Суспільство
У Португалії урочисто відкрили пам’ятник Тарасу Шевченку
У неділю, 14 вересня, в Лісабоні урочисто відкрили пам’ятник Тарасу Шевченку. Про це повідомляє “Новинарня” з посиланням на Спілку українців у Португалії.
Перший у Португалії пам’ятник видатному українському поетові встановили на площі Італії (Praça de Itália). У церемонії взяли участь десятки представників української діаспори Португалії, вбрані в українські строї, представники духовенства, посольства України, громадські активісти, влада місцевого муніципалітету.
Автором бюсту Шевченка став португальський скульптор Е. Де Карвалью – переможець відкритого конкурсу.
“Свято українців у всьому світі”
«Найкращим проявом того, що українці за кордоном здобувають свою гідність, показують її, є відкриття погруддя Шевченка, який відтепер буде місцем, де збиратиметься не лише українська громада у Лісабоні, а й усі українці, які відвідуватимуть Португалію», – повідомив голова Спілки українців у Португалії (СУП) Павло Садоха телеканалу Прямий.
Він зазначив, що відкриття погруддя – це «свято України в Португалії, свято не тільки української громади, а свято всіх українців в усьому світі, адже кошти на цей пам’ятник збирали по всьому світу». Дуже символічним голова СУП назвав те, що тут у Лісабоні місцева влада виділила місце для встановлення погруддя Шевченку, яке дуже нагадує Канів: це гора над річкою Таг (порт. Тежу), яка впадає в океан.
Як зазначив Павло Садоха у своєму виступі з нагоди відкриття погруддя, те, що вдалося встановити пам’ятник Трасу Шевченку у Португалії, є найкращим втіленням в життя його слів із «Заповіту»: «І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій, не забудьте пом’янути незлим тихим словом».
Читайте також: Уряд виділив 19,6 млн грн на зйомки фільму “Шевченко: Перший самурай”
Голова СУП закликав українців приносити до погруддя Шевченку не лише квіти у дні свят, а «приносити сюди до нашого Пророка свої добрі справи – особисті, нашої громади і цілої України». «Я думаю, що це якраз була найбільша мрія Шевченка – побачити ось таку українську громаду, з представниками української незалежної держави і українських християнських церков, які разом творять спільну українську історію», – зазначив Садоха.
В Україні і за кордоном
За даними Національного музею Тараса Шевченка, на сьогодні налічується 1384 пам’ятники Кобзареві у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.
В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області.
За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30 (10 пам’ятників та 20 меморіальних дошок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусі (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.
Перший пам’ятник Т. Шевченку було відкрито у 1881 році до 20-річчя від дня смерті митця у м. Форт Шевченко (Казахстан) під керівництвом І.О. Ускова, який був комендантом Новопетровського укріплення, коли Шевченко перебував там на засланні.
В Україні перший пам’ятник Шевченку (його погруддя) було встановлено у Харкові у садибі Алчевських у 1881 році.
Починаючи з 1911 року традиційне скульптурне зображення Т. Шевченка – в кожусі та шапці, у похилому віці. З 1990-х років Т. Шевченка почали зображувати у молодому віці.
Одним із кращих зразків монументальної Шевченкіани у світі та найкращим пам’ятником Т. Шевченку в Україні вважається пам’ятник, встановлений у Харкові в 1935 році. Автори пам’ятника – скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард.
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі