я обрала, бо це місто близьке мені за ментальністю — у мене вдома переважно говорили російською, а мені це не подобалося. Саме тому я вчилася на культурології та, аби брати участь у громадському житті, стала волонтеркою. 

Про можливість наставництва почула в організації, де тоді волонтерила — «Фундація регіональних ініціатив». Так стала наставницею у 2021 році, коли мені було 24.

У мене завжди була думка, що я хочу одну дитину народити й одну всиновити. І, мабуть, наставництво для мене, як певна підготовка. Я долучилась до наставництва через ГО «Турбота в дії», пройшла співбесіду, зібрала медичні довідки — від нарколога, психіатра, довідку про несудимість, а тоді настав час отримати дозвіл від соціальної служби. Далі — триденне навчання.

Я часто їздила в дитбудинок на свято Миколая — традиційно з іграшками та солодкими пакунками. Але засумнівалася, чи цукерки — це єдиний спосіб їх підтримати?

Нам розповідали про психологію, фізіологію дітей, і як те, що вони виховуються в дитбудинках, впливає на психіку. Дівчина, яка вже волонтерила в дитбудинку, ділилася історіями, і це допомогло підготуватися. Для мене було відкриттям, бо моя роль — не тільки в соціалізації чи іграх з дитиною, а набагато глибша.

Щоб обрати собі наставну чи наставного, я перечитувала дитячі анкети, орієнтувалася на вік і захоплення, але більше опиралася на власні відчуття. Коли обрала собі 16-річну наставну, прийшла зі своєю менторкою на знайомство з нею в дитбудинок.

Ми поспілкувалися, зрозуміли, що все окей, і далі я підписала підписала договір між мною, громадською організацією та дитбудинком — і дитина, і наставник можуть відмовитися від наставництва, якщо після зустрічі в них є сумніви. 

Чому наставництво краще за цукерки

Різдвяні свята — це період, коли люди охоче відвідують дитячі будинки, привозять подарунки та солодощі. Але я відстоюю думку, що це не найкраща практика.

Вона розвиває комплекс споживацтва — діти звикають, що їм усе дадуть, бо коли в них є будь-які іграшки чи техніка, вони це не цінують. Це дуже помітно, коли вихованці потім ідуть у своє самостійне життя й не знають, як розпоряджатися бюджетом. Діти починають сприймати людей навколо як тих, хто їм щось повинен. Їм складно вибудовувати стосунки.

Коли волонтери приходять до дітей, вони дуже швидко звикають, охоче обіймаються, розповідають історії. А потім люди їдуть, і дитина знову відчуває себе покинутою. 

До того ж, солодощі закінчаться, а користі не лишиться. Наставництво — набагато краща альтернатива, адже означає постійну роботу з дитиною: є час на вибудовування довіри, на зближення, обговорення планів на освіту тощо. 

Аліна намагається влаштувати для дітей свято навіть при перегляді фільмів. Фото надала героїня

Програма передбачає, що наставник приходитиме до дитини раз на тиждень — бажано обрати один день, адже дітям важлива стабільність. Я раджу не обіцяти чогось, якщо не можеш цього виконати — краще заздалегідь попередити, що не прийдеш, і запропонувати альтернативу, як-от зідзвонитися онлайн. 

Це непростий досвід і дуже відповідальний — побудувати з дитиною довіру складно. Наставників просять не приходити постійно з подарунками, щоб дитина хотіла саме зустрічі, спілкування, а не матеріальних речей — це теж допомагає будувати здоровіші стосунки. 

Хочу, щоб дитина стала собі опорою

Два роки я була наставницею для підлітки з дитбудинку — час припав і на повномасштабне вторгнення, тож було нелегко. Але я таки приходила до неї, спілкувалася телефоном, шукала підхід. Коли їй виповнилося 18 років, вона випустилася з дитбудинку й довго не спілкувалася зі мною. Я кликала її зустрітися, та вона не приходила.

Мене це засмучувало, але я прийняла цю ситуацію і сказала, що на зв’язку, коли треба. І пишу періодично.

Зрозуміла, що деколи треба прийняти позицію такого собі спостерігача — не втручатися в чужий досвід чи нав’язувати думку, а підтримувати людину.

Лише за останні кілька місяців ми стали ближчими — вона звертається до мене, щоб поділитися своїми емоціями, і для мене це дуже цінно.

Аліна — наставниця для дітей з дитбудинку вже три роки. Фото надала героїня

Я досі називаю дівчину своєю наставною та не зникаю з її життя, хоч зараз маю нову наставну — 11-річну дівчинку, яку зустріла в перші дні повномасштабного вторгнення.

Пам’ятаю, тоді прийшла до своєї старшої наставної, і вони якраз сиділи в укритті — почалася тривога. Дитбудинок збиралися евакуювати за кордон, тож я принесла смаколиків у дорогу. Тоді й побачила цю дівчинку — і вона мені так сподобалася! Така відкрита, харизматична. Мені хотілося зробити для неї щось хороше, тож за пів року я стала її наставницею.

Тепер навідуюся до дитбудинку з попкорном, щоб дивитися фільми, як у кінотеатрі, чи приношу настільні ігри. У моєї молодшої наставної є ще менші брати та сестри, тож проводжу час разом з усіма. Але не лише за іграми — для мене цінно ще й пояснювати дітям, чому не варто слухати російську музику, а натомість важливо знати нашу історію. Я вірю в те, що покоління виросте свідомим тільки якщо з ним говорити.

З дітьми Аліна грає в настільні ігри та багато розмовляє. Фото надала героїня

Якщо хтось розглядає для себе можливість стати наставником, то раджу відкинути думку, що для цього треба стати ідеальною людиною. Так, це відповідальність, але люди часто думають, що їм треба розібратися в психології, ще щось вивчити.

Дитині потрібна людина, вона хоче мати друга.

Також не треба ідеалізувати дітей та робити їх кращими. Не варто сприймати все на свій рахунок, ображатися — лише бути терплячим.

Зараз я зрозуміла, що суть наставництва для мене — щоб дитина повністю прийняла, полюбила себе та стала собі опорою. Це те, над чим я працюю.

Як стати наставником чи наставницею для дитини з інтернату

  1. Звернутися до обласного центру соціальних служб, до локального центру соціальних послуг там, де ви живете, або ж до організацій, які працюють з наставництвом — наприклад, до Асоціації Наставництва для дітей та молоді (Київ) чи ГО «Турбота в Дії» (Львів).
  2. З вами проведуть співбесіду, координатор програми і психолог, і якщо нема застережень, то можна збирати документи: медичну довідку, довідку про відсутність судимості тощо.
  3. Обов’язково треба пройти 4-денний тренінг, щоб дізнатися особливості вікової психології та як комунікувати з дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
  4. Після тренінгу соціальні служби приймають рішення, чи можете ви стати наставником, і якщо застережень нема — видається Висновок про можливість провадження діяльності з організації наставництва.
  5. Координатор програми у співпраці із соцслужбами і представниками закладу попередньо підбирає для дітей наставників, що зможуть знайти з ними контакт і допомогти. Тож коли з’являється дитина, наставником якої можете стати саме ви — пора знайомитися. І якщо дитина не проти вас як наставника, тоді формується ваша пара.
  6. Тільки після цього з вами укладають договір про наставництво. І так ви можете починати своє волонтерство!

Суспільство

В Україні випустили журнал про Слобожанщину (ФОТО)

Опубліковано

Мультимедійна платформа «Локальна історія» презентувала новий журнал, присвячений історії та культурі Слобожанщини. Це вже восьмий випуск видання.

Про це повідомляє «Локальна історія».

Про журнал

На обкладинці журналу — ілюстрація художниці Олі Гайдамаки, а всередині — глибокі історичні дослідження, репортажі та аналітика. Видання розповідає про заселення Слобожанщини, вплив Козацької революції на регіон і створення Слобідської України. Окрема стаття присвячена загадковому місту Гелон, яке згадується в легендах.

Читати також: Фасад притулку для тварин у Києві прикрасили муралами (ФОТО)

Особливу увагу приділили видатним постатям Слобожанщини. У журналі можна прочитати:

  • як Микола Костомаров шукав своє місце в історії;
  • чим жив хутірний світ Пантелеймона Куліша;
  • репортаж про Тростянець, що пов’язаний із життям і творчістю Миколи Хвильового.

Також у випуску зібрали цікаві факти про календарні обряди українців Вороніжчини Сумської області 150 років тому. Автори дослідили, як мешканці Вороніжа бачили своїх сусідів-росіян і чому називали їх неробами.

Нагадаємо, що у лютому на київському вокзалі відкриють «Книгарню Є»: як вона виглядатиме (ФОТО).

Фото: «Локальна історія».

Читати далі

Суспільство

У Києві запустили електронний довідник послуг із ментального здоров’я

Опубліковано

Кияни тепер мають доступ до електронного довідника «Маршрути послуг з ментального здоров’я», який допоможе знайти необхідну підтримку.

Про це повідомила Марина Хонда, заступниця голови КМДА з соціальної та гендерної політики, захисту прав дітей і питань безбар’єрності.

Для кого створено довідник

Цей ресурс розробили в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Видання містить контакти комунальних, громадських та приватних організацій, які надають соціально-психологічну допомогу. Завдяки зручній структурі користувачі можуть швидко знайти потрібну послугу та зв’язатися з надавачем.

Читати також: У трьох областях відкрили адаптивні клуби для військових та людей з інвалідністю (ФОТО)

Довідник допомагає не лише орієнтуватися в доступних сервісах Києва, але й об’єднує всіх надавачів допомоги в єдину систему перенаправлення, спрощуючи доступ до послуг для містян.

Переглянути довідник можна за посиланням.

Нагадаємо, що вийшов безоплатний курс аудіоуроків «Секс-освіта» про дорослішання.

Фото: обкладинка довідника «Маршрути послуг з ментального здоров’я».

Читати далі

Суспільство

У Бучі та Славутичі створять безбар’єрні маршрути: деталі проєкту

Опубліковано

Маршрути у містах облаштують доступними для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Цей проєкт втілюють у межах програми «Рух без бар’єрів».

Про це повідомив директор департаменту містобудування та архітектури Київської ОВА Ярослав Янович.

Що відомо про цей проєкт

Міста долучилися до ініціативи, щоб усі люди мали:

  • можливість самостійно пересуватися;
  • доступ до інфраструктури;
  • сприятливі умови для соціальної інтеграції;
  • рівні можливості у користування міськими просторами.

Ярослав Янович зазначив, що територіальні громади самостійно визначатимуть маршрути. До обговорення проєктів адміністрації залучатимуть громадськість.

Читайте також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

«На маршруті всі локації мають бути максимально доступними та безбар’єрними — це перехрестя, переходи, громадський транспорт, школи, садочки, заклади охорони здоров’я, центри надання адміністративних послуг, центри зайнятості, а також інші громадські будівлі. Також на маршруті будуть встановлені навігаційні знаки, тактильні елементи та інші рішення, спрямовані на забезпечення не лише зручності, але й безпеки для людей», — розповів Ярослав Янович.

Наразі Славутич та Буча вже розробили свої проєкти. До 11 лютого 2025 року інші територіальні громади Київської області повинні подати до Департаменту містобудування та архітектури КОВА власні проєкти безбар’єрних маршрутів.

«Рух без бар’єрів»

Проєкт є частиною ініціативи Міністерства розвитку громад та територій. Його презентували 19 січня у військовому госпіталі. Головна мета проєкту — створення доступного середовища для всіх людей.

Нагадаємо, що у Славутичі більше не оголошуватимуть тривогу, яка звучить у Київській області.

Також ми писали, що на Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі